علوم پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان به دلیل اعتبار و سطح علمی بالای دانشگاههای انگلیس ، هر ساله توانسته دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود می‎کشاند ، بطوریکه امروزه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان آرزوی بسیاری از دانشجویان است ؛ اما شرایط تحصیل در این کشور چگونه است؟ برای داشتن اطلاعاتی بیشتر درخصوص انواع روشهای مهاجرتی می‌توانید به مقاله مهاجرت به انگلستان مراجعه نمایید ؛ همچنین در تماس با کارشناسان آی مهاجرتی اطلاعات بسیار مفیدی در خصوص شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی دریافت خواهید نمود.

این کشور از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار است که این خود بر فعالیتهای تجاری و کسب‌و کار موثر بوده ؛ لذا می‌توان گفت که اشتغال و یافتن شغل در این کشور بخصوص برای کسانیکه دارای تخصص هستند ، زیاد سخت نیست و از آنجا که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان در دانشگاههایی معتبر که از بهترین روشهای تدریس و پیشرفته‌ترین تجهیزات و آزمایشگاهها و بیمارستانها بهره می‌برند ، انجام می‌شود ، لذا دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی با مشکل اشتغال در انگلستان و یا خارج از انگلستان روبرو نخواهند بود.

همچنین دانشجویان ایرانی که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان اقدام می‌کنند ، پس از فارغ‌التحصیلی برای اشتغال دچار مشکل نخواهند شد ، زیرا دانشگاههای معتبر انگلستان توسط وزارت علوم ایران موردتایید قرار گرفته‌اند ؛ تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان با اینکه نیاز به هزینه‌های بالا دارد ، اما جزو پر درآمدترین رشته‌ها هستند و دوره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان نسبت به برخی دیگر کشورها کوتاهتر می‌باشد.

دوره های پیش پزشکی در انگلستان

در اکثر دانشگاه های دنیا برای تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی نیاز به گذراندن دوره های آمادگی قبل از دانشگاه یا پریمدیکال است ؛ اما آیا دوره های پیش پزشکی در انگلستان هم وجود دارد؟ برای گذراندن دوره های پریمدیکال چه شرایطی را باید در نظر گرفت؟

به طور کلی ، برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان گذراندن دوره های A-Level یا Foundation لازم است.

دوره A-level

برای پذیرش و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان گذراندن دوره A-Level نیاز است که معمولا این دوره دو سال طول خواهد کشید و پس طی دوره و کسب نمرات بالا می‌توان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان اقدام نمود.

دانشگاههای پزشکی معمولا از داوطلبین تقاضای سه A-Level با نمراتی بالا را دارند ؛ بهتر است این دوره را برای دروسی مثل شیمی و زیست شناسی بگذرانید ؛ اما بسیاری از دانشکده های پزشکی (24 مورد) بیان کرده اند که جهت درخواست ، کسب نمره‌ای بالا در دوره A-Level برای درسی چون شیمی ضروری است و 13 دانشکده‌ی پزشکی تعیین کرده‌اند که برای پذیرش ، دانشجو باید A-Level در شیمی و زیست شناسی داشته باشند.

حدود 19 دانشکده پزشکی هم اعلام کرده‌اند که دانشجو باید A-Level شیمی و فیزیک یا ریاضی را بعنوان درس دوم داشته باشد ؛ همچنین برای حدود 16 دانشکده پزشکی ، A-Level شیمی لازم نیست و برای این دانشگاهها زیست شناسی و یک درس دیگر یا ریاضی مهم خواهد بود ؛ برخی از دانشکده های پزشکی روانشناسی را به عنوان درس دوم پذیرفته اند.

برای سومین درسی که باید دوره A-Level آن را گذراند ، اکثر دانشکده های پزشکی موضوع مشخصی را تعیین نکرده اند ؛ اما دانشگاهی مثل کمریج اعلام کرده که متقاضیان دوره A-Level باید درس شیمی را به اضافه دو درس زیست شناسی ، فیزیک یا ریاضیات بگذرانند ؛ دانشگاه برایتون و ساکس هم از متقاضیانی که درس سوم را غیر از دروس علوم و ریاضی انتخاب می‌کنند ، استقبال می کند.

دوره فاندیشن (Foundation)

دوره فاندیشن (Foundation) هم برنامه ای برای آمادگی متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان است ؛ لذا دانشجویان پیش از ورود به دانشگاه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی لازم است تا دوره A-level یا فاندیشن را که در دانشگاه ها یا کالج های کشور انگلیس برگزار می شوند ، بگذرانند.

با کمک این دوره داوطلبین با مهارت ها آشنا شده و تجربه کسب می کنند ؛ البته به جز انگلستان که این دوره از الزامات ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور است ، کشورهای دیگری نیز این دوره را تایید نموده اند ؛ موضوعاتی که دوره Foundation به آن پرداخته می شود ، علوم اجتماعی ، مهندسی ، تجارت ، پزشکی ، هنر و طراحی ، علوم پایه و داروسازی و … می باشد.

آزمون ورودی رشته های پزشکی انگلستان

از آن جا که رشته های پزشکی و دندانپزشکی نسبت به سایر رشته های حساس تر و سخت تر هستند ، لذا برای ورود و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان باید متقاضیان مصاحبه ها و آزمون هایی را نیز پشت سر گذراند که آزمون ورودی رشته های پزشکی انگلستان شامل آزمون UKCAT و BMAT می باشد.

آزمون ورودی رشته های پزشکی انگلستان

آزمون UKCAT

برای ورود به برخی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان لازم است تا آزمون UKCAT یا UCAT را گذراند ؛ این آزمون به صورت آنلاین برگزار می شود و جهت ارزیابی نگرش ها ، توانایی های شناختی ، تفکر انتقادی و استدلالات منطقی متقاضیان برنامه ریزی شده است ؛ این آزمون شامل بخش های مختلفی است.

بخش استدلال کلامی آزمون ، توانایی تفکر منطقی را در رابطه با اطلاعات نوشتاری مورد ارزیابی قرار می دهد و شامل 44 سوال است ؛ بخش استدلال کمی ، به ارزیابی توانایی حل مسائل عددی می پردازد و شامل 36 سوال است ؛ همچنین در بخش استدلال انتزاعی به بررسی توانایی استنتاج روابط از اطلاعات با تفکر همگرا و واگرا می پردازد ؛ این بخش از آزمون 55 سوال دارد.

در بخش تحلیل تصمیم که 28 سوال دارد به ارزیابی توانایی برخورد با فرم های مختلف اطلاعات جهت استنتاج روابط ، قضاوت آگاهانه و نیز تصمیم گیری در رابطه با پاسخی مناسب پرداخته شده است و قضاوت موقعیتی ، پاسخ ها را در موقعیت ها و درک اخلاق پزشکی را مورد ارزیابی قرار می دهد ؛ متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگستان را در دانشگاه هایی مثل آبردین ، کاردیف ، داندی ، دورهام ، ادینبورگ ، اکستر ، گلاسکو ، کیل کینگز ، لستر ، منچستر ، نیو کاسل ، تاتینگهام ، شفیلد ، سنت اندروز و … دارند باید این امتحان را با پشت سر بگذرانند.

آزمون BMAT

آزمون پذیرش پزشکی BMAT آزمونی دو ساعته و کتبی است که شامل سه بخش استعداد و مهارت ، دانش علمی و کاربردها و مهارت های ارتباطات کتبی می باشد ؛ متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان باید پیش از درخواست ، در این آزمون شرکت کنند و آزمون پس از درخواست انجام خواهد شد ؛ لذا متقاضی در ابتدا باید توسط یک مرکز آزمون ثبت نام نماید.

در این آزمون دانش علوم تجربی ، مهارت های ارتباطی کتبی ، توانایی های حل مساله و … مورد ارزیابی قرار خواهد کرفت.

شرایط پزشکی در انگلستان

شرایط پزشکی در انگلستان چگونه است؟ پزشکی از مشاغل بسیار پرطرفدار در انگلستان است و پزشکان غیر اتحادیه‌ی اروپا نیز می‌توانند با دریافت ویزای Tier 2 مشغول کار در بیمارستانها و یا مراکز عمومی کشور انگلستان شوند ؛ اما با این وجود در پذیرش متقاضیان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان سختگیریهایی انجام می‌شود تا بریتانیا از پرسنلی با بهترین شرایط برای رشته پزشکی برخوردار باشند.

شرایط پزشکی در انگلستان

مدت زمانی که لازم است تا یک متقاضی پزشکی در انگلستان به یک پزشک تبدیل شود در حدود 8 سال خواهد بود که از این 8 سال حدود 5 سال تحصیلی برای مقطع لیسانس ، حدود 1 – 2 سال برای آموزش های دوره فوق لیسانس و 3 سال برای آموزش تخصصی بسته به رشته‌ای که متقاضی تحصیل می‌کند ، می‌باشد.

جهت دریافت مدرک پزشکی انگلستان ، فارغ التحصیلان دبیرستان می بایست یکی از دو آزمون BMAT و یا UCAT را طی کنند و نمراتی مناسب در این آزمون ها کسب نمایند که این موضوع باید پیش از ارائه درخواست مشخص شود و مشاوره آموزشی UKEC صحت شرکت در آزمون را بررسی می کند ؛ علاوه بر این ، داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا معادل آن نیز برای تحصیل پزشکی در انگلستان موردنیاز خواهد بود.

برای متقاضیانی که در رشته پزشکی مشغول به تحصیل هستند لازمست تا در کنار دروس تئوری ، دوره‌های عملی مربوطه را نیز در بیمارستانها ، مراکز درمانی و تحقیقاتی بگذرانند ، ارقام رسمی نشان داده که NHS با کمبود نیروی پرستار ، تکنسین و پزشک مواجه است.

شرایط دندانپزشکی در انگلستان

بطور کلی دوره‌های دندانپزشکی در انگلستان پنج ساله است و دانشجویان دندانپزشکی به مطالعه مواردی چون علت ، پیشگیری ، مدیریت و درمان بیماریهای مربوط به دهان و دندان می‌پردازند ؛ دندانپزشکی از جمله پررقابت‌ترین رشته های تحصیلی در انگلستان است و متقاضیان تحصیل برای موفقیت در این رشته به تکمیل دوره تحصیل و کسب مهارت های ذهنی و عملی مورد نیاز جهت تمرکز بر دوره های طولانی مدت و کسب نمرات عالی نیاز خواهند داشت ؛ فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی با دریافت لیسانس جراحی دندان (BDS) دوره شان را کامل خواهند کرد.

سال نخست تحصیل در رشته دندانپزشکی بر دانش پایه‌ی پزشکی و بالینی در خصوص آناتومی ، فیزیولوژی ، بیوشیمی و زیست شناسی دهان تمرکز دارد که در عین تداوم مطالعات دانشگاهی در طی دوره ، کار عملی نیز در پایان سال نخست آغاز خواهد شد و تمرینات عملی به صورت شبیه سازی ارائه می شوند.

فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در ابتدا می توانند بعنوان کارآموز در NHS و یا بخش های خصوصی مشغول به کار شوند ؛ دندانپزشکی تنها رشته ای است که فارغ التحصیلان آن می توانند در مشاغل حرفه ای 6 ماه بعد از به پایان رساندن دانشگاه دستمزدی بیش از 30 هزار پوند دریافت کنند.

از شرایط دندانپزشکی در انگلستان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شرایط استاندارد بین المللی لیسانس: 37 امتیاز
  • A-Level معمول: AAA که شامل زیست شناسی و شیمی می شود.
  • مدرک زبان انگلیسی معتبر

البته دقت داشته باشید شرایط هر دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگری ممکن است متفاوت باشد.

مدرک زبان رشته های پزشکی در انگلستان

همانگونه که بیان شد یکی از الزامات تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر است ؛ مدرک زبان رشته های پزشکی در انگلستان به طور کلی ، آیلتس 7 است و آیلتس 6.5 تقریبا مورد قبول اکثر دانشگاه ها برای تحصیلات ابتدایی رشته پزشکی می باشد ؛ البته برخی از دانشگاه ها مدرک تافل را نیز می پذیرند ؛ لذا دقت داشته باشید باز هم شرایط به دانشگاه مربوطه بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در انگلستان

یکی از الزامات تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان ، دوره های فاندیشن یا A-LeveL و گذراندن امتحاناتBMAT و UKCAT است و همان گونه که بیان شد ، دانشگاه های مختلف برای گذراندن دوره A-Level دروس خاص خودشان را می طلبند ؛ که مثلا دانشگاه بیرمنگهام به A-Level AAA برای درس زیست شناسی و شیمی نیاز دارد ؛ A-Level برای دانشگاه بریستول به دروسی چون زیست شناسی ، شیمی ، فیزیک یا ریاضیات اشاره می کند ؛ علاوه بر این مورد ، برای تحصیل در رشته های پزشکی به ارائه مدرک معتبر زبان نیاز است.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در انگلستان

از دیگر مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در انگلستان ، بیانیه می باشد که در بیانیه متقاضی از اهدافش می گوید ؛ از دیگر موارد می توان به مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه مدارک شناسایی اشاره نمود.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان

از آن جا که رشته های پزشکی و دندانپزشکی از رشته های گران به حساب می آیند ، لذا یکی از مواردی که دانشجویان بین المللی باید به آن توجه نمایند هزینه های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان است ؛ دقت کنید که هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان در دانشگاه های مختلف متفاوت خواهد بود ، مثلا برای دانشگاهی مثل آکسفورد هزینه های سالانه تحصیل پزشکی برای دوره پیش بالینی برای دانشجویان خانگی 9250 پوند و برای دانشجویان بین المللی 36800 پوند در سال 2022 می باشد ؛ همچنین دوره بالینی در همین دانشگاه برای دانشجویان خانگی 9250 و برای دانشجویان بین المللی نیز 48600 پوند در سال 2022 هزینه دربردارد.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان

به طور کلی ، میانگین هزینه های پزشکی در دانشگاه های کشور انگلستان حدود 38000 پوند سالیانه و هزینه های دندانپزشکی در این کشور به طور میانگین سالانه بین 27 هزار پوند تا 45 هزار پوند برای دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا خواهد بود.

دقت کنید که علاوه بر در نظر گرفتن هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان ، می بایست هزینه های جانبی تحصیل مثل هزینه های تهیه کتاب ، ثبت نام دانشگاه ، تجهیزات آزمایشگاهی و … را نیز در نظر داشته باشد.

اگر در خصوص هزینه های پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان و یا کار در کشور انگلستان سوالی دارید می‌توانید با متخصصین آی مهاجرتی در ارتباط باشید در همین زمینه توصیه می کنیم مقاله کار در انگلستان را نیز بخوانید.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان از مزایای بسیاری برخوردار است ؛ در این کشور برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی برنامه های دقیقی در نظر گرفته شده است و دانشجویان می توانند تحصیلات در این دوره را با دانش به‌روز و امکانات و تجهیزات پیشرفته در بیمارستانهای مجهز سپری کنند.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان

با توجه به اعتبار و سطح علمی بالای دانشگاههای انگلیس ، فارغ‌التحصیلان دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی این کشور به‌راحتی می توانند وارد بازار کار چه در کشور انگلیس و یا در خارج از این کشور شوند ؛ همچنین به دلیل مورد تایید بودن مدارک دانشگاههای معتبر انگلیس در ایران ، فارغ‌التحصیلان ایرانی نیز مشکل اشتغال نخواهند داشت.

از دیگر مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان ، زبان آموزش در این کشور است ؛ چون دروس در انگلیس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و اکثر کشورها این زبان را بعنوان زبان دوم به رسمیت شناخته‌اند ، پس مشکل زبانی هم برای تحصیل در کشور انگلیس تا حدودی مرتفع می‌شود.

همچنین ، مدت زمان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان نسبت به بسیاری از کشورها کوتاه تر است که این خود به کاهش هزینه ها و زمان صرف شده کمک می کند ؛ علاوه بر این ، نقش بورسیه های مختلفی که برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی وجود دارند را در کاهش هزینه های تحصیل در انگلستان نباید نادیده گرفت.

با اینکه هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان گران است ، اما باز هم نسبت به برخی دیگر کشورهای انگلیسی زبان این هزینه ها ارزان تر هستند.

معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

یکی از بزرگترین معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان ، هزینه های بسیار گران مرتبط با این رشته ها و همچنین هزینه های بالای زندگی در این کشور است ؛ از دیگر معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان ، پررقابت بودن این رشته هاست که باعث شده تنها افرادی که از شرایط عالی تحصیلی و نمره های تاپ برخوردارند بتوانند وارد دانشگاه های انگلستان شوند.

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

امکان اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل در انگلستان فراهم آمده است ؛ حال چگونه؟ به دانشجویان پس از اتمام تحصیلاتشان دو سال فرصت داده می شود تا در این کشور به دنبال کار باشند ؛ در صورتی که شخص بتواند در این مدت شغلی بیابد ، به وی اقامت کاری انگلستان اعطا خواهد شد و از آن جا که نرخ بیکاری در این کشور پایین است ، لذا یافتن کاری مناسب برای متخصصین سخت نخواهد بود.

همچنین ، پس از حدود 5 سال کار و پرداخت هزینه های مربوط به بیمه و مالیات ها ، متقاضی می تواند درخواست اقامت دائم انگلستان را دهد ؛ دریافت اقامت دائم این کشور و یک سال زندگی در انگلستان منجر به اخذ تابعیت و شهروندی انگلستان برای شخص خواهد شد.

انگلستان بعنوان کشوری با دانشگاههایی معتبر و سطح علمی بالا توانسته هر ساله دانشجویانی را از سراسر جهان جذب خود کند ؛ در این راستا ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان طرفداران خود را دارد ؛ با اینکه تحصیل در این رشته‌ها در انگلستان گران است ، اما به دلیل ویژگیهای خاصی که تحصیل در این کشور دارد ، هزینه‌های گران را پوشش می دهد.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان در این محتوا از آی مهاجرتی آشنا شدید بخش پایانی مقاله شامل سوالات رایج و راه های ارتباط با مشاوران ماست.

در این مقاله با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان آشنا شدید ، همچنین شما می توانید به مقاله تحصیل در انگلستان مراجعه کنید تا اطلاعات مفیدی در این رابطه دریافت نمایید ؛ همچنین کارشناسان آی مهاجرتی در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص مسائل مهاجرتی هستند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *