تحصیل

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه به دلیل نزدیکی با کشورمان و وجود دانشگاه های با کیفیت و پر اعتبار چند سالی است که مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گرفته و سالانه افراد بسیاری جهت تحصیل در رشته های معتبری چون پزشکی و مهندسی به این کشور سفر می کنند ، در ادامه این مطلب با ما در آی مهاجرتی همراه باشید تا با تحصیل در ترکیه بیشتر و بهتر آشنا شوید.

همچنین از آنجا که بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی به خارج از کشور مهاجرت می کنند و برخی از دانشگاه های ترکیه هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران است ، می توانید با مطالعه مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، اطلاعاتی به روز و کامل دریافت کنید.

ترکیه به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی کاملا به روز و برگرفته از کشورهای برتر اروپایی و همچنین هزینه های مقرون به صرفه در کنار وجود بورسیه های تحصیلی و تنوع بالای رشته های تحصیلی می تواند مقصدی مناسب برای دانشجویان کشورمان باشد که خواهان تحصیل در خارج از کشور با هزینه های پایین و ارزان هستند ، همچنین ترکیه به دلیل همسایگی با کشورمان می تواند رفت و آمد دانشجویان و خانواده های آنان را نیز به ساده ترین و آسانترین حالت ممکن مقدور سازد.

سیستم آموزشی ترکیه

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ترکیه می توانند از دوره ابتدایی تا دکتری را در مراکزی دولتی و خصوصی به تحصیل مشغول شوند و متناسب با هر دوره مدرک معتبر آموزشی این کشور را دریافت نمایند ، ثبت نام و پذیرش در هریک از دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزشی این کشور شرایط و قوانینی خاص خود را دارد.

طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه ، هر شهروندی حق تحصیل رایگان برای دوره ابتدایی را دارا می باشد و از سال 2012 ، دوازده سال تحصیل برای پسران و دختران اجباری بوده و به 3 دوره 4 ساله تقسیم می شود ، وزارت معارف ملی (MEB) سیستم آموزشی ترکیه را اداره می کند و مسئول تنظیم برنامه های درسی ، هماهنگی کار سازمان های رسمی ، خصوصی و داوطلبانه ، طراحی و ساخت مدارس ، توسعه مواد آموزشی و غیره است.

تمام هزینه های آموزشی مردم بر عهده دولت مرکزی است و حدود 10 درصد از بودجه عمومی این کشور به آموزش ملی اختصاص می یابد ، تقویم تحصیلی به طور کلی از اواسط ماه سپتامبر شروع می شود و تا اواسط ژوئن ادامه می یابد که در برخی مناطق امکان تغییرات کمی وجود دارد ، مدارس به مدت پنج روز در هفته ( دوشنبه تا جمعه ) در مجموع 35 – 40 ساعت مشغول به کار هستند و یک تعطیلات زمستانی دو هفته ای بین ژانویه تا فوریه نیز وجود دارد.

همچنین دانشگاه ها نیز سال تحصیلی را در دو ترم ، که ترم اول بین اکتبر تا ژانویه و ترم دوم بین فوریه یا مارس تا ژوئن یا ژوئیه سازماندهی می کنند ، در ادامه این قسمت با مقاطع تحصیلی این کشور از ابتدا تا انتها بیشتر آشنا خواهیم شد.

آموزش پیش دبستانی در ترکیه

آموزش پیش دبستانی یک آموزش اختیاری برای کودکان 3 تا 5 ساله است که زیر سن آموزش ابتدایی می باشند ، هدف از این آموزش ، اطمینان از رشد جسمی ، ذهنی و حسی کودکان و کسب عادات خوب ، آماده سازی کودکان برای آموزش ابتدایی ، ایجاد فضای مشترک رشد برای کسانی است که در شرایط نامناسب زندگی می کنند و اطمینان از تکلم زبان ترکی است.

نحوه آموزش و کیفیت آموزش و چکونگی برخورد و رفتار با کودکان در مهد کودک ها و پیش دبستانی ها در ترکیه زیر نظر وزارت انجام می پذیرد و کنترل خوبی توسط دولت بر روی این مراکز وجود دارد ، با این که دوره پیش دبستانی یک دوره اختیاری در این کشور است اما اکثر والدین سعی در شرکت دادن کودکان خود در این دوره ها دارند و از لحاظ آماری کودکانی که در دوره پیش دبستانی شرکت نموده اند از نمرات و نتیجه بهتری در دوره دبستان خود بهره مند شده اند.

آموزش ابتدایی و راهنمایی ترکیه

با توجه به قانون جدید در سال 2012 ، چهار سال مدرسه ابتدایی و چهار سال مدرسه راهنمایی و به دنبال آن چهار سال تحصیل در دبیرستان اجباری است که در مجموع 12 سال آموزش در ترکیه اجباری می شود ، تحصیلات ابتدایی برای تمامی دختران و پسران در سن 7 سالگی آغاز می شود و تحصیل در مدارس دولتی رایگان است ، البته مدارس خصوصی و پولی نیز تحت کنترل دولت فعالیت دارند.

آموزش ابتدایی و راهنمایی ترکیه

این مدارس هشت سال دوره آموزشی را به دانش آموزان ارائه می دهند و همچنین در بیشتر مدارس ابتدایی درس زبان خارجی از کلاس چهارم شروع می شود ، در ترکیه برای جلوگیری از هرگونه تفاوت طبقاتی اجتماعی بین دانش‌آموزان فقیر و ثروتمند ، دانش آموزان لباس‌های مشابهی به تن می‌کنند و همه مدارس دارای لباس فرم یکسان می باشند.

اگر دانش آموزان نتوانستند کلاسی را بگذرانند ، باید همان کلاس را در سال آینده دوباره تکرار کنند و پس از آن در پایان 8 سال تحصیلی در این دوره و قبولی در تمامی پایه ها قادر به ادامه تحصیل در دوره متوسطه به مدت 4 سال دیگر خواهند بود.

در سیستم آموزشی ترکیه هدف از آموزش ابتدایی این است که هر کودک دانش ، مهارت ها ، رفتارها و عادات اولیه را برای تبدیل شدن به یک شهروند خوب کسب کرده و مطابق با مفاهیم اخلاقی ملی تربیت شود و برای زندگی و تحصیلات عالی با توجه به مهارت ها و علایق او آماده شود.

آموزش متوسطه در کشور ترکیه

آموزش متوسطه در ترکیه چهار سال و اجباری است و دبیرستان های عمومی و حرفه ای و فنی این دوره را ارائه می دهند ، جالب است بدانید دوره متوسطه تا سال 2005 در این کشور یک دوره 3 ساله بود ، دبیرستان های عمومی دانش آموزان را برای موسسات آموزش عالی آماده می کنند و دبیرستان های فنی و حرفه ای با هدف تربیت نیروهای واجد شرایط به ارائه آموزش های تخصصی مانند برق ، الکترونیک ، ماشین آلات ، ساختمان و غیره می پردازند.

هدف از آموزش متوسطه دادن حداقل فرهنگ مشترک به دانش آموزان ، شناسایی مشکلات فردی و اجتماعی ، جستجوی راه حل ، افزایش آگاهی به منظور کمک به توسعه اجتماعی – اقتصادی و فرهنگی کشور و آماده سازی آنان برای آموزش عالی و برای زندگی و کسب و کار در راستای علایق و مهارت های آنان است.

اکثر دبیرستان ها متعلق به دولت بوده و فرصت های آموزشی رایگان را ارائه می دهند ، البته دبیرستان های خصوصی زیادی نیز وجود دارند که از دانش آموزان شهریه دریافت می نمایند ، همچنین برخی از دبیرستان ها و مدارس متوسطه خصوصی دارای کلاس های آمادگی زبان خارجی هستند و آموزش دو زبانه به دانش آموزان ارائه می نمایند مانند دبیرستان ایتالیایی ، دبیرستان آلمانی ، دبیرستان اتریشی ، دبیرستان فرانسوی و غیره.

فارغ التحصیلان دبیرستان پس از پایان تحصیلات خود و قبولی در تمامی دوره ها مدرک دیپلم دریافت کرده و در صورت قبولی در آزمون های پذیرش می توانند در دانشگاه ها شرکت کنند.

آموزش عالی در ترکیه

دانشگاه های ترکیه موسساتی جمهوری خواه هستند که از اصول آتاتورک پیروی می کنند و دانشگاه‌ها ، دانشکده‌ها ، مؤسسات و مدارس آموزش عالی ، هنرستان‌ها ، مدارس آموزش عالی حرفه‌ای ، دانشگاه ها و دانشکده‌های پلیس و نظامی و مراکز تحقیقاتی کاربردی از جمله مؤسسات آموزش عالی محسوب می‌شوند.

پس از پایان دبیرستان ، فارغ التحصیلان برای پذیرش در موسسات آموزش عالی وارد یک سیستم امتحانی دو مرحله ای به نام YGS و LYS می شودکه قبلا به عنوان OSS شناخته می شد ، این امتحانات متمرکز در سراسر کشور هر ساله توسط مرکز گزینش و تعیین تکلیف دانشجو (ÖSYM) برگزار می شود که داوطلبان را برای ثبت نام هر دانشگاه و دانشکده پس از ارزیابی نمرات موضوعات مرتبط ، نتایج معدل دبیرستان و ترجیحات آنان تعیین می کند.

هر دانشگاه بر اساس ظرفیت خود در هر رشته دانشجویان مورد نظر خود را برای یک دوره کارشناسی 4 ساله پذیرش می نماید و در نهایت به آنان مدرک لیسانس را اعطا می نمایند ، پس از این دوره می توان برای مدرک کارشناسی ارشد خود که دو سال طول می کشد اقدام کرد ، همچنین دسترسی به برنامه های دکترا نیاز به مدرک کارشناسی ارشد و مدت زمان حداقل چهار سال با پایان نامه دکترا دارد.

دوره های دندانپزشکی و دامپزشکی به مدت پنج سال و پزشکی به مدت شش سال طول می کشد ، فارغ التحصیلان رشته های پزشکی ، دامپزشکی و دندانپزشکی می توانند مستقیماً برای برنامه های دکترا درخواست دهند.

هدف آموزش عالی در ترکیه

هدف از آموزش عالی ، تربیت دانشجویان در راستای علایق و مهارت های آنان مطابق با سیاست علمی کشور و با در نظر گرفتن نیازهای نیروی انسانی شایسته جامعه و نیروی کار در ترکیه در سطوح مختلف می باشد ، چنانچه شما هم قصد دارید بعد از اتمام تحصیل در ترکیه مشغول به کار شوید، می توانید با مطالعه مقاله کار در ترکیه ، به لیست مشاغل مورد نیاز و مشاغل پردرآمد این کشور درسترسی پیدا کنید.

منبع اصلی درآمد دانشگاه‌های دولتی بودجه‌ای است که از طریق بودجه سالانه دولت تخصیص می‌یابد که معادل حدود 60 درصد کل درآمد دانشگاه است ، علاوه بر این ، یک دانشگاه می تواند درآمد خود را از خدمات ارائه شده توسط آن دانشگاه مانند مراقبت از بیماران در بیمارستان های دانشگاهی ایجاد کند.

کمک های دانشجویی به دانشگاه های دولتی تنها 4 درصد از کل بودجه دانشگاه را تشکیل می دهد و این در حالی است که هزینه های دانشجویی در دانشگاه های خصوصی بسیار بالاتر است ، در حال حاضر، ثبت نام در دانشگاه های خصوصی تنها 5 درصد از کل را تشکیل می دهد و بدیهی است که دانشگاه های دولتی سهم عمده ای از بار آموزش عالی در ترکیه را بر عهده دارند.

اطلاع از سیستم آموزشی ترکیه برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند لازم است، زیرا در آینده خود یا خانواده شان نیازمند حضور و تحصیل در این سیستم اموزشی هستند ، برای آشنایی هر چه بیشتر با روش های قانونی مهاجرت به ترکیه ، حتما مقاله لینک شده را مرور کنید تا با روش هایی که تا کنون نمی شناختید آشنا شوید.

زبان تحصیل در ترکیه

زبان تحصیل در ترکیه در مقاطع ابتدایی تا دبیرستان زبان ترکی است و این زبان رسمی و زبان گویش مردم ترکیه نیز می باشد ، طبق سیستم آموزش این کشور دانش آموزان از کلاس دوم ابتدایی یعنی در 8 سالگی تا انتهای دوره دبیرستان به تحصیل زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم خواهند پرداخت ، همچنین در پایه متوسطه دانش آموزان علاوه بر انگلیسی یک زبان دیگر را نیز به عنوان زبان خارجی دوم به علاقه خود انتخاب و آموزش می بینند.

زبان تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز به زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان صورت می گیرد که البته تمامی رشته ها و گرایش ها به زبان انگلیسی تدریس نمی شوند و برای اطلاع از این موضوع باید با دانشگاه مورد نظر مکاتبه و از زبان تدریسی آنان در رشته مورد نظرتان مطلع گردید.

پس اگر قصد تحصیل در ترکیه و دانشگاه های آن را دارید باید به آموزش زبان ترکی بپردازید زیرا علاوه بر تحصیل در دانشگاه حتی به زبان انگلیسی باز هم برای زندگی در این کشور باید قادر به صحبت و درک زبان ترکی باشید ، یکی از مزایای تحصیل در ترکیه ، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان است زیرا شما می توانید در صورت داشتن رزومه قوی بدون ارائه مدرک زبان در دانشگاه های این کشور ثبت نام کرده و سپس در این کشور به آموزش زبان ترکی یا انگلیسی پرداخته و مدرکی معتبر نیز دریافت نمایید.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد ، متقاضیان تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم باید برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود فرم درخواست پذیرش ارسال نمایند که معمولا برای دریافت نامه پذیرش باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین ریزنمرات خود را به دانشگاه ارسال کنید.

برخی از دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش دانشجویان با مدرک دیپلم شرط معدل ، آزمون ورودی و مهارت زبان انگلیسی را در نظر گرفته‌اند که البته در هر دانشگاه شرایط به نوع خاصی می باشد که شما باید از آن شرایط اطلاع لازم را کسب نمایید ، توصیه می کنیم برای اطلاع از شرایط ورودی هر دانشگاه جهت تحصیل در ترکیه با مشاورین ما در آی مهاجرتی تماس حاصل نمایید.

شما باید در ابتدا دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب نموده و بعد از کسب اطلاعات لازم در رابطه با آنان مدارک لازم و مورد نیاز را برای ثبت نام فراهم آورید و به دانشگاه ارسال نمایید ، سپس در صورت اعلام موافقت دانشگاه برای ثبت نام حضوری و یا شرکت در آزمون به ترکیه سفر خواهید کرد و در آزمون ورودی شرکت خواهید نمود و در صورت قبولی در آزمون ورودی مراحل ثبت نام خود را به صورت حضوری به پایان خواهید رساند.

آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه

اولین شرط ورود به دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم پایان دوره دبیرستان می باشد و پس از آن برای ادامه تحصیل در رشته های مهندسی ، پزشکی و غیره باید در آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایید ، این آزمون ها تحت عنوان دو آزمون SAT و YOS از متقاضیان اخذ می گردد و هر دانشگاه مسئول برگزاری و اخذ آزمون از متقاضیان خود می باشد.

آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه

تفاوت این دو آزمون در نوع سوالات و مدت زمان آزمون و اعتبار آنان می باشد ، به طوری که آزمون SAT از اعتبار بسیار بالاتری برخوردار می باشد و این آزمون قابل قبول دانشگاه های آمریکا نیز می باشد ، البته باید اذعان داشت که این ازمون به مراتب سخت تر و پیچیده تر از آزمون YOS می باشد و همچنین این آزمون معمولا توسط دانشگاه های انگلیسی زبان و در رشته های انگلیسی زبان در این کشور اخذ می شود.

آزمون YOS به زبان انگلیسی و ترکی برگزار می گردد و شامل سوالات زبان ترکی ، دروس تخصصی مرتبط با رشته و هوش می باشد و به صورت 5 گزینه ای می باشد ، همچنین آزمون SAT نیز شامل سوالات دروس تخصصی مرتبط با رشته ، زبان انگلیسی و نگارش می باشد و سوالات به صورت تشریحی و 4 گزینه ای در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه

همانطور که در بالا گفتیم زبان رسمی تحصیل در ترکیه زبان ترکی می باشد ، اما طی سالیان گذشته به دلیل استقبال دانشجویان خارجی از دانشگاه های این کشور برخی از رشته ها و مقاطع به زبان انگلیسی نیز برای علاقمندان ارائه می شود ، باید توجه داشت که دانشگاه های غیر دولتی نسبت به مراکز دولتی تعداد رشته های بسیار بیشتری را به زبان انگلیسی تدریس می کنند که البته از هزینه بیشتری نیز برخوردار هستند.

قابل ذکر است که رشته های پزشکی و دندان پزشکی معمولا در تمامی مراکز به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می شود و مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در رشته های مختلف از شانس بیشتری برای تدریس به زبان انگلیسی برخوردار هستند ، به نوعی اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه و در مقطع کارشناسی را دارید باید در دانشگاه های غیر دولتی با هزینه های گران تر به تحصیل رشته مورد نظر خود به زبان انگلیسی بپردازید.

برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی باید مدرکی معتبر جهت اثبات تسلط خود به زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه نمایید که این مدارک شامل آیلتس با حداقل نمره 5.5 یا 6 و تافل با حداقل نمره 80 می باشد ، البته جهت دوره کارشناسی امکان این که قادر به ثبت نام بدون مدرک باشید وجود دارد و خواهید توانست پس از پذیرش در این کشور دوره زبان خود را گذرانده و مدرکی معتبر برای ارائه به دانشگاه دریافت نمایید.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه معمولا به جهت تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و یا دانشگاه های برتر این کشور از اهمیت برخوردار خواهد بود ، همانطور که قبلا گفتیم تحصیل در ترکیه نیازمند شرکت در آزمون ورودی می باشد و به همین خاطر معدل بعد از آن مورد توجه و درخواست می باشد.

شرط معدل برای تحصیل در ترکیه

البته ممکن است رشته های پر متقاضی مانند رشته های پزشکی و دندانپزشکی و یا رشته های مهندسی در دانشگاه های برتر و رتبه بالای این کشور گاها شرط معدل را هم در میان شرایط ورود خود قرار دهند ، اما شرط اصلی برای پذیرش همان آزمون ورودی می باشد ، توجه داشته باشید که باز هم باید از این موضوع قبل از شروع روند ثبت نام از طریق مکاتبه با دانشگاه اطلاع کاملی کسب نمایید ، زیرا شرایط ورود دانشگاه ها سالانه با تغییرات ریز و درشتی همراه است.

شرط معدل در پذیرش دوره دکتری از کم ترین امتیاز بهره می برد و برای قبولی در این مقطع سوابق و رزومه قوی و همچنین تسلط به زبان از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار هستند ، به نحوی سوابق تحصیلی ، میزان علم و مقالات شما تاثیر به سزایی در ترغیب دانشگاه یا استاد راهنمای مورد نظرتان در این دوره خواهند داشت و در انتها معدل نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

امکان تحصیل رایگان در ترکیه

از ابتدای همین بخش بگوییم که امکان تحصیل رایگان در ترکیه تنها برای دانشجویان واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی میسر می شود ، مهم نیست که شما برای چه مقطعی و یا چه رشته درخواست بورسیه فول فاند می دهید ، زیرا تحت هر شرایطی باید دارای نمرات ، رزومه و سوابق تحصیلی درخشان و قدرت درک و تکلم بالایی در زبان ترکی باشید.

با توجه به این که هزینه تحصیل در ترکیه در تمامی رشته ها و در تمامی دانشگاه های دولتی بسیار کم و مقرون به صرفه می باشد ، دانشجویان فراوانی از آسیا و اروپا برای پذیرش تحصیل در ترکیه و همچنین بورسیه تحصیلی این کشور درخواست ارسال می نمایند ، اما به دلیل بالا بودن تعداد درخواست ها و تعداد متقاضیان و همچنین محدود بودن تعداد بورسیه ها ، این کمک هزینه ها به بهترین دانشجویان داخلی و خارجی تعلق می گیرد.

در واقع تعداد محدودی دانشجو سالانه موفق به تجربه تحصیل رایگان در ترکیه می شوند ، پس بهتر است که شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور امتحان کرد ، زیرا با توجه به شهریه های ارزان و بسیار مناسب دانشگاه های دولتی ، تحصیل در این مراکز فرق چندانی با تحصیل رایگان ندارد.

مخصوصا وقتی شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه را با شهریه دانشگاهی کشورهای اروپایی و آمریکا مقایسه کنید بهتر متوجه می شوید که تحصیل در مراکز آموزشی دولتی ترکیه همان تحصیل رایگان در ترکیه است .

کار پس از تحصیل در ترکیه و اقامت آن

امکان اقامت فارغ التحصیلان خارجی پس از اتمام دوره تحصیلی در ترکیه وجود دارد اما مدت زمان این اقامت محدود بوده و فقط برای این که فارغ التحصیل بتواند در ترکیه کار پیدا کند مجاز می باشد ، پس از یافتن کار ، کارفرما درخواست خود را جهت نیازمندی به این نیروی کار خارجی در وزارت کار و تامین اجتماعی ثبت می نماید تا ویزای کار برای وی صادر شود.

کار پس از تحصیل در ترکیه و اقامت آن

ویزای اولیه به مدت یکسال صادر می گردد که در صورت رضایت کارفرما و نیاز به نیروی کار ، درخواست تمدید را دوباره به وزارتخانه ارسال می نماید که درصورت موافقت در مرحله دوم مدت زمان 3 ساله برای ویزا در نظر گرفته می شود و پس از آن نیز با درخواست دوباره یک ویزای 6 ساله دیگر برای شخص تقاضا دهنده صادر خواهد شد.

حال اگر دانشجو به مدت هشت سال مقیم ترکیه شده باشد و مجوز کار شش ساله داشته باشد ، واجد شرایط درخواست مجوز کار دائمی بوده و می تواند درخواست اقامت دائم نماید ، توجه داشته باشید که فارغ التحصیلان بین المللی با ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه می توانند مستقیماً برای مجوز کار دائم درخواست دهند ، چنانچه شما قصد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری دارید ، ترکیه می تواند گزینه ای عالی باشد ، با مراحل دقیق ثبت شرکت و حداقل سرمایه های لازم برای اخذ اقامت دائم ترکیه ، به مقاله سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز

برای تمدید مجوز کار خود و در نهایت برای دریافت مجوز کار دائمی و اقامت در ترکیه باید مدارک زیر را به سفارت ارائه نمایید :

  • پاسپورت معتبر
  • مجوز کار فعلی که به اتمام رسیده
  • نسخه ای از قرار دادکاری با کارفرما
  • درخواست تمدید ویزای کار از سوی کارفرما
  • مدارک سجلی معتبر نظیر شناسنامه

سوالات پر تکرار تحصیل در ترکیه

حال که با بسیاری از جوانب تحصیل در ترکیه آشنا شدید ، می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه درج کنید ، مشاوران آی مهاجرتی پاسخ گوی شما عزیزان خواهند بود.

سیستم اموزشی برای تحصیل در ترکیه به چه صورت است؟

طبق قانون اساسی جمهوری ترکیه ، هر شهروندی حق تحصیل رایگان برای دوره ابتدایی را دارا می باشد و از سال 2012 ، دوازده سال تحصیل برای پسران و دختران اجباری بوده و به 3 دوره 4 ساله تقسیم می شود ، وزارت معارف ملی (MEB) سیستم آموزشی کشور را اداره می کند و مسئول تنظیم برنامه های درسی ، هماهنگی کار سازمان های رسمی ، خصوصی و داوطلبانه ، طراحی و ساخت مدارس ، توسعه مواد آموزشی و غیره است.

آیا برای تحصیل درترکیه در مقطع تحصیلات دانشگاهی مانند ایران کنکوری وجود دارد؟

پس از پایان دبیرستان ، فارغ التحصیلان برای پذیرش در موسسات آموزش عالی وارد یک سیستم امتحانی دو مرحله ای به نام YGS و LYS می شودکه قبلا به عنوان OSS شناخته می شد ، این امتحانات متمرکز در سراسر کشور هر ساله توسط مرکز گزینش و تعیین تکلیف دانشجو (ÖSYM) برگزار می شود که داوطلبان را برای ثبت نام هر دانشگاه و دانشکده پس از ارزیابی نمرات موضوعات مرتبط ، نتایج معدل دبیرستان و ترجیحات آنان تعیین می کند.

آیا برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم ، شرط معدل وجود دارد؟

برخی از دانشگاه‌های این کشور برای پذیرش دانشجویان با مدرک دیپلم شرط معدل ، آزمون ورودی و مهارت زبان انگلیسی را در نظر گرفته‌اند که البته در هر دانشگاه شرایط به نوع خاصی می باشد که شما باید از آن شرایط اطلاع لازم را کسب نمایید.

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه چیست؟

اولین شرط ورود به دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم پایان دوره دبیرستان می باشد و پس از آن برای ادامه تحصیل در رشته های مهندسی ، پزشکی و غیره باید در آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایید ، این آزمون ها تحت عنوان دو آزمون SAT و YOS از متقاضیان اخذ می گردد و هر دانشگاه مسئول برگزاری و اخذ آزمون از متقاضیان خود می باشد.

آزمون های YOS و SAT در ترکیه به چه صورت برگزار می شود؟

آزمون YOS به زبان انگلیسی و ترکی از دانشجویان اخذ می شود و شامل سوالات زبان ترکی ، دروس تخصصی مرتبط با رشته و هوش می باشد و به صورت 5 گزینه ای برگزار می شود ، همچنین آزمون SAT نیز شامل سوالات دروس تخصصی مرتبط با رشته ، زبان انگلیسی و نگارش می باشد و سوالات به صورت تشریحی و 4 گزینه ای در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

در این مقاله تلاش نمودیم تا نگاهی مفید و گذرا به تحصیل در ترکیه داشته باشیم ، به شما عزیزان توصیه می کنیم که جهت دریافت اطلاعات پذیرش در دانشگاه های این کشور مطابق با آخرین تغییرات با کارشناسان آی مهاجرتی در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید ، همچنین توصیه می کنیم مقاله اطلاعات کشور ترکیه را نیز بخوانید و آگاهی خود را درباره جنبه های مختلف این کشور افزایش دهید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *