تحصیل در اسپانیا

تحصیل دراسپانیا
فهرست مطالب

تحصیل در اسپانیا را می توان تحصیلی با کیفیت ، مقرون به صرفه و معتبر معرفی کرد که همواره یکی از گزینه های اصلی دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور می باشد و دانشجویان زیادی نیز سالانه به این کشور سفر کرده و به تحصیل در دانشگاه ها مشغول می گردند؛ این مقاله با تلاش کارشناسان شرکت مهاجرتی رجبی جهت کسب اطلاعات کشور اسپانیا در زمینه تحصیل تنظیم گردیده است ، همچنین شما می توانید با مراجعه به مقالات تحصیل در انگلستان و تحصیل در آلمان از شرایط تحصیلی دیگر کشورها نیز مطلع گردید.

سیستم آموزشی در اسپانیا طی 2 دهه گذشته رشد بسیاری داشته و کیفیت آموزش دست خوش تغییرات مثبت فراوانی گردیده است که این تغییرات از دوره ابتدایی تا دانشگاه را در بر می گیرد و باعث شده که این کشور بتواند خود را به عنوان یکی از 10 کشور برتر جهان در زمینه کیفیت آموزش و جذب دانشجویان خارجی معرفی نماید.

علاوه بر مدارک معتبری که دانشگاه های این کشور به فارغ التحصیلان اعطا می کنند می توان مناسب بودن هزینه های تحصیلی و ارزان بودن هزینه های زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپا را نیز از جمله مهم ترین دلایل جذب دانشجویان به اسپانیا دانست که در کنار آب و هوای مناسب و طبیعت زیبا و چشم نواز آن می تواند تحصیل را دلچسب و دلنواز کرده و لحظاتی خاطره انگیز را برای شما در این کشور رقم بزند.

تحصیل در اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا مانند دیگر کشورهای اروپایی استاندارد و متناسب با شرایط و علوم روز بوده و توسط دولت مرکزی و هر ایالت کنترل و بررسی می گردد . برای تمامی کودکان 6 تا 16 ساله این کشور تحصیلات اجباری و رایگان می باشد و پس از پایان آن مدرک دیپلم پایان دوره دبیرستان به آنان اعطا می شود که آنان را قادر به تحصیل در دانشگاه می نماید.

در طی سال‌ها تغییرات بسیاری در سیستم آموزشی اسپانیا ایجاد شده که عمدتاً شامل بهبود اصلاحات آموزشی ، برنامه درسی ، زیرساخت‌ها و کیفیت تدریس بوده است . تحصیل در اسپانیا به 4 مرحله شامل : پیش دبستانی ، ابتدایی ، متوسطه و تحصیلات عالی تقسیم می شود که در ادامه این قسمت بیش تر با هرکدام آشنا خواهید شد.

مهد کودک و پیش دبستانی

آموزش مهد کودک و پیش دبستانی در اسپانیا کاملا اختیاری و رایگان است و کودکان 1 تا 3 سال را مهد کودک ها و 3 تا 6 سال را پیش دبستانی ها پذیرش می کنند . در این مدت کودکان مهارت های جسمی و ذهنی خود را توسعه می دهند و خواندن ، نوشتن و الفبا را یاد می گیرند . این مرحله به آن اندازه آکادمیک نیست که مهارت های زندگی واقعی را به کودکان بیاموزد.

آموزش ابتدایی

تحصیلات ابتدایی در اسپانیا اجباری بوده و از 6 سالگی شروع می شود و در 12 سالگی به پایان می رسد که از سه دوره تشکیل شده است که هر دوره 2 سال طول می کشد . این مرحله از آموزش رایگان است و دانش آموزان معمولاً دروس عمومی مانند زبان ، ریاضیات ، ادبیات ، علوم طبیعی و اجتماعی و هنر را یاد می گیرند.

آموزش ابتدایی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا در میان طیف وسیعی از موضوعات که ارائه و آموزش داده می شود ، موضوع خاص و مورد علاقه خود را نیز توسعه دهند . در طول آموزش ابتدایی دانش آموزان در هر موضوع یا درس نمره می گیرند ، که بالاترین نمره sobresaliente (SB) ، به معنای برجسته و پایین ترین نمره (IN) و به معنای ناکافی می باشد . در صورتی که دانش آموزان نتایج لازم را در پایان هر دوره کسب نکنند ، سال تحصیلی باید دوباره تکرار شود.

آموزش متوسطه در اسپانیا

آموزش متوسطه (Educación Secundaria Obligatoria) مرحله سوم سیستم آموزشی اسپانیا و نیز مرحله ای اجباری می باشد که شامل دانش آموزان محدوده سنی 12 تا 16 سال است . سیستم آموزش متوسطه در اسپانیا شامل مدارس دولتی ، مدارس خصوصی یا مؤسسات خصوصی با بودجه دولتی است . آموزش متوسطه دارای دو دوره است که هر دوره دو سال طول می کشد ، یعنی از 12 تا 14 سالگی و 14 تا 16 سالگی و در سن 16 سالگی نیز به پایان می رسد.

در طول تحصیلات متوسطه دانش آموزان می توانند همان موضوعاتی را که در دوره ابتدایی آموزش داده می شود را در سطح پیشرفته تر یاد بگیرند . دانش‌آموزان همچنان باید دروس زبان ، ادبیات ، ریاضیات ، تاریخ ، زیست‌شناسی و جغرافیا را نیز بگذرانند . آنان همچنین می‌توانند از میان طیف وسیعی از موضوعات اختیاری ، که می‌تواند در زمینه‌هایی مانند موسیقی ، زبان‌های خارجی ، علوم یا هنر باشد ، نیز موضوعاتی را بر حسب علاقه خود انتخاب کنند . همانند دوره ابتدایی از دانش آموزانی که در پایان سال نتیجه کافی دریافت نمی کنند درخواست می شود که سال را تکرار کنند.

پس از اتمام تحصیلات متوسطه اجباری در اسپانیا با نتایج کافی ، به دانش آموزان گواهی فارغ التحصیلی از تحصیلات متوسطه یا گواهی مدرسه اعطا می شود.

آموزش متوسطه دوم یا پیش دانشگاهی

برای کسب مدرک متوسطه دوم یا پیش دانشگاهی ( Bachillerato ) افراد 16 ساله ای که تحصیلات متوسطه را در اسپانیا به پایان رسانده اند باید یک دوره دو ساله تحصیلی را پشت سر بگذارند و در پایان در آزمون این دوره قبول شوند . این گواهینامه به دانشجویان اجازه ورود به دانشگاه و ادامه مراحل تحصیلات عالی را می دهد.

دانشگاه ها

آموزش عالی در اسپانیا شامل 76 دانشگاه است که 45 مورد آن دولتی و مابقی خصوصی می باشد . برای ورود به دانشگاه در اسپانیا دانش آموزان باید گواهی Bachillerato خود را دریافت کرده و در صورت نیاز آزمون ورودی را نیز پشت سر گذاشته باشند . سیستم آموزشی در اسپانیا با آماده‌سازی مناسب دانش‌آموزان برای بازار کار و ارائه آموزش با کیفیت بالا و مدارک معتبر در سراسر جهان دارای مزایای گوناگونی است.

دانشگاه های این کشور نه تنها برای دانشجویان اسپانیایی بلکه برای دانشجویان خارجی نیز تا حد زیادی جذاب است به طوری که از 1.6 میلیون دانشجو بالغ بر 195 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های اسپانیا در حال تحصیل می باشند.

زبان تحصیل در اسپانیا

زبان اسپانیایی زبان رسمی و زبان تحصیل در اسپانیا می باشد که مدارس ابتدایی و متوسطه و به طور کل تمامی مراکز قبل از دانشگاه به این زبان دروس را به دانش آموزان تدریس می کنند . البته مدارس خصوصی در این کشور وجود دارند که به زبان انگلیسی و یا زبان های فرانسوی و آلمانی یا دیگر زبان ها نیز به علاقمندان این دوره های تحصیلی را تدریس می کنند که شهریه های گران و خاصی را در نظر گرفته اند.

زبان تحصیل دراسپانیا

در مقطع کارشناسی تمامی رشته ها در تمامی سطوح به زبان اسپانیایی به دانشجویان تدریس می گردد ، اما به دلیل اسقبال بالای دانشجویان بین المللی ، در اکثر مراکز آموزش عالی رشته های مهندسی و دیگر رشته های مهم به زبان انگلیسی نیز برای علاقمندان ارائه می شود . البته توجه داشته باشید که در مقطع کارشناسی رشته های بسیار محدودی به زبان انگلیسی ارائه می شوند و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از شانس بسیار بیش تری برای برگزاری به این زبان برخوردار می باشند.

به نوعی برای تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی باید به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشید تا زبان انگلیسی . همچنین اگر علاقمند به دیگر زبان های خارجه و تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی هستید می توانید با مراجعه به مقالات تحصیل در فرانسه و تحصیل در بلژیک با تحصیل در این کشورها نیز بیشتر آشنایی پیدا کنید.

تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم

برای تحصیل در اسپانیا با مدرک دیپلم باید دوره پیش دانشگاهی مرتبط با رشته مورد نظرتان در دانشگاه را بگذرانید تا قادر به ثبت نام در دانشگاه باشید که این دوره بسته به نوع مدرک دیپلم شما می تواند زمان متغیری داشته باشد . چنانچه مدرک دیپلم غیر مرتبطی با رشته درخواستی در دانشگاه را ارائه نمایید مدت دوره مقدماتی یا پیش دانشگاهی شما طولانی تر خواهد بود.

در این دوره شما با دروس اصلی و پایه در رشته دانشگاهی مورد نظرتان و نوع آموزش و سیستم آموزشی اسپانیا آشنا خواهید شد . به طور مثال برای رشته پزشکی نیاز به دیپلم رشته تجربی بوده و دروس زیست شناسی و شیمی جز دروس اصلی این دوره می باشد و یا در رشته های مهندسی دروس ریاضیات و فیزیک از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در این دوره مورد آموزش قرار خواهند گرفت.
توجه کنید که نزدیک به نیمی از مدت این دوره را نیز به آموزش زبان اسپانیایی خواهید پرداخت و تدریس زبان نیز یکی از دروس پر اهمیت این دوره می باشد . معمولا این دوره ها یک سال به طول خواهد انجامید که امکان دارد با توجه به نوع دیپلم و نمرات شما تا شش ماه نیز کاهش پیدا کند.

از عوامل تاثیر گذار در تحصیل در اسپانیا در دوره کارشناسی نمرات دوره دبیرستان و دیپلم می باشد که باید در دروس مربوط به هر رشته بالا و مورد قبول باشد چون تاثیر معدل و ریز نمرات در پذیرش در این مقطع بسیار زیاد است.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم تحصیل در دوره کارشناسی در اسپانیا نیازمند آموزش و یادگیری زبان اسپانیایی می باشد و اکثر رشته ها به این زبان ارائه می شوند ، اما تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به دلیل استقبال فراوان تر دانشجویان بین المللی بیش تر دیده می شود و در اکثر رشته ها و دانشگاه ها این دو مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

تحصیل به زبان انگلیسی در اسپانیا

به همین خاطر برای پذیرش و ثبت نام در این دوره ها باید مدرک بین المللی مورد تاییدی به دانشگاه ارائه نمایید که از جمله مدارک مورد تایید در دانشگاه های اسپانیا می توان به مدرک آیلتس و تافل اشاره کرد که هر دانشگاه حداقل نمره ای را برای این مدارک در نظر گرفته است.

شما می توانید مدرک این دوره ها را از قبل دریافت و در حین ارسال مدارک و پذیرش به دانشگاه ارائه نمایید و یا می توانید به اسپانیا رفته و با شرکت در دوره های آموزشی در این کشور نسبت به دریافت مدرک معتبر اقدام نمایید ، البته توجه داشته باشید که هزینه دوره های زبان خارجه در اسپانیا بسیار گران تر از داخل کشورمان می باشد.

همچنین توجه داشته باشید که دانشگاه های خصوصی از تنوع رشته بسیاری بیش تری به زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نسبت به دانشگاه های دولتی برخوردار می باشند ، که البته هزینه دانشگاه های خصوصی بسیار بالاتر و گران تر است.

شرط معدل برای تحصیل در اسپانیا

شرط معدل برای تحصیل در اسپانیا یکی از فاکتورهای مهم پذیرش دانشگاه های این کشور است . شما به عنوان یک دانشجوی متقاضی تحصیل در اسپانیا باید در دروس تخصصی خود نمرات قابل قبولی را کسب کرده باشید . اگر خواهان ورود به مقطع کارشناسی هستید باید دروس تخصصی خود در دبیرستان را با نمرات بالا پشت سر گذاشته باشید.

به عنوان مثال برای ورود به رشته های علوم پزشکی به نمرات بالا در دروس زیست شناسی و شیمی نیاز دارید و یا برای پذیرش رشته های مهندسی نمرات درس ریاضی و فیزیک ملاک قرار می گیرد . همین روال در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارد که البته در مقطع دکتری درصد نمرات و معدل نسبت به دو دوره قبل کمی کمتر است زیرا در این دوره داشتن مقاله های بین المللی ، پژوهش های علمی و رزومه مرتبط اهمیت بسیار بالایی دارد.

در برخی دانشگاه ها دانشجویانی که نمرات خوبی در دوره قبلی خود کسب کرده باشند ، با معدل بالا در مقطع بعدی خود در همان دانشگاه به ادامه تحصیل خواهند پرداخت که نشان دهنده اهمیت شرط معدل برای تحصیل در اسپانیا است . چنانچه در معدل دیپلم خود نمرات مورد نظر دانشگاه را ندارید نگران نباشید چرا که می توانید با دوره های پیش نیاز به حد نصاب دانشگاه برسید.

امکان تحصیل رایگان در اسپانیا

شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در اسپانیا که ویزای دانشجویی خود را از کشوری خارج از اتحادیه اروپا دریافت کرده اید همواره باید شهریه و هزینه های تحصیل را به صورت کامل در این کشور بپردازید . اما دانشگاه های این کشور شرایطی را فراهم آوردند که شما بتوانید هزینه های خود را به حداقل رسانده و امکان تحصیل رایگان در اسپانیا تجربه کنید.

امکان تحصیل رایگان در اسپانیا

یکی از بهترین این شرایط یادگیری زبان اسپانیایی و تحصیل به زبان بومی مردم این کشور است . شما با یادگیری زبان اسپانیایی می توانید در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی این کشور شرکت کرده و پذیرفته شوید و مانند دانشجویان مقیم تنها هزینه امور دانشجویی هر ترم را پرداخت کنید که به معنای تحصیل رایگان در این کشور می باشد.

البته دقت داشته باشید که در دوره تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد به دلیل اضافه شدن زبان انگلیسی به برنامه تحصیل امکان تحصیل رایگان برایتان کمتر خواهد شد ، اما هم چنان انتخاب زبان اسپانیایی یک امتیاز مثبت در پرونده تان به شمار میرود . البته دانشگاه ها بورسیه های متعددی را نیز در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند که شرایط خاص خود را دارد و کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی آماده اند تا تمام جزییات را در این باره و مهاجرت به اسپانیا در اختیارتان قرار دهند.

کار پس از تحصیل در اسپانیا و اقامت آن

کار پس از تحصیل در اسپانیا و اقامت آن یکی از اصلی ترین اهداف دانشجویان بین المللی در هنگام انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی است . شما به عنوان یک دانشجو در هنگام تحصیل قادر به انجام کار پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته خواهید بود که این موضوع هم به کسب درآمد شما کمک کرده و هم باعث تقویت زبان و آشنایی با اجتماع و مردم این کشور می گردد.

بهتر است سال اول تحصیل در اسپانیا را به آشنایی با دانشگاه و رشته خود بپردازید و از سال دوم به دنبال کار پاره وقت بوده و در جایی مشغول به کار شوید . در این حین شما می توانید با آشنایی با محیط کار و کارفرمایان مختلف یه کار تمام وقت مناسب نیز یافته و پس از پایان تحصیل خود به استخدام درآمده و به کار مشغول شوید . البته سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اسپانیا نیز یک روش بسیار مناسب برای اشتغال پس از تحصیل در این کشور می باشد.

در این هنگام و پس از پایان تحصیلات خود شما می توانید ویزای تحصیل در اسپانیای خود را به ویزای کار در اسپانیا تغییر دهید . توجه نمایید که در این هنگام شما دارای ویزای کار در این کشور هستید نه اقامت در اسپانیا و برای درخواست اقامت در این کشور طبق قوانین مهاجرتی آن باید 5 سال مداوم در اسپانیا حضور داشته و زندگی کرده باشید تا قادر به درخواست اخذ اقامت شوید و به این مهم دست پیدا کنید.

مدارک مورد نیاز

برای این که بتوانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار در این کشور تغییر دهید باید یک شغل مربوط به زمینه تخصص و مدرک خود را بیابید که کارفرمای آن حاضر به استخدام شما به صورت تمام وقت بوده و بیمه شما را پرداخت کرده و با حداقل شرایط و عرف دستمزد در این کشور حقوق شما پرداخت نماید.

توجه داشه باشید که کارفرما باید درخواستی را به سفارت جهت نیاز به تخصص شما برای بیزنس مربوطه خود ارسال نماید و اعلام کرده که قصد استخدم شما را دارد . در این هنگام شما با ارائه مدارک مرتبط با پایان دانشگاه و مدرک تحصیلی خود و همچنین در صورت وجود اجاره نامه مدت اقامت خود در این کشور به همراه مدارک هویتی به سفارت می توانید ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهید.

کارشناسان ما همواره آماده ارائه اطلاعات بیش تر و کامل تر در زمینه تحصیل در اسپانیا به شما عزیزان خواهند بود . همچنین شما می توانید با مراجعه به مقاله های تحصیل در پرتغال و تحصیل در ایتالیا با تحصیل در این کشورها نیز آشنا شوید و در صورت هرگونه ابهام یا سوال با مشاورین ما در دو دفتر فعال تهران و شیراز مربوط به موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل کرده و از راهنمایی آنان بهره مند شوید.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
اولین navigation menu here خود را ایجاد کنید
خانه