علوم پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند ؛ زیرا کشور کانادا دارای یکی از برترین سیستمهای آموزشی است و دانشگاه‌های پزشکی کشور کانادا از آزمایشگاه‌هایی مدرن که به آخرین تکنولوژیها و دیگر زیرساخت‌های توسعه یافته مجهزند ، بهره می‌برند ؛ برای اطلاعات بیش تر در خصوص مهاجرت از طریق تحصیل ، می‌توانید به مقاله تحصیل در کانادا مراجعه کنید و یا با یک موسسه مهاجرتی معتبر در تماس باشید ؛ برای اخذ مشاوره‌ای تخصصی می توانید با آی مهاجرتی در ارتباط باشید.

بعنوان یک دانشجوی بین المللی ، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا و تبدیل شدن به یک پزشک یا دندانپزشک در این کشور کار چندان ساده ای نیست و رشته دندانپزشکی از جمله رشته های بسیار پر تقاضا و رقابتی در کانادا است ؛ همچنین رشته های پزشکی و دندانپزشکی از درآمد و بازار کار مناسبی در کانادا برخوردارند که همین امر باعث شده تا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گیرد.

دقت کنید که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، به جز یک مورد ، نخست باید مدرک لیسانس را از یکی از دانشگاه های این کشور در رشته های علوم پایه از جمله شیمی ، زیست شناسی و … دریافت نمود و سپس در آزمون های ورودی مربوطه شرکت کرد ؛ برای اطلاع بیش تر در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با ادامه ی مقاله همراه باشید.

دوره های پیش پزشکی در کانادا

معمولا دوره پیش پزشکی جهت آمادگی متقاضیان برای آزمون ورودی دانشگاههای پزشکی می‌باشد ؛ اما آیا این دوره‌های آمادگی قبل از دانشگاه یا دوره های پیش پزشکی در کانادا وجود دارد؟

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا دانشجویان در ابتدا می‌بایست در دانشگاههای کانادا ، در یکی از رشته‌های علوم پایه وابسته به پزشکی نظیر روانشناسی ، زیست‌شناسی ، شیمی و … به تحصیل مشغول شوند و دوره‌ای 4 ساله را بگذرانند و لیسانس دوره را دریافت نمایند ؛ در این رشته ها با توجه بعنوان رشته ، درسهای علوم زیستی ازجمله میکروبیولوژی ، بیوشیمی و زیست‌شناسی جانوری و … مورد مطالعه قرار می‌گیرد ، لذا منظور از دوره پیش پزشکی کانادا یا پریمدیکال در کانادا همین دوره لیسانس خواهد بود.

بعد از اینکه دوره لیسانس با موفقیت طی شد ، می‌بایست در آزمون ورودی رشته پزشکی MCAT و یا دندانپزشکی DAT شرکت و نمره‌ی مناسبی کسب نمود.

لذا پس از اتمام دوره و پذیرش در آزمون ورودی ، می توان وارد دانشگاههای پزشکی کانادا شد ؛ نمرات این آزمونها مورد پذیرش تعداد زیادی از دانشگاههای دندانپزشکی آمریکا می‌باشد.

اما برای ورود به بعضی از دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا ، نیاز به دریافت کارشناسی علوم زیستی نیست ؛ بعنوان مثال ، متقاضیان تحصیل در دانشکده‌ی پزشکی کبک ، می‌بایست جهت پذیرش در این دانشگاه دوره دو ساله سژپ (CEGEP) را بگذرانند که در نظام آموزشی کبک ، نوعی کالج پیش‌دانشگاهی است ؛ دوره کارشناسی علوم زیستی در غرب کانادا غالباً 2 سال و در انتاریو 3 ساله می‌باشد.

آزمون ورودی رشته های پزشکی کانادا

همانگونه که بیان شد مستلزم تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، گذراندن یک دوره چهار ساله و موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه است ؛MCAT ، آزمونی بین‌المللی و مجوزی برای ورود به دانشگاههایی است که رشته‌های پزشکی را برای دانشجویان بین‌المللی و بومی در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا ارائه می‌دهند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی کانادا

AAMC (Association of American Medical College) طراح و سازمان برگزار کننده ی آزمون ورودی رشته های پزشکی کانادا ، (Medical College Admission Test) MCAT می باشد و دانشگاه ها و موسسات معتبر کشورهای کانادا و آمریکا بر اساس سابقه تحصیلی و نمره قبولی متقاضی در این آزمون ، جهت پذیرش وی اقدام خواهند نمود.

آزمون MCAT

آزمون بین‌المللیMCAT سالانه به دفعات برگزار می‌شود که تعداد دفعات برگزاری آزمون ، بستگی به نیاز کشورهای کانادا و آمریکا نسبت به رشته‌های پزشکی دارد و معمولاً زمان برگزاری این آزمون سالانه بین 25 تا 35 بار می‌باشد که در مراکز موردتایید کشورهای کانادا و آمریکا بین ماههای ژانویه و سپتامبر برگزار خواهد شد.

اگر شما هم قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را دارید بهتر است به سایت برگزاری آزمون مراجعه کرده و تاریخی مناسب را با توجه به آمادگی‌های خود و برنامه‌ریزی جهت خواندن منابع ، انتخاب نماید.

هدف از برگزاری آزمون MCAT ، ارزیابی میزان دانش علمی دانشجویان بومی و بین‌المللی است که قصد فعالیت در کشورهای آمریکا و کانادا را دارند.

آزمونMCAT شامل 4 بخش است که به مباحثی چون مبانی بیولوژیک و بیوشیمیایی سیستم های زندگی ، مبانی فیزیکی و شیمیایی سیستمهای بیولوژیکی ، مبانی اجتماعی ، روانشناختی و روانشناسی رفتار و نیز مهارتهای تحلیل انتقادی و استدلال می پردازد و مجموعا باید به 230 سوال چهار گزینه ای در مدت 6 ساعت و 15 دقیقه پاسخ داد ؛ همچنین هزینه اولیه شرکت در این آزمون حدود 315 – 370 دلار می باشد.

جهت شرکت در آزمون MCAT ، بهتر است متقاضیان در درس هایی مثل آزمایشگاه شیمی آلی ، بیولوژی ، آزمایشگاه شیمی عمومی ، زبان انگلیسی ، آزمایشگاه فیزیک و … از مهارت برخوردار باشند ؛ جهت دریافت اطلاعات تکمیلی در این رابطه با کارشناسان آی مهاجر تماس بگیرید.

آزمون DAT

آزمون DAT یا Dental Admission Test ، آزمونی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاههای کانادا و آمریکا است و برگزارکننده این آزمون انجمن دندانپزشکی آمریکا ADA می‌باشد.

مراکز برگزاری این آزمون توسط Prometric مشخص شده و هر ساله در آمریکا برگزار می‌شود ؛ آزمون DAT بومی کشور آمریکا بوده و تنها جهت ورود به رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های این کشور معتبر خواهد بود ؛ لذا آزمون DATاز اعتبار بین‌المللی برخوردار نبوده و تنها درصورتیکه دانشکده‌ی موردنظر در کانادا موافقت نماید ، در کانادا نیز اعتبار خواهد داشت.

برای آزمون DAT زمان مشخصی تعیین نشده و در تمام طول سال این آزمون برگزار می‌شود ؛ برای تعیین زمان آزمون باید متقاضی حدود 60 – 90 روز پیش از تاریخ تقریبی که برای شرکت در آزمون آمادگی کامل دارد ، وارد سایت ada.org شده و شماره شناسایی دریافت کند ؛ سپس از طریق سایت ada و بخش prometric ، نوع آزمون خود را انتخاب نماید که در اینصورت تاریخ برگزاری این آزمون برای وی مشخص می‌شود.

آزمون DAT چهار بخش و 280 سؤال دارد که به سوالات باید در مدت 4 ساعت و 15 دقیقه پاسخ داد ؛ البته بااحتساب زمان استراحت 15 دقیقه‌ای و 2 تایم 15 دقیقه‌ای جهت آموزش ابتدا و انتهای آزمون برای نظرسنجی که اختیاری هستند ، مدت این آزمون به 5 ساعت خواهد رسید.

آزمون DAT در حدود 475 دلار هزینه خواهد داشت که این هزینه قابل بازگشت و انتقال نخواهند بود ، همچنین برای به تعویق انداختن آزمون تعیین شده تا 45 روز 125 دلار باید پرداخت.

شرایط پزشکی در کانادا

به طور معمول ، هنگام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، طول دوره پزشکی در دانشگاه های کشور کانادا با توجه به شرایط و ویژگی های اختصاصی هر دانشگاه ممکن است از 3 تا 5 سال به طول انجامد ؛ همانگونه که بیان شد ، از شرایط پزشکی در کانادا ، داشتن مدرک لیسانسی در زمینه زیست شناسی یا سایر رشته های مربوطه می باشد ؛ پس از آن وی می بایست یک سال را برای آماده سازی تحصیلی دنبال نماید تا در این دوره ی یک ساله دانشجو بتواند پایه ای محکم در زیست شناسی ، علوم انسانی و اجتماعی به دست آورد.

شرایط پزشکی در کانادا

بعد از آن ، باید سال‌هایpre-extern که معمولاً دو ساله است را گذراند ، در طی این دوره دانشجویان ضمن کسب مهارت‌های اولیه ، انجام کارهای عملی را آغاز می‌کنند ؛ دو سال آخر تحصیل نیز مربوط به فعالیتهای بیرونی یاextern می‌باشد که عمدتاً شامل دوره های کارآموزی در بیمارستان است.

در پایان این 4 یا 5 سال تحصیل ، دانشجوی جدید دکتری باید مواردیکه مربوط به رزیدنتی‌اش می شود را تکمیل کند ؛ برای انجام این کار، دانشجو پیش از آن که بتواند به طور قانونی طبابت کند ، می بایست برای مدت 2 تا 5 سال ، دوره های عملی و تمرینی پزشکی را در بیمارستان بگذراند ، بدین صورت امکان فعالیت در این حرفه برای دانشجو فراهم خواهد آمد ؛ برخی از دروسی که در این رشته ارائه می شوند عبارتند از:

 • آناتومی اندام
 • فیزیولوژي
 • پاتولوژي عمومی
 • جنین شناسی
 • ایمنی شناسی
 • قارچ شناسی
 • باکتری شناسی
 • فیزیک پزشکی

شرایط دندانپزشکی در کانادا

برای تحصیل در کشور کانادا در رشته‌ی دندانپزشکی به 6 سال زمان نیاز خواهد بود که پس از آن ، دانشجویان موفق به دریافت مدرک رسمی رشته‌ی جراحی دندان یا ارتودنسی می شوند ؛ روش آموزش در کانادا به نحوی است که دانشجو بعد از اتمام تحصیل ، با کلیه‌ی شاخه های دندانپزشکی و نیز با تحقیقات مختلف در رابطه با بهداشت دهان و دندان آشنایی پیدا خواهد کرد.

از شرایط دندانپزشکی در کانادا ، داشتن 3 دوره آموزشی است که در هر یک از این دوره ها دانشجو می تواند با فیزیولوژی ، ارزیابی و تشخیص و درمان انواع مشکلات مربوط به دهان ، دندان ، فکها و بافت های مجاور آشنا شود.

دوره اول و دوم آموزش که 2 تا 4 سال طول می کشد و از دوره‌ی آموزشی علوم پایه و همچنین دوره های پایه دندانپزشکی تشکیل می شود ؛ در این دو دوره ، با فراهم آمدن شرایطی مناسب برای تمرین ، علاوه بر دوره های تئوریک ، دوره های عملی نیز در کلاس های شبیه سازی و آزمایشگاه ها تشکیل خواهند شد.

دوره سوم آموزش 1 تا 3 سال طول می کشد و مخصوص افرادیست که می خواهند تخصص در ارتودنسی را دریافت نمایند و مدرک رسمی در زمینه جراحی دندان را کسب نموده اند.

محتوای آموزشی رشته دندانپزشکی در کانادا

محتوای آموزشی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا در سالهای نخست مربوط به موضوعاتی چون بافت شناسی ، آسيب شناسي ، ژنتیک ، فیزیولوژی ، میکروب شناسی ، بیوشیمی و آناتومی می باشد و دانشجویان مهارت های مختلفی از جمله چگونگی ترمیم دندان و دریل آن ، ساخت تاج و دندان مصنوعی ، ساخت پل و واکس را کسب می کنند.

محتوای آموزشی رشته دندانپزشکی در کانادا

سپس در دوره های بالینی دانشجویان وارد محیط اصلی کار شده و پس از به پایان رساندن دوره ، عنوان دکتر پزشکی یا دکتر جراحی دندان را کسب خواهند نمود.

رشته دندانپزشکی شامل 9 گرایش تخصصی است که شامل جراحی و ارتوپدی فک و صورت ، ریشه درمانی دندان ، بهداشت عمومی و پاتولوژی فک و دهان ، پروتز دندان ، لثه درمانی ، رادیولوژی فک و دندان ، دندانپزشکی کودکان و ارتودنسی می باشد.

دقت کنید که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا ، دانشجویان می بایست علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه ، هزینه های مربوط به مواد مصرفی در طی تحصیل را نیز پرداخت نمایند ؛ هزینه‌ های مربوط به موادی که دانشجویان در کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌ها به مصرف می رسانند ، هر ساله متفاوت بوده و این هزینه ها پیش از آغاز هر ترم ، در مبلغ پرداختی شهریه لحاظ خواهند شد.

مدرک زبان رشته های پزشکی در کانادا

مدرک زبان رشته های پزشکی در کانادا کدام است؟ محدودیت پذیرش برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، در تمامی دانشگاه های آن به چشم می خورد ؛ لذا آن دسته از متقاضیانی که از رزومه تحصیلی بهتر و مدرک زبان معتبر برخوردار باشند ، شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های کانادا را خواهند داشت ؛ کانادا کشوری دو زبانه است و بر اساس زبان مورد استفاده در دانشگاه ، مدرک زبان موردنیاز خواهد بود.

لذا ، در دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی این کشور از انگلیسی و فرانسوی به عنوان زبان تدریس یاد می شود ؛ پس می توان گفت ، یکی از شروط جهت پذیرش و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی است و معمولاً دانشگاه ها نمره زبان آیلتس ، تافل ،CAEL یا TEF را خواهند پذیرفت و باید زبان آموزش در درخواست پذیرش آنلاین بیان شود.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا لازمست تا متقاضی مدرک آیلتس با حداقل نمره‌ی عمومی 6 و حداقل نمره غیرعمومی 5.5 و همچنین تافل با نمره 93 مبنی بر اینترنت یا حداقل نمره‌ی 580 برروی کاغذ ارائه نماید.

دقت کنید که اگر داوطلب دوره تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشد ، می تواند مهارت های خود را در در زمان مصاحبه نشان دهد و داوطلبین تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا که مدارک زبان ندارند در ابتدا لازم است تا در دوره های آموزش زبان دانشگاه یا کالج‌های زبان کانادا شرکت داشته باشند.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در کانادا

به طورکلی ، مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در کانادا شامل موارد زیر می باشند:

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در کانادا
 • توصیه نامه
 • مدارک تحصیلی شامل مدارک پیش دانشگاهی و دیپلم
 • کپی پاسپورت و شناسنامه
 • مدرک آزمون آیلتس یا تافل
 • مدرک آزمون MCAT یا DAT
 • انگیزه‌نامه
 • مدرک کارشناسی در زمینه هایی در ارتباط با علوم پزشکی
 • پرداخت هزینه ای مربوط به پذیرش

مواردی که بیان شد شامل موارد عمومی ثبت‌نام و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا هستند و ممکن است مدارک موردنیاز در موسسات و دانشگاه های مختلف ، متفاوت باشند و حتی دانشکده مورد نظر داوطلب ، می تواند شرایط بیشتری را برای ثبت نام درخواست نماید ؛ لذا بهتر است با مراجعه به وبسایت دانشگاه موردنظر ، مدارک و شرایط موردنیاز دانشگاه را به دقت مورد بررسی قرار دهید ؛ متخصصان آی مهاجر در این رابطه راهنمای شما خواهند بود.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی کانادا در شرایط مختلف ، متفاوت خواهد بود ؛ شهریه دانشکده های دندانپزشکی بسته به دانشکده می تواند از 60 هزار تا 233 هزار دلار متغیر باشد که این هزینه ها برای دانشجویان بین المللی بیش تر و در حدود 183 هزار تا 476 هزار دلار می باشد ؛ شهریه تعیین شده کلیه هزینه های اجباری این رشته از قبیل هزینه های شهریه ، ابزار و لوازم دندانپزشکی و کتاب را پوشش می دهد.

ردیفنام دانشگاهسال اول (دلار)سال دوم (دلار)سال سوم (دلار)سال چهارم (دلار)شهریه کل (دلار)
1دالهاوزی80000720006500065000282000
2مک گیل47000600004500031000183000
3آلبرتا111000113000113000113000450000
4بریتیش کلمبیا119000119000119000119000476000
5تورنتو10600010500010100099000411000
6وسترن انتاریو1050001040008700063000359000

البته دانشجویان در طی تحصیل خود می توانند از بورسیه ها و وام های دانشجویی استفاده کنند ، همچنین دانشجویان مجاز به کار در حین تحصیل نیز هستند که از این طریق می توانند حقوقی به مبلغ حدودا 9 – 13 دلار به ازای هر ساعت کار دریافت نمایند که مبلغ دریافتی می تواند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را تامین ‌کند.

هزینه های پزشکی در کانادا

هزینه های پزشکی در کانادا که دانشجویان پرداخت می کنند ، تنها کسری از هزینه هایی است که دولت می پردازد و هزینه ها با توجه به رشته ، دانشگاه و شهر محل سکونت دانشجو متفاوت می باشد و همچنین این هزینه ها به این که دانشجو شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد و یا این که یک دانشجوی بین المللی باشد ، متفاوت خواهد بود.

به طور معمول ، هزینه ای که دانشجوی شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا باید بپردازد حدود 16798 دلار کانادا به طور سالانه خواهد بود و این در حالیست که در انتاریو ممکن است این هزینه به 27304 دلار در سال برسد ؛ هزینه های دانشجویان خارجی هم ممکن است از 27,379 دلار در دانشگاه شربروک آغاز شده و در دانشگاه تورنتو به 72,840 دلار در سال برسد ؛ علاوه بر این ، دانشجویان مجبور به پرداخت هزینه های جانبی دیگری هم هستند که مربوط به هزینه های تجهیزات درسی و اجرایی و ثبت نام بوده و می تواند بین 75 تا 2208 دلار متغیر باشد.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

کیفیت آموزشی بالا و مدارک معتبر دانشگاه های کانادا یکی از مهمترین مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی کانادا است که باعث شده تا دانشجویان زیادی از سراسر دنیا علاقمند به تحصیل در این کشور باشند که مدارک معتبر خود در بهبود و پیشرفت آینده شغلی دانشجو تاثیر بسزایی خواهد داشت ؛ در ادامه به برخی از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می پردازیم.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی کانادا

بازار کار

کشور کانادا از زیر ساخت های اقتصادی قوی برخوردار است که همین امر باعث شده تا دانشجویان فرصت های فراوانی جهت یافتن کار موردنظرشان در کانادا داشته باشند که البته نباید مهارت و توانایی لازم دانشجو را در این خصوص فراموش کرد ؛ لذا ، کشور کانادا توانسته فرصت های شغلی بسیاری را با درآمدهای عالی برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی ایجاد کند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند زندگی راحت و امنی داشته باشند.

به عنوان مثال ، با فارغ التحصیلی از رشته دندانپزشکی کانادا به آسانی می توان مطبی خصوصی ایجاد کرد و یا این که فعالیت در مراکز درمانی دولتی را آغاز نمود ؛ همچنین به خاطر افزایش درصد کهنسالان در این کشور ، دولت کانادا در پی جذب نیروی جوان می باشد و اگر داوطلب بتواند برای خود مطب خصوصی راه اندازی کند ، در این صورت می تواند نیروی کار مختص به مرکز خود را جذب نماید.

همچنین رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا با جدید ترین متدهای آموزشی ارائه می شوند ؛ سوالاتتان در خصوص بازار کار در کانادا را می توانید در مقاله کار در کانادا بیابید.

زبان

یکی از مهمترین عوامل تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا ، زبان مردم این کشور است ؛ به طوری که متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا برخلاف کشورهای اروپایی دیگر ، نیاز به یادگیری زبانی به جز انگلیسی ندارند و امکان تحصیل و کار با زبان انگلیسی در کانادا برای دانشجویان فراهم آمده است ؛ البته تنها در منطقه کبک کانادا یادگیری زبان فرانسه از ملزومات زندگی در آن منطقه به شمار می رود.

اما تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از معایبی نیز برخوردار است.

معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

با این که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از مزایای فراوانی برخوردار است ، اما دارای معایبی نیز هست ؛ از معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

یکی از معایب ، ورود سخت به این رشته ها است که در عین محدودیت در ظرفیت پذیرش ، ورود بسیار رقابتی بوده و شانس دانشجو برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بسیار اندک می باشد.

هچنین ، طول دوره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا طولانی است که این خود یکی دیگر از نقاط ضعف تحصیل در کانادا در این رشته ها است.

علاوه بر اینها ، در صورت تحصیل با هزینه شخصی در این کشور ، مجبور به پرداخت هزینه های بالایی هستید ؛ ضعف خدمات بیمه درمانی ، یکی دیگر از معایب تحصیل در این کشور به ویژه برای دانشجویان بین المللی است.

اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل

کار پس از تحصیل در کانادا می‌تواند مقدمه‌ای بر اقامت کاری و در ادامه دریافت اقامت دائم کانادا برای دانشجو باشد ؛ کانادا ازنظر شرایط کاری وضعیت مناسبی دارد و حرفه‌ی دندانپزشکی در کانادا تحت‌نظر انجمن ملی سنجش دندانپزشکی کانادا یا NDEBبوده و نیز با نهادهایی از جمله رویال کالج دندانپزشکان کانادا و همچنین کمیسیون اعتبارسنجی دندانپزشکی کشور کانادا نیز هماهنگی صورت می پذیرد.

کار پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا مستلزم رعایت مراحلی است که توجه به آن موجب می‌شود تا متقاضی بتواند بعنوان یک پزشک یا دندانپزشک مشغول به فعالیت در این کشور شود ؛ ارائه مدرکی که توسط دانشگاه تاییدشده ، مجوز لازم برای کار را به دانشجو اعطا خواهد کرد ؛ بطور کلی ، جهت صدور مجوز نظام پزشکی کشور کانادا می‌بایست متقاضیان بین‌المللی آزمونهای MCCEE ، MCCQE Part 1 و MCCQE PART 2 را طی کنند.

جهت اشتغال برای دندانپزشکی در کشور کانادا ، متقاضی می‌بایست جهت دریافت پروانه اشتغال از ایالت موردنظر خود اقدام نماید که برای اخذ این پروانه ، پذیرفته شدن در آزمون ملی انجمن NDEB نیاز است ؛ لازم به ذکر است که برخی از ایالات کانادا ، مباحث قانونی و اخلاق پزشکی را هم در آزمونهای دندانپزشکی می‌گنجانند تا پزشکان هر چه بیشتر با قوانین و اخلاق پزشکی آشنا شوند.

متقاضی با مشغول شدن به کار و نیز و پرداخت مالیاتها ، می‌تواند جهت دریافت اقامت دائم کشور کانادا اقدام نماید. سوالاتتان درخصوص نحوه اقامت فارغ التحصیلان پزشکی بعد از تحصیل را با آی مهاجر در میان بگذارید.

به‌دلیل اعتبار دانشگاههای کانادا در سطح بین‌المللی و نیز بهره از آخرین تکنولوژیها در آموزش ، دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را دارند.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را در این مقاله از آی مهاجرتی بررسی کردیم ، در پایان این مقاله ابتدا سوالات پر تکرار را می خوانید و سپس می توانید سوالات خود را درج کنید و یا با ثبت نام و شماره تماس خود ، منتظر تماس مشاوران ما باشید.

آیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا دوره پیش نیاز لازم است؟

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا دانشجویان در ابتدا می‌بایست در دانشگاههای کانادا ، در یکی از رشته‌های علوم پایه وابسته به پزشکی نظیر روانشناسی ، زیست‌شناسی ، شیمی و … به تحصیل مشغول شوند و دوره‌ای 4 ساله را بگذرانند و لیسانس دوره را دریافت نمایند.

آزمون ورودی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا چیست؟

MCAT ، آزمونی بین‌المللی و مجوزی برای ورود به دانشگاههایی است که رشته‌های پزشکی را برای دانشجویان بین‌المللی و بومی در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا ارائه می‌دهند. زمان برگزاری این آزمون سالانه بین 25 تا 35 بار می‌باشد که در مراکز موردتایید کشورهای کانادا و آمریکا بین ماههای ژانویه و سپتامبر برگزار خواهد شد.

آزمون DAT در کانادا چیست؟

آزمون DAT یا Dental Admission Test ، آزمونی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاههای کانادا و آمریکا است و برگزارکننده این آزمون انجمن دندانپزشکی آمریکا ADA می‌باشد.

آیا شرکت در آزمون DAT هزینه دارد؟

آزمون DAT در حدود 475 دلار هزینه خواهد داشت که این هزینه قابل بازگشت و انتقال نخواهند بود ، همچنین برای به تعویق انداختن آزمون تعیین شده تا 45 روز 125 دلار باید پرداخت.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا چه مدارک زبانی مورد نیاز است؟

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا لازمست تا متقاضی مدرک آیلتس با حداقل نمره‌ی عمومی 6 و حداقل نمره غیرعمومی 5.5 و همچنین تافل با نمره 93 مبنی بر اینترنت یا حداقل نمره‌ی 580 برروی کاغذ ارائه نماید.

بااینکه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از شرایط ورود سختی برخوردار است ، اما باز هم به تحمل دشواریهای آن می‌ارزد ؛ اگر شما هم قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا را دارید ، پس باید از قوانین مهاجرت به این کشور آگاه باشید ؛ در مقاله مهاجرت به کانادا بخوبی به این موضوع پرداخته شده ؛ همچنین در تماس با آی مهاجرتی از طریق دفاتر تهران و شیراز می‌توانید اطلاعات مفیدی را دریافت نمایید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *