علوم پزشکی

تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا

تحصیل رشته پرستاری اسپانیا

تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا بسیار مناسب دانشجویان کشورمان می باشد که از آزمون های ورودی دانشگاه ها در ایران و کنکور آن خسته شده و یا خواهان تحصیلی با کیفیت در خارج کشور می باشند ، اسپانیا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دریافت مدرک پرستاری در جهان است که مدارک معتبر و تحصیلی با کیفیت را به دانشجویان ارائه می نماید ، کارشناسان ما در آی مهاجرتی در ادامه این مطلب شما را با شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا آشنا خواهند نمود.

تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا مزایای بسیاری برای دانشجویان خارجی دارد که همین مزایا باعث شده هر ساله به تعداد علاقمندان به ورود و تحصیل این رشته در بهترین دانشگاه های اسپانیا افزوده گردد ، همچنین دانشجویان با پذیرش در دانشگاه های این کشور قادر خواهند بود تا مقطع دکترای این رشته را هم به تحصیل پرداخته و مدرک PHD بسیار معتبری را دریافت نمایند.

در حال حاضر در اسپانیا و به نوعی در اکثر کشورهای اروپایی نیاز زیادی به افراد دارای تخصص در رشته پرستاری می باشد و بیمارستان ها و مراکز درمانی از کمبود نیروی پرستاری رنج می برند ، به همین خاطر نظام آموزشی و درمانی این کشور اهمیت بسیار زیادی به تعلیم و آموزش دانشجویان در این رشته داده و از متقاضیان خارجی که خواهان تحصیل این رشته در این کشور می باشند استقبال زیادی به عمل می آورند.

دوره های کالج پرستاری اسپانیا

تحصیل پرستاری در اسپانیا نیازمند ارائه مدرک دیپلم پایان دوره دبیرستان به دانشگاه می باشد و چنان چه از سطح دانش و نمرات کافی برای ادامه تحصیل در این رشته برخوردار نباشید باید در دوره های پیش از دانشگاه پرستاری در اسپانیا شرکت نمایید و با شرکت درکلاس های دروس پایه که شامل دروس : زیست شناسی ، شیمی ، ریاضی و زبان اسپانیایی می باشد ، سطح علمی خود را بالا ببرید.

دوره های کالج پرستاری اسپانیا در دو ترم و به مدت 1 سال برگزار می گردد و در انتها آزمونی از دانشجویان اخذ می شود که سطح علمی شما را تعیین می نماید که باید به حد نمره قبولی دست پیدا نموده تا قادر به شرکت در آزمون ورودی و یا در صورت عدم نیاز به شرکت در آزمون قادر به تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان باشید.

البته در صورتی که سطح علمی و نمرات متقاضیان ممتاز و عالی باشد امکان دارد که نیازی به شرکت در دوره های آمادگی قبل از دانشگاه یا همان دوره های پری مدیکال رشته پرستاری از سوی دانشگاه دیده نشود.

اما در هر صورت شرکت در دوره های کالج پرستاری اسپانیا می تواند شما را برای تحصیل در این رشته بیش تر و بهتر آماده نموده و با سیستم آموزشی و تدریس در این کشور آشنا نماید.

این دوره ها فقط در کالج های معتبر و مورد تایید هر دانشگاه برگزار می گردد و هزینه آن از 4000 تا 5000 یورو خواهد بود.

آزمون ورودی رشته پرستاری اسپانیا

متقاضیان برای تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا علاوه بر مدارک مورد نیاز و شرایط لازم که در ادامه به آنان می پردازیم باید در آزمون ورودی رشته پرستاری اسپانیا شرکت نمایند و موفق به اخذ نمره قبولی در این آزمون شوند ، هر دانشگاه ارائه دهنده این رشته آزمون مد نظر خود را برگزار می نماید ، اما تمامی آزمون ها دارای منابع یکسان و شرایط یکسانی هستند.

آزمون ورودی رشته پرستاری اسپانیا

آزمون ورودی رشته پرستاری اسپانیا شامل سوالاتی از دروس پایه و اساسی این رشته شامل : زیست شناسی ، شیمی ، ریاضی و زبان اسپانیایی می باشد که زبان برگزاری آن به اسپانیایی و مدت زمان آن معمولا 130 دقیقه می باشد و هزینه و زمان برگزاری آن نیز توسط دانشگاه و در هنگام ارسال درخواست به متقاضیان اعلام می شود.

البته در برخی از موارد مانند مدت زمان آزمون ، هزینه و زمان برگزاری آزمون ممکن است مراکز با یکدیگر تفاوت های اندکی داشته باشند ، اما منابع قطعا یکسان است.

هریک از قسمت های آزمون شامل بخش های زیر می باشد:

زبان

 • درک مطلب
 • یافتن معنی کلمات در متن
 • استنتاج منطقی و غیره

ریاضیات

 • مشتقات
 • تداوم توابع
 • کاربردهای مشتقات
 • هندسه
 • بردارها در فضا
 • نقاط، خطوط و سطوح در فضا

شیمی

 • ساختار اتمی و طبقه بندی دوره ای عناصر
 • پیوندهای شیمیایی و خواص مواد
 • تبدیل انرژی در واکنش های شیمیایی
 • سینتیک و تعادل شیمیایی
 • اسیدها و بازها
 • واکنش های انتقال الکترون
 • شیمی آلی

زیست شناسی

 • بافت ها ، اندام ها ، دستگاه ها و سیستم های انسانی
 • اساس مولکولی و فیزیکی – شیمیایی حیات
 • مورفولوژی سلول ، ساختار و توابع
 • ارث ، ژنتیک مولکولی
 • دنیای میکروارگانیسم ها و کاربردهای آن ها
 • مصونیت و کاربردهای آن

همچنین شما می توانید با مراجعه به مقاله تحصیل در اسپانیا از دیگر شرایط مورد نیاز برای تحصیل در این کشور اطلاعات جامع و کاملی را به دست آورید.

شرایط رشته پرستاری در اسپانیا

تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا در دانشگاه های خصوصی و دولتی و در مقاطع کارشناسی تا دکتری به دانشجویان ارائه می گردد که تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی در اکثر مراکز آموزشی به زبان اسپانیایی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی صورت می گیرد.

شرایط رشته پرستاری در اسپانیا

یکی از شرایط تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا که بر اساس متود روز در جهان بوده و در کمتر دانشگاه هایی اجرا می شود ، فراهم سازی محیط های شبیه سازی شده با محیط های واقعی و طبیعی در جامعه و بیمارستان ها علاوه بر دوره های کارآموزی و عملی است که آوزش و یادگیری دانشجویان را بسیار تحت تاثیر قرارداده و تجربه بسیار عالی را در حین آموزش به آنان منتقل می نماید.

تحصیل در دوره کارشناسی این رشته 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان باید در مجموع 240 واحد را بگذارند که شامل : 60 واحد دروس پایه ، 84 واحد دروس تخصصی ، 84 واحد دروس عملی و 12 واحد دروس اختیاری و پروژه می باشد ، همچنین مققاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به ترتیب 1 یا 2 سال و 3 تا 5 سال به طول می انجامند.

از جمله دروس مهمی که در طی تحصیل در رشته پرستاری در اسپانیا به دانشجویان آموزش داده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رژیم غذایی و تغذیه
 • پرستاری سالمندان
 • پرستاری بزرگسالان
 • پاتوفیزیولوژی
 • فارماکولوژی
 • پرستاری خانواده و جامعه
 • بهداشت روان و پرستاری روانپزشکی
 • کارآموزی
 • مراقبت های ویژه و بیماران ناتوان

مدرک زبان رشته پرستاری در اسپانیا

مدرک زبان رشته پرستاری در اسپانیا چیست؟ زبان رسمی مردم در کشور اسپانیا زبان اسپانیایی بوده و متقاضیان تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا نیاز دارند که با خط و زبان مردم اسپانیا آشنایی داشته و برای درک مفاهیم درسی و ارتباط برقرار کردن با دیگران بالا ببرند ، تا حدی که کاملا قادر باشند مفاهیم و مطالبی درسی و آموزشی خود در این رشته را یاد گرفته و در آزمون های درسی شرکت نمایند.

مقطع کارشناسی رشته پرستاری در اکثر دانشگاه های اسپانیا به زبان بومی یعنی اسپانیایی به دانشجویان تدریس می شود ، البته برخی از دانشگاه های خصوصی این رشته را علاوه بر این زبان به زبان انگلیسی نیز به علاقمندان ارائه می نمایند ولی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به هر دو زبان به دانشجویان ارائه می شود و برای تحصیل در این مقاطع نیاز دارید که قدرت زبان انگلیسی خود را نیز تقویت نمایید.

البته توجه داشته باشید که در هنگام پذیرش ارائه مدرک زبان می تواند شما را از امتیاز بالاتری برای قبولی برخوردار نماید ؛ مدارکی که برای زبان انگلیسی مورد قبول دانشگاه های اسپانیا می باشد از قرار آیلتس با حداقل نمره 6.5 و تافل با حداقل نمره 75 و کمبریج با حداقل نمره 175 است.

همچنین برای تحصیل به زبان اسپانیایی باید مدرکی معادل B1 زبان اسپانیایی و مورد تایید دانشگاه مدنظرتان ارائه نمایید البته اگر دارای تخصص در زبان اسپانیایی نیستید جای نگرانی نیست ، شما می توانید در کالج های زبان در این کشور شرکت نموده و مدرک معتبری جهت ارائه به دانشگاه نیز دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز پذیرش پرستاری در اسپانیا

اطلاع از مدارک مورد نیاز پذیرش پرستاری در اسپانیا یکی از مهم ترین مراحل پذیرش و ثبت نام در دانشگاه های این کشور است ، زیرا هرگونه نقص و یا ایراد در ارائه این مدارک می تواند پذیرش شما را با مشکلی بزرگ مواجه نموده و یا حتی آن را به طور کامل لغو نماید پس توصیه می کنیم حتما از حضور افرادی متخصص و یا مشاورینی مطلع در این زمینه در حین ثبت نام بهره مند شوید تا امکان هرگونه اشتباه را به حداقل برسانید.

مدارک مورد نیاز پذیرش پرستاری در اسپانیا

کارشناسان ما حاضر در تیم آی مهاجرتی حاضر هستند تا شما را در تمامی مراحل پذیرش و تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا همراهی نموده و پذیرشی موفق و سریع را برای شما به ارمغان آورند.

همچنین شما می توانید با مراجعه به مقاله تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا و تحصیل رشته داروسازی در اسپانیا از شرایط و مزایا تحصیل در دیگر رشته های پزشکی در این کشور اطلاعات کاملی را کسب نمایید.

برای اطلاع از مدارک مورد نیاز باید دانشگاه های مد نظرتان مکاتبه کرده و از موارد مورد درخواست آنان مطلع شوید ، البته اکثر موارد مورد درخواستی تمامی دانشگاه ها مشترک می باشد ، اما امکان تفاوت در بعضی معدود موارد وجود دارد که کسب اطلاع از دانشگاه را الزام می بخشد ؛ در ادامه به مهم ترین مدارک مورد درخواست دانشگاه ها برای تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا اشاره ای خواهیم کرد:

مدارک مورد نیاز

 • مدرک دیپلم اتمام دوره دبیرستان در رشته تجربی یا ریاضی
 • ارائه درخواست پذیرش و نامه پذیرش و قبولی
 • ارائه نتیجه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • پاسپورت معتبر به همراه ترجمه معتبر
 • گواهی تمکن مالی برای پوشش هزینه ها و شهریه
 • ارائه مدرک زبان معتبر در هریک از زبان های اسپانیایی یا انگلیسی
 • رزومه تحصیلی در صورت وجود ( مقالات ، جوایز ، افتخارات )

همچنین لازم به ذکر است که علاوه بر تحصیل در دانشگاه شما می توانید از روش های متفاوت دیگری هم به اسپانیا سفر کرده و اقامت آن جا را به دست آورید که می توانید با مراجعه به مقاله مهاجرت به اسپانیا از تمامی روش های موجود و شرایط و قوانین آن ها مطلع شوید.

شهریه های پرستاری در اسپانیا

شهریه های پرستاری در اسپانیا یکی دیگر از مزایایی است که به دلیل ارزان و مقرون به صرفه بودن ، سالانه دانشجویان خارجی را برای تحصیل این رشته به این کشور می کشاند که همواره هم در حال افزایش بوده است ، اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که شهریه های مناسبی را برای مقاطع مختلف رشته پرستاری در نظر گرفته است.

باید دقت داشته باشید که تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا به زبان بومی ( اسپانیایی ) هزینه بسیار مناسب تری نسبت به تحصیل این رشته به زبان انگلیسی دارد ، تا حدی که می توان آن را تحصیل رایگان در این کشور در نظر گرفت.

البته زبان انگلیسی این رشته معمولا در مراکز غیر دولتی اسپانیا به دانشجویان تدریس می شود که در کل شهریه های بسیار گران تری را در نظر گرفته اند ، پس اگر خواهان تحصیل ارزان قیمت رشته پرستاری هستید باید موفق به پذیرش در مراکز دولتی این کشور شوید.

البته گزینه های دیگری نیز مانند بورسیه های تحصیلی اسپانیا و کمک هزینه های تحصیلی نیز وجود دارند که به دانشجویان واجد شرایط تخصیص گرفته و تحصیل را برای آنان رایگان نموده و بعضا کمک مالی برای زندگی در این کشور نیز به آنان اعطا می نماید.

البته باید توجه داشت که این بورسیه ها معمولا به دانشجویان ممتاز و برتر تعلق می گیرد ، در ادامه شهریه برخی از دانشگاه های مهم برای تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا را مشاهده می نمایید.

شهریه دانشگاه های پرستاری در اسپانیا

 • دانشگاه کاردنال هررا سالانه مبلغ 7304 یورو برای تحصیل رشته پرستاری در دوره کارشناسی به زبان انگلیسی و اسپانیایی دریافت می کند.
 • دانشگاه لئون اسپانیا سالانه مبلغ 2500 یورو سالانه برای کارشناسی پرستاری شهریه دریافت می نماید.
 • دانشگاه بارسلونا هر سال تحصیلی مبلغ 2850 یورو شهریه برای رشته پرستاری دریافت می نماید.
 • دانشگاه رو ویرا ویرجیلی مبلغ 2913 یورو برای هر سال تحصیلی شهریه در نظر گرفته است.
 • دانشگاه وایودولید سالانه 20312 یورو شهریه برای مقطع کارشناسی پرستاری دریافت می کند.
 • به طور کل دانشگاه های دولتی کمتر از 4 هزار یور و دانشگاه های خصوصی تا سقف 22 هزار یورو شهریه از دانشجویان دریافت می نمایند.

مزایای تحصیل رشته پرستاری اسپانیا

تا به این قسمت از مطلب ما با برخی از مزایای تحصیل رشته پرستاری اسپانیا آشنا شده اید و دریافتید که این کشور می تواند یک گزینه مناسب برای ادامه تحصیل در این رشته باشد.

مزایای تحصیل رشته پرستاری اسپانیا

مزایایی که متقاضیانی در هر سن و شرایطی را ترغیب و جذب خود می نماید و می تواند آینده ای واقعا مناسب و امیدوار کننده را برای هر فردی از کشورمان رقم بزند.

در ادامه این قسمت مهم ترین مزایایی که تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا می تواند برای شما نسبت به سایر کشورها به خصوص کشورمان داشته باشد را جمع آوری کرده ایم که به شما تقدیم خواهیم نمود.

مزایا

 • سیستم آموزشی و کاملا مدرن در ارائه و تدریس رشته پرستاری
 • محیط هایی شبیه سازی و کاملا طبیعی برای تدریس عملی این رشته
 • مدارک معتبر و بسیار قابل قبول رشته پرستاری در اروپا و سایر کشورهای اروپا
 • توجه زیاد دولت و وزارت آموزش و پرورش به رشته پرستاری به دلیل کمبود نیرو
 • پذیرش نسبتا آسان تر در این رشته نسبت به کشورهایی نظیر انگلستان و آلمان
 • هزینه های ارزان و کاملا مقرون به صرفه در تحصیل این رشته
 • ارائه رشته پرستاری به زبان اسپانیایی و انگلیسی
 • مراکز و دانشگاه های پرستاری با رتبه های جهانی بالا و پر اعتبار
 • بازار کار فراهم در اسپانیا و در اکثر کشورهای اروپایی و نیاز مبرم به پرستاران

معایب

همانطور که مزایای این کشور را مشاهده کردید نمی توان گفت که معایبی در تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا وجود ندارد ، با آن که میزان عیب و ایراد های وارده به این موضوع بسیار اندک است ، مهم ترین معایب این امر به شرح زیر است:

 • اجبار به آموزش و یادگیری زبان برای تحصیل این رشته
 • سخت و دشوار بودن یادگیری زبان اسپانیایی
 • شهریه گران مراکز آموزشی خصوصی و تحصیل انگلیسی این رشته

اقامت فارغ التحصیلان پرستاری بعد از تحصیل

در این بخش با شما در خصوص اقامت فارغ التحصیلان پرستاری بعد از تحصیل صحبت خواهیم کرد ، تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا می تواند پس از دریافت مدرک شرایط کاری و درآمد مناسبی را برای فارغ التحصیلان این رشته به ارمغان آورد ، علاوه بر این با استخدام و کسب درآمد در این شغل خواهید توانست به اقامت دائم این کشور نیز دسترسی پیدا کرده و تا پایان عمر از لذت زندگی در اسپانیا و دسترسی به اکثر کشورهای اروپایی بهره مند گردید.

پرستاری در اسپانیا و در اروپا از جمله رشته هایی است که همیشه بازار کار خوبی دارد و افراد می توانند حقوق خوبی هم دریافت کنند ، میزان حقوق پرستاران در اسپانیا همانند دیگر کشورها به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهم ترین آنان می توان به میزان سابقه کار و محل و بخش اشتغال اشاره کرد به طوری که کار در مراکز درمانی و یا پرستاری شخصی قطعا درآمد ببیش تری از کار در مراکز دولتی خواهد داشت.

در حال حاضر کمترین میزان حقوق پرستاران در اسپانیا 2500 یورو در ماه است که این مبلغ با توجه به سابقه کاری و تخصص های شخص می تواند به 7 هزار یورو در ماه نیز برسد ، برای کسب اطلاعات دقیق تر در رابطه با شرایط کار و استخدام در این کشور می توانید به مقاله کار در اسپانیا مراجعه نموده و اطلاعات کاملی کسب کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا

در ادامه پر تکرار ترین سوالات مراجعین در خصوص تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا را می خوانید و سپس بخش دیدگاه در اختیار شماست تا سوالات خود را بپرسید.

حقوق پرستاران در اسپانیا چقدر است؟

در حال حاضر کمترین میزان حقوق پرستاران در اسپانیا 2500 یورو در ماه است که این مبلغ با توجه به سابقه کاری و تخصص های شخص می تواند به 7 هزار یورو در ماه نیز برسد.

مهمترین مزایای تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا چیست؟

پذیرش نسبتا آسان تر در این رشته نسبت به کشورهایی نظیر انگلستان و آلمان
هزینه های ارزان و کاملا مقرون به صرفه در تحصیل این رشته
ارائه رشته پرستاری به زبان اسپانیایی و انگلیسی

هزینه تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا چقدر است؟

دانشگاه کاردنال هررا سالانه مبلغ 7304 یورو برای تحصیل رشته پرستاری در دوره کارشناسی به زبان انگلیسی و اسپانیایی دریافت می کند.
دانشگاه لئون اسپانیا سالانه مبلغ 2500 یورو سالانه برای کارشناسی پرستاری شهریه دریافت می نماید.
دانشگاه بارسلونا هر سال تحصیلی مبلغ 2850 یورو شهریه برای رشته پرستاری دریافت می نماید.

ایا امکان تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا به صورت رایگان هم وجود دارد؟

تحصیل رشته پرستاری در اسپانیا به زبان بومی ( اسپانیایی ) هزینه بسیار مناسب تری نسبت به تحصیل این رشته به زبان انگلیسی دارد ، تا حدی که می توان آن را تحصیل رایگان در این کشور در نظر گرفت.

مهمترین دروس روشته پرستاری در اسپانیا چیست؟

رژیم غذایی و تغذیه
پرستاری سالمندان
پرستاری بزرگسالان
پاتوفیزیولوژی
فارماکولوژی
پرستاری خانواده و جامعه
بهداشت روان و پرستاری روانپزشکی
کارآموزی
مراقبت های ویژه و بیماران ناتوان

امیدواریم که کارشناسان ما در آی مهاجرتی در این مطلب توانسته باشند اطلاعات مفیدی در رابطه با تحصیل پرستاری در اسپانیا در اختیار شما عزیزان قرار دهند ، برای دریافت مشاوره رایگان با ما از طریق دفاتر فعال تهران و شیراز در تماس باشید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *