علوم پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به دلیل وجود مزایای فراوانی که کار و زندگی در این کشور برای شما به همراه دارد ، می تواند بهترین انتخاب جهت رسیدن به آینده و زندگی موفق باشد ، در این مقاله از کارشناسان آی مهاجرتی با ما همراه باشید تا تحصیل رشته های علوم پزشکی را بررسی کنیم.

همچنین اگر به دنبال راه های مهاجرت به آلمان هستید ، مقاله لینک شده را بخوانید تا با تمام راه های قانونی و امن مهاجرت به این کشور آشنا شوید.

دانشگاه های آلمان از تراز علمی و رفاهی بسیار بالایی در سطح جهان برخوردار هستند و با داشتن مدرک صادره از هر یک از آنها ، بهترین فرصت های شغلی پیش رویتان قرار خواهد گرفت.

از همان ابتدای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان شما اجازه اقامت در سایر کشورهای منطقه شینگن را خواهید داشت و می توانید از فضای امن کاری و اقتصادی این کشورها به خوبی استفاده کنید ، یکی از اصلی ترین مزایای انتخاب کشور آلمان امکان استفاده از تحصیل رایگان در این کشور است که نه تنها شما را از پرداخت شهریه های سنگین معاف می سازد ، بلکه یکی از معتبرترین مدارک را نیز برایتان به همراه دارد.

رسیدن به تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در آلمان نیازمند پشت سر گذاشتن مراحل و شرایط مشخصی است که شما علاقه مندان باید به خوبی از آنها مطلع شده و همراه با یک کارشناس به صورت صحیح این مراحل را پشت سر بگذارید.

دوره های پیش پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان برای دانشجویان بین المللی نیازمند پشت سر گذاشتن دوره های آمادگی قبل از دانشگاه است که به عنوان M-Kurs شناخته می شود ، تمامی دانشگاه های این کشور برای پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی یک آزمون ورودی برگزار می کنند که با توجه به رشته متفاوت است و برای رشته های پزشکی و دندانپزشکیM-Kurs شناخته می شود.

این دوره پریمدیکال در آلمان شامل اصلی ترین پیش نیازهای رشته پزشکی و دندانپزشکی از جمله دروس شیمی ، فیزیک ، زیست شناسی و زبان آلمانی را شامل می شود که دانش آموزان پس از پشت سر گذاشتن موفق این دوره یک مدرک جهت شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های دولتی آلمان دریافت می کنند.

این دوره پیش پزشکی آلمان که مخفف Medicine است می تواند تا دو ترم تحصیلی ( 38 هفته ) را شامل شود و داوطلبان باید سطح B1 / B2زبان آلمانی را برای ورود به آن داشته باشند ، زیرا تمامی دروس این دوره به زبان آلمانی آموزش داده می شوند و یکی از اصلی ترین شروط آزمون ورودی دانشگاه های آلمان تسلط به این زبان است.

در طول دوره های پیش پزشکی در آلمان امتحانات میانی متعددی برگزار می شود و تمام دروس اصلی با ارزیابی نهایی پایان می یابند ، برگزاری این امتحانات میان دوره ای ابزار بسیار خوبی برای آشنایی و آمادگی با آزمون اصلی ورود به دانشگاه هستند که شما را به خوبی با نوع سوالات آماده می سازد.

شرایط دوره های پیش پزشکی آلمان

ثبت نام در این دوره ها در ابتدا نیازمند معادل سازی دیپلم دبیرستان شما با سیستم آموزشی این کشور است که سطح تحصیلی شما را مشخص می سازد ، طول این دوره با توجه به نمرات و تعداد واحدهای تخصصی که پت سر گذاشته اید مشخص می شود و می تواند برای برخی تا چهار ترم یا یک سال تحصیلی نیز طول بکشد.

شرایط دوره های پیش پزشکی آلمان

با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظرتان مشخص کنید که آخرین مدرک تحصیلی تان مورد تایید می باشد یا خیر ، به طور معمول هر دانشگاه دقیقاً تعیین می کند که چه نوع مدارکی را می پذیرد و اگر مدرک شما در فهرست مورد تایید دانشگاه نمی باشد ، باید برای دوره پیش نیاز تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان شرکت کنید.

هر دانشگاه می تواند دوره مخصوص به خود را برای دانشجویان متقاضی برگزار کند که کارشناسان آی مهاجرتی جزئیات لازم در رابطه با هر یک را پیش رویتان قرار می دهند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی آلمان

تمامی دانشجویان بین المللی به دنبال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به صورت رایگان هستند که تنها در دانشگاه های دولتی این کشور امکان پذیر است که البته ورود به این دانشگاه ها نیز نیازمند قبولی در آزمون ورودی رشته های پزشکی آلمان می باشد ، هدف اصلی از شرکت در دوره های پیش نیاز نیز رسیدن به قبولی در این آزمون می باشد.

این آزمون Test für Medizinische Studiengänge (TMS)دو بار در سال توسط دانشگاه هایی که دوره پیش نیاز را برگزار می کنند ، گرفته می شود که شامل چهار درس اصلی فراگرفته شده در دوره پیش نیاز است ، سه درس از چهار موضوع به صورت کتبی و درس چهارم به صورت شفاهی برگزار می شود ، چنانچه در بار نخست به قبولی نرسیدید می توانید آن را تکرار کنید تا قبول شوید ، تقریباً 80٪ دانش آموزان در تلاش دوم موفق می شوند.

در مقابل نیز برخی از دانشگاه ها تنها معدل را ملاک پذیرش قرار می دهند ، در این شیوه چنانچه قبولی در رشته پزشکی و یا دندانپزشکی در دانشگاه های ایران را ارائه دهید نیازی به دوره پیش نیاز نخواهید داشت و مستقیما در آزمون ورودی دانشگاه شرکت خواهید نمود.

دانشگاه های دولتی آلمان به دلیل درخواست بالایی که برای تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی دارند از طریق آزمون های ورودی متعدد سعی دارند بهترین دانشجویان را جذب کنند ، به عنوان مثال برخی دیگر با نمره FSP ( نمره امتحانات پایانی دوره پیش نیاز ) دانشجویان را پذیرش می کنند.

شرایط پزشکی در آلمان

طبق آخرین رتبه بندی QS در بیش از 32 دانشگاه امکان تحصیل در آلمان در رشته پزشکی امکان پذیر است که به شما فرصت می دهد تا انتخاب متنوعی داشته باشید ، شرایط پزشکی در آلمان در شش سال تحصیلی برنامه ریزی شده است که کاملا به زبان آلمانی برگزار شده و در نهایت با آزمون دولتی ( Ärztliche Prüfung) به پایان می رسد ، این آزمون منجر به مجوز رسمی برای طبابت می شود ، تحصیلات پزشکی در مراحل زیر تکمیل می شود:

شرایط پزشکی در آلمان

مرحله پیش بالینی : شامل چهار ترم ( دو سال ) است و شما را با مبانی کلیدی علوم طبیعی و پزشکی آشنا می کند.

مرحله بالینی : مرحله اصلی پزشکی ( شش ترم – سه سال ) است که از اصلی ترین علوم پزشکی را شامل می شود.

مرحله عملی : مرحله بالینی با یک سال عملی دنبال می شود که در آن شما با جنبه های عملی جراحی ، داخلی و یک موضوع انتخابی آشنا می شوید ، این مرحله تجربه در محل کار را فراهم می کند تا شما را برای حرفه آینده خود آماده کند.

آزمون دولتی : آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی در آلمان، قبولی در آزمون دولتی است که یک آزمون استاندارد ملی است ، پس از انجام و قبولی در معاینه می توانید برای مجوز پزشکی خود درخواست دهید و به عنوان یک پزشک خبره شروع به کار کنید.

دوره تخصص نیز می تواند پنج تا شش سال دیگر طول بکشد.

شرایط دندانپزشکی در آلمان

شرایط دندانپزشکی در آلمان بدین گونه است که شما با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه به مدت پنج سال و شش ماه به تحصیل مشغول خواهید بود ، این دوره شامل دو بخش پیش بالینی و بالینی است که در بخش پیش بالینی 4 تا 5 ترم دروس فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و جانورشناسی را به همراه مبانی دندانپزشکی را خواهید آموخت.

پس از سپری کردن این دروس باید یک آزمون دولتی را پشت سر بگذارید تا موفق به ورود به دوره دوم و عملی شوید ، این دوره دروس آزمایشگاهی و آموزش های عملی در کلینیک ها را در بر می گیرد و مجوز شما برای انتخاب تخصص خواهد بود ، دوره تخصص نیز با توجه به انتخاب شما ( مانند اندودنتیست ، پریودنتیست ، ارتودنسی ، پروتزهای دندانی و غیره ) می تواند سه تا شش سال زمان ببرد.

دقت داشته باشید که تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در آلمان دو بحث جداگانه بوده و رشته پزشکی با دندانپزشکی کاملا متفاوت بوده و هر یک شرایط خاص خود را برای پذیرش و تحصیل دارند ، به عنوان مثال رشته پزشکی از دندانپزشکی گرانتر است و دانشجویان باید شهریه بالاتری را پرداخت کنند.

علاوه بر این رشته دندانپزشکی نیاز به فراهم نمودن مواد پزشکی مختلف در طول دوره های عملی است که توسط دانشگاه تامین شده که هزینه آن در شهریه دانشگاه درنظر گرفته شده است.

مدرک زبان رشته های پزشکی در آلمان

به دلیل اهمیت تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در آلمان سیستم آموزشی این کشور تنها زبان آلمانی را برای تدریس ارائه می دهد و از تمامی متقاضیان بین المللی درخواست می کند تا در هنگام ارائه درخواست خود در حد ابتدایی به این زبان آشنایی داشته باشند.

اما در هنگام آغاز تحصیل در دانشگاه باید به تسلط خوبی از این زبان رسیده باشید و چنانچه مهارت های زبانی تان به حد موردنظر نرسیده باشد ، می توانید در دوره زبان آلمانی پیش از شروع دانشگاه ثبت نام کنید تا سطح زبانی خود را به حد مورد نیاز برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان برسانید.

مدرک زبان رشته های پزشکی در آلمان می تواند نمرات آزمون های TestDaF یا DSH برای اثبات سطح زبان شما باشند که پیش شرط بسیاری از دانشگاه های این کشور است ،

البته در صورتی که بتوانید در دوره پیش نیاز نمره قبولی را در درس زبان آلمانی خود کسب کنید نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در آلمان

در هنگام درخواست پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان شما به وسیله مدارک خود به دانشگاه معرفی می شوید ، از این رو باید نهایت تلاش خود را در جمع آوری کامل و بدون نقص مدارک داشته باشید ، هر دانشگاه با توجه به شرایط و قوانین خود از دانشجویان مجموعه خاصی از مدارک را درخواست می کند که با مراجعه به کارشناسان آی مهاجرتی می توانید از تمامی جزئیات موردنیاز هر دانشگاه مطلع شوید.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در آلمان

اما به صورت کلی فهرستی از الزامات متداول وجود دارد که باید توسط داوطلب انجام شود تا درخواست شما در هر آموزش عالی رشته پزشکی آلمان موفق و کامل تلقی شود ، در ادامه فهرستی از این مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در آلمان وجود دارد:

 • گواهی پایان تحصیلات و مدرک تحصیلی که باید برابر با Abitur شناخته شود.
 • فرم درخواست کامل شده پذیرش دانشگاه به زبان آلمانی که در سایت دانشگاه وجود دارد.
 • مدرک زبان آلمانی
 • توصیه نامه از سوی یکی یا دو استاد آخرین مقطع تحصیلی
 • انگیزه نامه از هدف تحصیل در رشته پزشکی در آلمان
 • اثبات گذراندن دوره DSH یا TestDaF برای غیر آلمانی زبان ها
 • پرداخت هزینه درخواست ( از 75 تا 90 یورو )
 • یک مرور کلی ترجمه شده از ماژول ها و نمرات دوره شما
 • عکس پاسپورتی

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

تحصیل رایگان پزشکی در آلمان را می توان پس از اعتبار جهانی دانشگاه های این کشور ، دومین دلیل استقبال دانشجویان بین المللی از این کشور دانست ، با انتخاب تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان شما با قبولی در دانشگاه های دولتی نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت و تنها هزینه ثبت نام هر ترم را پرداخت خواهید کرد که بیش از 250 یورو در هر ترم ( 290 دلار آمریکا ) نیست.

البته در سال های اخیر در دانشگاه های دولتی نیز برای دانشجویان بین المللی شهریه ای درنظر گرفته شده است ، به این معنی که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا اکنون باید هزینه 3000 یورو ( 3500 دلار آمریکا ) در سال در دانشگاه های دولتی این ایالت بپردازند ، دانشگاه های خصوصی هزینه های بسیار بالاتری را دریافت خواهند کرد.

البته علاوه بر شهریه دانشگاه دانشجویان نیازمند فراهم نمودن برخی وسایل موردنیاز خود در طول تحصیل مانند کتاب ، روپوش ، مواد آزمایشگاهی و غیره دارند که باید ماهیانه تا 150 یورو را بابت آنها اختصاص دهند ، البته کتاب و جزوه ها اصلی ترین هزینه هر ترم هستند و سایر موارد برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان معمولا یک بار برای برخی دروس خاص تهیه می شوند.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به دلایل زیادی یک ایده عالی است که آن را حتی از کشورهای مطرحی همچون استرالیا و یا آمریکا مطرح تر سازد ، مهاجرت به آلمان در صورتی که از طریق تحصیل علوم پزشکی در این کشور انجام شود مزایای بی شماری را برایتان به همراه دارد:

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی آلمان
 • تحصیل پزشکی در آلمان بسیار ارزان تر از ایالات متحده ، استرالیا ، کانادا یا انگلستان
 • فرصت های ایده آل کار در آلمان بلافاصله پس از فارغ التحصیلی
 • درآمد بسیار عالی حرفه پزشکی و دندانپزشکی
 • فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی جهان
 • کسب تجربیات پزشکی بالا در طول تحصیل
 • فرصت شرکت در کنفرانس های پزشکی کل اروپا
 • فرصت آشنایی با یکی از بهترین سیستم های درمانی جهان
 • وجود بورسیه های سخاوتمندانه
 • امکان استفاده از مدرک پزشکی و دندانپزشکی آلمان در تمام جهان
 • سرانه پایین پزشکی
 • عدم نیاز به گذراندن کارآموزی بیمارستان پس از فارغ التحصیلی جهت کار
 • فرصت دریافت اقامت دائم از طریق طبابت

معایب

 • دشواری یادگیری زبان آلمانی
 • هزینه بالای دانشگاه های خصوصی
 • ساعات فشرده کلاسی پزشکی و دندانپزشکی
 • آزمون های متعدد قبل و پس از ورود به رشته پزشکی یا دندانپزشکی

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

پس از قبولی در آزمون دولتی ( Ärztliche Prüfung) مجوز پزشکی به شما اعطا می شود و می توانید به عنوان پزشک شروع به کار کنید ، این مجوز پزشکی دائمی و در همه جای آلمان معتبر است ، چنانچه از اتحادیه اروپا هستید نیز می توانید بدون نیاز به مجوز در آلمان کار کنید و به همان اندازه به بازار کار دسترسی خواهید داشت ، اما اگر خارج از اتحادیه اروپا هستید می توانید برای یافتن کار مرتبط با تحصیل خود برای تمدید مجوز اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل تا 18 ماه اقدام کنید.

برخی نیز برای تمدید مجوز اقامت خود اقدام به ادامه تحصیل در دوره تخصص می کنند که مقررات مربوط به آموزش در هر ایالت متفاوت است ، آموزش تخصصی پزشکی در آلمان مدرکی غیر دانشگاهی است و توسط دانشگاه ها ارائه نمی شود ، معمولاً در طول دوره پزشکان تمام وقت در مطب پزشک ، کلینیک دانشگاه یا هر موسسه‌ای که مجاز به ارائه خدمات پزشکی هستند ، کار می‌کنند و در عین حال تحت نظر پزشکان و جراحان ارشد بیشتری در زمینه تخصصی خود آموزش می‌بینند.

در حال حاضر تقاضای زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان و بعد کار در بازار آلمان به ویژه در مناطق روستایی وجود دارد و میانگین حقوق اولیه بسیار خوب است. در مقاله کار در آلمان ، تمامی قوانین مهم و به روز کار دراین کشور و همچنین مشاغل مورد نیاز را شرح داده ایم.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان در این نوشتار از آی مهاجرتی به تفصیل شرح داده شد ، با ما از طریق بخش دیدگاه در پایان هر مقاله در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید.

بعد از اتمام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان ، چگونه می توانم به طبابت مشغول شوم؟

پس از قبولی در آزمون دولتی ( Ärztliche Prüfung) مجوز پزشکی به شما اعطا می شود و می توانید به عنوان پزشک شروع به کار کنید ، این مجوز پزشکی دائمی و در همه جای آلمان معتبر است.

آیا امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان بصورت رایگان وجود دارد؟

با انتخاب تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان شما با قبولی در دانشگاه های دولتی نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت و تنها هزینه ثبت نام هر ترم را پرداخت خواهید کرد که بیش از 250 یورو در هر ترم ( 290 دلار آمریکا ) نیست.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان چگونه باید مهارت زبانی خود را ثابت کنم؟

مدرک زبان رشته های پزشکی در آلمان می تواند نمرات آزمون های TestDaF یا DSH برای اثبات سطح زبان شما باشند که پیش شرط بسیاری از دانشگاه های این کشور است.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان چگونه است؟

شرایط پزشکی در آلمان در شش سال تحصیلی برنامه ریزی شده است که کاملا به زبان آلمانی برگزار شده و در نهایت با آزمون دولتی ( Ärztliche Prüfung) به پایان می رسد ، این آزمون منجر به مجوز رسمی برای طبابت می شود.

آزمون ورودی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان به چه صورت است؟

این آزمون Test für Medizinische Studiengänge (TMS)دو بار در سال توسط دانشگاه هایی که دوره پیش نیاز را برگزار می کنند ، گرفته می شود که شامل چهار درس اصلی فراگرفته شده در دوره پیش نیاز است ، سه درس از چهار موضوع به صورت کتبی و درس چهارم به صورت شفاهی برگزار می شود ، چنانچه در بار نخست به قبولی نرسیدید می توانید آن را تکرار کنید تا قبول شوید ، تقریباً 80٪ دانش آموزان در تلاش دوم موفق می شوند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان می تواند با راهنمایی مشاورین ای مهاجرتی بسیار برای شما آسانتر شود چنانچه از طریق دریافت مشاوره از تمامی شرایط به خوبی مطلع شوید ، بنابراین با ما از طریق دفاتر تهران و شیراز همراه باشید ، همچنین توصیه می کنیم مقاله اطلاعات کشور آلمان را برای درستیابی به اطلاعاتی جامع و به روز بخوانید.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *