تحصیل

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین در این محتوا توسط تیم مجرب آی مهاجرتی مورد تحقیق و پژوهش قرار خواهد گرفت تا علاقمندان به این کشور پیشرفته و مدرن با نظام تحصیلی و پزشکی قوی آن بیشتر آَشنا شده و اطلاعات مفیدی در اختیارشان قرار گیرد ؛ پس اگر بدنبال مقصدی رویایی برای تحصیل با ارائه مدرک معتبر علمی هستید ، پیشنهاد می کنیم حتما مقاله تحصیل در چین را نیز مطالعه فرمایید.

دانشگاه های پزشکی چین هرساله دانشجویان زیادی را جذب می کنند ؛ بدلیل آموزش های برتر دانشگاه های چین بیش از 10 هزار دانشجوی بین المللی پزشکی ، این کشور را به عنوان مقصد علمی خود انتخاب می کنند ؛ کشور چین به لحاظ کیفیت آموزشی در رتبه چهارم جهانی قرار دارد و بسیاری از دانشگاه های پزشکی چین مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند.

بهترین و باکیفیت ترین دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در کشور چین قرار دارند و دولت چین سرمایه زیادی را در جهت بالا بردن سطح علمی ، افزایش تحقیق و توسعه دانشجویان پزشکی در نظر گرفته است ؛ دانشجویان پزشکی در این کشور بخوبی آموزش می بینند ، به همین دلیل سطح مراقبت های بهداشتی در چین بسیار بالاست.

بیمارستان بین المللی پکن در کشور چین ، پیشرفته ترین بیمارستان مغز و اعصاب در جهان است ؛ همچنین چین یکی از موفق ترین کشورهای دنیا در زمینه مهار ویروس کرونا بوده و همین موضوع نشان می دهد که این کشور به لحاظ امکانات بهداشتی در بالاترین سطح جهانی قرار دارد.

دوره های پیش پزشکی در چین

در بسیاری از کشورها دانشجویان برای ورود به دانشگاه مورد نظر خود باید دوره های آمادگی قبل از دانشگاه یا دوره پیش دانشگاهی را بگذرانند ؛ جالب است که بدانید دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های پزشکی نیاز به گذراندن دوره های پیش پزشکی در چین ندارند ؛ از این رو ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین برای دانشجویان خارجی در مقایسه با بسیاری از کشورها دارای مزایای بیشتری است ؛ در ادامه مقاله با ما در سایت آی مهاجرتی همراه باشید تا با سایر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین آشنا شوید.

همانطور که اشاره شد ؛ اکثر دانشگاه های پزشکی دانشجویان را بدون گذراندن دوره های پری مدیکال پذیرش می کنند ؛ اما برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه HUST که جزو 10 دانشگاه برتر چین می باشد ، دوره های پیش پزشکی را برگزار می کنند ؛ البته بطور کلی اجباری به شرکت در این دوره ها نیست ، اما فارغ التحصیلان دبیرستان که برای ورود به رشته های پزشکی نمرات کافی را اخذ نکرده اند ، می توانند در دوره های پیش پزشکی چین شرکت کرده و آمادگی لازم را برای ورود به دانشگاه پزشکی دلخواه خود پیدا کنند.

دوره های پریمدیکال در چین حدود شش ماه طول می کشد و هزینه ی آن بین 10 تا 15 هزار یوآن می باشد ؛ در این دوره دروس زیست ، شیمی ، فیزیک ، ریاضی ، زبان انگلیسی و زبان چینی تدریس می شود و در پایان دوره ، آزمون سنجش برگزار خواهد شد.

آزمون ورودی رشته های پزشکی چین

می خواهید باز هم به یکی دیگر از مزیت های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بپردازیم ؟ در واقع مهمترین مزیت تحصیل در این رشته های تاپ ، عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی است ؛ شگفت زده شدید ؟ بله شما می توانید بدون استرس از سد کنکور بگذرید و براحتی در یکی از دانشگاه های معتبر پزشکی چین مشغول به تحصیل شوید ؛ تنها کافی است تا با وکلای حاذق آی مهاجرتی در زمینه آزمون ورودی رشته های پزشکی چین مشورت نمایید تا زمینه را برای مهاجرت به چین برای شما مهیا کنند ، برای دانستن راه های دیگر مهاجرت به کشور چین مقاله لینک شده را بخوانید.

آزمون ورودی رشته های پزشکی چین

ورود به دانشگاه های چین براساس سیستم امتیاز بندی صورت می گیرد و نمرات شما در دروس فیزیک ، شیمی و زیست شناسی باید بالا باشد ؛ حداقل نمرات این دروس برای ورود به دانشگاه های مختلف متفاوت است اما بطور کلی شما باید حداقل 60 درصد نمره را در هر کدام از این سه درس کسب کرده باشید ؛ البته این میزان برای ورود به برخی از دانشگاه های برتر پزشکی تا 75 درصد نیز می رسد.

معمولا متقاضیان ایرانی در سیستم امتیاز بندی دانشگاه های پزشکی چین ، نمره لازم را بدست می آورند ، تنها کافی است تا یک فرد کاربلد در کنارشان باشد تا آنها را بدرستی راهنمایی کرده و شرایط ورود به یکی از دانشگاه های معتبر پزشکی چین را برایشان فراهم سازد ؛ ناگفته نماند که برخی از دانشگاه های پزشکی در چین آزمون ورودی دارند ، اما ما برای آسایش بیشتر شما ، تنها روی دانشگاه های بدون کنکور متمرکزیم.

شرایط پزشکی در چین

یکی از مواردی که لازم است به آن اشاره کنیم ، محدودیت سنی اکثر دانشگاه های چین در زمان پذیرش است ؛ افرادی که متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین هستند ، نباید بیشتر از 25 سال سن داشته باشند ؛ هر چند برخی از دانشگاه های پزشکی مانند دانشگاه کپیتال پکن ، دانشجویان را تا سن 30 سال نیز پذیرش می کنند ؛ طبق شرایط پزشکی در چین ، طول دوره تحصیل پزشکی یا MBBS در چین حدود 6 سال است.

شرایط پزشکی در چین

در سال اول دانشجویان دروس پیش نیاز مانند شیمی عمومی و آلی ، فیزیک ، زیست سلولی و… را می آموزند ؛ در سال دوم با آناتومی ، ژنتیک ، فیزیولوژی ، تاریخ پزشکی ، جنین شناسی و غیره آشنا می شوند و در لابراتورهای مجهز به تحقیق و پژوهش می پردازند ؛ در سال سوم و چهارم که به دوره ی پیش کلینیک معروف است ، دانشجویان به تحصیل دروس آسیب شناسی، پاتولوژی ، ایمونولوژی ، روانشناسی پزشکی ، طب سنتی چینی ، پزشکی چینی ، روشهای پیشگیرانه ، معرفی روشهای جراحی و تشخیص بیماری ها مشغول می شوند.

در سال پنجم دانشجویان پزشکی در کلینیک ها بصورت عملی با بیماری های عفونی ، بخش اطفال ، چشم پزشکی و بخش جراحی آشنا می شوند و در سال آخر تحصیل نیز به عنوان انترن دوره کارورزی خود را در بیمارستان دانشگاه خود می گذرانند ؛ بیمارستان هایی که دانشجویان دوره انترنی خود را در آن می گذرانند ، باید دارای استانداردهای جهانی و در سطح الف باشند.

شرایط دندانپزشکی در چین

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بسیار پرطرفدار است ؛ مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی چین که به BDS نیز معروف است ، حدود پنج الی شش سال می باشد ؛ طبق شرایط دندانپزشکی در چین ، دانشجویان در سال اول باید دروس پیش نیاز را گذرانده و در سال دوم دروسی مانند آناتومی عمومی ، بافت شناسی ، جنین شناسی ، داروشناسی ، بیو شیمی و… را بگذرانند.

در سال های سوم و چهارم دانشجویان با دروس مورفولوژی دندان ، میکروب شناسی دهان و دندان ، پزشکی عمومی ، علم مواد دندان ، جراحی عمومی و آسیب شناسی دهان آشنا می شوند.

در سال پنجم دانشجویان بصورت تئوری و عملی در دروسی مانند گذاشتن دندان مصنوعی ، دندانپزشکی ترمیمی ، جراحی دهان ، فک و صورت ، جامعه و دندان پزشکی پیشگیرانه ، ارتوندسی ، بیماری های دهان ، دندان و لثه آموزش می بینند ؛ در سال آخر ، دانشجویان در کلینیک ها و بیمارستان های وابسته به دانشگاه خود مشغول به کارآموزی می شوند ؛ در پایان دوره کارآموزی از دانشجویان آزمونی گرفته می شود که در صورت قبولی ، مدرک کارشناسی جراحی دندان به آنها اعطا می شود.

پس از پایان تحصیلات ، دانشجویان می توانند در یک دوره 3 ساله MDS شرکت کنند ؛ دوره MDS به تحصیلات تکمیلی معروف است و دانشجویان می توانند برای یادگیری مهارت های پیشرفته از جمله جراحی فک و صورت ، پروتز ، ارتودنسی ، علوم دهان و دندان کودک و ریشه دندان این دوره تخصصی را بگذرانند.

مدرک زبان رشته های پزشکی در چین

می خواهیم باز هم به سراغ یکی دیگر از مزیت های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین برویم ؛ مدرک زبان رشته های پزشکی در چین ، خوشبختانه امکان تحصیل این دو رشته در چین به زبان انگلیسی وجود دارد که مزیت بسیار مهمی محسوب می شود ؛ زیرا برای تحصیل در بسیاری از کشورها باید به زبان بومی آنها مسلط باشید.

مدرک زبان رشته های پزشکی در چین

کشور چین در صدد است از سرتاسر دنیا دانشجو جذب کند تا به اقتصاد و رشد تحصیلی کشورش در سطح بین المللی کمک کند ؛ از این رو ، تحصیل به زبان انگلیسی را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد ؛ بنابراین شما برای تحصیل در رشته های پزشکی نیازی به مدرک زبان چینی ندارید ؛ همچنین چین ، دوره های آموزش زبان انگلیسی را نیز به دانشجویان ارائه می نماید تا دانشجویانی که فاقد مدرک زبان هستند با شرکت در این دوره ها زبان خود را در سطح مورد نیاز تقویت کنند.

البته تحصیل رشته های پزشکی در دانشگاه های چین هم به زبان انگلیسی و هم به زبان چینی می باشد ؛ اما مسلما یادگیری یکی از سخت ترین زبان های دنیا کار راحتی نیست و بهترین گزینه برای شما ، تحصیل به زبان انگلیسی می باشد ؛ اگر با تمامی مزایایی که از آنها یاد کردیم و در ادامه نیز به برخی دیگر از آنها خواهیم پرداخت ، راغب به تحصیل در دانشگاه های پزشکی انگلیسی زبان چین هستید ؛ وکلای آی مهاجرتی با مشاوره ای اصولی شما را راهنمایی خواهند نمود.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در چین

برای شرکت در دوره های پریمدیکال در چین ، متقاضی باید حداقل دارای مدرک دیپلم باشد ؛ ارائه ریز نمرات دبیرستان ، داشتن گواهی سلامت کامل و کارت واکسن کووید19، از موارد لازم برای شرکت در دوره های پیش پزشکی چین است ؛ در ادامه به مدارک مورد نیاز پذیرش رشته های پزشکی در دانشگاه های چین می پردازیم ؛ همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق و بروز در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین پیچ اینستاگرام و سایر وب سایت های مجموعه ما را همراهی نمایید.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در چین عبارتند از :

 • تمکیل شده فرم درخواست تحصیل در دانشگاه پزشکی
 • اصل مدرک دیپلم به همراه ترجمه آن به زبان چینی یا انگلیسی
 • ارائه ریزنمرات دوران دبیرستان ( دانشجو باید در دروس PCB از جمله زیست ، فیزیک و شیمی حداقل 60 درصد نمرات را کسب کرده باشد. )
 • گواهی پزشکی معتبر برای اثبات سلامت کامل جسمی و روانی
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6
 • ارائه انگیزه نامه قوی ( نامه ای که در آن متقاضی هدف از تحصیل در کشور چین و برنامه خود را بعد از تحصیل توضیح داده باشد )
 • آدرس کامل محل اقامت در چین ، شماره تلفن ، ایمیل و امضای متقاضی
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • گواهی اثبات تمکن مالی ( متقاضی باید حداقل 10 هزار دلار در حساب خود داشته باشد. )
 • داشتن چند قطعه عکس رنگی

البته مدارکی که در بالا ذکر شد ، با استناد به چند دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی در چین آورده شده است و مختص تمامی دانشگاه های چین نمی باشد ؛ بلکه بصورت کلی ذکر شده است ؛ بنابراین برای اطمینان دقیق از مدارک مورد نیاز دانشگاه خود ، حتما به سایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید یا از مشاوران آی مهاجرتی کمک بگیرید.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی چین

از دیگر مزایای مهم و اساسی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین ، پایین بودن هزینه های تحصیل می باشد ؛ هزینه های پزشکی و دندانپزشکی چین حدود 70 درصد کمتر از کشورهای آمریکایی و اروپایی است ؛ شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی حدود 35000 تا 45000 یوآن می باشد ؛ البته این هزینه بسته به رنکینگ دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است ؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل و زندگی در شهرهای شانگهای و پکن بیشتر از سایر شهرهای چین می باشد.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی چین

شهریه تحصیل در دانشگاه های پزشکی هاست ، وهان و شیان حدود 40000 یوآن ، شهریه تحصیل در دانشگاه های پزشکی ژجیانگ و دالیان حدود 42000 یوآن ، شهریه تحصیل در دانشگاه پزشکی چونگ چینگ حدود 30000 یوآن و شهریه تحصیل در دانشگاه پزشکی جنگجو حدود 35000 یوآن می باشد ؛ همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه نانتونگ 26000 یوآن برآورد شده است.

هزینه درخواست ثبت نام در دانشگاه های پزشکی حدود 800 یوآن ، هزینه خرید کتاب و روپوش پزشکی حدود 3000 یوآن ، هزینه بیمه درمانی حدود 600 یوآن ، هزینه خوابگاه دانشجویی حدود 160 تا 400 دلار در هر ماه می باشد که در شهرهای مهم و بزرگ چین تا حدود 600 دلار در ماه نیز می رسد ؛ همچنین اجاره آپارتمان های شخصی یک خوابه بسته به شهر و امکانات آپارتمان حدود 300 تا 1000 دلار در ماه است ؛ توجه داشته باشید که هزینه های ذکر شده بصورت تقریبی می باشد.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی چین

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بسیار زیاد است و ما تاکنون به چند مزیت مهم از جمله هزینه های پایین تحصیل ، تحصیل به زبان انگلیسی ، عدم نیاز به شرکت در دوره های پریمدیکال و آزمون ورودی در اکثر دانشگاه ها ، کیفیت آموزشی بالا ، وجود بیمارستان هایی با استانداردهای جهانی اشاره نمودیم ؛ به جز موارد ذکر شده ، از دیگر مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی چین عبارتند از :

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی چین
 • اکثر دانشگاه های پزشکی چین مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشند ، از این دانشگاه ها می توان به دانشگاه ژجیانگ ، دانشگاه ووهان ، دانشگاه پکن ، دانشگاه نانجینگ ، دانشگاه چونگ کینگ ، دانشگاه دالیان و … اشاره کرد.
 • اکثر دانشگاه های پزشکی چین دارای رنگینگ زیر 500 می باشند و مدارک آنها مورد تایید بسیاری از سازمان های نظام پزشکی دنیا می باشد.
 • دانشجویانی که به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین می پردازند ، می توانند از خوابگاه های مناسب با امکانات خوب استفاده کنند.
 • شرط پذیرش در اکثر دانشگاه های معتبر پزشکی کسب 75 درصد امتیاز و نمرات بالا در دروس PCBمی باشد.
 • دانشگاه های دندانپزشکی چین دارای استانداردهای بین المللی می باشند.
 • بدلیل جمعیت زیادی که کشور چین دارد با کمبود نیروهای متخصص همراه است ؛ بنابراین دانشجویان پزشکی می توانند پس از تحصیل با کار در چین ، امکان اخذ اقامت دائم خود را فراهم نمایند ، برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله لینک شده مراجعه کنید تا قوانین بازار کار چین را شناخته و با قوانین بیمه و بازنشستگی در چین آشنا شوید.
 • دانشجویان پزشکی دوره انترنی خود را در بیمارستان هایی بسیار بزرگ و مجهز می گذرانند.

معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین

در کنار مزایایی که ذکر شد ، تحصیل پزشکی در چین دارای معایبی نیز می باشد ؛ یکی از معایبی که می توان ذکر کرد ، این است که دانشجویان بین المللی در هنگام گذراندن دوره انترنی مجاز به لمس بیماران چینی نیستند و تنها باید نظاره گر باشند ؛ این موضوع در برخی موارد ممکن است سبب کاهش یادگیری دانشجو شود.

چون زبان بومی مردم چین ، انگلیسی نیست ، چینی ها انگلیسی را با لهجه های گوناگونی صحبت می کنند ، به همین دلیل گاه فهمیدن حرفهای آنها دشوار است ؛ همچنین دانشجویان رشته های پزشکی معمولا در سال آخر بدلیل ارتباط با بیماران باید سطحی از زبان چینی HSK4 را بیاموزند ؛ البته چون دانشجویان در کشور چین تحصیل می کنند ، ناخودآگاه با مردم چین در ارتباطند و این زبان را تا سالهای آخر کمابیش می آموزند ؛ همچنین می توانند از کلاسهای آموزش رایگان زبان چینی استفاده کنند.

سوالات پر تکرار پزشکی و دندانپزشکی در چین

در این مقاله از آی مهاجرتی به بررسی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین پرداختیم ، با ما از طریق بخش دیدگاه در تماس باشید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

دوره پریمدیکال برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین به چه صورت است؟

دوره های پریمدیکال در چین حدود شش ماه طول می کشد و هزینه ی آن بین 10 تا 15 هزار یوآن می باشد ؛ در این دوره دروس زیست ، شیمی ، فیزیک ، ریاضی ، زبان انگلیسی و زبان چینی تدریس می شود و در پایان دوره ، آزمون سنجش برگزار خواهد شد.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین باید در آزمون خاصی شرکت کنم؟

خیر و در واقع مهمترین مزیت تحصیل در این رشته های تاپ ، عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی است.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین محدودیت سنی وجود دارد؟

افرادی که متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین هستند ، نباید بیشتر از 25 سال سن داشته باشند ؛ هر چند برخی از دانشگاه های پزشکی مانند دانشگاه کپیتال پکن ، دانشجویان را تا سن 30 سال نیز پذیرش می کنند.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین باید مدرک زبان چینی هم ارائه دهم؟

کشور چین در صدد است از سرتاسر دنیا دانشجو جذب کند تا به اقتصاد و رشد تحصیلی کشورش در سطح بین المللی کمک کند ؛ از این رو ، تحصیل به زبان انگلیسی را در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد ؛ بنابراین شما برای تحصیل در رشته های پزشکی نیازی به مدرک زبان چینی ندارید.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چقدر است؟

هزینه های تحصیل در کشور چین حدود 70 درصد کمتر از کشورهای آمریکایی و اروپایی است ؛ شهریه دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی حدود 35000 تا 45000 یوآن می باشد.

در این مقاله سعی کردیم به موارد لازم در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین بپردازیم ؛ وکلا و مشاوررین آی مهاجرتی با داشتن تخصص و اطلاعات بروز در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور های مختلف ، پاسخگوی شما بوده و با توجه به شرایط تان بهترین کشور مقصد را به شما معرفی می نمایند ؛ بنابراین هموطنان عزیز می توانند در دو شعبه تهران و شیراز بصورت حضوری از مشاوران ما مشورت دریافت نمایند ؛ همچنین تمامی هموطنان عزیز از سرتاسر ایران ، برای کسب مشاوره رایگان می توانند با شماره های ما تماس بگیرند ، توصیه ما به شما مطالعه مقاله اطلاعات کشور چین در کنار این مقاله است تا بهتر و بیشتر با کشور و مردم چین آشنا شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *