تحصیل

تحصیل در چین

تحصیل در چین

تحصیل در چین در سالهای اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و تعداد موسسات آموزش عالی در این کشور در دهه گذشته به دو برابر رسیده است ؛ بطوریکه در حال حاضر حدود 3000 موسسه در چین مشغول به فعالیت هستند ؛ این کشور مصمم است تا دانشگاههایش در سطح جهانی مطرح شوند ، لذا پروژه 211 را راه‌اندازی نمود ؛ برای اطلاعات بیشتر درخصوص مهاجرت به کشور چین می‌توانید با کارشناسان آی مهاجرتی تماس بگیرید ؛ همچنین با مراجعه به مقاله مهاجرت به چین نیز می‌توانید اطلاعات جامعی در این رابطه بدست آورید.

چین با تمرکز بر 100 دانشگاه خود سعی دارد تا نام این کشور در خط مقدم آموزش عالی مطرح شود ؛ هم‌اکنون نیز 6 دانشگاه کشور چین در رنکینگ جهانی QS در بین صد دانشگاه برتر رتبه‌بندی شده‌اند.

سرمایه گذاری‌ها و مدرن‌سازی‌ها باعث شده تا چین یک انتخاب مناسب برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باشد و اقتصاد قدرتمند چین در امر جذب دانشجویان خارجی نقش زیادی داشته است ؛ دانشجویان خارجی که چین را برای تحصیل برمی‌گزینند ، بیشتر از کشورهای چین ، آمریکا ، کره جنوبی ، تایلند و هند می‌باشند.

باوجود اینکه تحصیل در چین از کیفیت بالایی برخوردار است ، اما شهریه‌ها بسیار مقرون‌به صرفه هستند ؛ چین یکی از کشورهای مدرن دنیاست که نرخ اشتغال در این کشور بالاست و امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای متقاضیان در چین فراهم آمده است ؛ همچنین تحصیل در چین باعث می‌شود تا با گویش یک میلیارد نفر از مردم جهان آشنا شوید.

سیستم آموزشی چین

سال تحصیلی در دانشگاه های چین از دو ترم تشکیل می شود که ترم اول از سپتامبر تا ژانویه خواهد بود و ترم دوم از ماه مارس شروع و تا ماه جولای به طول خواهد انجامید ؛ در اکثر موارد آموزش ها در چین به شکل سخنرانی ، سمینار و تکالیف کتبی خواهند بود و برای قبولی در یک سال تحصیلی دانشجویان می بایست تعداد مشخصی واحد درسی را گذرانده و امتحانات کتبی و شفاهی را طی کنند.

نظم و انضباط در دانشگاه های چین از اهمیت زیادی برخوردار است ، به طوری که اگر دانشجویی برای سخنرانی دیر برسد ، اجازه حضور در کلاس را نخواهد داشت و نیز اگر تعداد غیبت های یک دانشجو در یک ترم بیش از حد شود ، وی مجاز به شرکت در امتحانات پایان ترم نیست.

سیستم آموزشی چین شامل دوران پیش دبستانی ، تحصیلات دبستان ، متوسطه و تحصیلات عالی می باشد.

آموزش پیش دبستانی در چین

آموزش پیش دبستانی در چین ، مولفه ای مهم در امر آموزش در این کشور است ؛ مهدکودک هایی که در مناطق شهری هستند ، عمدتا ممکن است یک ، دو یا سه ساله باشند که می توانند به صورت ساعتی ، نیمه وقت ، تمام وقت و یا شبانه روزی فعالیت نمایند.

آموزش ابتدایی در چین

آموزش ابتدایی در چین اجباری است و 6 سال به طول خواهد انجامید ؛ مدارس در چین از 6 سالگی و در برخی مناطق 7 سالگی آغاز می شود ؛ سال تحصیلی در چین شامل دو ترم است و از ماه سپتامبر تا ژوئیه خواهد بود ؛ آموزش در دبستان های چینی شامل 9 درس اجباری است ؛ این دروس شامل ریاضیات ، تربیت بدنی ، مطالعات اجتماعی ، ایدئولوژی و اخلاق ، هنرهای زیبا و مطالعات کار ، موسیقی ، علوم طبیعی و زبان چینی می باشند و زبان خارجی معمولا به صورت یک درس اختیاری ارائه می شود.

کلاس های درس در چین 5 روز در هفته برگزار می شود و برای فارغ التحصیلی از این دوره ، تمامی دانش آموزان باید قبولی را در امتحانات فارغ التحصیلی در دروس زبان چینی و ریاضیات دریافت نمایند که پس از فارغ التحصیلی دانش آموزان می توانند وارد دوره متوسطه سه ساله شوند.

تحصیلات متوسطه در چین

تحصیلات متوسطه اول سه ساله است و برای فارغ التحصیلی از این دوره ، نیاز است تا دانش آموزان در امتحانات فارغ التحصیلی قبول شوند و حداقل استانداردهای تربیت بدنی را رعایت نمایند ؛ در این امتحانات دروسی مثل زبان چینی ، زبان خارجی ، شیمی ، سیاست ، فیزیک و ریاضیات مورد ارزیابی قرار می گیرند.

تحصیلات متوسطه در چین

با تکمیل تحصیلات متوسطه اول ، دوره آموزش اجباری در چین به پایان می رسد و دانش آموزان می توانند وارد دوره دوم عمومی متوسطه (آکادمیک) با نام گوئاژونگ یا دوره حرفه ای ژونگ ژائون شوند ؛ دوره دوم متوسطه عمومی (آکادمیک) 3 ساله است و دوره فنی و حرفه ای 3 – 4 سال به طول خواهد انجامید ؛ برای ادامه تحصیل در دوره دوم متوسطه عمومی گذراندن امتحانات ورودی این مدارس (ژونگ کائو) ضروری است ؛ این آزمون ورودی شامل همان دروسی است که در آزمون فارغ التحصیلی متوسطه اول در نظر گرفته می شود.

فارغ التحصیلان این دوره اگر به دنبال ادامه تحصیل باشند ، باید در آزمون ورودی تحصیلات عالی ملی (گائوکائو) شرکت نمایند.

آموزش فنی و حرفه ای در کشور چین

برنامه های آموزش فنی و حرفه ای در کشور چین در سطوح دیپلم و فوق دیپلم ارائه شده اند ؛ این دوره شامل آموزش و یادگیری مشاغل است ؛ دوره فنی و حرفه ای به شدت اشتغال محور می باشد و فارغ التحصیلان می توانند وارد بازار کار شوند ؛ همچنین از سال 2000 امکان شرکت در آزمون NCEE و برنامه های آموزش عالی برای فارغ التحصیلان این دوره فراهم آمده است.

مدرک ژوئانکه به متقاضیانی که دوره تمام وقت 2 – 3 ساله را پس از دبیرستان طی کرده اند ، اعطا خواهد شد و این امکان برای فارغ التحصیلان سطح ژوئانکه به وجود آمده تا مدرک لیسانس (benke) را در تعداد محدودی از رشته ها طی دوره ای تکمیلی دریافت نمایند.

آموزش عالی در چین

برنامه های آموزش عالی در چین توسط موسسات مختلفی مثل دانشگاه های دولتی و فنی ، دانشگاه های حرفه ای ، موسسات نظامی یا تخصصی ، دانشکده ها ، کالج های مستقل و همچنین موسسات آموزش عالی بزرگسالان ارائه می شوند ؛ ورود به دانشگاه ها در درجه نخست به عملکرد متقاضیان در امتحانات ورودی بستگی دارد ؛ البته دانش آموزانی که از عملکرد تحصیلی مناسبی برخوردارند ، می توانند از آزمون ورودی معاف شده و به طور مستقیم (روشی به نام بائوسانگ) وارد دانشگاه شوند.

همچنین برخی از موسسات خصوصی از آزمون ورودی NCEE معافند و دانشجویانی را می پذیرند که توانایی پرداخت هزینه ها را داشته باشند.

شرایط پذیرش در دانشگاه های معتبر چین ممکن است سختگیرانه تر باشد و این دانشگاه ها برای پذیرش به نمرات NCEE بالاتری نسبت به سایر موسسات نیاز دارند ؛ ورود به آموزش عالی چین بسیار رقابتی است و آموزش عالی در چین با پرورش استعدادها و متخصصین ، توانسته نقش مهمی را در اقتصاد ، پیشرفت علم و توسعه اجتماعی ایفا نماید.

زبان تحصیل در چین

زبان تحصیل در چین کدام است؟ متداول ترین زبان در چین ماندارین است که بسیاری در دنیا به این زبان صحبت می کنند ؛ تسلط به زبان ماندارین در زمان تحصیل می تواند بر آینده شغلی تان نیز تاثیر بگذارد.

زبان تحصیل در چین

زبان تحصیل در مدارس چین به استثنای مدارس ابتدایی که معمولا دانش آموزان اقلیت های قومی را پذیرا هستند ، چینی ماندارین است.

با این که برای یادگیری زبان کشور چین ، دوره‌های فشرده زیادی وجود دارد ، اما تحصیل در چین به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است ؛ لذا هر ساله تعداد دوره هایی که در چین به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، در حال افزایش بوده و همچنین افراد محلی زیادی نیز در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

در صورت انتخاب زبان انگلیسی برای تحصیلات ، ممکن است به مدارکی که مهارت های انگلیسی شما را به اثبات می رساند ، از جمله آیلتس یا تافل نیاز باشد.

همچنین اگر زبان ماندارین را برای تحصیل انتخاب کنید ، نیاز به ارائه مدارکی دال بر توانایی های شما به این زبان می باشد ؛ در این صورت ، احتمالا شرکت در آزمون HSK (آزمون مهارت زبان چینی) برای دانشجو ضروری خواهد بود ؛ دقت کنید که سطحی از زبان که به آن نیاز خواهید داشت بستگی به زبان و نیز رشته انتخابی دارد ؛ برای شرکت در این آزمون نیازی نیست تا به چین سفر کنید ، زیرا مراکز مختلفی در جهان وجود دارند که این آزمون را برگزار می کنند.

تحصیل در چین با مدرک دیپلم

نخستین قدم جهت تحصیل در آموزش عالی کشور چین ، دوره کارشناسی است ؛ لذا متقاضیان بین المللی که دوران دبیرستان یا دوره فنی و حرفه ای را گذرانده اند ، می توانند تحصیل در مقطع لیسانس در چین را آغاز نمایند ؛ البته دانش آموزان برای تحصیل در چین با مدرک دیپلم می توانند زبان انگلیسی یا چینی را برای آموزش انتخاب کنند.

جهت ثبت نام در برنامه های چینی لازم است تا متقاضی دارای حداقل سطح 4 در آزمون HSK باشد ؛ همچنین شرکت در برنامه های زبان انگلیسی مستلزم ارائه نمره 5.5 در آزمون آیلتس و یا حداقل 85 در آزمون تافل می باشد.

دوره لیسانس در چین 4 تا 5 سال به طول خواهد انجامید و یکی از شرایط ورود به مقطع لیسانس در چین ، کسب نمره قبولی در آزمون گائوکائو می باشد ؛ از دیگر شرایط تحصیل در این دوره در چین شرایط سنی است به طوری که برای درخواست مدرک لیسانس ، سن دانشجویان می بایست زیر 25 سال باشد ؛ در حالی که شرایط سنی برای درخواست دوره کارشناسی ارشد نیز داشتن سن زیر 35 و برای دکترا سن زیر 40 سال می باشد.

برای تحصیل در چین می توان از طریق سیستم CUCAS و یا پرتال CUAS و یا به طور مستقیم به دانشگاه درخواست داد ، برای اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در چین می توانید با آی مهاجرتی در ارتباط باشید.

تحصیل به زبان انگلیسی در چین

همانگونه که بیان شد تحصیل به زبان انگلیسی در چین امکانپذیر است و برای شرکت در برنامه های زبان انگلیسی دوره کارشناسی به نمره 5.5 آیلتس و نیز حداقل 85 تافل نیاز است ؛ همین طور برای ثبت نام در برنامه های انگلیسی دوره کارشناسی ارشد ، ارائه حداقل نمره 6 آزمون آیلتس و یا 90 آزمون تافل موردنیاز خواهد بود.

تحصیل به زبان انگلیسی در چین

متقاضیان دوره دکتری نیز اگر بخواهند از برنامه‌های انگلیسی زبان این مقطع استفاده کنند ، باید مدرک آیلتس با نمره 6.5 به بالا و یا مدرک تافل با نمره 95 به بالا را ارائه دهند.

البته دقت داشته باشید که در چین برنامه‌های مختلف آموزش زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است و دانشجویانی که به این زبان تسلط ندارند ، می توانند در این دوره ها شرکت نمایند که در این صورت باید هزینه‌های مربوط به این دوره‌ها را نیز در نظر گرفت ؛ در این کشور بورسیه های تحصیلی مختلفی وجود دارد که البته با انتخاب زبان چینی به عنوان زبان آموزش ، شانس دریافت این بورسیه ها برای دانشجو بالا می رود.

با اینکه هزینه های تحصیل در چین بستگی به رشته و دانشگاه مورد نظر دارد ؛ اما تحصیل به زبان انگلیسی در چین می تواند به شکل قابل توجهی گران تر از تحصیل به زبان چینی باشد ؛ به طور کلی ، تحصیل در دانشگاههای دولتی چین نسبت به تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور مقرون به صرفه تر است ؛ همچنین هزینه ها در دانشگاه هایی با رتبه برتر بالا خواهد بود.

شرط معدل برای تحصیل در چین

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در چین را دارند ، جهت پذیرش ملزم به رعایت شرایطی که دولت و دانشگاه های چین اعلام نموده اند ، می باشند که از جمله آن ها شرط معدل برای تحصیل در چین است.

به طور کلی ، دانشجویانی که دارای معدل بالاتری هستند ، برای پذیرش در دانشگاه های چین از شانس بیش تری برخوردارند ؛ لذا ، معدل های 15 و 16 از شرایط مناسبی برای پذیرش در دانشگاه های چین برخوردارند ؛ اما معدل 17 شرایط پذیرش را آسان تر خواهد کرد.

به طور مثال ، برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در چین باید مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر و با کیفیت خوب چینی ، باید حداقل معدل کل 80 درصد و یا حداقل معدل 3 از 4 را در نظر گرفت ؛ همچنین متقاضیان باید مهارت خود را در زبان انگلیسی نشان داده و برخی از برنامه های MBA به نمرات GMAT نیاز دارند.

معدل بالا علاوه بر این که در زمینه پذیرش می تواند به دانشجو کمک کند ، در دریافت بورسیه ها نیز موثر است ؛ البته دقت داشته باشید که گاهی اوقات شخص با معدل 14 نیز در شرایط تکمیل ظرفیت می تواند از دانشگاه های چین پذیرش بگیرد ؛ با آی مهاجرتی همراه باشید تا از شرایط تحصیل در چین بیشتر اطلاع پیدا کنید.

امکان تحصیل رایگان در چین

آیا امکان تحصیل رایگان در چین وجود دارد؟ کشور چین هم به مانند سایر کشورها برای آموزش و تحصیل هزینه هایی را از دانشجویان دریافت خواهد کرد که هزینه‌های تحصیل در چین در مقایسه با بسیاری از کشورها مبلغ بسیار پایینی است ؛ اما با این وجود ، امکان تحصیل ارزان هم برای دانشجویان بین المللی در این کشور وجود دارد.

امکان تحصیل رایگان در چین

بطور کلی ، تحصیل رایگان در چین وجود ندارد ؛ اما در شرایطی می‌توان از تحصیل ارزان در این کشور برخوردار بود که وجود بورسیه های مختلف تحصیلی در این کشور یکی از این موارد است ؛ لذا با توجه به نوع بورسیه تحصیلی ، بخشی و یا کل هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان بین‌المللی می تواند پوشش داده شود و هر چه مقطع تحصیلی بالاتر باشد ، شرایط دریافت بورسیه های بیشتری برای دانشجو مهیا است.

به عنوان مثال ، بورسیه های تحصیلی که برای مقاطع تحصیلی دکترا و کارشناسی ارشد وجود دارند در مقایسه با بورسیه هایی که در مقطع کارشناسی وجود دارند ، بسیار بیشتر است ؛ لذا می توان گفت که یکی از بهترین فرصت ها جهت تحصیل رایگان در چین ، استفاده از بورسیه های مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

همچنین ، انتخاب زبان بومی یا چینی به عنوان زبان آموزش می تواند هزینه های تحصیل را برای دانشجویان بین المللی کاهش دهد ؛ علاوه بر این ، دانشجویان بین المللی می توانند با کار پاره وقت بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی شان را پوشش دهند.

کار پس از تحصیل در چین و اقامت آن

کار پس از تحصیل در چین و اقامت آن چگونه است؟ فرصتهای شغلی زیادی را در کشور چین می‌توان یافت ؛ از آنجا که برای یافتن شغل در چین رقابت شدیدی وجود دارد ، پس متقاضی کار در چین باید ویژگیهای متمایزی نسبت به سایرین از خود نشان دهد ؛ در این کشور شرکتهای چند ملیتی زیادی وجود دارند که فارغ‌التحصیلان می‌توانند در این شرکت ها مشغول به فعالیت شوند ؛ دقت کنید که برای یافتن شغلی مناسب در چین ، آشنایی به زبان چینی کمک زیادی خواهد کرد.

اما یافتن شغل در چین برای دانشجویان بین‌المللی ممکن است کمی سخت باشد ؛ بطور کلی ، دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند برای دریافت ویزای کار چین (ویزای Z) اقدام نمایند که حداقل به دو سال تجربه کاری نیاز دارد ؛ اما استثنائاتی نیز وجود دارد ، از جمله در حوزه تدریس و آموزش که در ماه معلمان انگلیسی از طریق 12 برنامه جذب می‌شوند.

فارغ‌التحصیلان بین‌المللی برای یافتن شغل می‌توانند از طریق جاب آفر اقدام نمایند و جهت درخواست ویزای کار یک ساله ، لازمست تا شغلی را در یک شرکت چینی که متناسب با مدرک تحصیلی‌ است ، انتخاب نمود ، بگونه‌ای که نیازهای مهارتهای محلی را برطرف سازد و از حقوقی که متناسب با بازارهای چین است برخوردار باشد ؛ همچنین این افراد باید بالای 18 سال بوده و از معدل متوسط و یا بالاتر برخوردار باشند و سابقه کیفری نداشته باشند.

مقررات جدید کشور چین

مقررات جدید کشور چین ، منجر به ساده شدن روند اقامت و کار برای دانشجویان بین المللی شده است ؛ بر طبق این قانون ، فارغ التحصیلان خارجی دارای مدرک فوق لیسانس و یا بالاتر از دانشگاه های چین ، بلافاصله واجد شرایط درخواست ویزای کاری چین در مدت یک سال بعد از فارغ التحصیلی هستند.

همچنین ، فارغ التحصیلان خارجی که مدرک فوق لیسانس و یا بالاتر را از دانشگاه های معتبر خارج از کشور دریافت نموده اند ، می توانند پس از یک سال بعد از فارغ التحصیلی به دنبال شغل در چین باشند و این در حالیست که در مقررات پیشین دانشجویان خارجی و دانشجویانی با مدرک خارجی ، باید دو سال سابقه کار در خارج از چین می داشتند.

از جمله مدارکی که برای درخواست ویزای کار کشور چین نیاز است شامل اصل و کپی پاسپورت با حداقل اعتباری شش ماهه و یک صفحه خالی ، عکس ، تکمیل فرم درخواست ویزای کار چین ، مدارک اقامت قانونی و مجوز کار می باشد.

تحصیل در چین امروزه به دلایل مختلف طرفداران زیادی پیدا کرده و هر ساله دانشجویان زیادی با هدف تحصیل در چین کشور خود را ترک می‌کنند ؛ اما شرایط پذیرش در دانشگاه ها و موسسات مختلف چین متفاوت می باشد.

مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین را بخوانید و با شرایط تحصیل در رشته های علوم پزشکی این کشور آشنا شوید.

سوالات پر تکرار تحصیل در چین

بسیاری از موارد مهم تحصیل در چین را در این مقاله از آی مهاجرتی مرور کردیم ، بعد از خواندن سوالات پر تکرار ، می توانید سوالات خود را درج کرده و پاسخ مشاوران ما را دریافت کنید.

رنکینگ دانشگاه های چین در جهان چگونه است؟

چین با تمرکز بر 100 دانشگاه خود سعی دارد تا نام این کشور در خط مقدم آموزش عالی مطرح شود ؛ هم‌اکنون نیز 6 دانشگاه کشور چین در رنکینگ جهانی QS در بین صد دانشگاه برتر رتبه‌بندی شده‌اند.

زبان تحصیل در چین چیست؟

با این که برای یادگیری زبان کشور چین ، دوره‌های فشرده زیادی وجود دارد ، اما تحصیل در چین به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است ؛ لذا هر ساله تعداد دوره هایی که در چین به زبان انگلیسی ارائه می شوند ، در حال افزایش بوده و همچنین افراد محلی زیادی نیز در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

برای تحصیل در چین در مقطع لیسانس چه شرایطی وجود دارد؟

دوره لیسانس در چین 4 تا 5 سال به طول خواهد انجامید و یکی از شرایط ورود به مقطع لیسانس در چین ، کسب نمره قبولی در آزمون گائوکائو می باشد ؛ از دیگر شرایط تحصیل در این دوره در چین شرایط سنی است به طوری که برای درخواست مدرک لیسانس ، سن دانشجویان می بایست زیر 25 سال باشد ؛ در حالی که شرایط سنی برای درخواست دوره کارشناسی ارشد نیز داشتن سن زیر 35 و برای دکترا سن زیر 40 سال می باشد.

آیا برای تحصیل در چین معدل دبیرستان تاثیر گذار است؟

دانشجویانی که دارای معدل بالاتری هستند ، برای پذیرش در دانشگاه های چین از شانس بیش تری برخوردارند ؛ لذا ، معدل های 15 و 16 از شرایط مناسبی برای پذیرش در دانشگاه های چین برخوردارند ؛ اما معدل 17 شرایط پذیرش را آسان تر خواهد کرد.

در مقررات جدید تحصیل در چین ، چگونه می توانم بعد از اتمام تحصیل در این کشور بمانم؟

فارغ التحصیلان خارجی دارای مدرک فوق لیسانس و یا بالاتر از دانشگاه های چین ، بلافاصله واجد شرایط درخواست ویزای کاری چین در مدت یک سال بعد از فارغ التحصیلی هستند.
همچنین ، فارغ التحصیلان خارجی که مدرک فوق لیسانس و یا بالاتر را از دانشگاه های معتبر خارج از کشور دریافت نموده اند ، می توانند پس از یک سال بعد از فارغ التحصیلی به دنبال شغل در چین باشند.

یکی از مزایای تحصیل در چین اخذ اقامت این کشور از طریق کار بعد از تحصیل است ؛ از دیگر روش های اخذ اقامت چین پس از تحصیل ، از راه سرمایه‌گذاری است ؛ اگر به این موضوع علاقه مندید پیشنهاد می‌کنیم مقاله سرمایه‌گذاری در چین را مطالعه فرمایید و یا با کارشناسان آی مهاجرتی در دفاتر فعال تهران و شیراز تماس داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *