بررسی تمام جزئیات مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی+ شرایط و هزینه‌ها

کانادا عضو کنوانسیون 1951 ژنو در مورد وضعیت پناهندگان است و از این لحاظ متعهد به پذیرش پناهندگان می‌باشد. این کنوانسیون الزامیت بررسی درخواست پناهندگی و عدم بازگشت پناهنده را در این کشور ایجاد نموده و با در نظر داشتن مواد این کنوانسیون هیچ پناهندهای‌ را به کشوری که در آن در معرض خطر، آزار و اذیت قرار دارد، بر نمی‌گرداند.

اما دستیابی به این امر آن‌طور هم که تصور می‌شود ساده نبوده و بر خلاف تصور عموم می‌تواند با خطرات و هزینه‌های گزافی نیز همراه باشد.

بررسی تمام جزئیات مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی+ شرایط و هزینه‌ها

پناهندگی در کانادا گرچه یکی از روش‌های ورود به این کشور است اما خطرات زیادی به همراه دارد و با روش‌های قانونی می توان به آسانی به آن وارد شد.

فهرست مطالب

درخواست پناهندگی در کانادا یک فرآیند طولانی و پیچیده است و متقاضی باید مدارک و شواهدی ارائه دهد که نشان دهد در کشور خود در معرض خطر آزار و اذیت قرار دارد. این مدارک می‌تواند شامل اسناد هویتی، مدارک پزشکی، شهادت شاهدان و سایر مدارک مرتبط باشد.

پس از بررسی درخواست پناهندگی، اداره IRCC تصمیم می‌گیرد که آیا متقاضی واجد شرایط پناهندگی است یا خیر. اگر درخواست پناهندگی متقاضی پذیرفته شود، به وی اقامت دائم کانادا اعطا می‌شود.

البته با همه این تفاسیر به هیچ عنوان امر پناهندگی را توصیه نمی‌کنیم و آی مهاجرتی هیچ‌گونه خدمات یا مشاوره‌ای در این زمینه انجام نخواهد داد. این مقاله نیز فقط جهت کسب اطلاعات برای شما عزیزان تهیه و گردآوری شده است.

چه کسانی می‌توانند در کانادا پناهنده شوند؟

برای دریافت حمایت از پناهندگان در کانادا، باید نشان دهید که نمی‌توانید به کشور تابعیت یا محل اقامت خود بازگردید؛ زیرا حداقل به یکی از دلایل زیر از آزار و شکنجه می‌ترسید.

صفحه اصلی
تماس با ما
تصویر ویزاها
اعتبار سنجی آی مهاجرتی
رضایت مشتریان
وبینار مهاجرت
فرم ارزیابی شرایط
درباره ما
بررسی تمام جزئیات مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی+ شرایط و هزینه‌ها

از جمله مهم‌ترین دلایلی که می‌توان از طریق آن‌ها شرایط پناهندگی در کانادا را برای خود فراهم آورد باید به موارد زیر اشاره کنیم:

دلایل پناهندگی توضیحات
نژاد یا ملیت   اگر افراد به نژاد یا ملیت خود در کشور محل اقامتشان مورد آزار و اذیت قرار بگیرند و یا خطرات مالی و جانی آنان را تهدید کند. معمولا این اتفاق برای افرادی اتفاق می‌افتد که به خاطر اقلیت قومی یا زبانی بودن در کشوری قرار دارند.
دین و مذهب در برخی موارد ممکن است افراد به خاطر قرار داشتن در یک اقلیت مذهبی و یا تغییر دین و مذهب خود در کشور محل اقامتشان مورد آزار و اذیت و یا حتی خطرات جانی و نا امنی قرار بگیرند.
نظر سیاسی اشخاص ممکن است به دلیل داشتن نظرات خاص سیاسی و یا فعالیت در احزاب سیاسی و یا مخالفت با دولت مورد آزار و اذیت و یا تهدیدهای جانی قرار بگیرند.
گرایش جنسیتی ممکن است افراد به دلیل تمایل جنسی یا جنسیت خود مورد خشونت قرار گرفته باشند یا به دلیل روابط خانوادگی خود از آزار و اذیت می‌ترسند.
معضل اجتماعی ممکن است افراد به دلیل شرایط اجتماعی که در کشور آنان وجود دارد، دیگر قادر به زندگی در آن‌جا نبوده و این جان آنان را به خطر اندازد. این شرایط می‌تواند شامل جنگ، قحطی و غیره باشد.
خطر شکنجه ممکن است افراد به دلایل مختلف از سوی دولت یک کشور مورد شکنجه و آزار قرار گرفته تا اطلاعاتی را بروز دهند و یا از بروز اطلاعاتی خودداری نمایند.
خطری جانی یا رفتار ظالمانه و غیرانسانی شخص ممکن است با یک خطر شخصی روبرو باشد که عموم مردم با آن مواجه نیستند. به عنوان مثال، فرد فعالیت‌های مجرمانه را به پلیس محلی خود گزارش داده و اکنون مجرمان وی را هدف قرار داده‌اند.
 

دقت داشته باشید که ممکن است باتوجه به شرایط شخصی هر فرد موارد خاص دیگری نیز وجود داشته باشد که افراد بتوانند از طریق آن‌ها برای پناهندگی در کانادا اقدام نمایند. همچنین باید خاطر نشان کنیم که در تمامی این موارد افراد باید بتوانند به هر نحوی ادعای خود را ثابت کنند و دلایل معتبر و محکمی برای خطرات موجود برای خود ارائه دهند.

چه افرادی قادر به پناهندگی در کانادا نیستند؟

ممکن است این سوال نیز برای برخی از افراد وجود داشته باشد که در چه صورتی و یا چه کسانی قادر به دستیابی به پناهندگی در کانادا نیستند؟! باید بگوییم که از جمله مهم‌ترین مواردی که باعث عدم دسترسی افراد به پناهندگی در کشور کانادا خواهد شد، شامل موارد زیر می‌شود:

 • در کشورتان با خطری مواجه نیستید و می‌توانید در آن‌جا زندگی کنید.
 • خطراتی که در کشورتان با آن‌ها مواجه بودید دیگر وجود ندارند.
 • در کشوری دیگر پناهنده هستید و امکان بازگشت به آن کشور را دارید.
 • قبلا درخواست پناهندگی در کانادا را ثبت کرده باشید و آن را پس گرفته باشید.
 • قبلا درخواست پناهندگی در کانادا را ثبت کرده باشید و درخواست شما رد شده باشد.
 • دارای سوء سابقه‌ای جنایی باشید که در آینده بتواند برای کشور کانادا مخاطره آفرین باشد.
 • پیشنهادی از یک کشور امن دیگر برای اقامت و اسکان را داشته باشید.
پناهندگی در کانادا چقدر زمان می‌برد؟

پناهندگی در کانادا چقدر زمان می‌برد؟

شما پس از درخواست خود برای پناهندگی در کانادا در مرز کانادا به مدت 2 هفته وقت خواهید داشت تا فرم‌های درخواست خود را تکمیل و به مراجع مربوطه ارائه دهید. پس از آن زمان جلسه برای تصمیم‌گیری مشخص خواهد شد و شما تا حداکثر 10 روز پیش از جلسه وقت دارید تا تمامی مدارک دال بر اثبات ادعاهای خود را تحویل دهید. در نهایت حداکثر تا 2 ماه بعد نتیجه قطعی به شما اعلام می‌شود. اما اگر در کانادا حضور دارید و به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید باید در یک جلسه تایید صلاحیت شرکت نمایید. تا حداکثر 60 روز بعد تایید صلاحیت شما اعلام شده و زمان جلسه بررسی تعیین می‌شود که در این‌جا نیز تا 10 روز پیش از جلسه باید تمامی مدارک دال بر ادعاهایتان را تحویل دهید. پس از جلسه 30 تا 60 روز زمان برده تا نتیجه قطعی به شما اعلام شود.

راه درست و مطمئن مهاجرت

مشاوره رایگان مهاجرت

برای ارزیابی رایگان و اولیه شرایط، شماره خود را درج نمایید

کارشناسان آی مهاجرتی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آی مهاجرتی را در

اینستاگرام

دنبال کنید.

از کجا درخواست پناهندگی کنیم؟

برای درخواست پناهندگی در کانادا، متقاضی باید در داخل کشور یا در مرز کانادا وارد شود. پس از ورود به کانادا، متقاضی باید در اولین فرصت به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را ثبت کند. دقت کنید که پس از ثبت درخواست، بررسی نهایی و تصمیم قطعی بر عهده هیئت مهاجرت و پناهندگان کانادا (IRB) خواهد بود.

درخواست پناهندگی پس از ورود به فرودگاه کانادا

هنگام ورود به کانادا در فرودگاه می‌توانید درخواست پناهندگی کنید. افسران مهاجرت آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA)، آژانس مجری قانون کانادا که مسئول کنترل مرز است، عکس و اثر انگشت شما را می‌گیرند، هویت شما را تأیید می‌کنند، یک غربالگری امنیتی انجام خواهند داد و از شما سوالاتی می‌پرسند. آن‌ها همچنین در مورد مراحل بعدی که باید برای درخواست پناهندگی خود دنبال کنید به شما خواهند گفت.
برای تکمیل بخش اول درخواست پناهندگی خود، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • از شما خواسته می‌شود که فرم‌های درخواست را در فرودگاه با کمک یک افسر CBSA تکمیل کنید.
 • قرار ملاقات مصاحبه با یک افسر مهاجرت در تاریخ بعدی برای تکمیل درخواست داده خواهد شد.
 • یا به شما 45 روز فرصت داده می‌شود تا فرم‌های درخواست را به صورت آنلاین تکمیل کنید، که می‌توانید آن را به تنهایی یا با کمک حقوقی تکمیل کنید.
درخواست پناهندگی پس از ورود به فرودگاه کانادا

درخواست پناهندگی در مرز زمینی

اگر از ایالات متحده می آیید و می خواهید در مرز کانادا درخواست پناهندگی کنید، باید بدانید که برخی محدودیت ها اعمال می شود. تحت حکومت کانادا – ایالات متحده توافق نامه کشور ثالث امن (STCA) و پروتکل آن، شما نمی توانید در مرز کانادا ادعایی داشته باشید و به ایالات متحده بازگردانده خواهید شد، مگر اینکه واجد شرایط استثنا در این توافق باشید.

STCA صرف نظر از اینکه ادعای خود را در یک پست مرزی رسمی زمینی مطرح کرده اید یا از بین پست های مرزی رسمی زمینی عبور کرده اید، برای شما اعمال می شود. جهت اطلاع از لیست استثناهای STCAبا کارشناسان آی مهاجرتی تماس حاصل کنید.

درخواست پناهندگی از داخل کانادا

اگر در کانادا ساکن هستید و مایل به درخواست پناهندگی می‌باشید، باید یک حساب پورتال در وب سایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ایجاد کنید و سپس درخواست پناهندگی خود را به صورت آنلاین ارسال کنید.

در زیر برخی از بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا را برای شما عزیزان بیان نموده‌ایم که مطالعه آنها قطعا راهگشا می‌باشد:

هزینه‌های پناهندگی در کانادا

در رابطه با هزینه‌های پناهندگی در کانادا باید مدنظر قرار دهید که اگر قصد داشته باشید به صورت قانونی وارد این کشور شوید باید هزینه های دریافت ویزا از هر روشی که ممکن خواهد بود را بپردازید که از آن جایی که پس از ورود قانونی به کانادا احتمال دریافت پناهندگی کاهش می یابد، افراد از طریق قاچاق و غیرقانونی اقدام می کنند.

البته اگر دلایل شخص بسیار محکم و قوی باشد از طریق ورود قانونی نیز شاید بتوان به پناهندگی رسید. ولی برای اقدام از طریق غیر قانونی معمولا قاچاق برها هزینه های بسیار گزافی طلب می کنند. همچنین با اینکه پس از ثبت درخواست پناهندگی در کانادا برخی از خدمات و کمک های دولت را کسب خواهید کرد، اما بازهم این موارد کافی نیستند و خودتان باید بسیاری از هزینه ها را تامین کنید.

هزینه‌های پناهندگی در کانادا

البته باید خاطر نشان کنیم که کمک های دولت نیز به مدت محدودی در نظر گرفته می شوند. به طورکل باتوجه به خطرات و ریسک بسیار بالایی که اخذ پناهندگی در کانادا دارد، اقدام از طریق روش های قانونی بسیار عاقلانه تر و همچنین با امنیت و شانس بیش تر و شاید مخارجی کمتر روبه رو شود.

مزایا و معایب پناهندگی در کانادا

معمولا در رابطه با امر پناهندگی در کانادا اطلاعات بسیار ضد و نقیضی در جامعه وجود دارد و بسیاری از افراد سودجو با انتشار اطلاعات غلط و یا تبلیغات دروغین در سدد سودجویی از افراد خواهان مهاجرت هستند. البته نمی‌توان گفت که پناهندگی نمی‌تواند در نهایت برای افراد سود و یا مزتی نداشته باشد، اما همواره در این اقدام شانس و احتمال حاکم است.

به خصوص که این روزها بر روی پناهندگی در کانادا با ویزای توریستی تبلیغات بسیاری در جریان است و افراد بسیاری از این روش با شکست مواجه می‌شوند. اما اگر بخواهیم مزایا و معایب امر پناهندگی در کانادا را بیان کنیم باید موارد زیر اشاره کرد.

Advantages and disadvantages of asylum in Canada

مزایا

 • امکان دستیابی به اقامت کانادا
 • امکان بهره‌مندی از بازار کار و تحصیل و خدمات کانادا
 • عدم نیاز به تخصص یا دانش خاص و حتی زبان

معایب

 • خطرات مالی و جانی زیاد
 • شانس و احتمالی موفقیت نامشخص
 • هزینه‌های بالا در صورت اقدام از طریق غیرقانونی
 • برخوردهای نامناسب با افراد مهاجر غیرقانونی در کانادا
 • اجبار به اقامت و زندگی در کمپ پناهجویان به مدت نامعلوم
 • کیفیت زندگی و خدمات پائین در کمپ‌ها
 • عدم دسترسی و بازگشت به کشور مبداء خودتان

دلایل رد درخواست پناهندگی در کانادا

ممکن است که درخواست پناهندگی در کانادا تحت شرایطی مورد قبول واقع نشده و شخص نتواند به پناهندگی این کشور دست پیدا کند. شاید شخص قادر نباشد یا به درستی نتواند ادعاهای خود را اثبات کرده و خطراتی که که برای وی در کشورش وجود دارد را به درستی شرح داده و اثبات کند.

یا ممکن است که دلایل و ادعاهای متقاضی و یا خطراتی که وی را تحت شعاع قرار داده‌اند چندان از دیدگاه دولت کانادا جدی نبوده و خطراتی آنان را تهدید نکند. البته باید بگوییم که برخی نیز با قصد فریب دادن و به دروغ ادعاهایی را مطرح می‌کنند که اگر این موضوع محرز شود، علاوه بر رد درخواست جریمه‌هایی نیز برای شخص در نظر گرفته خواهد شد.

که باید گفت اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن عدم دسترسی به خاک کانادا تحت هر شرایطی خواهد بود. باتوجه به تمامی شرایط و محدودیت‌ها و خطراتی که برای امر پناهندگی در کانادا وجود دارد، بهترین روش اقدام به مهاجرت از طریق روش‌های قانونی است.

همان‌طورکه گفتیم کارشناسان آی مهاجرتی در رابطه با پناهندگی در کانادا 2024 هیچ‌گونه خدمات یا مشاوره‌ای ارائه نخواهند کرد، اما در رابطه با سایر موارد و یا شرایط و روش‌های مهاجرتی به این کشور می‌توانید با مشاورین ما در دفاتر غرب و مرکزی تهران و یا دفتر شیراز در ارتباط باشید.

سوالات پرتکرار بررسی تمام جزئیات مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

سوالات پرتکرار در پایان را بخوانید و در صورتی که برای هر یک از موارد بالا سوالی برایتان وجود دارد، آن را با ما در بخش دیدگاه در میان بگذارید.

 

خیر روش پناهندگی به هیچ عنوان روشی مطمئن نخواهد بود.

بله در صورتی‌که در کشور خود به دلیل اقلیت مذهبی بودن و یا تغییر دین و مذهب مورد آزار و اذیت و یا خطرات جانی قرار گرفته باشید، می‌توان برای پناهندگی در کانادا اقدام کرد.

خیر برخلاف تصور عموم پناهندگی در کانادا با هزینه‌های بالایی مواجه است.

طبق قوانین افرادی که به دلایل مختلف در کشور خود در معرض خطر جانی، آزار و اذیت و شکنجه قرار داشته باشند و دلایل آن غیر انسانی نباشد خواهند توانست برای پناهندگی در کانادا اقدام کنند.

خیر به هیچ عنوان پناهندگی در کانادا بهترین روش مهاجرت نیست، بلکه تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری و سایر روش‌های مهاجرت قانونی به کانادا بهترین روش‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه