کار

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه در 20 سال گذشته شاهد تحولات بزرگ بسیاری بوده و تغییرات عمده ای در حوزه اقتصادی و اجتماعی این کشور رخ داده است ، در این مطلب با ما در آی مهاجرتی همراه باشید تا ضمن معرفی اقتصاد کشور ترکیه بدانید که ورود به اقتصاد این کشور مانند سرمایه گذاری در ترکیه بیشتر در چه زمینه هایی موفق است و در صورت علاقه به مهاجرت به این کشور با چه شرایطی رو به رو خواهید بود.

افزایش اشتغال و درآمد در ترکیه به صورت عمده از سال 2000 آغاز و روند رو به رشدی داشته تا چند سال اخیر که به دلیل مشکلات متعدد این پیشرفت رویه کندی به خود گرفته است.

اقتصاد کشور ترکیه تا حد زیادی به ساخت و ساز وابسته است و کاهش اصلاحاتی که اخیر انجام شده موجب شده تا اقتصاد کشور ترکیه با چالش های مختلفی رو به رو و نتواند به عنوان یکی از کشورهای موفق در زمینه های اقتصادی به پیشرفت خود ادامه دهد ، ترکیه به عنوان کشوری تازه صنعتی شده دارای بیستمین تولید ناخالص داخلی اسمی جهان و یازدهمین تولید ناخالص داخلی بزرگ جهان از نظر PPP است.

ترکیه در میان تولیدکنندگان پیشرو در محصولات کشاورزی ، منسوجات ، وسایل نقلیه موتوری ، تجهیزات حمل و نقل ، مصالح ساختمانی ، لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی در جهان قرار دارد.

تاریخچه اقتصاد کشور ترکیه

از آنجا که کشور ترکیه به عنوان مقصدی نام آشنا برای ایرانیان با هدف های مختلف همچون ثبت شرکت در ترکیه و یا کار در ترکیه در سال های گذشته شناخته می شود خوب است در ابتدا تاریخچه اقتصاد کشور ترکیه را بدانید ، مهم ترین بخش اقتصادی ترکیه را می توان مربوط به زمان روی کار آمدن آتاتورک در سال 1916 دانست که با پایه گذاری جامعه سکولار نگرش جدیدی را در تمامی حوزه ها ایجاد نمود.

دوره دوم تحولات اقتصادی این کشور در سال 1983 به وسیله تورگوت اوزال بنیان نهاده و هم سو با تحولات جهانی قرار گرفت ، پایه اقتصاد کشور ترکیه را می توان به این دوره مربوط دانست که تحولات شگرفی را از طریق جهت گیری های مناسب با کشور خود از جمله ایران شکل گرفت.

اما اقتصاد کشور ترکیه یک دوره تاریخی دیگر را نیز پشت سر گذاشته که آن هم از سال 2002 با ورود احزاب اسلامی به تمامی ابعاد این کشور است ، به عبارت دیگر اداره ترکیه در دست اسلام گرایان قرار گرفت و حتی حوزه های اقتصادی هم گرایش های خاص خود را گرفت ، همین امر موجب شد تا یک نظام متفاوت با قبل در جهت حفظ رویکردهای اسلامی اقتصادی شکل گیرد و بازخورد آن تا به امروز ادامه داشته باشد.

سیستم اقتصادی ترکیه

ترکیه یکی از اعضای بنیانگذار OECD و از اقتصادهای بزرگ G-20 است که اغلب توسط اقتصاد دانان و دانشمندان علوم سیاسی به عنوان یک کشور توسعه یافته طبقه بندی می شود ، یکی از ویژگی‌های دیرینه اقتصاد کشور ترکیه نرخ پس‌انداز پایین است ، از زمان دولت رجب طیب اردوغان ، ترکیه کسری حساب جاری عظیم و رو به رشدی داشته که از بزرگترین کسری های حساب جاری است.

سیستم اقتصادی ترکیه

بخش خصوصی ترکیه در بانکداری ، حمل و نقل و ارتباطات نقش بسیار مهمی داشته و کوچکترین تغییری در این بخش تاثیرات قابل توجهی را بر اقتصاد کشور ترکیه می گذارد ، در سال های اخیر کاهش ارز لیر ترکیه ، تورم بالا ، افزایش هزینه های استقراض و به تبع آن افزایش وام منجر شده تا بخش های مختلف سیستم اقتصادی ترکیه درگیر نوسانات متعدد شوند.

این بحران به دلیل کسری بیش از حد حساب جاری اقتصاد ترکیه و مقادیر زیادی بدهی خصوصی به ارز خارجی، در ترکیب با اقتدارگرایی فزاینده رئیس جمهور وقت و ایده های غیرمتعارف او در مورد سیاست نرخ بهره ایجاد شده و همچنان ادامه دارد.

ترکیه در تولید محصولات کشاورزی جزو ده کشور نخست جهان است و تولیدات صنعتی را می توان دومین بخش مهم اقتصاد این کشور دانست ، سهم بخش صنعت در اشتغال ۱۹٪ ، درتولید ملی ۲۹٪ و در صادرات ۹۴٪ است که بزرگترین بخش آن صنعت نساجی با 16.3% در کل صنایع است.

سیستم مالیاتی در کشور ترکیه

ترکیه یکی از رقابتی ترین نرخ های مالیات شرکتی را در میان کشورهای عضو OECD دارد ، سیستم مالیاتی در کشور ترکیه دارای مقررات واضح ، عینی و هماهنگ است که مطابق با استانداردهای بین المللی است ، قوانین مالیاتی ترکیه را می توان در سه عنوان اصلی طبقه بندی کرد:

  • مالیات بر درآمد : درآمد اشخاص به عنوان مقدار خالص تمام درآمدهای به دست آمده توسط یک فرد و یا یک شرکت در طی یک سال تقویمی تعریف می شود.
  • مالیات بر ارزش افزوده : بر فروش کالاها ، واردات و خدمات اعمال می شود و با وجود آنکه یک مالیات عمومی است ، اما معافیت های زیادی در سیستم این مالیات در ترکیه وجود دارد.
  • مالیات بر دارایی : املاک وسایل نقلیه از جمله مورادی هستند که باید طبق قانون مالیات آنها پرداخت شود.

اقتصاد کشور ترکیه بخصوص در حوزه مالیات از سیستم های مشابه اتحادیه اروپا پیروی می کند ، یک مقیم خارجی که در ترکیه شاغل است فقط بر درآمد خود در ترکیه مالیات می پردازد.

یک فرد خارجی که در طول یک سال تقویمی کمتر از شش ماه مستمر را در ترکیه سپری می کند و خانه معمولی او در ترکیه نیست و یا با وجود اینکه بیش از شش ماه اقامت دارد ، برای یک مأموریت خاص و موقت به ترکیه آمده است ( مثلاً تاجر ، کارشناس مطبوعات یا رادیو ، خبرنگار تلویزیون ) غیر مقیم تلقی می شود و فقط از درآمد حاصل از کار در کشور ترکیه مشمول مالیات می شود.

میزان تولید خالص و ناخالص داخلی ترکیه

تولید ناخالص داخلی مهم ترین متغیری است که در تحلیل و تجزیه اقتصادهای کلان هر کشور استفاده شده و ارزش تمامی کالاها و خدمات نهایی تولید شده در داخل مرزهای یک کشور را طی دوره زمانی خاص تعریف می کند ، توسط تولید ناخالص داخلی شما می توانید تمام چیزهایی که توسط مردم و شرکت های داخلی تولید می شود را دانسته و مصارف خصوصی و عمومی ، هزینه های دولت ، سرمایه گذاری ها ، هزینه های ساخت و تراز تجاری را برآورد کنید.

میزان تولید خالص و ناخالص داخلی ترکیه

طبق آخرین آمار میزان تولید خالص و ناخالص داخلی ترکیه 795.95 میلیارد دلار برآورد شده که توانسته به یکی از قدرت های منطقه تبدیل شود ، بسیاری این جهش را به دلیل وجود کمال درویش اقتصاد دان ترکیه ای به مدت کوتاهی بر مسند قدرت می دانند ، اما این رشد در دو دهه اخیر با تکیه بر بازار آمریکا و اروپا به دست آمده و سرمایه گذاری های خارجی توسط مردم کشورهای دیگر مانند ایرانیان در خرید ملک به آن کمک نموده است.

به عنوان مثال خودروسازان آلمانی سالانه میلیاردها دلار در ترکیه خودرو تولید کرده و علاوه بر آن اشتغال زیادی را برای شهروندان این کشور فراهم نموده اند ، یکی از مهم ترین عواملی که اقتصاد کشور ترکیه در چند سال اخیر با آن بسیار درگیر بوده وجود مهاجرین از کشورهای مختلف مانند سوریه است که بازار کار و هزینه ها را دچار بحران نموده است.

تورم در ترکیه

هم اکنون ترکیه به عنوان کشوری که با مشکلات اقتصادی زیادی دست و پنجه نرم می کند ، بالاترین نرخ تورم را در 20 سال گذشته یعنی 48.7 درصد داشته است ، بر اساس گزارش موسسه آمار ترکیه ، قیمت کالاهای مصرفی در ژانویه سال 2022 در حدود 11.1 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته که بالاتر از پیش ‌بینی تحلیلگران بود.

در سال 2021 لیر ترکیه 44 درصد از ارزش خود را از دست داد که ناشی از امتناع دولت از افزایش نرخ ها با افزایش مداوم تورم بود ، تلاطم ارز به شدت به شهروندان ضربه زده زیرا حقوق آنها کاهش یافته و در مقابل هزینه های کالا و انرژی به طور چشمگیری افزایش یافته است ، گرچه دولت اعتبار و صادرات را در اولویت قرار داده اما اصول اخلاقی اقتصادی نشان می دهد که افزایش نرخ‌ ها در واقع به جای مهار تورم ، تورم در ترکیه را بدتر می‌کند.

نرخ بیکاری در ترکیه

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در حوزه اقتصاد هر کشور آمار بیکاری است که نشان از روند مثبت و یا منفی اقتصاد آن کشور است ، هم اکنون نرخ بیکاری در ترکیه به بیش از 11 درصد رسیده که مربوط به تمامی بخش ها می شود و بیشترین نرخ مربوط به جوانان از سن 15 تا 24 سال است که استفاده ناکافی از توانایی و استعداد آنها موجب ایجاد نارضایتی هایی هرچه بیشتر در میان مردم شده است.

با توجه به روند رو به رشد هزینه های زندگی در ترکیه بالا رفتن آمار بیکاری نیز معضل بیشتری را برای دولت ایجاد کرده است.

نرخ بیکاری در ترکیه

سیاست های اقتصادی کشور ترکیه

قطعا بسیاری از افرادی که قصد دارند مهاجرت به ترکیه را برای ارتقا شغل و یا حرفه خود انتخاب کنند باید از اقتصاد کشور ترکیه در زمینه موردنظر خود مطلع شده و پیش بینی های چند سال آینده را نیز بدانند ، سیاست های اقتصادی کشور ترکیه اقدامات این کشور را در جهت بهبود شرایط اقتصادی نشان داده و می تواند منجر به بالا و یا پایین رفتن نرخ مالیات ، هزینه کالاها ، سطح درآمد و غیره شود.

این سیاست ها با توجه به تصمیمات سازمان های بین المللی از جمله بانک جهانی ، صندوق بین الملل و احزاب سیاسی شکل گرفته و می تواند آینده کشور را تا چند سال آینده مشخص سازد ، هم اکنون اقتصاد کشور ترکیه بسیار متزلزل بوده و روند جذب سرمایه گذاری در آن رو به افول است.

از نکات قابل توجه در رابطه با اقتصاد کشور ترکیه عدم وابستگی این کشور به تولیدات نفتی و سوخت های فسیلی است و به همین دلیل می تواند نوسانات اقتصادی را بهتر کنترل کرده و دغدغه های رقابتی را در بسیاری از زمینه ها نداشته باشد ، چنانچه متوجه شده باشید ورود لباس از ترکیه در سال های اخیر به کشورمان بسیار افزایش یافته که یکی از سیاست های موثر برای کمک به اقتصاد این کشور است.

تحصیل در ترکیه را می توان از دیگر سیاست ها دانست که با تاسیس دانشگاه های بین المللی چند زبانه دانشجویان را از اقصی نقاط جهان به سوی خود جذب می کند.

مقایسه اقتصاد ترکیه با سایر کشورها

در رابطه با مقایسه اقتصاد ترکیه با سایر کشورها می توان گفت که این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی مسیر طولانی را برای رسیدن به ثبات و بهبود دارد ، در مقایسه با کشورمان ایران نیز می توان گفت که در ده سال اخیر ترکیه توانسته به رشد قابل توجهی در حوزه اقتصاد رسیده و پیشرفت چشمگیری را در حوزه های مختلف از جمله سرمایه گذاری در بخش مسکن و پوشاک تجربه کند.

مقایسه اقتصاد ترکیه با سایر کشورها

ترک ها به بخش خصوصی توجه ویژه دارند و بسیاری از زیرساخت ها را با سرمایه گذاری شرکت و سازمان های خصوصی ایجاد کرده اند ، علاوه بر این ترکیه می کوشد تا به روابط خود با سایر کشورها تمرکز کرده و فرصت های اقتصادی را در تمامی بخش ها به دست آورد.

سوالات پر تکرار اقتصاد کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه را در این مقاله از آی مهاجرتی بررسی کردیم ، سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ثبت کرده و پاسخ مشاوران ما را دریافت نمایید.

سهم صنایع مختلف در اقتصاد کشور ترکیه چقدر است؟

ترکیه در تولید محصولات کشاورزی جزو ده کشور نخست جهان است و تولیدات صنعتی را می توان دومین بخش مهم اقتصاد این کشور دانست ، سهم بخش صنعت در اشتغال ۱۹٪ ، درتولید ملی ۲۹٪ و در صادرات ۹۴٪ است که بزرگترین بخش آن صنعت نساجی با 16.3% در کل صنایع است.

نرخ بیکاری در ترکیه چند درصد است؟

هم اکنون نرخ بیکاری در ترکیه به بیش از 11 درصد رسیده که مربوط به تمامی بخش ها می شود و بیشترین نرخ مربوط به جوانان از سن 15 تا 24 سال است که استفاده ناکافی از توانایی و استعداد آنها موجب ایجاد نارضایتی هایی هرچه بیشتر در میان مردم شده است.

تورم در ترکیه به چه صورت است؟

قیمت کالاهای مصرفی در ژانویه سال 2022 در حدود 11.1 درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته که بالاتر از پیش ‌بینی تحلیلگران بود ، در سال 2021 لیر ترکیه 44 درصد از ارزش خود را از دست داد که ناشی از امتناع دولت از افزایش نرخ ها با افزایش مداوم تورم بود.

میزان تولید خالص و ناخالص در ترکیه چقدر است؟

طبق آخرین آمار میزان تولید خالص و ناخالص داخلی ترکیه 795.95 میلیارد دلار برآورد شده که توانسته به یکی از قدرت های منطقه تبدیل شود.

یک مقیم خارجی درترکیه چه مالیاتی را باید بپردازد؟

اقتصاد کشور ترکیه بخصوص در حوزه مالیات از سیستم های مشابه اتحادیه اروپا پیروی می کند ، یک مقیم خارجی که در ترکیه شاغل است فقط بر درآمد خود در ترکیه مالیات می پردازد.

مشاوران آی مهاجرتی با داشتن کارشناسان ارشد حوزه مهاجرت این امکان را برای شما فراهم می سازد تا بتوانید اقتصاد کشور ترکیه را با هر هدفی که در سر دارید به خوبی شناخته و از آن به بهترین سود ممکن برسید ، کارشناسان ما به صورت تلفنی و یا حضوری در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به تمامی سوالاتتان هستند ، همچنین توصیه می کنیم مقاله اطلاعات کشور ترکیه را نیز مرور کنید و اگاهی خود را بالا ببرید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *