تحصیل در آلمان 2024 ✔ راهنمای 0 تا 100 شرایط و هزینه‌ها

تحصیل در آلمان 2024 ✔ راهنمای 0 تا 100 شرایط و هزینه‌ها

دفتر مهاجرتی معتبر در جنوب کشور

این موضوع با توجه به رشته‌های مختلف می‌تواند 3 تا 4 سال به طول بیانجامد.

هزینه تحصیل در آلمان و در دانشگاه‌های دولتی رایگان است و توسط دولت پوشش داده می‌شود؛ فقط مبلغ اندگی هر ترم بابت هزینه‌های ثبت نام از دانشجویان دریافت می‌شود.

به طور کل معدل دیپلم افراد نباید کمتر از 15 باشد و برای رشته‌های پزشکی معدل دیپلم نباید کمتر از 18 باشد، اما یقینا افراد دارای معدل بالاتر امتیاز بالاتری برای پذیرش به دست می آورند.

مبلغ هزینه اقامت و زندگی افراد در این کشور با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت است؛ اما معمولا دانشجویان باید مبلغی مابین 800 تا 1500 یورو را با توجه به نوع زندگی خود ماهانه پرداخت نمایند.

بله، برای اکثر رشته‌های تحصیلی، دانش زبان آلمانی و ارائه مدرک معتبر با حداقل سطح مورد درخواست؛ پیش شرط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان است.

میزان هزینه صدور ویزای تحصیلی نیز می‌تواند تغییر نماید، اما طبق آخرین تغییرات 200 یورو اعلام شده است.

تمکن مالی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در آلمان را باید 12208 یورو مدنظر داشته باشید .

تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان همواره به صورت رایگان است و تنها مبلغ کمی را باید بابت هزینه ثبت نام و دریافت خدمات پرداخت کنید که البته در برخی موارد مانند دوره دکترا می توان با دریافت بورسیه هزینه زندگی را نیز دریافت کرد.

برای رشته های ریاضی و انسانی می توان با معدل 15 اقدام نمود و در رشته های علوم پزشکی باید حداقل معدل 17 را کسب کرده باشید.

تحصیل در آلمان به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مقاصد دنیا شناخته می‌شود و سالانه دانشجویان بسیاری از آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکا برای دریافت مدرک در مقاطع مختلف سعی در پذیرش و قبولی دانشگاه‌های این کشور دارند که علاوه بر مدارک معتبری که برای آنان به همراه دارد؛ آینده ای تضمین شده و شغلی پردرآمد را نیز برایشان مهیا می‌سازد.

آشنایی با شرایط تحصیل در آلمان به شما کمک می‌کند تا از همان ابتدا گام‌های خود را برای پذیرش در یکی از بهترین کشورهای جهان به بهترین شکل ممکن بردارید . لازم است بگوییم که علاوه بر تحصیل در آلمان روش‌های دیگری نیز برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که مقاله مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آن تمامی مسیرها را به بهترین نحو به شما توضیح خواهد داد.

شرایط تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف

شرایط تحصیل در آلمان با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف، رشته‌های گوناگون و دانشگاه‌های متعدد با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد که در سایت هر دانشگاه تمامی شرایط و مدارک مورد نیاز برای هر رشته به طور کامل بیان شده است.

به طور کل پذیرش تحصیلی از آلمان در مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدرک دیپلم، مدرک زبان و رزومه کامل تحصیلی داشته و معدل دیپلم و ریزنمرات مقاطع دبیرستان در دروس مهم و پایه مرتبط با رشته تحصیلی دانشگاه اهمیت بسیاری دارد . از دیگر شرایط ورود به دانشگاه‌های آلمان قبولی در آزمون‌های ورودی این مراکز است که در اغلب رشته‌های تحصیلی برگزار شده و دانشجویان باید جهت بهره‌مندی از خدمات تحصیلی رایگان، با قبولی در آن شایستگی خود را نشان دهند.

لازم است بدانید که دوره کارشناسی در آلمان 3 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکترا نیز 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد که بستگی به رشته تحصیلی دارد. همچنین رشته پزشکی 6 سال و تحصیل رشته دندانپزشکی و داروسازی نیز 5 سال زمان می برد.

ویدیو تحصیل در آلمان

در این ویدیو تلاش نموده‌ایم تا اصلی‌ترین مطالب در رابطه با بهترین دانشگاه‌های آلمان بر اساس شهر را به شما عزیزان معرفی کنیم و در صورت تمایل می‌توانید پادکست آن را نیز دانلود کرده و در فرصتی مناسب گوش دهید.

نمایش ویدیو درباره معرفی بهترین راه های مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

مسلما برای برخی از متقاضیان تحصیل در آلمان این سوال وجود خواهد داشت که آیا مدرک زبان برای تحصیل در آلمان مورد نیاز است یا خیر؟ بله، دانشجویانی که قصد پذیرش در دانشگاه‌های آلمان را دارند؛ باید با توجه به زبان تحصیل خود مدرکی معتبر را جهت اثبات تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی به دانشگاه ارائه نمایند.

خوشبختانه امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آلمان وجود دارد که البته در اکثر موارد مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد و دوره کارشناسی غالبا به زبان آلمانی به دانشجویان ارائه می‌شود. پس اگر قصد تحصیل دوره لیسانس و یا رشته‌های پزشکی را در آلمان دارید. داشتن تسلط لازم و کافی و همچنین مدرک معتبر و قابل قبول دانشگاه برای این زبان از الزامات می‌باشد.

البته لازم به ذکر است که متقاضیان می‌توانند پیش از شروع تحصیل در دانشگاه؛ در دوره‌های آموزش زبان در کالج‌ها و موسسات زبان در این کشور شرکت نموده و علاوه بر تقویت سواد زبانی خود مدارکی معتبر نیز در این زمینه اخذ و به دانشگاه ارائه نمایند.

در ادامه شرایط مهم تحصیل در آلمان آن لازم است یادآوری کنیم که مقطع دکترا نیز در این کشور اکثرا به زبان انگلیسی ارائه می‌شود و داشتن مدارک آیلتس یا تافل برای پذیرش الزامی است.اما مدرک زبان آلمانی برای پذیرش دانشگاه معمولا با توجه مقطع از سطح B1 و B2 است که توسط دانشگاه اعلام می‌شود.

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان

مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان همواره با توجه به روش اقدام و هدف از مهاجرت متفاوت است و از هر متقاضی مدارکی با سطوح مختلف درخواست می‌شود. سطوح زبان آلمانی معمولا شامل موارد درون جدول می‌شود که هرکدام مربوط به هدف‌هایی مختلف است:

حال با توجه به روش‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف هر یک از این سطوح مورد تایید سفارت قرار می‌گیرد، ضمن اینکه به طور کلی آزمون‌هایی نظیر آزمون تلک TELC، آزمون موسسه TestDAF و آزمون زبان سفارت اتریش (OSD) از مجموعه آزمون‌های مورد تایید سفارت آلمان می‌باشند.

 
سطح زبانقدرت ارتباط و تسلط زبانی
A1ساده‌ترین و عمومی‌ترین سطح یادگیری زبان آلمانی است و زبان آموز در این سطح قادر است جملات کوتاه و عمومی را درک کند.
A2امکان برقراری ارتباط در محیط‌های عمومی؛ برای مثال خرید از فروشگاه و حضور در اماکن عمومی
B1 و B2سطوح میانی زبان آلمانی، زبان‌آموز می‌تواند با تسلط نسبی به جملات و قواعد زبان آلمانی به راحتی با دیگران وارد گفتگو شود و به راحتی در این کشور زندگی کند.
C1 و C2سطوح پیشرفته زبان آلمانی؛ زبان آموزان سطوح پیشرفته به خوبی یک آلمانی اصیل می‌توانند صحبت کنند.
 

شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در آلمان

گرچه ارائه مدرک زبان یکی از شرایط مهم ورود به دانشگاه های آلمان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور است ، اما دقت داشته باشید که نداشتن مدرک به معنای بلد نبودن زبان نیست، بلکه شما فقط مدرکی در این‌باره اخذ نکرده‌اید . شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در آلمان طبق موارد زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

 • زبان مادرزادی شخص انگلیسی یا آلمانی باشد.
 • برای پذیرش در دوره‌های دکترا و کارشناسی ارشد متقاضی بوده و مدرک لیسانس خود را در دانشگاه‌های انگلیسی یا آلمانی زبان دریافت کرده باشد.
 • دارای مدرک رشته‌های مرتبط با زبان انگلیسی یا آلمانی مانند لیسانس ادبیات آلمانی یا انگلیسی باشد.
 • در حال گذراندن دوره‌های زبان در کالج‌های مربوطه باشد.
 • به یاد داشته باشید که اگر مدرک زبانی به دانشگاه انتخابی خود ارائه نکنید، ممکن است که برای سنجش تسلط زبانی یک مصاحبه آنلاین با شما انجام دهند و قدرت صحبت و درک زبان آلمانی یا انگلیسی شما را محک بزنند.

اما نکته مهمی که در این‌جا وجود دارد این‌‌که دریافت ویزا بدون مدرک زبان شانس بسیار پائینی دارد و سفارت به راحتی می‌تواند درخواست شما را رد کند. به همین‌خاطر همواره توصیه می‌کنیم که مدرک زبان را تهیه و به سفارت ارائه کنید و یا به صورتی آفیسر را متقاعد کنید.

در حال‌حاضر می‌توان دانشگاه‌هایی را در آلمان یافت که برای پذیرش و ثبت‌نام از متقاضیان مدرک زبان درخواست نمی‌کنند، اما این به معنای عدم نیاز به یادگیری زبان آلمانی یا انگلیسی نیست. از جمله دانشگاه‌هایی که در آن‌ها بدون ارائه مدرک نیز می‌توان پذیرش گرفت باید به دانشگاه صنعتی براونشوایگ، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه کوبلنتس لاندو، دانشگاه زیگن، دانشگاه بایرویت و دانشگاه علمی‌کاربردی اسلینگن اشاره کرد.

پیشنهاد می‌کنیم حتما عنوان شرایط دریافت ویزای دوره زبان آلمانی در 2024 را در سایت آی مهاجرتی مطالعه نمایید تا مراحل و چگونگی پذیرش در کالج‌های زبان در آلمان را بهتر بشناسید و حتما با یادگیری یکی از زبان های موردنیاز خود به دانشگاه قدم بگذارید.

بررسی شرایط تحصیل در مدارس آلمان

از جمله سوالاتی که همواره در رابطه با تحصیل در آلمان وجود دارد، اقدام از طریق ثبت نام فرزندان در مدارس این کشور می باشد. سیستم تحصیل در مدارس کشور آلمان از سن 6 سالگی آغاز شده و تا 15 سالگی اجباری است. تحصیل در مدارس این کشور در مدارس خصوصی و دولتی امکان پذیر است که در مدارس دولتی دانش آموز بین المللی باید یا دارای قیم در آلمان بوده و یا پدر و مادر وی اقامت رسمی کشور آلمان را داشته باشند.

از این رو معمولا مدارس خصوصی گزینه های بهتری برای دانش آموزان بین المللی هستند که البته با پرداخت شهریه همراه است. از جمله بهترین این مدارس می توان به مدرسه بین المللی مونیخ، مدرسه بین المللی براندنبورگ برلین، مدرسه بین المللی فرانکفورت، مدرسه بین المللی اشتوتگارت و مدرسه بین المللی لایپزیگ اشاره نمود.

سال تحصیلی در این کشور در اواخر آگوست و یا اوایل سپتامبر آغاز می‌شود که البته هر ایالت تاریخ دقیق خود را داراست. البته خوب است دقت داشته باشید که تحصیل در مدارس کشور آلمان نیازمند مدرک زبان آلمانی بوده و برای ورود به مدارس خصوصی می‌توان با مدرک زبان انگلیسی نیز اقدام کرد.

ویدیو تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

چنانچه به دنبال تحصیل در کشور آلمان هستید ، باید از الزامات ورود به دانشگاه های این کشور از جمله شرایط دوره زبان مطلع شوید که کارشناس ما در این ویدیو اصلی ترین شرایط آن را برای شما بازگو می کند.

جهت ورود به دوره های زبان این ویدیو را تا انتها تماشا نموده و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پخش ویدیو

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم برای تمامی دانشجویان و متقاضیان خارجی در تمامی رشته‌های پزشکی، مهندسی، اقتصاد و غیره امکان پذیر می‌باشد که با توجه به آن می‌تواند از 5 تا 6 سال برای زیر گروه‌های پزشکی و 3 تا 4 سال برای سایر زیر گروه‌ها به طول بیانجامد. مهم‌ترین مدرک مورد نیاز برای پذیرش این دوره همان مدرک دیپلم و ریز نمرات دوره دبیرستان می‌باشد.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی امکان پذیر است که هر کدام دارای شرایط پذیرش خاص خود هستند. همچنین زبان تدریس دوره‌های کارشناسی جهت پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم زبان آلمانی می‌باشد و دانشجو باید مدرکی معتبر جهت اثبات تسلط به این زبان را به دانشگاه ارائه نماید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید؛ اینکه مدرک دیپلم کشورمان در سیستم آموزشی آلمان معتبر و مورد تایید نیست و به همین خاطر دانشجویان پذیرفته شده باید پیش از شروع تحصیل در دانشگاه در دوره‌های پیش از دانشگاه شرکت نمایند که این دوره معادل با دوره پیش دانشگاهی کشورمان بوده و افراد را برای تحصیل در دانشگاه آماده می‌سازد.

در دوره‌های پیش از تحصیل در آلمان دروس اصلی و مهم مرتبط و موردنیاز رشته تحصیلی و زبان آلمانی به دانشجویان آموزش داده شده و در آخر دوره یک آزمون از آنان اخذ می‌شود که باید بتوانند نمره قبولی آن را به دست آورند.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

معرفی رشته های تحصیلی در دانشگاه های آلمان

کشور آلمان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مقصدهای تحصیلی جهان، میزبانی تمامی رشته‌های آکادمیک را بر عهده داشته و دانشجویان تنها باید دانشگاه مناسب را در این کشور بیابند. رشته‌های دانشگاهی در آلمان علوم انسانی، علوم پزشکی ، مهندسی و هرآنچه را که از دانشگاه بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهند و تنها از شما مدرک زبان آلمانی و نمرات خوب در دوره قبل درخواست دارند.

متداول‌ترین رشته‌های دانشگاهی که در آلمان درخواست‌های زیادی برای ورود به آنها وجود دارد، شامل موارد زیر می‌باشد که البته در این برخی از رشته ها دارای شرایط پذیرش آسانتری برای متقاضیان هستند که از این میان می توان به رشته های مهندسی اشاره کرد.

 • رشته های مهندسی شامل رشته های مهندسی برقی و مکانیک
 • رشته های علوم ریاضیات و کامیپوتر
 • رشته های علوم انسانی مانند فلسفه
 • رشته های پزشکی مانند پزشکی عمومی و یا دندانپزشکی
 • رشته های هنر
·        رشته های علوم ورزشی

حداقل معدل برای تحصیل در آلمان

شاید برای شما هم سوال شده باشد که آیا شرط معدل برای تحصیل در آلمان وجود دارد یا خیر؟ باید بگوییم که حداقل معدل برای تحصیل در آلمان باتوجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت است و هر مرکز آموزشی شرایط خود را در این باره اعلام می نماید.

اما به طور کلی جهت تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی فرد باید دارای معدل دیپلم بالای 15 باشد. البته پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیاز به معدل دیپلم بالای 17 و در برخی مراکز معدل بالای 18 دارد.

البته این بدین معنی نیست که تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان پذیر نیست؛ اما این کار بسیار سخت است و شخص باید چنان رزومه قوی و با کیفیتی را به دانشگاه ارائه نماید که آن مرکز از تاثیر معدل چشم پوشی نماید.

ضمنا باید بگوییم که هرچه مقطع تحصیلی بالاتر رود از تاثیر معدل در پذیرش آن دوره کم می‌شود؛ بدین صورت که معدل دوره کارشناسی برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد تاثیر کمتری نسبت به معدل دیپلم برای پذیرش دوره کارشناسی دارد. در پذیرش دوره دکترا نیز معدل دوره کارشناسی ارشد تاثیر بسیاری کمی دارد و قبولی و پذیرش دانشجو فقط به رزومه، مقالات، پژوهش و افتخارات بین المللی شخص بستگی دارد. پس باید تحصیل در آلمان را با توجه به مقاطع، رشته و دانشگاه‌های مختلف جداگانه مورد بررسی قرار داد.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

یکی از مزایای بسیار مهم و ویژه ای که تحصیل در آلمان می‌تواند برای دانشجویان خارجی به ارمغان آورد؛ امکان تحصیل رایگان به زبان آلمانی می‌باشد. اگر دقت کرده باشید، گفتیم به زبان آلمانی؛ بله، اصلی‌ترین شرایط تحصیل رایگان در آلمان، تحصیل به زبان آلمانی است. یعنی اگر دانشجویی قصد تحصیل به زبانی دیگر را داشته باشد، امکان تحصیل رایگان وجود ندارد.

نکته دیگری که در رابطه با تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد؛ این است که شما باید به سراغ دانشگاه‌های دولتی این کشور بروید. به طور کلی تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان می باشد و شهریه ای از دانشجویان بابت تحصیل اخذ نمی شود.

اما اخذ مدرک از دانشگاه‌های خصوصی نیاز به پرداخت شهریه تحصیلی دارد؛ مگر اینکه شخصی بتواند به یکی از بورسیه‌های تحصیلی اعطایی از سوی دانشگاه مد نظر خود دست پیدا کند. البته باید بگوییم از آنجایی که دانشگاه‌های دولتی آلمان تحصیل رایگان را فراهم می آورند؛ کمتر دانشجویی به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی است.

پس به طور کل باید بگوییم که اگر خواهان تحصیل در آلمان رایگان هستید؛ باید بتوانید در یکی از دانشگاه‌های دولتی این کشور در مقطع کارشناسی و به زبان آلمانی موفق به اخذ پذیرش و قبولی شوید. برای کسب اطلاعات و راهنمایی‌های تخصصی با توجه به شرایط خودتان با کارشناسان آی مهاجرتی تماس حاصل فرمایید.

بورسیه‌های تحصیلی آلمان

همانطور که گفتیم کمتر دانشجویانی به دنبال اخذ بورسیه در آلمان هستند؛ مگر اینکه قصد تحصیل در دانشگاهی را داشته باشند که تحصیل در آن رایگان نباشد و یا در پی بورسیه‌هایی باشند که هزینه‌های اقامتی و زندگی آنان را نیز پوشش داده و به طور کلی نیاز به هیچ هزینه دیگری جهت تحصیل در این کشور نداشته باشند.

بورسیه‌های تحصیلی آلمان توسط دانشگاه‌ها و موسسات مختلفی ارائه می‌شوند که هرکدام ویژگی‌ها و امتیازات خاص خود را دارند. اما به طور کلی امتیاز اعطای بورسیه به افرادی تعلق می‌گیرد که در اولین قدم دارای رزومه و سابقه تحصیلی بسیار درخشان و ممتاز باشند. ازجمله معتبرترین و مشهورترین بورسیه‌های تحصیلی آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه DAAD
 • بورسیه اراسموس
 • بورسیه فردریش ایبرت
 • بورسیه هاینریش بل
 • بورسیه کنراد آدناور
 • بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان

نکته قابل توجه این است که اکثر امتیازات و فرصت‌های بورسیه های تحصیلی در آلمان برای مقاطع تحصیلات تکمیلی و به خصوص دوره دکترا در نظر گرفته می‌شوند و دوره کارشناسی از بورسیه‌های بسیار محدودی برخوردار است. جهت اطلاع از جزئیات و شرایط بورسیه‌های مختلف این کشور مقاله شرایط بورسیه های تحصیلی آلمان را در سایت آی مهاجرتی حتما مطالعه فرمایید.

 

دانشگاه های کشور آلمان

در روند بررسی تحصیل در آلمان یقینا شناخت دانشگاه های کشور آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. هر دانشجو پیش از اقدام جهت ارسال مدارک و پذیرش در این کشور باید تمامی مراکز ارائه دهنده رشته تحصیلی خود را به طور کامل بررسی نموده و با مشاوره با متخصصین این حوزه و در نظر گرفتن شرایط خود برای پذیرش بهترین گزینه ممکن اقدام نماید. با اینکه دانشگاه‌های آلمان همگی در دنیا معتبر و سرشناس هستند و اخذ مدرک از هرکدام یک موفقیت بزرگ می‌باشد؛ اما بازهم هرچه شما بتوانید در دانشگاهی معتبرتر و با درجه ای بالاتر در این کشور پذیرفته شده و مدرک خود را دریافت نمایید؛ یقینا آینده ای بسیار موفق تر را پیش‌رو خواهید داشت. به طور کلی لازم است بگوییم که دانشگاه‌های آلمان در ارائه رشته‌های پزشکی و مهندسی جز برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شوند و اخذ مدرک در این رشته‌ها از دانشگاه‌های آلمان موفقیتی بسیار بزرگ تلقی می‌شود. مقاله بهترین دانشگاه‌های آلمان اطلاعاتی بسیار جامع و کامل و جزئیاتی دقیق را در رابطه با دانشگاه‌های این کشور به شما ارائه خواهد کرد؛ مطالعه آن را از دست ندهید. جدول برخی از مراکز برتر آلمان را به شما نشان می‌دهد:
دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه فنی مونیخ49
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ59
دانشگاه هایدلبرگ65
دانشگاه آزاد برلین118
دانشگاه هومبولت برلین131
مؤسسه فناوری کارلسروهه141
دانشگاه فنی آخن147
دانشگاه فنی برلین158

هزینه های تحصیل در آلمان

مطلع هستید که دانشجویان قادر هستند تا در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در آلمان به تحصیل رشته‌های مورد علاقه خود مشغول شوند که یکی از عمده‌ترین تفاوت این دو دسته دانشگاه‌ها در میزان شهریه‌های تحصیلی آنان است. 

طبق قوانین تحصیلی کشور آلمان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای تمامی دانشجویان خارجی و داخلی رایگان است.

این بدین معنا بوده که از دانشجویان هیچ هزینه‌ای بابت شهریه تحصیلی اخذ نمی‌شود، اما این به معنای پرداخت هیچ هزینه و رایگانی کامل و بی قید و شرط نیست.

 زیرا در هر ترم تحصیلی مبلغی از دانشجویان بابت هزینه ثبت نام، هزینه‌های خدمات دانشجویی و دیگر مخارج دریافت می‌گردد که البته بسیار مبلغ اندکی است.

هر دانشگاه باتوجه به رشته و شرایط قانونی خود در هر ترم تحصیلی مبلغی از 60 تا 350 یورو را بابت این مخارج از دانشجویان دریافت می‌کند، اما دیگر شهریه‌ای بابت تحصیل و آموزش از آنان اخذ نشده و هزینه آن توسط دولت پوشش داده می‌شود.

البته مبلغی که به آن اشاره کردیم برای تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان به غیر دانشگاه‌های ایالت بادن – وورتمبرگ است که در در دانشگاه‌های دولتی این ایالت به ازای هر ترم مبلغ 1500 یورو بابت مخارجی که گفتیم از دانشجویان دریافت می‎‌‌شود.

اما دقت کنید که این امتیاز برای دانشگاه‌های دولتی و تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی در دسترس می‌باشد. یعنی اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی و یا تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را داشته باشید؛ باید شهریه دانشگاه را کامل بپردازید که هر دانشگاه مبلغ مختص خود را دارد.

نام دانشگاه

هزینه تحصیل

دانشگاه فنی مونیخ

102 یورو

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

85 یورو ترم تابستان 2024

دانشگاه هایدلبرگ

1500 یورو

دانشگاه آزاد برلین

312.89 یورو

دانشگاه RTWH آخن

318.66 یورو

موسسه فناوری کارلسروهه

1500 یورو

دانشگاه هومبولت برلین

315.64 یورو

دانشگاه فنی برلین

113.09 یورو

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

1500 یورو

 

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

در ادامه راهنمای تحصیل در آلمان باید بدانید که علاوه بر هزینه تحصیل باید به هزینه زندگی دانشجویی در آلمان نیز توجه داشته باشید که در صورت عدم دریافت بورسیه فول فاند؛ فرار از آن اجتناب ناپذیر است.

باید دقت داشته باشید که عمده‌ترین بخش هزینه‌های اقامت در این کشور مربوط به هزینه مسکن است که اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی ارزان ترین حالت بوده و به طور متوسط ماهانه 200 تا 250 یورو هزینه را شامل می‌شود.

جدول مقادیر برخی از هزینه‌های زندگی را در این کشور نشان می دهد ، البته اجاره آپارتمان به صورت مشترک نیز روش مناسبی است که برای هر فرد به طور متوسط ماهانه می‌تواند 350 تا 400 یورو هزینه داشته باشد.

موارد موردنیازمبلغ
خوراک150 تا 200 یورو
پوشاک30 تا 100 یورو
حمل و نقل80 تا 150 یورو
تفریح و فراغت50 تا 90 یورو
تلفن، اینترنت30 تا 60 یورو

اجاره آپارتمان به صورت شخصی با اینکه بسیار مناسب و ایده آل است؛ اما گران ترین روش می‌باشد که ماهانه تا 900 یورو را نیز می‌تواند در برگیرد . مقاله هزینه زندگی دانشجویی در آلمان جزئیات بسیار مناسب و دقیقی را در این باره در اختیار شما قرار می‌دهد. به طور متوسط هزینه زندگی ماهانه یک دانشجو در آلمان می تواند از 800 تا 1500 یورو را شامل شود.

هزینه ویزای دانشجویی آلمان چقدر است؟

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان علاوه بر اخذ پذیرش و ثبت نام در این مراکز آموزشی باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی و مجوز اقامت در این کشور نیز اقدام نمایید که این امر کاملا مجزای مراحل ثبت نام در دانشگاه بوده و در ارتباط با سفارت و دولت کشور آلمان است. دریافت ویزای دانشجویی نیاز به پرداخت هزینه هایی دارد.

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان باید 200 یورو هزینه پرداخت نمایید. البته این هزینه مستقیم درخواست ویزا است، ولی دیگر هزینه هایی نیز برای اخذ این مجوز نیاز است. شما باید حتما نسبت به تهیه بیمه سلامت و بیمه مسافرتی نیز اقدام کنید که باتوجه به خواسته افراد می تواند مبالغی متفاوتی را در بر بگیرد.

همچنین باید مدارک مورد درخواست سفارت را به زبان آلمانی و یا انگلیسی ترجمه کنید که این مورد نیز باتوجه به تفاوت در مدارک افراد هزینه های مختلفی را در بر خواهد گرفت. علاوه بر این نباید هزینه دریافت مجوز اقامت پس از ورود به این کشور را نیز فراموش کنید که مبلغ آن 110 یورو خواهد بود.

تمکن‌مالی لازم برای صدور ویزای تحصیلی آلمان

یکی‌دیگر از مخارجی که برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان باید آن را به سفارت این کشور ارائه و به نحوی اثبات کنید، داشتن مبلغ کافی جهت پوشش هزینه‌های زندگی در این کشور برای مدت یک سال است. این مورد را تمکن‌مالی می‌نامند که هرساله معمولا مبلغ آن افزایش پیدا می‌کند و در حال‌حاضر مبلغ12208 یورو در سال و یا 1027 یورو در ماه است.

این مبلغ را باید در یک حساب بانکی بلوکه شده در آلمان و یا از طریق بورسیه‌های تحصیلی اثبات کنید. البته روش‌های دیگری نیز برای اثبات تمکن‌مالی لازم وجود دارد، همچنین این مبلغ می‌تواند در ادامه سال 2024 تغییر نماید، به همین‌خاطر با کارشناسان آی مهاجرتی تماس حاصل کرده و این اطلاعات را به طور دقیق کسب کنید.

پول و حساب‌های بانکی جهت پرداخت هزینه تحصیل در آلمان 2024

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در کشور آلمان نیازمند افتتاح یک حساب بانکی در یکی از بانک‌های این کشور خواهید بود که امری اجتناب‌ناپذیر است. از آن‌جایی که همراه داشتن و نگهداری مبلغ چندین هزار یورو و حتی مبالغی کمتر از آن خطرناک بوده قطعا شما باید یک حساب بانکی در این کشور داشته باشید.

همچنین با این‌که دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان هستند، اما همان‌طورکه گفتیم هر ترم باید مبلغی را به عنوان هزینه ثبت‌نام خود پرداخت کنید که این امر را باید از طریق برداشت از حساب بانکی خود و واریز به حساب بانکی دانشگاه به انجام برسانید. حال اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی را داشته باشید که باید هر ترم مبالغ بسیار بالاتری را نیز جابه‌جا کنید.

شما پس از ورود به کشور آلمان و انجام امور مجوز اقامت خود و دریافت مجوز مربوطه می‌توانید به همراه نامه دریافت شده و مدارک شناسایی و پاسپورت به بانک مناسب در شهر خود مراجعه کرده و یک حساب بانکی (Girokonto) عادی در آن افتتاح نمایید و وجه نقدی که دارید به آن واریز نمایید.

همچنین در صورتی‌که در شغلی پاره‌وقت نیز مشغول به کار شوید، خواهید توانست مزد دریافتی خود را به این حساب واریز نموده و یا از کارفرمایتان بخواهید حقوق شما را به آن واریز کند. بابت این حساب به شما کارت عابر بانکی نیز اعطا می‌شود که می‌توانید با آن به صورت حضوری و آنلاین خرید نموده و از دستگاه خودپرداز نیز وجه نقد اخذ نمایید.

از بانک‌های مناسب و مورد علاقه دانشجویان در آلمان می‌توانیم به بانک‌های Sparkasse، Postbank، Volksbank اشاره کنیم که خدمات مناسبی را نیز به مشتریان خود ارائه می‌نمایند.

نمایش ویدیو درباره کاور ویزاهای کشور آلمان

بخش کوچکی ازویزاهای کشور آلمان در آی مهاجرتی

کشور آلمان یکی از تخصصی‌ترین حوزه‌های فعالیت ما در دریافت ویزای تحصیلی می‌باشد که بخش کوچکی از آن را در این ویدیو برای شما به نمایش گذاشته‌ایم.

با مشاورین ما تماس بگیرید تا با بررسی شرایط خود بتوانید در مدت زمانی کوتاه شما نیز با در دست داشتن ویزای کشور آلمان به آسانی به این کشور قدم بگذارید.

ویزای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در مرحله اول نیاز به اخذ پذیرش و قبولی در یکی از دانشگاه‌های این کشور دارد. اما این پایان کار نیست؛ بلکه در مرحله بعد برای اتمام مراحل پذیرش و نقل مکان شما باید جهت اخذ ویزای تحصیل در آلمان نیز اقدام کرده و ویزای تحصیلی این کشور را به دست آورید تا بتوانید به صورت قانونی به این کشور قدم بگذارید.

دقت داشته باشید که این دو مورد کاملا جداگانه بوده و هرکدام نیاز به مدارک و شرایط خاص خود دارد و قبولی در دانشگاه‌های آلمان به منزله دستیابی قطعی و 100% ویزای آلمان نیست. پس از اخذ پذیرش در هریک از دانشگاه‌های آلمان؛ شما باید مدرک قبولی یا دعوتنامه دریافتی از دانشگاه را با مدارک دیگر به سفارت ارائه کرده و منتظر دریافت ویزای تحصیلی خود باشید.

همچنین مدت ویزای تحصیلی با توجه به مدت زمان مقطع تحصیلی‌تان صادر شده و پس از اتمام تحصیلات؛ ویزای شما نیز باطل می‌شود که برای ادامه اقامت باید یا به ادامه تحصیل در این کشور پرداخته و یا در شغلی مشغول به کار شوید. مقاله اخذ ویزای دانشجویی آلمان تمامی مدارک و شرایط لازم برای دریافت این ویزا را به جزئیات به شما ارائه می‌نماید.

ویزای تحصیل در آلمان

کارشناسان آی مهاجرتی تلاش کرده تا در این مطلب تحصیل در آلمان و بررسی شرایط آن را به شما عزیزان توضیح داده و از جزئیات لازم مطلع گردانند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

در عناوین زیر می توانید چهار رشته مناسب جهت ساختن آینده ای روشن در آلمان را به خوبی بشناسید:

نمایش ویدیو درباره کاور محمد هومن الوندی
نمایش ویدیو درباره کاور زهرا شعاعی
نمایش ویدیو درباره کاور هانیه بهزاد فر

2 دیدگاه در “تحصیل در آلمان 2024 ✔ راهنمای 0 تا 100 شرایط و هزینه‌ها

 1. مریم گفت:

  سلام می خاستم ببینم الان هم میشه برای رشته پزشکی توی آلمان اقدام کرد و همچنان راه‌ها باز هست؟ محدودیتی اعلام نشده؟

  1. نازنین ناظمی گفت:

   با سلام و درود
   بله در صورت داشتن شرایط لازم ( سن ، معدل ، تمکن مالی و مدرک زبان آلمانی )
   میتوانید پذیرش و ویزا بگیرید .
   باتشکر از سوال شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (7 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه