کار

کار در ترکیه

کار در ترکیه

کار در ترکیه چگونه است؟ متقاضیان کار در ترکیه پس از دریافت پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای ترک ، می‌بایست قراردادی کاری داشته باشند که در اینصورت شرایط لازم جهت دریافت ویزای کار ترکیه برای شخص مهیا خواهد بود ؛ بطور کلی ، کار در ترکیه شرایط خاص خودش را می‌طلبد که اطلاع از این شرایط می‌تواند مسیر مهاجرت را برایتان هموارتر سازد ؛ یکی از مزایای کار در ترکیه دریافت اقامت این کشور است ، برای اطلاع از نحوه دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق کار می‌توانید مقاله مهاجرت به ترکیه ، آی مهاجرتی را مطالعه نمایید.

با توجه به توافقاتی که بین دولتهای ایران و ترکیه صورت گرفته ، شرایط جهت سفر به ترکیه بدون اخذ ویزای این کشور برای ایرانیان فراهم آمده است که این فرصت بسیار مناسبی برای جستجوی کار مورد نظر در ترکیه است ؛ البته کسانی که با این شرایط به کشور ترکیه سفر می کنند ، نمی توانند به کار و یا تحصیل در این کشور مشغول شوند و تنها می توانند به عنوان توریست یا گردشگر در این کشور حضور داشته باشند.

به طور کلی ، شرایط و زمینه های کار در کشور ترکیه برای ایرانیان مناسب است و این کشور به عنوان سکوی پرتابی عمل می کند که متقاضیان می توانند پس از مدتی جهت مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی ، کانادا و آمریکا اقدام نمایند ؛ بطور کلی افرادیکه از نظر سنی ، رزومه کاری ، تحصیلات و … از شرایط مطلوب تری برخوردارند ، شانس بیشتری برای استخدام دارند.

قانون کار ترکیه و قراردادهای کاری

معمولا با توجه به شرایط ، برای کار در هر کشوری قراردادهایی بین کارفرماها و کارکنان منعقد می شود که در صورت عقد قرارداد ، هر دو طرف موظف به رعایت آن هستند ؛ همچنین جهت جلوگیری از سوء استفاده و حفظ حقوق کارکنان ، وزارت کار کشورها حقوقی را برای کارکنان بیان نموده اند که می بایست کارفرماها آن ها را رعایت نمایند ؛ اما کار در ترکیه از طرق مختلفی امکانپذیر است که با مراجعه به مقاله سرمایه گذاری در ترکیه می توانید به خوبی با تمامی این روش ها آشنا شوید.

ساعات کاری در کشور ترکیه در هفته 46 ساعت بوده و کارمندان شاغل در این کشور به طور سالانه 14 روز مرخصی با حقوق خواهند داشت ؛ همچنین حقوق ماهانه در ترکیه معمولا در حدود 300 – 400 یورو می باشد ؛ در ادامه بیش تر به قانون کار ترکیه و قراردادهای کاری در این کشور می پردازیم.

اما پیش از مطالعه این مقاله توصیه می کنیم محتوای اطلاعات کشور ترکیه را نیز بخوانید و با کشور و مردم ترکیه بیش از پیش آشنا شوید.

حقوق پرداختی به کارگر

حقوق ، یکی از ابتدایی ترین اصولی است که به کارکنان تعلق می گیرد و کارکنان حق دریافت به موقع حقوق خود را بر طبق تاریخ مشخص شده در قرارداد دارند ؛ در صورت عدم پرداخت حقوق به موقع توسط کارفرما به هر علتی ، کارکنان حق تنظیم شکایت را دارند.

بیمه در قانون کار ترکیه

بر اساس قانون کار ، کارفرما می بایست از همان روز اول آغاز به کار کارکنان ، آن ها را بیمه کند و حق بیمه را به موقع پرداخت نماید ؛ به طور معمول در ترکیه بر طبق توافقی که بین کارفرما و کارکن شکل می گیرد ، کارکنان زمان بسیار کوتاهی را به صورت آزمایشی به کار مشغول می شوند که بر طبق قانون کار در ترکیه ، در همین زمان کوتاه نیز باید کارکن بیمه شود.

بیمه در قانون کار ترکیه

حق سنوات کارگر

در صورتی که بی هیچ دلیلی کارکن اخراج شود یا به دلایلی منطقی وی تمایل به کار در محل کار را نداشته باشد ، حق سنوات(Kıdem Tazminatı) به وی تعلق می‌گیرد ؛ انجام خدمت سربازی (برای آقایان) و ازدواج (برای خانم ها) از دلایل منطقی جهت استعفا می باشند ؛ لذا برای این موارد حق سنوات به کارکن تعلق می گیرد.

از جمله مواردی که شامل حق سنوات برای کارکن نمی شود شامل انجام رفتارهای دور از شان و اخلاق اجتماعی و سوء استفاده از حسن نیت کارفرما می باشد ؛ همچنین در صورتی که کارکن از سمت کارفرما با رفتارهایی چون تهدید ، اجحاف ، ناسزا گویی و تحقیر مواجه شود و یا حقوق ، حق بیمه و پاداش های او را به موقع پرداخت ننماید ، کارکن حق استعفا دارد ؛ دقت کنید که حق سنوات در صورتی که کارکن حداقل یک سال در محل کار کند به وی تعلق می گیرد.

حق اطلاع رسانی

بر اساس قانون حق اطلاع رسانی ، کارفرما وظیفه دارد که پیش از اخراج کارکنی در مدت مشخصی به وی در این رابطه اطلاع دهد ؛ همچنین اگر کارکن قصد پایان همکاری دارد می بایست در طی مدت مشخصی کارفرما را در جریان گذارد که در صورت کوتاهی هر کدام از طرفین ، باید به طرف مقابل جریمه پرداخت نماید ؛ مدت زمان اطلاع رسانی به دوره همکاری بستگی دارد.

حق کاریابی کارگر در ترکیه

پس از آن که کارفرما یا کارکن از پایان همکاری اش به طرف مقابل خبر داد ، کارفرما می بایست ساعاتی را به کارکن جهت یافتن کار جدید (به عنوان حق کاریابی) مرخصی دهد ؛ این مرخصی جزو ساعات کاری بوده و کارفرما حق ندارد حقوق را به این خاطر کسر نماید.

حقوق اضافه کاری

بر اساس قانون کار ترکیه حقوق اضافه کاری دو برابر حقوق عادی است ؛ همچنین کارکن به ازای اضافه کاری هایش ، حق درخواست زمان استراحت بیش تر را نیز دارد.

حق مرخصی روزانه ، هفتگی و سالانه در ترکیه

حق مرخصی روزانه ، هفتگی و سالانه از اصلی ترین حقوق یک شخص استخدام شده است ؛ مدت مرخصی به همراه حقوق سالانه به مدت دوره همکاری شخص بستگی دارد که اگر وی به مدت یک سال کامل در محل موردنظر به کار مشغول بوده باشد ، مشمول آن می شود ؛ همچنین کارکنان می توانند مرخصی سالانه اش را به مدت 4 روز افزایش داده که این 4 روز بدون حقوق می باشد.

حق مرخصی روزانه ، هفتگی و سالانه در ترکیه

مرخصی هفتگی

بر اساس قانون کار ترکیه ، شخص استخدام شده در هفته حداقل یک روز حق استراحت داشته و نباید به خاطر این روز از حقوق وی کسر شود.

استراحت بین روز

زمان استراحت بین روز ، به ساعت کار روزانه بستگی دارد و این زمان به عنوان مدت زمان کار روزانه به حساب نمی آید.

تعطیلات رسمی

کارکنان در تعطیلات رسمی و همچنین اعیاد ملی و مذهبی حق استراحت دارند و کار در این روزها به مانند اضافه کاری محاسبه می شود.

حق ضرر مادی یا معنوی

در صورتی که کار کردن در محل کار برای شخص استخدام شده باعث حوادث و ضررهای مادی و معنوی شود ، وی می تواند برای حق ضرر مادی یا معنوی خود اقدام نماید و کارفرما موظف به پرداخت کلیه ضررها می شود.

در صورتی که شخص استخدام شده جان خود به خاطر حوادث کاری از دست دهد ، ورثه وی حق درخواست هزینه ها را دارند ؛ همچنین ، حق درخواست جبران ضرر معنوی نیز برای کارکن امکانپذیر است ؛ لذا اگر کارکن فوت کند ، ورثه وی به خاطر احساسی که ناشی از فقدان وی است ، حق درخواست برای جبران ضررهای معنوی دارند.

حق بازگشت به کار

در صورتی که بی هیچ دلیلی منطقی ، کارفرما جهت فسخ قرارداد همکاری بین خود و کارکن اقدام نماید ، کارکن حق شکایت خواهد داشت و اگر مقام قضایی بر حقانیت کارکن رای دهد ، طی زمان مشخصی کارفرما می بایست برای استخدام دوباره ی وی اقدام نماید که در غیر این صورت کارکن می تواند برای درخواست جبران ضرر اقدام نماید.

چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم

چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم؟ کار کردن در کشور ترکیه زیاد سخت نیست و با کمی جست و جو و یافتن کارفرما می‌توان به راحتی استخدام شد ؛ در صورتی که از مهارت های زبان ترکی استانبولی برخوردار باشید ، پیدا کردن کار باز هم برایتان راحت تر خواهد شد و شانس بیش تری جهت استخدام خواهید داشت.

چگونه در ترکیه کار پیدا کنیم

اما نگران نباشید ، اگر زبان استانبولی نمی دانید به کارهایی نظیر خیاطی و کار در رستوران ها می توانید مشغول شوید ؛ اما چنانچه تخصص تان در ترکیه مورد تایید کارفرما قرار بگیرد ، شرایط برای اجازه کار برای شما مهیا خواهد بود ؛ شخص بعد از استخدام بیمه خواهد شد و خدمات پزشکی در ترکیه برای وی رایگان خواهد بود.

برای یافتن کار در ترکیه می توان از طرق مختلفی اقدام نمود ؛ به طور مثال برای کاریابی در ترکیه می توان از طریق سازمان کار ترکیه ، آگهی های استخدام اینترنتی ، آگهی های استخدام روزنامه ها ، شرکت های مشاوره کاریابی و همچنین مراجعه به نهادها و یا موسسات کاریابی اقدام نمود.

لازم به ذکر است که سازمان کار ترکیه (ایشکور) در زمینه کاریابی و نیز آموزش های فنی فعالیت دارد و خارجیان هم می توانند به مانند شهروندان ترکیه در سایت سازمان کار ترکیه ثبت نام نمایند.

همچنین مدارک تحصیلی شخص متقاضی کار در ترکیه با توجه به شغل انتخابی و توافقش با کارفرما مشخص می شود ؛ لذا افراد با مدرک دیپلم و یا بالاتر از آن می توانند برای کار در ترکیه اقدام نمایند

سایت های کاریابی

یکی از روش های کاریابی استفاده از سایت های کاریابی در ترکیه است ؛ بدین صورت که شرکت های ترک نیازهای استخدامی شان را به صورت روزانه در این سایت ها درج می کنند و متقاضی کار در ترکیه با ارسال مدارک و رزومه خود به طور مستقیم با کارفرما در ارتباط خواهد بود.

از جمله معتبرترین وبسایت های کاریابی در ترکیه وبسایت های Kariver و isinolsun می باشد که isinolsun دارای بانک مشاغل بزرگی است که مردم ترکیه نیز از این سایت برای کاریابی استفاده می کنند.

موسسات کاریابی در ترکیه

وضعیت کار در ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی از وضعیت مطلوبی برخوردار است و برای یافتن شغلی مناسب در ترکیه می توان از طریق موسسات کاریابی در ترکیه اقدام نمود ؛ اما در بیست سال اخیر که بخش خصوصی مسئولیت اقتصاد و اشتغال در ترکیه را برعهده گرفته است ، موسسات کاریابی در این کشور به دنبال تصویرسازی ها و بزرگنمایی هایی رویایی از اوضاع کار در ترکیه بوده اند.

موسسات کاریابی در ترکیه بابت کاریابی از جویاندگان کار هزینه می گیرند که همین امر موجب سودجویی هایی از جانب این افراد شده است ؛ این موسسات بیش تر اوقات شغلی بدون پروانه و بی کیفیت را به افراد پیشنهاد می کنند ؛ برخی موسسات کاریابی با وعده هایی دروغین ، مردم را از کشورهای به سمت ترکیه می کشانند و از این طریق پولهای زیادی را به جیب می زنند.

توصیه ی آی مهاجر عدم مراجعه به این گونه موسسات و افراد است ، لذا برای پیدا کردن کار در ترکیه تا جایی که می توانید خودتان اقدام کنید ، البته در این رابطه می توانید از آی مهاجر که به عنوان یک موسسه مهاجرتی بسیار معتبر در ایران شناخته شده است ، نیز راهنمایی بخواهید.

کار پیدا کردن ایرانیان در ترکیه

به خاطر نزدیکی کشور ترکیه به ایران ، برای ایرانیان پیدا کردن کار در ترکیه شامل هزینه های زیادی نخواهد بود ؛ یکی از روش های کار پیدا کردن ایرانیان در ترکیه ، یافتن کار مورد نظر پیش از وارد شدن به خاک ترکیه است ؛ بدین منظور افراد به طرق مختلف می توانند اقدام نمایند ؛ بعضی از این روش ها جهت کار پیدا کردن ایرانیان در ترکیه شامل موارد زیر است:

 • سفارت کشور ترکیه
 • ویسایت های کاریابی معتبر
 • موسسات کاریابی معتبر در ترکیه برای ایرانیان که اصولا مدیریت این موسسات را خود ایرانیان برعهده دارند.
 • کانال های تلگرامی

در صورتی که رزومه متقاضی کار در ترکیه توسط کارفرما تتاید شود ، تاریخی جهت مصاحبه معین می شود و اگر متقاضی در مصاحبه کاری نیز پذیرفته شود ، کارفرما می بایست از طرف او جهت درخواست اخذ مجوز کار ترکیه اقدام نماید که این مجوز در ابتدا یک ساله اعتبار داشته و قابل تمدید است ؛ پس از اخذ مجوز کار ، متقاضی می بایست به سفارت کشور ترکیه مراجعه کرده و جهت دریافت ویزا اقدام نماید.

البته ایرانیان برای اطلاع از شرایط کار در ترکیه می توانند از طریق سفرهای توریستی اقدام نمایند و سپس به این کشور مهاجرت کنند.

اگر در ایران صاحب شرکت موفقی هستید ، می توانید شعبه شرکت خود را در ترکیه ثبت کنید ، تمام مراحل انجام این کار را در مقاله ثبت شرکت در ترکیه می خوانید.

حقوق کارگر ساده در ترکیه

به طور کلی میزان حقوق کار گر ساده در ترکیه یکسان نیست و عوامل متعددی در حقوق دریافتی کارگران می تواند تاثیر بگذارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

حقوق کارگر ساده در ترکیه
 • زمینه فعالیت: به طور قطع فعالیت در زمینه های مختلف ، درآمدهای یکسانی را شامل نمی شود ؛ به طور مثال ، درآمد مربوط به کار در رستوارن با درآمد مربوط به کار در یک شرکت خصوصی متفاوت خواهد بود.
 • جنسیت: میانگین حقوقی که کارگران مرد در ترکیه دریافت می کنند ، در مقایسه با میانگین حقوقی که کارگران زن دریافت می کنند ، بیش تر است.
 • تحصیلات: تحصیلات نیز خود عاملی تعیین کننده برای میزان حقوق دریافتی می باشد.

با توجه به موارد ذکر شده می ‌توان گفت که حقوقی که برای یک کارگر ساده در کشور ترکیه در نظر گرفته شده ، حدود ۳۴ لیر به ازای هر ساعت است که معمولا کارگران در ترکیه درآمدی حدود 2900 تا 3000 لیر را به صورت ماهیانه دریافت خواهند کرد ، البته دقت کنید که میزان مهارت ها ، اضافه کاری ها و محل کار می ‌تواند تاثیر کاهشی و یا افزایشی بر میزان حقوق دریافتی کارگران داشته باشد.

کار در ترکیه بدون مدرک تحصیلی

آیا کار در ترکیه بدون مدرک تحصیلی امکانپذیر است؟ هر چند که داشتن مدرک تحصیلی امتیازی جهت اشتغال در ترکیه است و ترکیه نیز به مانند دیگر کشورهای دنیا به دنبال نیروهای متخصص و فعال است ، اما متقاضیانی که خواهان کار در ترکیه بدون مدرک تحصیلی هستند با دریافت اطلاعاتی کافی در مورد مشاغل مختلفی که در ترکیه وجود دارند ، می توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

لذا برای اشتغال در ترکیه بهتر است به دنبال یادگیری تخصصی خاص در یک رشته باشید و مهارت های خود را ارتقا بخشید ، زیرا با داشتن تسلط بر روی کارهای ساده و فنی در سطح اولیه بدون هیچ مدرکی نمی توانید شغل ایده آلی در این کشور بیابید ؛ به طور کلی ، با داشتن مهارت هایی ساده ، متقاضی کار در ترکیه تنها می تواند در کافه ها و رستوران ها و همچنین امور خدماتی مشغول شود.

اجازه کار برای پناهنده ها در ترکیه

سالانه افراد زیادی به شکلی غیر قانونی وارد کشور ترکیه می‌شوند و تقاضای پناهندگی می‌کنند ؛ اما این روش مهاجرتی بسیار پر ریسک و پرخطر را به هیچ‌وجه آی مهاجرتی پیشنهاد نمی‌کند.

شرایط زندگی پناهندگان در کشور ترکیه به هیچ‌وجه مناسب نیست و پناهندگان برای گذران زندگی‌شان مجبور به تحمل شرایط سختی هستند ؛ پناهجویان در ترکیه یا در کمپ‌ها اسکان داده می‌شوند و یا در مکانهایی که اجاره می‌کنند اقامت دارند ؛ اما برای گذران زندگی‌شان به کار نیاز دارند.

در قوانین اخیری که در ترکیه اعلام شده ، بر مساله اجازه کار پناهنده ها در ترکیه نیز پرداخته شده ؛ اما شرایطی که برای اخذ مجوز کار پناهندگان دیده می‌شود ، عملا از غیرممکن‌هاست و پناهنده هیچگاه به اخذ این مجوز موفق نخواهد شد.

بعنوان مثال ، در صورتی با اجازه کار پناهنده در کشور ترکیه موافقت می‌شود که این مجوز توسط یک کارفرمای ترک برای پناهنده اخذ شده باشد و کارفرمای ترک لازمست تا پیش از این در محل کارش تعداد 5 نفر از شهروندان ترکیه را استخدام نموده و همچنین ، می‌بایست از انتشار آگهی مربوط به استخدام توسط کارفرما یک ماه گذشته باشد که اگر از میان شهروندان ترکیه کسی برای شغل مورد نظر پیدا نشود ، در این صورت کارفرما می‌تواند برای این شغل شخصی را از میان پناهندگان استخدام کند.

پناهندگان در زمینه اسکان نیز متحمل سختی‌های بسیاری می‌شوند ؛ بعنوان مثال ، اقامت پناهندگان تنها در چند شهر ترکیه امکانپذیر است و پناهندگان بدون کسب اجازه نمی‌توانند شهر محل اقامتشان را ترک کنند.

مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه

افراد علاقمند به کار در ترکیه ، نخست می‌¬بایست درمورد اخذ ویزای کاری کشور ترکیه اقدام نمایند که در اینصورت متقاضی می‌تواند به ترکیه سفر کند ؛ مجوز کار ترکیه از طرف وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه

متقاضی کار در ترکیه جهت دریافت مجوز کار این کشور باید مدارک موردنیاز را به سفارت ترکیه در کشور مبدا ارائه نماید ؛ همچنین لازمست تا مدرک متقاضی توسط کارفرمای ترکی که قصد استخدام شخص را در ترکیه دارد ، به وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه ارائه شود.

اگر مدارک متقاضی مورد تایید کارفرمای ترک و همچنین وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه قرار گیرد ، در اینصورت حضور متقاضی برای تایید ویزای کار و مجوز اخذ پاسپورت در ترکیه لازم است.

اما اگر متقاضی در ترکیه حضور داشته باشد ، می‌بایست در مدت یک ماه بعد از ورود خود به ترکیه ، برای درخواست ویزای کاری ترکیه اقدام نماید که درخواست شخص ، برای کارفرمای ترک متقاضی ارسال شده و در صورتی امکان آغاز کار برای متقاضی وجود دارد که وی ویزای کار و همچنین مجوز اقامت ترکیه را داشته باشد.

برخی از مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • فرم درخواست ویزای کار ترکیه
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدرک پیشنهاد کار یا قرارداد کاری
 • رزومه کاری
 • مدارک هویتی
 • گواهی عدم سوء‌پیشینه کیفری
 • پاسپورتی معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار و 4 قطعه عکس
 • پرداخت هزینه ویزا

متقاضی باید این مدارک را به سفارت ترکیه در کشور مبدا ارسال نماید.

به دلایلی مختلف از جمله پیشینه‌ تاریخی ، موقعیت استراتژیک ، ثروت فرهنگی ، رشد اقتصادی ، آب و هوا و طبیعتی زیبا ، اخذ شهروندی و اقامت ترکیه از طریق کار در ترکیه موردتوجه بسیاری قرار گرفته است ؛ همچنین ، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در زمان اخذ پاسپورت ترکیه شامل امتیازاتی می‌شوند.

سوالات پر تکرار کار در ترکیه

با موضوع کار در ترکیه در این مقاله از آی مهاجرتی آشنا شدید ، با ما از طریق بخش دیدگاه صحبت کنید و یا با درج شماره و نام خود منتظر تماس مشاوران ما باشید.

مدارکی که باید برای کار در ترکیه ارائه شود را به کجا باید تحویل دهم؟

متقاضی کار در ترکیه جهت دریافت مجوز کار این کشور باید مدارک موردنیاز را به سفارت ترکیه در کشور مبدا ارائه نماید ؛ همچنین لازمست تا مدرک متقاضی توسط کارفرمای ترکی که قصد استخدام شخص را در ترکیه دارد ، به وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه ارائه شود.

حقوق کارگر ساده هنگام کار در ترکیه چقدر است؟

حقوقی که برای یک کارگر ساده در کشور ترکیه در نظر گرفته شده ، حدود ۳۴ لیر به ازای هر ساعت است که معمولا کارگران در ترکیه درآمدی حدود 2900 تا 3000 لیر را به صورت ماهیانه دریافت خواهند کرد.

در چه صورت یه پناهنده می تواند مجوز کار در ترکیه داشته باشد؟

کار در ترکیه برای پناهنده ها عملا غیر ممکن است ، در صورتی با اجازه کار پناهنده در کشور ترکیه موافقت می‌شود که این مجوز توسط یک کارفرمای ترک برای پناهنده اخذ شده باشد و کارفرمای ترک لازمست تا پیش از این در محل کارش تعداد 5 نفر از شهروندان ترکیه را استخدام نموده و همچنین ، می‌بایست از انتشار آگهی مربوط به استخدام توسط کارفرما یک ماه گذشته باشد که اگر از میان شهروندان ترکیه کسی برای شغل مورد نظر پیدا نشود !

آیا بدون مدرک تحصیلی و مهارت می توانم در ترکیه کار پیدا کنم؟

با داشتن مهارت هایی ساده ، متقاضی کار در ترکیه تنها و تنها می تواند در کافه ها و رستوران ها و همچنین امور خدماتی مشغول شود.

برای پیدا کردن کار در ترکیه از چه راه هایی باید اقدام کنم؟

سفارت کشور ترکیه
ویسایت های کاریابی معتبر
موسسات کاریابی معتبر در ترکیه برای ایرانیان که اصولا مدیریت این موسسات را خود ایرانیان برعهده دارند.
کانال های تلگرامی

اگر شما هم قصد مهاجرتو یا کار در ترکیه را دارید ، اما در انتخاب مسیر مهاجرت دچار تردید شده‌اید ، پیشنهاد می‌کنیم با آی مهاجرتی در دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید ، البته مقاله تحصیل در ترکیه نیز می‌تواند مسیر روشنی را به شما نشان دهد.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *