علوم پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با افزایش چشمگیری که در سال های گذشته توسط دانشجویان ایرانی داشته است ، موجب گشته تا کارشناسان آی مهاجرتی با جمع آوری آخرین اطلاعات اعلام شده توسط دانشگاه های این کشور راهنمای شما در رسیدن به ویزای تحصیلی این کشور باشند.

در مقاله مهاجرت به روسیه هم تمام راه های دیگر ورود و اقامت به روسیه را برشمردیم و مزایا و معایب هریک را گفته ایم ، دعوت می کنیم مقاله لینک شده را بخوانید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه فرصتی است برای دانشجویانی که تمایل دارند با هزینه کم به یکی از معتبرترین مدارک دانشگاهی بین المللی رسیده و امکان کار در بهترین کشورهای جهان را داشته باشند ، توصیه ما به شما عزیزان این است که جهت اخذ پذیرش در بهترین دانشگاه های این کشور ، ابتدا شرایط تحصیل را به کمک افراد متخصص در این حوزه به خوبی بررسی نموده و سپس با درنظر گرفتن تمامی فاکتورها اقدام نمایید.

دانشگاه های روسیه با پیشینه آموزشی غنی ، به دانشجویان کمک می کنند تا علاوه بر پشت سر گذاشتن دوره تحصیل خود ، امکان ادامه تا مرحله تخصص را نیز داشته باشند و در برترین جایگاه های شغلی قرار گیرند ، دانشگاه های با فراهم نمودن دوره های پیش نیاز ، دانشجویان را از هر لحاظ آماده ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی می سازند تا در هنگام تحصیل هیچ گونه دغدغه ای برای آنها وجود نداشته باشد.

دوره های پیش پزشکی در روسیه

برای تمامی دانشجویانی که به دنبال تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه هستند دوره مقدماتی در تمامی دانشگاه ها وجود دارد که داوطلبان را آماده ورود به رشته دلخواهشان می نماید ، این دوره که به دانشجویان بین المللی تعلق دارد پادفک نامیده می شود و تماما به زبان روسی برگزار می گردد.

در این دوره پیش پزشکی روسیه که کارشناسان آی مهاجرتی به صورت اختصاصی به آن پرداخته اند دانشجویان به مدت یک سال به تحصیل مشغول شده و کاملا با سیستم آموزشی کشور روسیه آشنا می شوند ، بنابراین دانشجویانی که به دنبال دوره پریمدیکال در روسیه هستند باید یک سال ابتدایی را به یادگیری علوم پایه پرداخته و سپس برای پذیرش در دانشگاه اقدام نمایند.

دوره های پیش پزشکی در روسیه تمرکز زیادی بر روی دانش زبان روسی داشته و دانشجویان باید از حروف الفبا تا سطح متوسط از خواندن و نوشتن را فرا بگیرند ، همچنین دروس مرتبط با علم پزشکی مانند زیست و شیمی نیز تدریس می شود تا بتوانید سطح تخصصی را در دانشگاه آغاز کنید.

شرکت در دوره های آمادگی قبل از دانشگاه علاوه بر جنبه تحصیلی شما را با سبک زندگی سنتی و فرهنگ این کشور آشنا می سازد که زندگی دانشجویی را برایتان بسیار آسانتر می سازد.

از خبرهای خوب اتمام این دوره نیز عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها است و شما در صورتی که این دوره را پشت سر گذاشته باشید به راحتی به تحصیل در رشته دلخواهتان مشغول خواهید شد.

آزمون ورودی رشته های پزشکی روسیه

سیستم آموزشی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به نحوی طراحی شده که دانشجویان با پشت سر گذاشتن دوره های آمادگی مجوز لازم برای ورود به دانشگاه را به دست می آورند ، در هر دانشگاه روسیه ظرفیت مشخصی برای پذیرش دانشجویان بین المللی وجود دارد ، از این رو دانشجویانی موفق به اخذ پذیرش در دور پادفک می شوند که مطابق با زمان و ظرفیت اعلام شده اقدام کنند.

آزمون ورودی رشته های پزشکی روسیه

آزمون ورودی رشته های پزشکی روسیه در برخی دانشگاه ها همان آزمون های پایان دوره پادفک هستند. این آزمون ها دارای محتوا و یا نام ثابتی نیستند و بر اساس همان دروسی که دانشجو در دوره پادفک گذرانده برگزار می شوند.

تنها آزمون ممکن در برخی از دانشگاه ها ، آزمون زبان روسی و یا انگلیسی در هنگام ثبت نام است تا سطح شما برای شرکت در کلاس ها مشخص شود ، قبولی در این آزمون اصلا کار دشواری نبوده و به سادگی امکان پذیر است.

در واقع یکی از مزیت های اصلی دانشگاه های روسیه در رشته های پردرخواستی مانند پزشکی و دندانپزشکی عدم برگزاری آزمون یا آزمون از یک یا دو درس است که نهایتا در دانشگاه های بزرگ به عنوان مجموعه ای از امتحانات پایان دوره ای یک بار در سال برگزار می شود ، دقت داشته باشید که در برخی از دانشگاه بخشی و یا تمام آزمون می تواند به صورت شفاهی برگزار شود و تنها ملاک ارزیابی در هنگام درخواست نمرات دوره دبیرستان و یا دوره پادفک باشد.

شرایط پزشکی در روسیه

آموزش پزشکی در روسیه شش سال طول می کشد و برای تبدیل شدن به یک پزشک باید یک برنامه پزشکی عمومی را تکمیل و تحصیلات اولیه و پایه را به طور کامل پشت سر بگذارید ، بیش از 70 دانشگاه در کشور روسیه علوم پزشکی را به همراه دوره های تخصص ارائه می دهند که از اصلی ترین شرایط آنها می توان به داشتن حداقل 17 سال سن اشاره کرد.

شرایط پزشکی در روسیه

در پنج سال اول دانشجویان دروس بالینی را یاد گرفته در یک سال باقی مانده دوره کارآموزی را پشت سر می گذارند ، کارآموزی به عنوان یک دوره تحصیلات تکمیلی اولیه پزشکی تلقی می شود که تکمیل آن برای پزشک شدن الزامی است ، در این دوره دانشجویان می توانند فرضیه هایی را در مورد درمان و تشخیص بیماران خود مطرح کنند اما نمی توان این دوره را جزو تجربه کاری دانشجو دانست ، زیرا یک فعالیت مستقیم پزشکی نیست.

با تکمیل موفقیت آمیز یک سال آخر به شما این امکان داده می شود تا به عنوان یک پزشک کار کنید و یک مطب خصوصی راه اندازی کنید ، طبق شرایط پزشکی در روسیه شما باید 12 ترم تحصیلی را که در 6 سال برنامه ریزی شده است بگذرانید و سه سال آخر را به عنوان آموزش اصلی رشته پزشکی مدنظر داشته باشید.

در طول تحصیل در دانشگاه های روسیه شما در سمینارها و بحث های گروهی ، کارهای عملی و آزمایشگاهی زیادی شرکت خواهید کرد که علاوه بر بالابردن سطح علمی ، به تقویت زبان روسی شما نیز کمک خواهد نمود.

شرایط دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نیازمند درنظر گرفتن تمامی فاکتورهای مهم از جمله دروس و محتوای درسی در طول تحصیل است تا از همان ابتدا دانشجویان از هر آنچه که پیش رو دارند مطلع شوند ، طول دوره تحصیلی دندانپزشکی در روسیه پنج سال است که دانشجویان در مورد دندان مصنوعی ، مشکلات دندانی و جراحی آموزش دیده و می توانند فرصت های مختلفی را در صنایع بیمارستانی ، دارویی و تولید تجهیزات پزشکی از آن خود کنند.

شرایط دندانپزشکی در روسیه بدین گونه است که پس از اتمام دوره آموزشی چهار ساله و همچنین یک سال برنامه کارآموزی اجباری در نهایت مدرک لیسانس دندانپزشکی (BDS ) به دانشجو اعطا می شود ، هنگامی که BDS خود را به پایان می رسانید ، واجد شرایط کار به عنوان یک دندانپزشک هستید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به دلیل عدم وجود آزمون ورودی و یا دوره پیش نیاز طولانی و متعدد شما را بسیار در زمینه تحصیل جلو انداخته و شما فرصتی را پس از اخذ مدرک دیلم خود از دست نداده و بلافاصله به دانشگاه وارد می شوید ، فارغ التحصیلان دوره دندانپزشکی در روسیه می تواند دوره تخصص را در گرایش های مختلف مانند جراحی ، پروتزهای دندانی ، پزشکی دهان و رادیولوژی ، پریودنتولوژی و ایمپلنتولوژی دهان ، جراحی دهان و فک و صورت دنبال کنند.

مدرک زبان رشته های پزشکی در روسیه

حتما تا به اینجا دریافته اید که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور روسیه به زبان بومی یعنی زبان روسی انجام می شود و گرچه شاید بتوانید در تعداد محدودی دانشگاه این برنامه را به زبان انگلیسی بابید اما اصلی ترین پیش نیاز ورود به این دو رشته سپری کردن دوره پادفک است که تنها هدف تقویت زبان روسی را در داوطلب دنبال می کند.

مدرک زبان رشته های پزشکی در روسیه

بنابراین خوب است که برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه خود را برای آموزش کامل به زبان روسی آماده کنید و قابل ذکر است که وزارت بهداشت کشورمان نیز از سال 2021 تحصیل این دو رشته در روسیه را تنها به زبان روسی تایید می کند و دانشگاه هایی که برنامه خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند دارای مدرک قابل قبولی در داخل نیستند.

دورره های پادفک خود تضمین کننده یادگیری زبان روسی شما برای ورود به دانشگاه های روسیه هستند که امکان اخذ مدرک زبان رشته های پزشکی در روسیه را از طریق دوره های فشرده به مدت شش تا نه ماه ، حداقل چهار روز در هفته برای شما فراهم می سازند ، اما این امکان نیز برایتان وجود دارد که قبل از هرگونه اقدام جهت پذیر در دانشگاه نسبت به یادگیری این زبان در موسسات مختلف اقدام کنید که هم در کشورمان و هم در روسیه به صورت متنوعی به فعالیت مشغول هستند.

مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در روسیه

در نخستین گام از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه دانشجو باید تمامی دانشگاه های این کشور را به دقت بررسی نموده و با توجه به شرایط خود یکی از آنها ار انتخاب نماید ، در قدم بعد باید با مراجعه به سایت دانشگاه و دریافت مشاوره از کارشناسان آی مهاجرتی نسبت به جمع آوری مدارک اقدام نماید.

خوب است که در هنگام یافتن مقصد تحصیلی تمامی فاکتورها مانند اساتید ، شهریه ، امکانات دانشجویی و خوابگاهی ، شهر محل زندگی و غیره را به خوبی درنظر بگیرید و تنها به یک ویژگی اکتفا نکنید ، در هنگام درخواست به دانشگاه دانشجو باید مجموعه ای از مدارک مورد نیاز پذیرش پزشکی در روسیه ارائه دهد:

 • گواهی پایان مدرسه
 • اسکن نمرات آخرین مدرک تحصیلی
 • گذرنامه
 • عکس در اندازه پاسپورت
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • کپی مدارک شناسایی

در مرحله اول مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه معمولاً ارائه کپی های تایید و ترجمه شده کارت شناسایی و گواهی تحصیل کافی است اما در مرحله دوم ( پس از ورود به روسیه ) باید اصل مدارک و گواهی های اضافی را به کمیته انتخاب دانشگاه ارائه دهید.

در صورت انتخاب شدن و تایید پذیرش شما، دعوت نامه ای از دانشگاه دریافت خواهید کرد که پس از آن موظف به پرداخت هزینه دانشگاه و خوابگاه هستید ، همچنین باید بلافاصله پس از دریافت دعوت نامه با مدارک مربوطه برای ویزا اقدام کرده و بلیط هوایپما را رزرو کنید.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

روسیه به عنوان یکی از ارزان ترین مقاصد تحصیلی در مورد رشته های پزشکی مانند پزشکی عمومی و دندانپزشکی در نظر گرفته می شود و دانشگاه‌ های این کشور از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند که هزینه ‌های تحصیل خود را در هر ترم واریز کنند.

هزینه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

میانگین هزینه های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه برای دانشجویان۴.۰۰۰ دلار تا ۹.۰۰۰ دلار در سال است که البته در هر دانشگاه و ترم تحصیلی متغیر می باشد ، چنانچه بخواهیم نگاهی به هزینه دانشگاه های مختلف به دلار در این کشور داشته باشیم باید بابت هر ترم تحصیلی خود هزینه ای در حدود زیر را پرداخت کنید:

 • دانشگاه ایالتی مسکو 5000 دلار
 • دانشگاه دوستی ملل 8300 دلار
 • دانشگاه پزشکی ایالتی کازان 7600 دلار
 • دانشگاه پزشکی ایالتی سنت پترزبورگ 7000 دلار
 • دانشگاه پزشکی نووسیبرسک 6000 دلار
 • دانشگاه فدرال خاور دور 3000 دلار
 • دانشگاه پزشکی ایالتی شمالی 4000 دلار
 • دانشگاه دولتی پزشکی ریازان 4500 دلار

البته هزینه های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه محدود به شهریه دانشگاه نبوده و خوب است با راهنمایی کارشناسان آی مهاجرتی از تمامی جزئیات هزینه های خود مطلع شوید ، کارشناسان ما به شما کمک خواهند تا از شرایط کار در روسیه در هنگام دانشجویی و سایر مخارج خود به خوبی مطلع شوید ، مقاله لینک شده را هم بخوانید و با شرایط کار در این کشور بخوبی آشنا شوید.

بورسیه های تحصیلی نیز در دانشگاه های روسیه وجود دارند اما معمولا شامل رشته های پزشکی و دندانپزشکی نشده و نباید به دریافت آن امیدوار باشید.

مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

دلایل بی شماری برای انتخاب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه وجود دارد که برخی از مزایای رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه به شرح زیر است :

 • وجود زیر ساخت های پزشکی قوی
 • ارتباط خوب با کشورهای اروپایی جهت گذراندن دوره های کارآموزی
 • به رسمیت شناخته شدن دوره های پزشکی و دندانپزشکی روسیه در ایران
 • رتبه بالای دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهانی
 • بیمارستان های آموزشی دارای تجهیزات پیشرفته
 • پذیرش بسیار آسان
 • عدم وجود آزمون ورودی

معایب

 • عدم تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های مطرح
 • دشواری زبان روسی
 • عدم حمایت همه جانبه اساتید
 • عدم برابری با دانشگاه های مطرح اروپا
 • عدم امکان معاینات مستقیم در زمان کارآموزی
 • دانشکده های پزشکی کوچک

هر کشور خارجی برای تحصیل مزایا و معایب متعددی را به همراه دارد و نمی توان کشوری را یافت که هیچ گونه عیبی به همراه نداشته باشد ، اما در حال حاضر روسیه را می توان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه دانست که برای دانشجویان ایرانی مزایای قابل توجهی به همراه دارد.

سوالات پر تکرار تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه را در این مقاله از آی مهاجرتی مرور کردیم ، در ادامه با ما همراه باشید تا سوالات پرتکرار را بررسی کنیم ، شما هم می توانید نظرات و سوالات نظرات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه ایا اگر در دوره پادفک شرکت کنم باز باید در آزمون های ورودی هم پذیرفته شوم؟

اتمام این دوره به معنی عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها است و شما در صورتی که این دوره را پشت سر گذاشته باشید به راحتی به تحصیل در رشته دلخواهتان مشغول خواهید شد.

برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه باید در چه آزمونی شرکت کنم؟

تنها آزمون ممکن در برخی از دانشگاه ها ، آزمون زبان روسی و یا انگلیسی در هنگام ثبت نام است تا سطح شما برای شرکت در کلاس ها مشخص شود ، قبولی در این آزمون اصلا کار دشواری نبوده و به سادگی امکان پذیر است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه به چه صورت است؟

شرایط دندانپزشکی در روسیه بدین گونه است که پس از اتمام دوره آموزشی چهار ساله و همچنین یک سال برنامه کارآموزی اجباری در نهایت مدرک لیسانس دندانپزشکی (BDS ) به دانشجو اعطا می شود ، هنگامی که BDS خود را به پایان می رسانید ، واجد شرایط کار به عنوان یک دندانپزشک هستید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه در هر ترم چقدر است؟

1.     دانشگاه ایالتی مسکو 5000 دلار
2.     دانشگاه دوستی ملل 8300 دلار
3.     دانشگاه پزشکی ایالتی کازان 7600 دلار
4.     دانشگاه پزشکی ایالتی سنت پترزبورگ 7000 دلار

معایب اصلی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟

عدم تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های مطرح
دشواری زبان روسی
عدم برابری با دانشگاه های مطرح اروپا

کارشناسان آی مهاجرتی با داشتن پرونده های موفق زیادی در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی راهنمای شما در رسیدن به اهدافتان خواهند بود ، جهت هرگونه سوال در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه و یا سایر رشته ها یا روش های مهاجرتی با دفاتر تهران و یا شیراز تماس حاصل نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *