تحصیل

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش یکی از پر طرفدارترین روش های مهاجرتی در میان علاقمندان به این کشور می باشد ؛ مشاوران آی مهاجرتی در این مقاله قصد دارند به بررسی سیستم آموزشی ، شرایط لازم برای تحصیل و اخذ اقامت دائم اتریش از طریق تحصیل بپردازند تا شما با این روش مهاجرتی بیشتر آشنا شوید ؛ متقاضیانی که مایلند در کشوری با امنیت و ثبات اقتصادی زندگی کرده و از امکانات بی نظیر آن بهره مند شوند ، می توانند مقاله مهاجرت به اتریش را نیز مطالعه کنند.

نظام آموزشی کشور اتریش از استانداردترین سیستم های تحصیلی است و دانش پذیران از مطلوب ترین فضای آموزشی و جدیدترین تکنولوژی های پژوهشی برخوردارند ؛ اتریش بیش از 70 دانشگاه دارد که اکثر آنها دارای رنکینگ جهانی می باشند ؛ همچنین بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند ؛ از دانشگاه های مورد تایید ایران می توان به دانشگاه وین ، دانشگاه گراتس و دانشگاه اینسبروک اشاره نمود.

سیستم آموزش و پرورش اتریش ، دولتی است ؛ بنابراین هزینه های تحصیل حتی برای متقاضیان غیراروپایی نیز پایین است ؛ اتریش یکی از بهترین کشورها برای علاقمندان به رشته های پزشکی است ؛ همچنین اتریش دارای بهترین دانشگاه های معروف جهان در رشته هنر می باشد ؛ پس اگر رویای زندگی و تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های دنیا را دارید ، پیشنهاد می کنیم برای اخذ اقامت تحصیلی اتریش با وکلای متخصص آی مهاجرتی مشورت کنید.

سیستم آموزشی اتریش

سیستم آموزشی اتریش توسط وزارت فدرال آموزش ، وزارت فدرال علوم و وزارت‌های آموزش و پرورش ایالتی اداره می شود ؛ خانواده ها می توانند کودکان خود را از سن سه تا شش سالگی به مهدکودک ببرند ؛ این دوره به عنوان آموزش پیش دبستانی محسوب می شود و اجباری نیست ؛ تحصیل در اتریش از سن 6 تا 15 سالگی اجباری است ؛ مقطع ابتدایی از سن 6 سالگی شروع می شود و کودکان در این سن وارد مدرسه شده و حدود 4 سال در این مقطع به تحصیل دروس ابتدایی می پردازند.

مقطع راهنمایی

پس از اتمام دوره ابتدایی ، دانش‌آموزان وارد مقطع راهنمایی شده و از 10 تا 14 سالگی به آموزش در این مقطع می پردازند ؛ مدارس راهنمایی در اتریش دو نوع هستند : مدارس راهنمایی عمومی و مدارس راهنمایی آکادمیک ؛ حدود 70 درصد دانش آموزان به مدارس عمومی می روند ، این مدارس دانش آموز را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا برای استخدام در یک شغل مناسب آماده می کند.

مدارس راهنمایی آکادمیک دانش آموزان را در دو سطح ابتدایی و پیشرفته آموزش می دهند ؛ دانش آموزان در ابتدای ورود در سطح مبتدی دروس پایه را می آموزند ، سپس وارد سطح پیشرفته شده و برای یک حرفه خاص آماده می شوند ؛ دانش آموزان برای پذیرش در دوره متوسطه نیاز به نمرات بالا در دروس آلمانی ، نگارش و ریاضی دارند ؛ اگر نمرات این دروس در مقطع راهنمایی خوب نباشد ، باید برای ورود به دوره متوسطه در آزمون ورودی شرکت کند.

مقطع دبیرستان یا متوسطه در اتریش

تحصیل در این دوره از 14 سالگی شروع و تا 18سالگی ادامه دارد ؛ به طور کلی در دوره متوسطه مدارس به سه دسته : مدارس عمومی ، مدارس فنی و حرفه ای و مدارس آکادمیک تقسیم می شوند ؛ مدارس عمومی و آکادمیک دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می کنند ؛ در مدارس فنی و حرفه ای دانش آموزان از 14 تا 19 سالگی به یادگیری یک حرفه خاص مشغول می شوند و پس از پایان دوره با اخذ دیپلم فنی و حرفه ای می توانند وارد بازار کار شوند.

مقطع دبیرستان یا متوسطه در اتریش

مدارس در اتریش دو نوعند : مدارس دولتی یا رایگان و مدارس خصوصی یا بین المللی ؛ علاوه بر این دو نوع ، مدارسی نیز وجود دارند که موضوعات مذهبی را آموزش می دهند ، این مدارس وابسته به کلیسا هستند ؛ برخی از خانواده های کاتولیک در اتریش فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می کنند.

مدارس دولتی

تحصیل در اتریش برای دانش آموزان بومی و اروپایی رایگان است ؛ دانش آموزان خارجی تنها در صورتی می توانند در مدارس دولتی اتریش بصورت رایگان یا با هزینه بسیار کم تحصیل کنند که والدین آنها از قبل اقامت این کشور را از طریق کار ، سرمایه گذاری ، تمکن مالی و … اخذ کرده باشند ؛ تحصیل در مدارس دولتی معمولا به زبان آلمانی می باشد ، بنابراین برای تحصیل در این مدارس تسلط به زبان آلمانی الزامی است.

مدارس خصوصی

دانش آموزان بین المللی می توانند در مدارس خصوصی و شبانه روزی اتریش نیز مشغول به تحصیل شوند ؛ تدریس دروس در این مدارس معمولا به زبان انگلیسی است ؛ البته هزینه تحصیل در این مدارس بالاست و از 13 تا 60 هزار یورو بسته به نوع مدرسه و امکانات آن متغیر می باشد.

مدارس شبانه روزی بدلیل وجود امکانات بیشتر ، هزینه های بالاتری دارند ؛ به عنوان مثال شهریه سالانه تحصیل در مدرسه شبانه روزی سنت گیلگن حدود 55 تا 63 هزار یورو است ؛ برخی دیگر از مشهورترین مدارس خصوصی اتریش عبارتند از : مدرسه بین المللی سالزبورگ ، مدرسه بین المللی وین ، مدرسه بین المللی دانوب و…

تحصیل در کالج

پس از اخذ مدرک دیپلم دانش آموزان دو راه دارند :

  1. در دوره‌های آموزشی شرکت نموده و پس از دریافت گواهینامه وارد بازار کار شوند.
  2. در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کرده ، پس از قبولی وارد دانشگاه‌ مورد نظر خود شده و ادامه تحصیل ‌دهند ؛ قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌های اتریش سخت است ، به همین دلیل اکثر دانش‌آموزان قبل از شرکت در آزمون برای آمادگی بیشتر ، در دوره‌های پیش دانشگاهی کالج‌ها شرکت می‌کنند ؛ این دوره ها بصورت یک ساله برگزار می شود ؛ لازم بذکر است که تحصیل در کالج های اتریش به زبان آلمانی می باشد.

تحصیل در دانشگاه

در اتریش سه نوع دانشگاه وجود دارد که عبارتند از : دانشگاه های دولتی ، دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های علمی کاربردی ؛ همچنین کالج های تربیت معلم نیز وجود دارند که علاقمندان به آموزش می توانند در این کالج ها تحصیل کنند ؛ امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش برای دانشجویان ایرانی نیز وجود دارد ؛ شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی حدود 1000 تا 3000 یورو در سال است ؛ هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی و علمی کاربردی حدود 13 تا 20 هزار یورو می باشد.

زبان تحصیل در اتریش

زبان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های دولتی اتریش ، معمولا آلمانی است ؛ البته تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی بصورت دو یا چند زبانه نیز امکان پذیر می باشد ؛ آموزش در مدارس خصوصی و شبانه روزی معمولاً به زبان انگلیسی است ؛ برخی از مدارس خصوصی نیز آموزش دروس را به زبان انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی ارائه می دهند.

زبان تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی در بیشتر دانشگاه های دولتی تنها به زبان آلمانی می باشد ؛ البته برخی از دانشگاه های خصوصی انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی وجود دارند که شما در صورت نداشتن مدرک زبان آلمانی می توانید در این دانشگاهها به تحصیل بپردازید ؛ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ، امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی وجود دارد ؛ در نظر داشته باشید که تحصیل به زبان انگلیسی در هر مقطعی ، بسیار گرانتر از تحصیل به زبان آلمانی است.

برای تحصیل در اتریش نیازی به مدرک زبان خاصی نیست و شما می توانید پس از ورود به این کشور ، در دوره های زبان آلمانی اتریش شرکت کنید ؛ این دوره ها بصورت یک تا دوساله برگزار شده و شهریه آن حدود 10 تا 12 هزار یورو در سال است ؛ یادگیری زبان آلمانی علاوه بر فراهم کردن تحصیل رایگان در اتریش ، سبب می شود تا شما به زبان مردم اتریش مسلط شده و اگر قصد سرمایه گذاری در بهترین کشور دنیا را دارید ، برای ثبت شرکت در اتریش اقدام نمایید.

تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم

اگر قصد تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی را دارید ؛ باید ریزنمرات دوران دبیرستان و مدرک دیپلم خود را ارائه دهید ؛ مدارک باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شوند ؛ مدرک دیپلم شما باید با گواهی Matura اتریش معادل سازی شود ؛ همچنین باید در کنکور سراسری ایران شرکت نموده و در یکی از رشته های دانشگاه سراسری قبول شوید.

در نظر داشته باشید که هر رشته ای که در ایران قبول شوید ، در اتریش نیز باید در همان رشته یا یکی از رشته های زیر مجموعه آن تحصیل کنید ؛ نگران نباشید دانشگاه های اتریش طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را ارائه می دهند ؛ پس مطابق با رشته خود ، فرم درخواست پذیرش تان را به یکی از دانشگاه های اتریش ارسال کنید ؛ اگر دانشگاه مورد نظر جا داشته باشد ، با درخولست شما موافقت خواهد کرد ؛ شما می توانید همزمان برای چند دانشگاه درخواست پذیرش ارسال کنید.

بعضی از دانشگاه ها آزمون ورودی دارند که باید در آن شرکت نموده و قبول شوید ؛ به عنوان مثال رشته های زیست ، داروسازی ، بازرگانی ، کامپیوتر ، مهندسی ، رشته های پزشکی و … در اتریش دارای آزمون ورودی هستند ؛ شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی حدود 12 هزار یورو است ؛ مدت زمان تحصیل حدود 3 الی 4 سال می باشد و دانشجویان باید در این مقطع 180 واحد درسی بگذرانند ؛ برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش می توانید از مشاوان آی مهاجرتی راهنمایی بگیرید.

تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش

به طور کلی زبان تحصیل در اتریش آلمانی است ، بنابراین تدریس در دانشگاه های دولتی معمولا به زبان آلمانی می باشد ؛ دانشگاه های انگلیسی زبان در اتریش عموما خصوصی هستند ؛ تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی تنها در چند دانشگاه امکان پذیر است ؛ اما دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشترند و رشته های تحصیلی بسیاری را ارائه می دهند.

تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش

حدود 200 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شود ؛ همچنین تحصیل در مقطع دکترا در اکثر دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی است ؛ حدود 90 درصد دانشگاه های انگلیسی زبان در اتریش خصوصی هستند ؛ البته همانطور که ذکر شد ؛ برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی باید هزینه بیشتری بپردازید ؛ جالب است بدانید که هزینه های تحصیل در مقطع دکترا پایین تر از سایر مقاطع تحصیلی می باشد.

برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به مدرک زبان آیلتس 5/6 یا تافل 87 تا 95 دارید ؛ همچنین تحصیل در مقطع دکترا نیازمند مدرک آیلتس 7 یا تافل 95 تا 100 می باشد ؛ دانشگاه‌های اتریش علاوه بر مدرک آیلتس و تافل ، آزمونهای کمبریج و PTE Academic را نیز می‌پذیرند ؛ برای تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا باید سطح زبان شما 2B یا C باشد.

شرط معدل برای تحصیل در اتریش

تحصیل در دانشگاه های اتریش نیازمند شرایط مختلفی است که به تعدادی از آنها اشاره شد ؛ بطور کلی در مقطع کارشناسی شرط معدل برای تحصیل در اتریش از ملاکهای اصلی پذیرش در دانشگاه ها نیست ؛ اما کسب نمرات خوب در دوران دبیرستان و همچنین معدل بالای 15 بخصوص در برخی از رشته ها مانند پزشکی ، شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان بالا می برد ؛ زیرا بسیاری از دانشگاه ها ترجیح می دهند از بین متقاضیان بین المللی ، واجد شرایط ترین آنها را انتخاب کنند.

داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد شانس شما را برای قبولی در دانشگاه های خوب و معتبر افزایش می دهد ؛ اما در مقطع دکترا داشتن معدل بالا در کنار یک روزمه علمی قوی ، مقالات معتبر ، انگیزه نامه ، مدرک آیلتس یا تافل و مدرک زبان آلمانی در سطحC1 یا C2 ، از الزامات پذیرش در دانشگاه های معتبر می باشد.

شرط معدل در مواردی مانند بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا نیز لحاظ می شود ؛ به عنوان مثال برای اخذ بورسیه تحصیلی از بهترین دانشگاه های اتریش مانند دانشگاه وین ، نمرات قبلی شما باید بسیار خوب بوده و ترجیحا معدلی بالای 17 داشته باشید ؛ همچنین به زبان آلمانی مسلط باشید تا بتوانید بدون پرداخت شهریه در دانشگاهی معتبر به تحصیل مشغول شوید ؛ برای اینکه بدانید آیا شرایط شما برای تحصیل در اتریش مناسب است یا خیر ، می توانید با مشاوران مجرب آی مهاجرتی مشورت نمایید.

امکان تحصیل رایگان در اتریش

آموزش در مدارس دولتی در اتریش رایگان است ؛ امکان تحصیل رایگان در اتریش برای دانش آموزان بین المللی که اقامت اتریش را اخذ نموده و به زبان آلمانی مسلط باشند ، نیز فراهم است و این دانش آموزان اغلب می توانند با هزینه ای بسیار پایین در این مدارس تحصیل کنند ؛ تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی نیز برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است ؛ به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین المللی تقاضای تحصیل در اتریش را دارند ؛ تحصیل در دانشگاه های رایگان اتریش تنها به زبان آلمانی است.

امکان تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد نیز امکان پذیر است ، دانشجویان می توانند با معادل سازی مدرک کارشناسی خود و ارائه مدرک زبان آلمانی به تحصیل رایگان در مقطع ارشد بپردازند ؛ البته دانشجویانی که مدرک زبان آلمانی ندارند ، پس از ثبت نام در دانشگاه ، به مدت یک سال اجازه دارند تا ابتدا زبان آلمانی را آموخته و سپس وارد دانشگاه های دولتی این کشور شوند.

در مقطع دکترا نیز امکان تحصیل به صورت رایگان یا با هزینه بسیار پایین وجود دارد ؛ به دانشجویان نخبه و ممتاز در مقطع دکترا بورسیه های تحصیلی اعطا می شود که می تواند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی را جبران می کند ؛ در واقع شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین المللی کاملا رایگان نیست و دانشجویان باید حدود720 تا 1500یورو برای هر ترم تحصیلی بپردازند ؛ همچنین هزینه خوابگاه حدود 4000 یورو در سال می باشد.

کار پس از تحصیل در اتریش و اقامت آن

کار پس از تحصیل در اتریش و اقامت آن چگونه است؟ دانشجویانی که مایلند پس از تحصیل در اتریش بمانند ، باید ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تغییر دهند ؛ بازار کار اتریش دارای فرصت های شغلی زیادی است و نرخ بیکاری در این کشور پایین می باشد ، بنابراین یافتن کار خیلی دشوار نیست ؛ دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت دارند که فرصت مناسبی است تا پس از فارغ التحصیلی کار دانشجویی خود را به کار تمام وقت تبدیل کنند ؛ همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیلات اجازه دارند ، حدود 6 تا 12 ماه به جستجوی کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود بپردازند.

به فارغ التحصیلان پس از یافتن کار در اتریش ، کارت اقامت قرمز سفید قرمز اعطا می شود ؛ این کارت در واقع مجوز کار و اقامت فرد را صادر می کند و دارای یک سال اعتبار می باشد ؛ البته این کارت قابل تمدید است و فارغ التحصیلان می توانند آن را تا دو سال دیگر تمدید کنند.

در صورتی که فرد بتواند تا 5 سال کارت خود را تمدید کند ، اجازه اقامت دائم برای او صادر خواهد شد ؛ البته در نظر داشته باشید که اجازه اقامت برای تمامی فارغ التحصیلان صادر نمی شود و تنها شامل افرادی می شود که دارای شرایط لازم برای اقامت پس از تحصیل باشند.

شرایط لازم برای اخذ اقامت پس از تحصیل

  • داشتن تمکن مالی : شما باید بصورت ماهانه درآمد مشخصی در حدود 1000 یورو داشته باشید تا بدون کمک گرفتن از دولت اتریش بتوانید از پس هزینه های خود برآیید.
  • داشتن یک محل اقامت ثابت برای زندگی : شما باید بتوانید یک مکان مناسب برای خود اجاره کنید.
  • داشتن بیمه درمانی : برای اقامت در اتریش باید دارای پوشش بیمه درمانی باشید.
  • عدم سوپیشینه کیفری : برای زندگی در اتریش باید از هر گونه جرمی مبرا باشید.
  • داشتن دعوت نامه کاری : از مهمترین شرایط لازم برای اخذ اقامت پس از تحصیل ، داشتن جاب آفر از یک کارفرمای اتریشی است.
شرایط لازم برای اخذ اقامت پس از تحصیل

سوالات پر تکرار تحصیل در اتریش

در این مقاله از آی مهاجرتی با تحصیل در اتریش آشنا شدید ، برای درج نظرات و سوالات خود از بخش دیدگاه استفاده کرده و با ما در ارتباط باشید ، همچنین می توانید با ثبت نام و شماره خود ، منتظر تماس مشاورین ما باشید.

آیا برای تحصیل در اتریش شرط معدل وجود دارد؟

بطور کلی در مقطع کارشناسی معدل از ملاکهای اصلی پذیرش در دانشگاه های اتریش نیست ؛ اما کسب نمرات خوب در دوران دبیرستان و همچنین معدل بالای 15 بخصوص در برخی از رشته ها مانند پزشکی ، شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه مورد نظرتان بالا می برد ؛ زیرا بسیاری از دانشگاه ها ترجیح می دهند از بین متقاضیان بین المللی ، واجد شرایط ترین آنها را انتخاب کنند.

آیا امکان تحصیل در اتریش بصورت رایگان وجود دارد؟

تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است ؛ تحصیل در دانشگاه های رایگان اتریش تنها به زبان آلمانی است ، تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد نیز امکان پذیر است ، دانشجویان می توانند با معادل سازی مدرک کارشناسی خود و ارائه مدرک زبان آلمانی به تحصیل رایگان در مقطع ارشد بپردازند

چه مدت بعد از اتمام تحصیل در اتریش می توانم در این کشور مانده و به دنبال کار باشم؟

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات اجازه دارند ، حدود 6 تا 12 ماه به جستجوی کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود بپردازند.

آیا امکان تحصیل در مدارس اتریش به زبان انگلیسی وجود دارد؟

دانش آموزان بین المللی می توانند در مدارس خصوصی و شبانه روزی اتریش نیز مشغول به تحصیل شوند ؛ تدریس دروس در این مدارس معمولا به زبان انگلیسی است ؛ البته هزینه تحصیل در این مدارس بالاست و از 13 تا 60 هزار یورو بسته به نوع مدرسه و امکانات آن متغیر می باشد.

زبان تحصیل در اتریش چیست؟

به طور کلی زبان تحصیل در اتریش آلمانی است ، بنابراین تدریس در دانشگاه های دولتی معمولا به زبان آلمانی می باشد ؛ دانشگاه های انگلیسی زبان در اتریش عموما خصوصی هستند ؛ تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی تنها در چند دانشگاه امکان پذیر است ؛ اما دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشترند و رشته های تحصیلی بسیاری را ارائه می دهند.

در این مقاله سعی شد تا مقاطع مختلف تحصیل در اتریش و امکان تحصیل به صورت رایگان ، مورد ارزیابی قرار گیرد ؛ از آنجایی که تمامی مطالب لازم در یک مقاله نمی گنجد ، شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهامی با وکلای مجرب آی مهاجرتی در دفاتر تهران و شیراز مشاوره کنید ؛ وکلای ما هم بصورت حضوری و هم بصورت آنلاین پذیرای هموطنان عزیز می باشند ؛همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت کاری به اتریش مقاله کار در اتریش را نیز بخوانید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *