تحصیل

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه شامل هزینه‌های معقولی است و در عین این که دانشگاههای این کشور در رنکینگ جهانی از رتبه‌های خوبی برخوردارند ، جهت ورود به این دانشگاهها ، نیاز به گذراندن آزمونهای دشوار نیست ؛ همچنین اخذ ویزای تحصیلی روسیه آسان است ؛ این عوامل باعث شده‌اند تا تحصیل در روسیه یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای دانشجویان بین‌المللی باشد ؛ اگر شما هم به فکر مهاجرت هستید و نمی‌دانید چگونه وارد روسیه شوید ، می‌توانید با کارشناسان آی مهاجرتی در تماس باشید ؛ همچنین با مطالعه مقاله مهاجرت به روسیه ، دید خوبی درمورد روشهای مهاجرتی پیدا خواهید کرد.

کشور روسیه سعی دارد تا رنک دانشگاههای خود را به زیر 100 برساند ، لذا از برنامه‌ای بسیار هدفمند پیروی می‌کند تا بتواند هر چه بیشتر بر کیفیت آموزشی بیفزاید ؛ تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف دانشگاهی امکانپذیر است و شرایط دریافت ویزای این کشور برای ایرانیان بدون هیچ مشکلی فراهم است ؛ همچنین دانشگاههای این کشور بورسیه‌های تحصیلی متنوعی ارائه می دهند که باعث می‌شود باز هم هزینه‌های زندگی و تحصیل در روسیه کاهش یابند.

از مزایای دیگر تحصیل در روسیه ، عدم وجود شرط معدلی خاص برای ورود به دانشگاههای آن است ؛ اکثر برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در روسیه به زبان روسی است ، اما شرایطی برای متقاضیانی که به این زبان تسلط ندارند نیز در نظر گرفته شده است ؛ فراهم بودن شرایط کار در حین تحصیل و پس از آن و همچنین امکان دریافت ویزای همراه از مزایای دیگر تحصیل در روسیه می‌باشد.

سیستم آموزشی روسیه

سیستم آموزشی روسیه پیشینه ای بسیارغنی و قوی دارد و نخستین گام برای آموزش در این کشور با افتتاح آکادمی اسلاو در مسکو ، توسط لومانوسف برداشته شد ؛ از آن به بعد ، به کارگیری روش های این دانشمند به گونه ای کامل تر در دانشگاه های سن پترزبورگ و مسکو و نیز شکل گیری مکتب های فکری موجب شد تا نظام آموزشی کشور روسیه در سطح جهانی رشد داشته باشد ؛ لذا دانشگاه های روسیه از سال 1865 برای پذیرش دانشجویان خارجی اقدام نمودند.

همچنین این کشور توانست جوایز روشهای تدریس را در سال 1876 ، در نمایشکاه های بین المللی که در آمریکا و فرانسه برگزار می‌شد ، از آن خود کند ؛ تاسیس دانشگاه دوستی‌های ملل نیز عاملی بر تقاضای دانشجویان بین المللی بر تحصیل در روسیه بوده است و دریافت جوایز معتبر بین المللی توسط دانشگاه ها و موسسات عالی روسیه ، بر اعتبار و جایگاه علمی نظام آموزشی کشور روسیه تاکید دارد ؛ همچنین پوستن روسیه به معاهده بلونیا باعث شد تا دانشجویان بین المللی بیش تری برای تحصیل در روسیه ترغیب شوند ؛ تحصیل در روسیه شامل تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور است.

به طور کلی ، تحصیل در روسیه به دو بخش اصلی تقسیم می شود.

  1. آموزش همگانی که شامل آموزش‌های مربوط به دوره پیش از ورود به مدرسه و همچنین آموزش در مدارس می‌باشد.
  2. آموزش تخصصی که شامل تحصیل در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی است.

تحصیل در مدارس روسیه

تحصیل در مدارس روسیه از سن 6 تا 15 سالگی است و این دوره اجباری بوده و شامل دوره‌ی ابتدایی و عمومی می‌باشد ؛ آموزشهای دوره‌ی ابتدایی در سنین 6 تا 10 سالگی انجام می‌شود و چهار سال برای آموزش در این دوره زمان نیاز است ؛ دوره‌ی عمومی از سن 5 تا 15 سالگی بوده که پس از طی این دوران ، دانش‌آموزان می‌توانند وارد دوره متوسطه شوند ؛ دوره متوسطه دو سال طول می‌کشد و تحصیل در این دوره برای متقاضیانی که دارای اقامت روسیه هستند ، به زبان روسی و رایگان امکانپذیر است

هزینه‌ها در مدارس خصوصی روسیه متفاوت می‌باشند و بطور متوسط 17 تا 20 هزار دلار برای تحصیل در این مدارس نیاز است.

مدارس روسیه به مدارس دولتی ، بین‌المللی و خصوصی تقسیم می‌شوند و در روسیه مدارس دولتی و بین‌المللی زیادی مشغول به فعالیت هستند ؛ بطور معمول ، مدارس دولتی این کشور مخصوص شهروندان روسیه و همچنین افرادیکه اقامت روسیه را دارند ، می باشد ؛ لذا دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل باید از طریق مدارس بین‌المللی اقدام نمایند.

تحصیل در مدارس دولتی روسیه رایگان است ، اما برای تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی باید شهریه پرداخت ؛ لذا در روسیه شرایطی بوجود آمده تا دانش‌آموزان بین‌المللی بتوانند برای کاهش هزینه‌هایشان از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند ؛ اما دانش‌آموزانی با سنی کمتر از 18 سال که به قصد تحصیل در مدارس روسیه ، به این کشور مهاجرت نموده‌اند ، مشمول اخذ بورسیه‌های این مقطع تحصیلی نمی‌شوند و باید شهریه بپردازند.

تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس

تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس با پذیرش در یکی از دانشگاه های روسیه امکانپذیر است ؛ تحصیلی در مقطع کارشناسی روسیه موجب اخذ اقامت تحصیلی به مدت طول تحصیل در این کشور می شود ؛ دوره لیسانس در روسیه معمولا چهار سال طول می کشد و دانشگاه های روسیه برنامه ها و رشته های تحصیلی متنوعی از جمله مطالعات تجاری ، مطالعات انرژی ، روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی ، علوم زیستی ، مطالعات هنر ، علوم اجتماعی ، هنرهای نمایشی ، ورزش و … را برای دانشجویان در نظر گرفته اند.

تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس

تحصیل در روسیه به زبانهای انگلیسی و روسی امکانپذیر است ؛ البته اکثر دانشگاه های روسیه برای کمک به دانشجویانی که به زبان روسی تسلط ندارند ، دوره هایی را در نظر گرفته اند.

تحصیل در روسیه به زبان روسی رایگان نخواهد بود ؛ اما متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی روسیه را دارند ، حتما باید به زبان روسی آشنا باشند و پس از شرکت در آزمون های ورودی می توانند تحصیل در این رشته را آغاز کنند ؛ برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی می بایست دارای نمره زبان آیلتس 5.5 – 6 بود ؛ هزینه های سالانه تحصیل در در دانشگاه ها 4 تا 7 هزار دلار خواهند بود.

تحصیل در روسیه در مقطع فوق لیسانس

با تحصیل در روسیه در مقطع فوق لیسانس می توان اقامت تحصیلی روسیه را به دست آورد ؛ این دوره تحصیلی معمولا دو ساله است و برنامه های بسیاری در این دوره به زبان انگلیسی برگزار می شوند ؛ لذا یکی از شرایط مهم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ، ارائه مدارکی دال بر تسلط شما به زبان انگلیسی (نمره آیلتس 6.5) می باشد ؛ توجه داشته باشید که گاهی ممکن است سطح علمی و زبان دانشجو توسط دانشگاه های این کشور ، از طریق یک مصاحبه آنلاین مورد ارزیابی قرار گرفته و سپس شخص مورد پذیرش قرار ‌گیرد.

هزینه های تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت خواهد بود ، اما به طور متوسط ممکن است 4 تا 7 هزار دلار سالانه این دوره هزینه داشته باشد.

تحصیل در روسیه در مقطع دکترا

پذیرش و تحصیل در روسیه در مقطع دکترا با پذیرش در سایر مقاطع دانشگاهی متفاوت است و برای پذیرش در این دوره ، متقاعد سازی یک استا راهنما ضروری است ؛ برای تحصیل در روسیه در مقطع دکترا ارائه مدرک زبان لازم است ؛ همچنین برای متقاعد کردن استاد راهنما جهت پذیرش، ارائه رزومه علمی قوی تاثیر زیادی خواهد داشت.

رزومه علمی شامل مقالات علمی بین المللی به ثبت رسیده و شرکت در سمینارهای علمی داخلی و خارجی می تواند باشد ؛ دوره دکترا 3 – 4 سال به طول خواهد انجامید و برای تحصیل در این دوره به زبان روسی 4 سال زمان نیاز است ؛ پس از پایان این دوره به شخص درجه نامزد علمی تعلق می گیرد و برای دریافت رتبه علمی بالاتر از آن (دکترای علوم) می بایست 1 – 2 سال دیگر تحصیل نمود.

منظور از پادفک روسیه چیست؟

منظور از پادفک روسیه چیست؟ آیا تا به حال به این واژه برخورده اید؟ پادفک روسیه را به نوعی می توان دوره آمادگی در نظر گرفت و چیزی شببه به دوره پیش دانشگاهی ایران است ؛ لذا دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه و نیز قصد تحصیل در رشته‌ هایی که به زبان روسی زبان ارائه می شوند را دارند ، در ابتدا باید دوره پادفک را بگذرانند و نمره قبولی از دروس این دوره را کسب کنند.

منظور از پادفک روسیه چیست؟

هدف از برگزاری دوره پادفک ، تقویت دانشجویان خارجی در دروسی نظیر ریاضی ، شیمی و … می باشد ؛ همچنین از آن جا که تدریس در بیش تر دانشگاه های کشور روسیه به زبان روسی انجام می شود ، لذا برای ورود دانشجویان بین المللی به دانشگاه های این کشور ، گذراندن دوره آمادگی یا پادفک لازم است.

دوره پادفک معمولا یک سال به طول خواهد انجامید و در صورتی که دانشجو بتواند این دوره را با موفقیت طی کند ، مدرک زبان روسی دریافت خواهد نمود ؛ دریافت مدرک زبان روسی به این معنا است که دانشجو می تواند در کنار سایر دانشجویان روس زبان تحصیل کند.

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید و می خواهید در رابطه با پادفک اطلاع بیش تری کسب نمایید ، می توانید به مقاله دوره پادفک در روسیه مراجعه کرده و اطلاعات کاملی را در این خصوص به دست آورید.

زبان تحصیل در روسیه

زبان تحصیل در روسیه دو زبانه است ، لذا هر چند که زبان روسی به عنوان زبان رسمی کشور روسیه شناخته می شود ، اما تحصیل در روسیه به زبان های انگلیسی و روسی امکان پذیر است ؛ به طوری که می توان مشاهده کرد که تقریبا کلیه رشته های تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در این کشور به زبان انگلیسی ارائه شده اند ؛ برای متقاضیان دوره لیسانس نیز رشته هایی به زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است.

همچنین شرایط تحصیل در مدارس روسیه به زبان های انگلیسی ، روسی ، فرانسه و … فراهم آمده است ؛ به عنوان مثال ، آموزش ها در مدرسه کمبریج روسیه به زبان های روسی و انگلیسی انجام می شود ، مدرسه بین المللی بریتانیا در کشور روسیه نیز آموزش ها را با زبانهای روسی ، انگلیسی و بریتانیایی ارائه داده است ؛ دروس در مدرسه SAAS ، به زبان های روسی ، انگلیسی ، اسپانیایی و فرانسوی و آلمانی تدریس می شوند ؛ مدرسه بین المللی مسکو نیز از برنامه های درسی انگلیسی متابعت می کند.

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

شرایط پذیرش در دانشگاه های کشور روسیه برای هر فرد بسته به موقعیت وی متفاوت خواهد بود ؛ از مهم ترین مواردی که جهت ورود به دانشگاه های روسیه باید در نظر گرفت ، سوابق تحصیلی ، مقطع تحصیلی ، رشته انتخابی و کشوری است که شخص مدرک دیپلم خود را از آنجا دریافت نموده است. لذا ، جهت تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم ارائه ی مدرک دیپلم 12 ساله ضروری است و شرط معدل جهت ورود به دانشگاه ها ، بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت خواهد بود.

تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم

از آن جا که اکثر رشته های ارائه شده در مقطع لیسانس در روسیه به زبان روسی می باشد ، لذا بهتر است به دنبال یادگیری زبان باشید ؛ چرا که جهت تحصیل در مقطع لیسانس نیاز است تا مهارت خود را در زبان روسی به اثبات برسانید ؛ اما اگر به زبان روسی تسلط کافی نداشته باشید ، باید در دوره پادفک شرکت نمایید.

دقت کنید که برای ورود به دانشگاه های روسیه ، نیاز به مدرک دیپلمی مطابق با رشته‌ی درخواستی نیست و در صورت گذراندن دوره پادفک ، متقاضی تحصیل در روسیه ، واجد شرایط ورود به دانشگاه های این کشور خواهد بود ؛ اگر به اطلاعات بیشتری راجع به تحصیل در روسیه با مدرک دیپلم نیاز دارید ، با آی مهاجر در تماس باشید.

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

هر چند که اکثر برنامه های تحصیلی در دانشگاه های کشور روسیه به زبان روسی است ، اما برخی برنامه ها در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی برگزار می شوند ؛ لذا تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ، امکانپذیر است و دانشجویان با ارائه مدرک زبان مورد نیاز می توانند مقدمات تحصیل در روسیه را فراهم آورند ؛ به عنوان مثال جهت تحصیل در روسیه در مقطع لیسانس لازم است تا مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس 6.5 و دکترا با نمره‌ی حداقل 7 آیلتس ارائه شود.

همچنین ، همانگونه که بیان شد برای پذیرش در دوره دکترا در روسیه نیاز به قانع کردن استاد راهنما است ، به همین خاطر لازم است تا دانش زبان روسی و یا انگلیسی را جهت پذیرش در این دوره بالا ببرید.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

آیا شرط معدل برای تحصیل در روسیه مهم است؟ این که بگوییم جهت تحصیل در روسیه ، صرفا به معدل بالایی نیاز است ، این شرط لزوما دیده نمی شود ؛ اما برای پذیرش در دانشگاه های روسیه باید به یک سری شرایط دقت نمود.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

به طور کلی ، متقاضیانی که دارای معدل دیپلم بالای 15 هستند ، از شانس بالاتری برای تحصیل در روسیه برخوردارند ؛ البته اگر متقاضی دارای معدلی پایین تر از 15 باشد ، با رزومه علمی که ارائه می دهد می تواند برای تحصیل در روسیه اقدام نماید.

اهمیت معدل برای ورود به دانشگاه های روسیه

اهمیت معدل برای ورود به دانشگاه های روسیه در چه حد است؟ معدل دیپلم و پیش دانشگاهی جهت تحصیل در مقطع لیسانس مهم است و متقاضیانی که معدلشان پایین تر از 12 هستند ، معمولاً نمی توانند به خوبی از پروسه شرط معدل جهت تحصیل در روسیه در این مقطع عبور کنند ، البته اگر این افراد در آزمون ورودی از امتیاز خوبی برخوردار باشند ، قضیه فرق می کند.

اما اگر معدل متقاضی تحصیل در روسیه بالاتر از 14 باشد ، دیگر قانون شرط معدل برای وی اجرا نخواهد شد ؛ البته دقت کنید که اگر معدل بالا باشد اما از رزومه تحصیلی ضعیفی برخوردار باشید ، عملاً معدل شما بی فایده خواهد بود.

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد ، اگر معدل دیپلم بالا و معدل کارشناسی پایین باشد ، در این صورت باید رزومه‌ی قوی تحصیلی داشته باشید و بتوانید ثابت کنید که جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس ، حرفی برای گفتن دارید که این موضوع بسیار اهمیت دارد ؛ اما افرادی که از معدل کارشناسی بالایی برخوردارند ، شانس بیشتری برای ادامه تحصیل در روسیه خواهند داشت.

اما جهت ورود به دوره دکترا معدل زیاد مهم نیست و شخص باید جهت ورود به مقطع دکتری بتواند رزومه علمی قوی ارائه دهد ؛ دقت کنید که معمولاً رزومه‌ی تحصیلی برای مقطع دکتری در این کشور شامل معدل می‌شود اما نه به این صورت که باید معدل بالا باشد ؛ معدل روتین نیز کفایت خواهد کرد.

امکان تحصیل رایگان در روسیه

با وجود این که تحصیل در روسیه ، برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور مقرون به صرفه است ، اما باز هم امکان اخذ بورسیه ، گزینه ای بسیار جذاب برای افراد علاقمند به تحصیل در روسیه است ؛ اخذ بورسیه تحصیلی می تواند بر هزینه‌های تحصیل یا هزینه‌های اقامتی دانشجویان تاثیر بسزایی بگذارد ؛ بورسیه ها در این کشور شامل بورسیه های دولتی و غیر دولتی هستند.

امکان تحصیل رایگان در روسیه

به طور کلی ، امکان تحصیل رایگان در روسیه وجود ندارد ، اما با توجه به تنوع بسیار بالای بورسیه های تحصیلی در این کشور ، روسیه قسمتی از سرمایه گذاری های عظیم خود را به بخش آموزش اختصاص داده است.

شرکت و قبولی در آزمون ورودی دانشگاههای کشور روسیه (EGE) که در بین دانشجویان روس و بین المللی به صورت مشترک برگزار می شود ، یکی از عمده ترین شرایط تحصیل رایگان در این کشور است ؛ باید دقت کرد که نمره‌ی کسب شده از این آزمون ، تعیین کننده‌ی تحصیل در دانشگاه مورد نظر خواهد بود.

کار پس از تحصیل در روسیه و اقامت آن

شرایط کار پس از تحصیل در روسیه و اقامت آن چگونه است؟ بسیاری از متقاضیانی که برای تحصیل در روسیه اقدام می‌کنند ، به فکر اخذ اقامت دائم این کشور هستند ؛ دریافت اقامت روسیه پس از پایان تحصیلات ، به روشهای مختلفی ممکن است که از بین این روشها ، پیدا کردن کار پس از تحصیل طرفداران خود را دارد ؛ نرخ بیکاری در سال های اخیر در کشور روسیه رو به کاهش بوده ، لذا یافتن کار در کشور روسیه به خصوص برای افرادی توانمند و متخصص سخت نخواهد بود.

اما دقت کنید که برای بدست آورن کار پس از تحصیل و اقامت روسیه ، پیشنهاد کاری از این کشور لازم است ؛ همچنین پس از دریافت پیشنهاد کاری باید شخص به کشور خود برگشته و برای درخواست ویزا و اقامت کاری کشور روسیه اقدام نماید.

یکی دیگر از طرق آسان جهت گرفتن اقامت دائم روسیه پس از تحصیلات ، ازدواج با تبعه‌ای روس است ؛ البته متقاضیانی که قصد دارند اقامت تحصیلی شان را به اقامت دائم روسیه تبدیل کنند ، نباید در مدت زمان اقامتشان جرم های ذکر شده در قوانین کشور روسیه از جمله اعتیاد به مواد مخدر و … را مرتکب شوند که در صورت ارتکاب این جرمها ، امکان دریافت اقامت از متقاضیان گرفته خواهد شد.

بطور کلی ، پس از طی 5 سال کار و اقامت در روسیه ، شخص می‌تواند جهت اخذ پاسپورت این کشور اقدام نماید که در مقاله کار در روسیه به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است.

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید می‌توان گفت که این کشور در عین اینکه یکی از گزینه‌های مقرون‌به صرفه برای تحصیل است ، از کیفیت آموزشی بسیار بالایی نیز برخوردار است و شرایطم مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مختلف بوجود آورده است ، در روسیه زمینه‌های اشتغال پس از تحصیل فراهم آمده است که دانشجو می‌تواند به طرق مختلف از جمله ثبت شرکت در این کشور به فعالیت مشغول شود ، توصیه می کنیم مقاله ثبت شرکت در روسیه را نیز بخوانید تا اطلاعات بسیار به روزی در این زمینه هم بدست آورید.

سوالات پر تکرار تحصیل در روسیه

در این مقاله از آی مهاجرتی با شرایط تحصیل در روسیه آشنا شدید ، با ما از طریق بخش دیدگاه در پایین همین صفحه در ارتباط باشید و سوالات خود را مطرح نمایید ، همچنین می توانید شماره و نام خود را ثبت کرده و درخواست مشاوره نمایید.

آیا امکان تحصیل در روسیه به صورت رایگان وجود دارد؟

به طور کلی ، امکان تحصیل رایگان در روسیه وجود ندارد ، اما با توجه به تنوع بسیار بالای بورسیه های تحصیلی در این کشور ، شرکت و قبولی در آزمون ورودی دانشگاههای کشور روسیه (EGE) که در بین دانشجویان روس و بین المللی به صورت مشترک برگزار می شود ، یکی از عمده ترین شرایط تحصیل رایگان در این کشور است.

چگونه بعد از تحصیل در روسیه به اقامت دائم این کشور برسم؟

دریافت اقامت روسیه پس از پایان تحصیلات ، به روشهای مختلفی ممکن است که از بین این روشها ، پیدا کردن کار پس از تحصیل طرفداران خود را دارد ، ازدواج با تبعه روس هم می تواند شما را به اقامت دائم این کشور برساند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه چگونه است؟

این دوره تحصیلی معمولا دو ساله است و برنامه های بسیاری در این دوره به زبان انگلیسی برگزار می شوند ؛ لذا یکی از شرایط مهم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ، ارائه مدارکی دال بر تسلط شما به زبان انگلیسی (نمره آیلتس 6.5) می باشد.

برای تحصیل در روسیه چه کسانی باید دوره پادفک را بگذرانند؟

دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه و نیز قصد تحصیل در رشته‌ هایی که به زبان روسی زبان ارائه می شوند را دارند ، در ابتدا باید دوره پادفک را بگذرانند و نمره قبولی از دروس این دوره را کسب کنند.

آیا امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

تحصیل در روسیه به زبان های انگلیسی و روسی امکان پذیر است ؛ به طوری که می توان مشاهده کرد که تقریبا کلیه رشته های تحصیلی در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در این کشور به زبان انگلیسی ارائه شده اند ؛ برای متقاضیان دوره لیسانس نیز رشته هایی به زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در روسیه می‌توانید با مشاوران ما در تیم آی مهاجرتی در دفاتر تهران و شیراز در تماس باشید و همچنین می توانید با مراجعه به مقاله اطلاعات کشور روسیه اطلاعات بسیار جالبی در خصوص روسیه و مردمان آن کسب نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *