تحصیل در مدارس آلمان

تحصیل در مدارس آلمان فرصتی استثنایی و عالی برای آشنایی با فرهنگ های مختلف و دسترسی به علم روز دنیا است . افراد از طریق تحصیل در مدارس این کشور می توانند سطح دانش و علم خود را گسترش دهند و با فرهنگ های متنوع نیز آشنایی پیدا کنند و زمینه موفقیت های شغلی و تحصیلی خود را در آینده رقم بزنند.

با توجه به تقاضای افراد برای تحصیل در مدارس آلمان ما در آی مهاجرتی ، این مقاله را به این موضوع اختصاص داده ایم تا بتوانید با مطالعه آن به اطلاعات کاربردی و جامع در این حوزه برسید و پاسخ تمامی سوال هایتان را دریافت کنید، لازم به ذکر است که صرف تحصیل در مدارس این کشور نمی توان برای افراد خانواده اقامت دریافت نمود.

تحصیل در مدارس آلمان

سیستم مدارس آلمان به گونه ای طراحی شده است که شما می توانید از هر مقطعی به نظام آموزشی این کشور وارد شوید.

فهرست مطالب

تحصیل دبیرستان در آلمان می تواند فرصت های بهتری برای ورود به دانشگاه های این کشور و بازار کار باشد ف چرا که شما را از پایه قوی می سازد . علاوه بر این از شما دعوت می کنیم تا با مطالعه عنوان مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت از سایر روش های ورود به این کشور نیز به خوبی مطلع شوید.

در ادامه این مقاله به تحصیل در مدارس آلمان و همچنین هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان می پردازیم و اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار می دهیم، پس تا انتهای آن با ما همراه باشید.

شرایط ثبت نام در مدارس آلمان

برای بررسی تحصیل در مدارس آلمان لازم است مروری بر شرایط ثبت نام در مدارس آلمان داشته باشیم تا بهتر بتوانید وارد این مسیر شوید، افراد از سن 6 سالگی باید به صورت اجباری وارد سیستم مدارس آلمان شوند و تا 9 سال اموزش های اولیه و پایه ای را پشت سر بگذارند.

در سیستم مدارس آلمان بلندترین دوره نیز 13 سال در نظر گرفته می شود که دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می سازد.

صفحه اصلی
تماس با ما
تصویر ویزاها
اعتبار سنجی آی مهاجرتی
رضایت مشتریان
وبینار مهاجرت
فرم ارزیابی شرایط
درباره ما

ویدیو و پادکست تحصیل در مدارس آلمان

در این ویدیو تحصیل در مدارس آلمان به عنوان یکی از انتخاب های خوب جهت ساختن آینده ای روشن به صورت کلی برای شما عزیزان شرح داده شده است .

توصیه می کنیم حتما به آن گوش دهید ، شاید شما نفر بعدی برای اقدام در این زمینه باشید.

نمایش ویدیو درباره کاور تحصیل در مدارس آلمان
تحصیل در مدارس آلمان

جالب است بدانید که هر ایالت دراین کشور قوانین مخصوص به خود را برای دانش آموزان و تعداد سال های تحصیلی آن ها داشته باشند، اگر مشتاق کسب اطلاع در زمینه شرایط سیستم آموزشی این کشور هستید، شما را به خواندن مقاله سیستم آموزشی آلمان که توسط کارشناسان آی مهاجرتی تدوین شده است دعوت می کنیم، در این مقاله به طور مفصل این سیستم مورد بررسی قرار گرفته است.

علاوه بر این افرادی متقاضی تحصیل در مدارس آلمان باید مدارک مشخص شده و لازم از سوی هر مدرسه را تهیه و ارائه دهند که در تمامی مدارس ف موارد زیر به عنوان یک رکن اصلی درخواست می شود:

 

 • پاسپورت معتبر
 • بیمه نامه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدرک زبان
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ریز نمرات
 • تکمیل فرم درخواست ( از سوی والدین )
تحصیل در دبیرستان های آلمان

تحصیل در دبیرستان های آلمان

عده زیادی که به دنبال تحصیل در مدارس آلمان می باشند، مشتاق اطلاع از شرایط تحصیل در دبیرستان های آلمان هستند، به این دلیل که تحصیل در دبیرستان های آلمان می تواند برای آن ها تبدیل به سکوی پرش به سمت اهداف شغلی و اجتماعی شان در آینده شود و مسیر آن ها را هموارتر سازد . دبیرستان های آلمان از سطح علمی و امکانات آموزشی بسیار خوبی برخوردار بوده و به جدیدترین امکانات مجهزند، به همین دلیل خیالتان از بابت کیفیت آموزش کاملا راحت باشد.

سال تحصیلی در آلمان از اواخر آگوست تا ژانویه ادامه داشته و شامل دو ترم می باشد . هم چنین در فصول مدرسه این کشور دارای تعطیلات 6 هفته اس در تابستان، تعصیلات دو هفته ای کریسمس و تعطیلات کوتاه مدت عید پاک در پاییز است و شامل دوره متوسطه اول و دوره متوسطه دوم می باشد.

افراد از سن 14 سالگی می توانند به دوره دبیرستان وارد شوند که تحصیل در دبیرستان های آلمان نیاز به دانش زبان آلمانی دارد، چرا که در مدارس دولتی این کشور زبان تدریس، آلمانی است و فرد باید توانایی درک دروس به این زبان را داشته باشد.

سیستم نمره دهی در مدارس آلمان

سیستم نمره دهی در مدارس آلمان بر اساس عدد 1 تا 6 است که عدد 1 دلالت بر وضعیت عالی و عدد 6 دلالت بر وضعیت بسیار بد دارد، دانش آموزانی که مشغول به تحصیل در مدارس آلمان هستند؛ در طول سال تحصیلی خود 2 بار مورد ارزیابی قرار می گیرند و سطح علمی شان به والدین گزارش می شود . در صورتی که دانش آموز حداقل نمره را کسب نکند، در سال تحصیلی بعد باید مجدد آن درس را تکرار کند تا موفق به کسب نمره قبولی شود. 

تحصیل رایگان در مدارس آلمان

از مزیت ثبت نام در مدارس این کشور می توان اشاره داشت که امکان تحصیل رایگان در مدارس دولتی آلمان وجود دارد که موقعیتی بسیار عالی محسوب می شود که البته نیازمند تسلط به زبان آلمانی می باشد.

بنابراین برای بهره مند شدن از امکانات تحصیل رایگان در مدارس آلمان باید به زباب بومی این کشور مسلط باشید، در غیر اینصورت باید دیگر مدارس موجود در این کشور که تدریس در آن ها به زبان انگلیسی است را انتخاب کنید و با پرداخت شهریه به تحصیل در بهترین مدارس آلمان بپردازید.

یکی دیگر از راه های بهره مند شدن از تحصیل رایگان در مدارس آلمان، این است که فرد در کلاس های آموزش زبان آلمانی که در این کشور برگزار می شود شرکت نموده و بعد از تسلط پیدا کردن، وارد مدارس دولتی و به تحصیل می پردازد.

شایان ذکر است اگر والدین اقامت آلمان داشته باشند، فرزندان آن ها که در رده سنی کمتر از 18 سال هستند می توانند در این کشور به تحصیل رایگان مشغول شوند. از جمله مدارس رایگان در کشور آلمان می توان به اشنایز اشاره داشت که در رده یکی از بهترین مدارس آلمان نیز به شمار می آید و طرفداران زیادی دارد، ساعت تحصیل در چنین مدارسی از حدود 8 صبح آغاز می شود و تا حدود 13:30 ظهر ادامه پیدا می کند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل رایگان

مدارک مورد نیاز برای تحصیل رایگان در این کشور به شرح زیر است:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • بیمه نامه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی پزشکی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دبیرستان
 • آخرین مدرک تحصیلی 
 • ریز نمرات 

مدارس خصوصی در کشور آلمان

از دیگر روش های تحصیل در مدارس آلمان از طریق مدارس خصوصی در کشور آلمان است، تفاوت مدارس خصوصی و دولتی در این است که برای تحصیل در مدارس خصوصی احتیاج به پرداخت شهریه وجود دارد و علاوه بر این، مدارس خصوصی بر خلاف مدارس دولتی که توسط دولت راه اندازی و سازماندهی می شوند، توسط شرکت های خصوصی، انجمن های مختلف و کلیساها سازماندهی می شوند.

مدارس خصوصی در کشور آلمان اغلب شیوه تدریس و آموزش خاص خود را داشته و معمولا در آن ها به زبان انگلیسی صورت می گیرد و زبان های دیگری مانند آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی و ایتالیایی به عنوان زبان دوم تدریس می شوند.

تحصیل در مدارس خصوصی آلمان

جهت انتخاب مسیری صحیح تحصیل در کشور آلمان توصیه می کنیم تا مطالعه عنوان های زیر را نیز از دست ندهید.

مدارس بین المللی در آلمان

از انواع دیگر مدارس موجود در این کشور مدارس بین المللی هستند که برای تحصیل در مدارس آلمان گزینه بسیار مناسبی به شمار می روند ، در این کشور حدود 300 مدرسه بین المللی وجو دارد که تدریس در مدارس بین المللی در آلمان به زبان انگلیسی بوده و فرصت بسیار خوبی برای دانش آموزانی بین المللی است که به زبان آلمانی تسلط کافی ندارند.

اکثر مدارس بین المللی دو زبانه هستند و علاوه بر انگلیسی، به زبان فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، ژاپنی و یا آلمانی نیز آموزش ها را ارائه می دهند؛ در مدارس بین المللی آلمان، دانش آموزان با درس هایی مانند ریاضی، علوم و آی تی نیز آشنایی پیدا می کنند که همین امر موجب پیشرفت و ایجاد امکان رقابیت در سطح بین المللی برای آن ها می شود.

مدارس بین المللی در آلمان را می توان در زمره بهترین مدارس آلمان برشمرد که از خوابگاه و سایر امکانات رفاهی و اقامتی برخوردار هستند، اگر فرد برای تحصیل در این مدارس ثبت نام کند خوابگاه مدرسه حضانت فرد را به عهده می گیرد و بنابراین او به راحتی میتواند برای ویزای تحصیلی اقدام نماید، در واقع می توان مدارس بین المللی را به نوعی شبانه روزی نیز دانست که امکانات اقامتی را نیز در اختیار دانش آموز قرار می دهند . دانش آموزان در مدارس بین المللی می توانند در امتحانات مختلف مانند گواهینامه دبیرستان متوسطه (Mittlere Reife Hauptschulabschluß) و Abitur (Examination of School Leaving)شرکت کنند.

راه درست و مطمئن مهاجرت

مشاوره رایگان مهاجرت

برای ارزیابی رایگان و اولیه شرایط، شماره خود را درج نمایید

کارشناسان آی مهاجرتی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آی مهاجرتی را در

اینستاگرام

دنبال کنید.

اسامی مدارس بین المللی در آلمان

برای تحصیل در مدارس آلمان اطلاع از نام و محل قرار گیری مدارس مختلف بسیار کمک کننده خواهند بود و باعث می شود بتوانید راحت تر اقدام و پیگیری کنید.

به همین دلیل کارشناسان ما در مجموعه آی مهاجرتی جهت سهولت شما عزیزان اسامی مدارس بین المللی در آلمان را در جدول به همراه شهر قرار گیری آن ها جمع آوری کرده اند و امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

شرایط مدارس بین المللی آلمان به این صورت است که یا به صورت مدارس دخترانه و یا مدارس پسرانه اداره و برخی نیز بدون تفکیک جنسیتی برگزار می شوند.

دانش آموزانی که در مدارس بین المللی مشغول به تحصیل می شوند، در طی تابستان 6 هفته تعطیل هستند و در طول سال جمعا 190 روز مشغول تحصیل می باشند.

برای تحصیل در این مدارس فرد متقاضی باید شهریه پرداخت کند تا بتواند از امکانات و آموزش های این مدارس بهره مند شود.

از جمله امکانات این مدارس می توان به کلاس های نقاشی ، دوره های شطرنج ، باشگاه ورزشی ، خوابگاه ، فعالیت های فوق برنامه ، دوره های عکاسی و فیلمبرداری و خدمات حمل و نقل اشاره کرد.

در ادامه مقاله تحصیل در مدارس آلمان خوب است اشاره به مزیت های این مدارس نیز داشته باشیم، مزیت مدارس بین المللی در آلمان به شرح زیر است:

نام مدرسه شهر
مدرسه بین المللی برلین برلین
مدرسه بریتانیایی برلین برلین
مدرسه مترو پولیتن برلین برلین
مدرسه بین المللی براونشویگ-ولفسبورگ برلین
مدرسه بین المللی درسن درسن
مدرسه بین المللی کلن کلن
مدرسه بین المللی درمن درمن
مدرسه بین المللی مستقل بن بن
مدرسه بین المللی استروتف فرانکفورت
مدرسه بین المللی فرانکفورت فرانکفورت
مدرسه بین المللی دوسلدروف دوسلدروف
 •  برخورداری از استانداردهای بالاتر
 •  امکانات و تجهیزات آموزشی و رفاهی بیش تر
 •  امکان رقابت با برترین های جهان در زمینه علمی
 • مدرک قابل پذیرش برای تمام دانشگاه ها در سراسر دنیا
 •  ارائه مدرک بین المللی و منطبق بر استانداردهای بین المللی
 • جمعیت کمتر

هزینه تحصیل در مدارس آلمان

یکی از مهم ترین جنبه های تحصیل در مدارس آلمان ، هزینه پرداختی به عنوان شهریه است که باید قبل از هرگونه اقدامی در مورد آن اطلاع کافی داشته باشید و سپس جهت دریافت ویزای تحصیلی دبیرستان آلمان اقدام نمایید.

هزینه تحصیل در مدارس آلمان بستگی به نوع مدرسه و همچنین مقطع تحصیلی دارد . همانطور که گفته شد مدارس دولتی در این کشور رایگان هستند و نیازی به پرداخت هیچ گونه شهریه ای ندارند که البته پیشینه تحصیلی بسیار عالی را از دانش آموز طلب می کنند.

در مقابل مدارس خصوصی قرار دارند که ضمن داشتن شرایط پذیرش آسان تر با توجه به مقطع تحصیلی و امکانات شهریه ای بالا از 4 تا 35 هزار یورو را گاها از دانش آموزان دریافت می کنند.

نام مدرسه هزینه تحصیل
مدرسه بین المللی برمن 12-16 هزار یورو
مدرسه بین المللی بن 5-9 هزار یورو
مدرسه بین المللی هانوفر 13-15 هزار یورو
مدرسه بین المللی اشتوتگارت 16-17 هزار یورو
مدرسه بین المللی لایپزیگ 4500 تا 10 هزار یورو
مدرسه بین المللی فرانکفورت 21-25 هزار یورو
مدرسه بین المللی براندسبورگ 15-18 هزار یورو
 

البته منظور از مدارس خصوصی دو نوع مدرسه بین المللی و شبانه روزی هستند که معمولا مدارس شبانه روزی به دلیل داشتن تمامی امکانات لازم برای زندگی دائم دانش آموزان شهریه بالاتری دارند . هزینه تحصیل در مدارس بین المللی آلمان بستگی به مقطع تحصیلی از 4 تا 25 هزار یورو متغیر و هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی آلمان می تواند از 20 تا گاها 35 هزار یورو برسد.

مقاله هزینه زندگی و مهاجرت به آلمان که توسط همین مجموعه تهیه شده است می تواند اطلاعات بسیار کاربردی و جامعی در مورد هزینه های زندگی در این کشور و همچنین چگونگی وارد شدن به خاک این کشور را در اختیارتان قرار دهد، بنابراین شما را به خواندن آن دعوت می کنیم تا بتوانید برای هزینه هایتان مدیریت بهتری داشته باشید.

ویزای دانش آموزی آلمان

اگر به فکر تحصیل در مدارس آلمان هستید، لازم است بدانید که داشتن ویزای دانش آموزی آلمان از ضروریات است که شامل افراد زیر 18 سال نیز می شود و  فرد باید از طرف یک فرد آلمانی یا فردی که در کشور آلمان اقامت دارد قیوم قانونی داشته باشد؛ در غیر این صورت نمی تواند به تحصیل در مدارس آلمان بپردازند، دانش آموز می تواند از مدرسه ای که پذیرش گرفته درخواست قیومیت کند و اکثر مدرسه ها نیز چنین درخواستی را برای عدم ایجاد مشکل در ویزای تحصیلی فرد می پذیرند.

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که برای دریافت ویزای دانش آموزی آلمان؛ احتیاج به ارائه نامه پذیرش مدرسه به سفارت آلمان یا کنسولگری این کشور است و صدور ویزای دانش آموزی حدود 30 روز تا 3 ماه زمان می برد، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش آموزی آلمان شامل موارد زیر است:

ویزای دانش آموزی آلمان
 • پاسپورت
 • بیمه نامه
 • آخرین مدرک تحصیلی به زبان آلمانی
 • نامه پذیرش از مدرسه
 • مدرک زبان
 • گواهی سلامت
 • انگیزه نامه
 • ریز نمرات
 • 2 قطعه عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزا

شرایط والدین در حین تحصیل فرزندان

از شرایط والدین در حین تحصیل فرزندان می توان به این نکته اشاره داشت که امکان دریافت ویزای همراه برای دانش آموزان محصل در این کشور وجود ندارد و فرد تنها در صورتی که ازدواج کرده باشد و یا فرزند زیر 18 سال داشته باشد می تواند از طریق ویزای همراه برای همسر و فرزند خود اقدام کند ، در غیر این صورت دانش آموزان زیر 18 سال نمی توانند درخواست ویزای همراه برای والدین خود نمایمد.

البته اگر والدینی دارای اقامت آلمان باشند، می توانند فرزندشان را به سیستم آموزشی آلمان بفرستند و هیچ گونه محدودیتی از این نظر برای سکونت خود آنها وجود ندارد.

در این مقاله ما شرایط تحصیل در مدارس آلمان را مورد بررسی قرار دادیم تا در جریان کامل قوانین و مدارک لازم قرار بگیرید، ضمنا مقاله تحصیل درآلمان و بررسی شرایط که توسط همین مجموعه تهیه شده است ، می تواند برایتان بسیار کمک کننده و سودمند باشد، علاوه بر این می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در شرکت آی مهاجرتی در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید ، این مجموعه شما را در تمام مراحل همراهی می کند و می توانید آسوده خاطر به این کشور مهاجرت کنید.

سوالات پر تکرار تحصیل در مدارس آلمان

با درج سوالات خود در بخش دیدگاه نیز می توانید پاسخ سوال خود را با توجه به شرایطی که دارید ، از کارشناسان ما دریافت کنید.

خیر، چنین امکانی وجود ندارد. خانواده می توانند با داشتن دعوتنامه به این کشور سفر کنند و به طور موقت در کنار فرزند خود زندگی کنند.

مدارس دولتی، مدارس خصوصی، مدارس بین المللی یا شبانه روزی

در مدارس دولتی تدریس به زبان آلمانی است.

در مدارس بین المللی آلمان، تدریس به زبان انگلیسی صورت می گیرد و اکثرا تدریس به زبان های دومی مانند اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی نیز ارائه می دهند.

در مدارس خصوصی آلمان، تدریس به زبان انگلیسی است و زبان هایی مانند آلمانی اسپانیایی، فرانسوی و ایتالیایی به عنوان زبان دوم تدریس می شوند.

در ادامه نیز ویدیوهای کلاینت های آی مهاجرتی که به راحتی به ویزای کشور آلمان دست یافته اند را مشاهده می نمایید:

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه