علوم پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه ، علاقمندان زیادی را همواره به خود جلب می نماید که آرزوی رسیدن به این هدف مهم را همیشه در ذهن خود می پروراندند ، فرانسه یکی از کشورهای بزرگ در تدریس و ارائه علوم پزشکی در اکثر رشته ها و حیطه های تحصیلی است و دریافت مدرک از دانشگاه های آن افتخاری بزرگ برای هر دانشجویی به شمار می آید ، در ادامه با کارشناسان ما در آی مهاجرتی همراه باشید تا با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه به طور کامل اشنا شوید.

همچنین می توانید سری به مقاله مهاجرت به فرانسه بزنید و بسیاری از راه های سریع و امن و حتی کم هزینه مهاجرت به این کشور را بخوانید و به روز شوید.

فرانسه همواره یکی از پیشگامان علوم پزشکی در جهان بوده است و دانشمندان بسیاری در این کشور به پیشرفت علم پزشکی کمک های فراوانی کرده اند ، این موضوع را باید مرهون سیستم آموزشی قوی دانست که توجه زیادی به رشد و پیشرفت این علم داشته و در آموزش و تربیت پزشکان و دانشمندان حازق تمام تلاش خود را نموده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه فرصتی مناسب و بسیار ارزشمند برای دانشجویانی است که قصد دارند در کشوری اروپایی به تحصیل علم پزشکی پرداخته و در کنار آن با تحصیل در دانشگاه های برتر و نمونه ای که جایگاه مناسبی در جهان دارند ، آینده ای بسیار موفق را در هر کجای جهان برای خود مهیا کنند.

دوره های پیش پزشکی در فرانسه

باید بدانید که تا سال 2020 برای ورود و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه دانشجویان باید مانند اکثر کشورهای جهان در دوره های پیش پزشکی در فرانسه یا همان دوره پریمدیکال در فرانسه را پشت سر می گذاشتند تا قادر به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور می شدند ، اما پس از سال 2020 نحوه ورود به رشته های پزشکی تغییر نموده است و متقاضیان باید قبل از ورود به دانشگاه جهت انتخاب رشته یکی از دو گزینه PASS یا L.AS را انتخاب کنند که در ادامه به طور کامل به آنان می پردازیم.

به طور کل تمامی متقاضیان می توانند در رشته های پزشکی فرانسه ثبت نام نمایند و باید یک سال اول را در تمامی رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، مامایی و داروسازی را به مطالعه دروس پایه بگذرانند و پس از این یک سال در یکی از این دو آزمون مربوط به دوره های PASS یا L.AS شرکت نموده و در صورت قبولی به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند.

در سیستم آموزشی قدیم که دوره های پیش پزشکی فرانسه بود ، دانشجوياني كه در آزمون مردود و موفق به ورود به سال دوم نمی‌شدند ، به طور کل از ورود به رشته پزشکی منع می شده و دیگر به هیچ عنوان قادر به تحصیل در رشته پزشکی نبودند اما در این سیستم جدید دانشجویان در کنار تحصیل دروس پزشکی در سال اول دروسی از یک لیسانس را نیز می گذرانند که این مدت یک سال تحصیل هدر نرود.

آزمون ورودی رشته های پزشکی فرانسه

همان طور که در بالا گفتیم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه از سال 2020 دچار تغییراتی شده است و دانشجویان به دو صورت متفاوت وارد رشته پزشکی شده و دو آزمون متفاوت را پشت سر خواهند گذاشت و تمامی آنان باید یک سال اول را به تحصیل دروس پایه بپردازند و با توجه به نوع دوره انتخابی خود یکی از ازمون های PASS یا L.AS را پشت سر بگذراند.

پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه برای رشته پزشکی در سال اول بدون هیچ آزمونی انجام می‌شود و برای پذیرش اولیه تنها به مدرک زبان فرانسه نیاز می باشد ، اما نیاز است که دانشجویان در آزمون TCF شرکت کنند تا سطح زبان فرانسه و سطح علمی آنان از دروس دبیرستان مورد سنجش قرار بگیرد ، پس از آن دانشجویان می توانند در سال اول به تحصیل دروس پایه به یکی از روش های PASS یا L.AS بپردازند.

در مجموع باید آزمون ورودی رشته های پزشکی فرانسه را پس از سال اول تحصیل در دانشگاه در نظر گرفت که به دو دسته PASS و L.AS تقسیم شده و اخذ می شوند که به شرح دقیق آنان خواهیم پرداخت.

دوره PASS فرانسه

به جز رشته پرستاری و فیزیوتراپی که خود آزمون جداگانه دارند ، دیگر رشته های پزشکی ، دندان پزشکی ، داروسازی و مامایی شامل این دوره می گردند ، با انتخاب این دوره دو حالت وجود دارد که پس از سال اول تحصیل با مردود شدن یا قبول شدن در آزمون این دوره اتفاق می افتد ، در صورت قبولی دانشجویان موفق دیگر نمی توانند در دیگر رشته ها به تحصیل مشغول شوند و باید در یکی از این 4 رشته مرتبط با پزشکی به ادامه تحصیل مشغول شوند.

دوره PASS فرانسه

اما با مردودی در آزمون این دوره نه تنها تحصیل در رشته های پزشکی ذکر شده را از دست خواهند داد ، بلکه همان یک سالی که به تحصیل پرداخته نیز قابل قبول نبوده و برای ورود به دانشگاه باید همه چیز را از ابتدا شروع نمایند ، باید گفت به دلیل این که تعداد واحد های دروس لیسانس نسبت به واحدهای رشته پزشکی در دوره PASS کمتر است ، پس متقاضیان واجد شرایط برای ادامه لیسانس نیز نیستند.

دوره L.AS

می توان گفت که سیستم آموزشی فرانسه دوره L.AS را برای این موضوع در نظر گرفته است که اگر دانشجویان با گذراندن یک سال تحصیلی ، چنان چه در آزمون قبول نشدند این میزان از عمر خود را هدر نداده باشند و بتوانند به لیسانس خود ادامه دهند ، همچنین با قبول نشدن در آزمون اول دانشجویان می توانند یک سال دیگر به تحصیل در دوره لیسانس پرداخته و باز هم در آزمون ورودی رشته پزشکی شرکت نمایند.

در دوره L.AS نسبت به دوره PASS تعداد واحدها و دروس مربوط به دوره لیسانس نسبت به واحدهای مربوط به رشته پزشکی بیش تر می باشد و دانشجویان قادر به ادامه دوره لیسانس هستند ، دقت داشته باشید که دوره های PASS و L.AS توسط دانشگاه ها برگزار می گردند و برخی از مراکز هر دو سیستم آموزشی را دارا هستند و برخی دیگر فقط یکی از این دوره ها را برگزار می‌کنند.

شرایط پزشکی در فرانسه

همانطور که تا این قسمت از مقاله متوجه شده اید شرایط پزشکی در فرانسه با بسیاری از کشورها تفاوت دارد ، دریافت مدرک در رشته پزشکی در فرانسه می تواند 9 سال برای تحصیل و دریافت مدرک در پزشکی عمومی و همچنین 10 تا 12 سال برای دریافت پزشکی تخصصی به طول بیانجامد ، دانشجویان پس از پشت سر گذاشتن سال اول تحصیلی و گذر از دوره های PASS و L.AS وارد دوره دوم تحصیل پزشکی در فرانسه می گردند که 4 سال به طول می انجامد.

شرایط پزشکی در فرانسه

در این دوره دانشجویان یک سال را به تحصیل دقیق تر برخی از دروس پایه رشته پزشکی و برخی دیگر از دروس از جمله تصویر برداری پزشکی و زبان خارجه می پردازند و 3 سال باقی را در بیمارستان ها به صورت عملی بقیه واحدهای تحصیلی را آموزش و تعلیم خواهند دید ، تعلیمات و آموزش ها در این مرحله قالبا به صورت عملی بوده و دانشجویان بابت حضور خود در بیمارستان حقوقی نیز دریافت خواهند کرد.

در انتهای دوره دوم آزمونی از دانشجویان اخذ می گردد و در صورت قبولی به مرحله اخر تحصیل پزشکی در فرانسه راه خواهند یافت که با توجه به نمرات و سطح دانش افراد دو راه پیش روی انان قرار خواهد گرفت:

 • دریافت مدرک پزشکی عمومی که 3 سال دیگر به طول خواهد انجامید.
 • دریافت مدرک پزشکی تخصصی که با توجه به نوع تخصص یا جراحی 4 تا 6 سال به طول خواهد انجامید.

این دوره شامل کارآموزی و پایان نامه نیز می گردد.

شرایط دندانپزشکی در فرانسه

همانطور که از نام این مطلب مشخص است قصد ما از ارائه این مقاله آشنایی با تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه می باشد و باید گفت که تحصیل دندانپزشکی به مانند تحصیل پزشکی در این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است اما شرایط دندانپزشکی در فرانسه کمی با تحصیل پزشکی متفاوت است ، در ابتدا باید بدانید که دریافت مدرک دندان پزشکی 6 سال به طول می انجامد و سال اول رشته دندان پزشکی و دندان پزشکی همانطور که می دانید یکسان است.

پس از گذر از دوره یک ساله PASS و یا L.PAS و ورود به رشته دندان پزشکی دو دوره 2 ساله و یک دوره 1 ساله کارآموزی پیش روی دانشجویان می باشد که دوره دو ساله اول مربوط به اصول پایه و اولیه دندانپزشکی ، تشخیص بیماری های دهان و دندان ، بهداشت عمومی ، بهداشت و ساختار دهان و دندان و غیره می باشد.

در دوره دو ساله دوم دانشجویان به طور کاملا حرفه ای و عمیق به درمان بیماری های دهان و دندان ، اورتدنسی و درمان دندان می پردازند و کاملا با این موارد به طور عملی و تئوری آشنا می گردند ، سال ششم و سال آخر نیز مربوط به دوره پایان نامه و کارآموزی می باشد که دانشجویان تحت نظر اساتید خود و در کلینیک ها و یا بیمارستان های مورد تایید یا متعلق به خود دانشگاه در ارتباط مستقیم با بیماران بوده و به یک دکتر دندانپزشک مبدل خواهند شد.

مدرک زبان رشته های پزشکی در فرانسه

برای اطلاع از مدرک زبان رشته های پزشکی در فرانسه باید به سایت هر دانشگاه مراجعه نمود و یا با آن دانشگاه مکاتبه کرد و از مدارک مورد نیاز مطلع گردید ، اما باید دقت داشته باشید که تحصیل در فرانسه به خصوص در رشته های پزشکی فقط به زبان فرانسوی انجام می گیرد و ساید تعداد معدودی از دانشگاه های خصوصی در این کشور زبان انگلیسی را نیز جز گزینه های در دسترس برای آموزش رشته های پزشکی قرار داده باشند.

مدرک زبان رشته های پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه نیازمند ارائه مدرک معتبر زبان فرانسوی به دانشگاه می باشد و معمولا اکثر دانشگاه ها مدرک زبان فرانسوی با سطح حداقل B2 را قابل قبول می دانند ، متقاضیان می توانند هم در داخل کشور این زبان را آموخته و در آزمون سفارت فرانسه در کشورمان شرکت نمایند و یا می توانند در کالج های زبان در فرانسه به آموختن زبان فرانسوی مشغول شوند و در انتها مدرکی معتبر جهت ارائه به دانشگاه بهره مند شوند.

باید توجه کنید که اگر خواهان تحصیل به زبان انگلیسی رشته های پزشکی و دندان پزشکی هستید باید به دانشگاه های غیر دولتی مراجعه نمایید که شهریه تحصیلی آنان بسیار گران تر از مراکز دولتی بوده و از متقاضیان مدارک معتبری همچون تافل و یا آیلتس را طلب می نمایند ، اما باز هم برای زندگی در این کشور و ارتباط با مردم باید مقداری زبان فرانسه را بیاموزید و بی نیاز از این زبان نخواهید بود.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در فرانسه

یکی از مهم ترین مراحل دریافت پذیرش جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه ، ارسال دقیق و درست مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در فرانسه است ، متقاضیان باید در ابتدا با بررسی قرار دادن دانشگاه های ارائه دهنده این رشته ها و کسب اطلاعات دقیق در رابطه با هرکدام گزینه های مناسب خود را انتخاب نمایند و از یکی از آنان موفق به دریافت پذیرش گردند ، شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق و به روز درباره دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه با کارشناسان موسسه مهاجرتی رجبی تماس حاصل فرمایید.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در فرانسه

معمولا دانشگاه ها مدارک مورد درخواست خود را در سایت خود قرار داده و اطلاع رسانی می نمایند ، اما در صورت عدم وجود می توانید با آنان مکاتبه و از موارد مورد درخواست مطلع شوید ، دقت کرده که ارسال دقیق و کاملا درست مدارک برای دانشگاه بسیار اهمیت دارد و هرگونه اشتباه از سوی دانشگاه ها عمدی تلقی شده و پذیرشتان را لغو می نماید ، برخی از مهم ترین مدارکی که میان تمام دانشگاه های پزشکی فرانسه مشترک می باشد به شرح زیر است:

 • مدرک تحصیلی دیپلم به همراه ریز نمرات پایه های دبیرستان با ترجمه کامل فرانسوی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • مدرک زبان معتبر فرانسوی ( DELE , DALF , TCF /TFE )
 • انگیزه نامه قوی و پر محتوا
 • رزومه تحصیلی به همراه افتخارات و جوایز تحصیلی در صورت وجود
 • مدارک هویتی با ترجمه فرانسوی

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه یکی از مقرون به صرفه ترین هزینه های تحصیل این رشته ها در اروپا می باشد ، همانطور که مستحضر هستید معمولا در بیشتر کشورهای جهان رشته های پزشکی و دندان پزشکی از گران ترین شهریه ها در میان رشته های دانشگاهی برخوردار هستند ، اما فرانسه یکی ازمعدود کشورهای جهان است که شهریه های بسیار مناسبی از دانشجویان این رشته دریافت می نماید.

همین امر مهاجرت به کشور فرانسه از طریق تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی را به یکی از ایده آل ترین روش های مهاجرت برای جوانان به خصوص علاقمندان به رشته های پزشکی مبدل کرده است ، لازم است بدانید که هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی توسط دولت فرانسه تعیین می شود و در سراسر کشور یکسان است و این موضوع برای دانشجویان اروپایی و عضو اتحادیه اروپا با دیگر دانشجویان خارجی متفاوت است.

دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه باید هزینه بیشتری را جهت شهریه دانشگاه پرداخت کنند ، این شهریه به قرار زیر است:

 • 2770 یورو در سال برای برنامه های لیسانس
 • 3770 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد
 • 380 یورو در سال برای برنامه های دکترا ( PHD )

این نرخ ها برای دانشگاه های دولتی بوده و دانشگاه های غیر دولتی و خصوصی شهریه های بسیار گران تری را در نظر گرفته اند که با توجه به دانشگاه و مقطع می تواند از 10000 یورو تا 25000 یورو تغییر نماید.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

وجود مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه همه ساله علاقمندان بسیاری را به این کشور می کشاند که خواهان تحصیل و دریافت مدرک از سوی دانشگاه های این کشور می باشند ، فرانسه با رشد قابل توجهی که در سالیان گذشته در علوم پزشکی داشته است ، توانسته هم اکنون به عنوان یکی از قطب های پزشکی جهان به شمار آمده و اعتبار بالایی به مراکز آموزشی و پژوهشی خود ببخشد.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه مزایا قابل توجهی برای دانشجویان خارجی خواهد داشت که به برخی از مهم ترین آنان اشاره خواهیم کرد:

 • تحصیل ارزان و مقرون به صرفه در رشته های پزشکی و دندان پزشکی
 • سیستم آموزشی مطابق با سیستم آموزشی دانشگاه های آمریکا
 • اعتبار بالای مراکز آموزشی و دانشگاه های پزشکی
 • مدارک بسیار معتبر و قابل قبول در تمام کشورهای جهان
 • آموزش و تدریس عملی بسیار جهت بالابرد تجربه فارغ التحصیلان
 • درآمد بالای پزشکان و دندان پزشکان در فرانسه
 • جایگاه اجتماعی پزشکان و دندان پزشکان در این کشور
 • وجود فرصت های شغلی مناسب به خصوص پس از همه گیری کرونا در جهان
 • فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی
 • اعتبار مدرک برخی دانشگاه های این کشور نزد وزارت بهداشت کشورمان

معایب

در کنار مزایای فراوانی که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه برای دانشجویان وجود دارد برخی معایب نیز ممکن است باعث رنجش آنان گردد ، این معایب به شرح زیر هستند:

 • نیاز به آموزش و یادگیری زبان فرانسه و سختی یادگیری آن
 • شهریه گران تحصیل به زبان انگلیسی
 • گرانی هزینه های اقامت و زندگی در فرانسه
 • طولانی بودن مدت تحصیلات نسبت به دیگر کشورهای اروپا

چنان چه می خواهید با مزایا و معایب تحصیل و بیشتر و بهتر آشنا شوید با مشاورین ما در آی مهاجرتی تماس حاصل نمایید.

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل را باید مهم ترین دغدغه دانشجویان در حال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه دانست ، اکثر فارغ التحصیلان در این کشور دیگر مایل به بازگشت نیستند و خواهان یافتن شغل و ادامه زندگی در همین کشور می باشند ، خوشبختانه دولت فرانسه به فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندان پزشکی اجازه می دهد که 1 تا 2 سال پس از پایان تحصیل خود برای یافتن شغل در این کشور ساکن باشند.

ولی باید دقت داشت که حداقل 4 ماه پیش از اتمام ویزای دانشجویی درخواست مورد نظر را تکمیل و ارسال نمایید ، با یافتن شغل مناسب و شروع به کار می توان ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل نمود و پس از 5 سال اشتغال و زندگی در فرانسه درخواست اقامت دائم و مجوز دائم کار نمود.

لازم است بدانید که شغل پزشکی و دندان پزشکی از پر درآمدترین مشاغل در فرانسه و دارای اعتباری بالا می باشد و سالانه می تواند از 100 هزار تا 150 هزار یورو درآمد را حتی برایتان به ارمغان آورد ، البته تجربه و سابقه درمان و کار تاثیر بسیاری بر درآمد پزشکان و دندان پزشکان دارا است.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه یکی از راه های مهاجرت تحصیلی به این کشور است که در این مقاله از آی مهاجرتی به آن پرداختیم ، در ادامه سوالات پر تکرار را می خوانید و سپس می توانید سوالات خود را درج کرده و با ما در تماس باشید.

اگر در دوره ورودی Pass قبول نشوم برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه باید چه کنم؟

در صورت قبولی دانشجویان موفق دیگر نمی توانند در دیگر رشته ها به تحصیل مشغول شوند و باید در یکی از این 4 رشته مرتبط با پزشکی به ادامه تحصیل مشغول شوند.
اما با مردودی در آزمون این دوره نه تنها تحصیل در رشته های پزشکی ذکر شده را از دست خواهند داد ، بلکه همان یک سالی که به تحصیل پرداخته نیز قابل قبول نبوده و برای ورود به دانشگاه باید همه چیز را از ابتدا شروع نمایند.

اگر در دوره L.AS برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه شرکت کنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

می توان گفت که سیستم آموزشی فرانسه دوره L.AS را برای این موضوع در نظر گرفته است که اگر دانشجویان با گذراندن یک سال تحصیلی PASS، چنان چه در آزمون قبول نشدند این میزان از عمر خود را هدر نداده باشند و بتوانند به لیسانس خود ادامه دهند ، همچنین با قبول نشدن در آزمون اول دانشجویان می توانند یک سال دیگر به تحصیل در دوره لیسانس پرداخته و باز هم در آزمون ورودی رشته پزشکی شرکت نمایند.

طول تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه چقدر است؟

همانطور که تا این قسمت از مقاله متوجه شده اید شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه با بسیاری از کشورها تفاوت دارد ، دریافت مدرک در رشته پزشکی در فرانسه می تواند 9 سال برای تحصیل و دریافت مدرک در پزشکی عمومی و همچنین 10 تا 12 سال برای دریافت پزشکی تخصصی به طول بیانجامد.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه چه مدرک زبانی را باید ارائه دهم؟

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه نیازمند ارائه مدرک معتبر زبان فرانسوی به دانشگاه می باشد و معمولا اکثر دانشگاه ها مدرک زبان فرانسوی با سطح حداقل B2 را قابل قبول می دانند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه چقدر است؟

2770 یورو در سال برای برنامه های لیسانس
3770 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی ارشد
380 یورو در سال برای برنامه های دکترا ( PHD )

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین راه های دست یابی به اروپا و برخی از معتبرترین دانشگاه های اروپا می باشد که کارشناسان و مشاورین حاضر در دفاتر تهران و شیراز آی مهاجرتی همواره آماده ارائه بهترین راهکارها و روش ها برای دستیابی به آن به شما عزیزان می باشند ، همچنین دعوت می کنیم مقاله اطلاعات کشور فرانسه را نیز بخوانید و اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست آورید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *