آلمان در یک نگاه: کشوری با مهاجرپذیری بالا

آلمان کشوری با مهاجرپذیری بالا با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان یکی از کشورهای قدرتمند اروپا و جهان می‌باشد که در قلب اروپا واقع شده و 9 کشور دیگر را در همسایگی خود دارد. این کشور شامل 16 ایالت است که هر کدام قانون اساسی خود را دارند و از نظر سازمان داخلی تا حد زیادی مستقل هستند.

آلمان یکی از ارکان اصلی اتحادیه اروپا شناخته می‌شود و دومین کشور پر جمعیت قاره اروپا نیز لقب می‌گیرد. کشوری که در نگاه اول کشوری قانونمند با فرصت‌های کاری بسیار بوده و صنایع و کارخانه‌ها بسیار بزرگ و مدرنی را در خود جای‌ داده است، صنایعی که هرکدام در نوع خود در میان بهترین‌های جهان قرار می‌گیرند.

آلمان در یک نگاه: کشوری با مهاجرپذیری بالا

با شناخت هرچه بهتر کشور آلمان درمی یابید که دلایل مهاجرت چشمگیر به این کشور از اقصی نقاط جهان بی شمار است.

فهرست مطالب

شرایط اقتصادی آلمان یکی از بهترین‌های حال حاضر جهان بوده و بزرگ‌ترین اقتصاد ملی اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان لقب گرفته است. اقتصادی که با شکوفایی و رشد روزافزون خود شرایط زندگی و رفاه را برای ساکنین خود باکیفیت‌تر کرده و چشم بسیاری از مهاجرین را به خود دوخته است. بر روی این عنوان ما کلیک نمایید تا به شناختی دقیق در این رابطه برسید.

علاوه بر شرایط اقتصادی شکوفا، امنیت در آلمان نیز ستودنی است و نرخ جرم و بی‌ثباتی در این کشور یکی از پائین‌ترین‌ها در میان تمامی کشورهای جهان است. شما با امنیت مالی، جانی و اجتماعی بسیار بالایی در این کشور مواجه خواهید شد. علاوه بر این مهاجرین نیز با نژادپرستی بسیار کمی مواجه بوده و برخوردهای بسیار خوبی را از شهروندان آلمانی دریافت می‌کنند.

آلمان چگونه کشوری است؟

آلمان یکی از کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیاست که باتوجه‌به جمعیت مرفه و سالخورده‌ای که دارد، نیاز بالایی به نیروی کار پیدا کرده است. این باعث شده که شرایط مهاجرت به این کشور بسیار فراهم شده باشد، اما درصورتی‌که دارای تخصص یا دانشی بوده و بتوانید برای اقتصاد آن کارآمد باشید.

صفحه اصلی
تماس با ما
تصویر ویزاها
اعتبار سنجی آی مهاجرتی
رضایت مشتریان
وبینار مهاجرت
فرم ارزیابی شرایط
درباره ما

ویدیو آلمان در یک نگاه + پادکست

آلمان یکی از مهم‌ترین اعضای اتحادیه اروپا و دومین کشور پرجمعیت این قاره است که مونا به صورت مختصر نگاهی بر آن خواهد داشت.

ضمن تماشای این ویدیو با مشاورین ما در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید تا به شناختی هرچه بهتر از روش‌های مهاجرت به این کشور برسید.

 

نمایش ویدیو درباره کاور ویدیو آلمان در یک نگاه
آلمان در یک نگاه: کشوری با مهاجرپذیری بالا

آلمان یک کشور توریستی و جذاب نیز شناخته می‌شود و سالانه هزاران گردشگر از اقصی‌ نقاط جهان برای بازدید از آن راهی شهرهای مختلف این کشور می‌شوند. لیست ۱۰تایی جاذبه‌های گردشگری آلمان را مطالعه کنید تا با مکان‌های دیدنی که در برگیرنده صدها سال فرهنگ، تاریخ و هنر این سرزمین هستند، آشنا شوید.

اگر شما از جمله افرادی هستید که علاقه به زندگی در مکانی 4 فصل را دارید و تحمل تابستان یا زمستان های بسیار بلند برایتان سخت است، آلمان می تواند مقصدی مناسب برای شما شناخته شود. شرایط آب و هوایی آلمان به نحوی است که شما در این کشور برف و یخبندان و یا گرمای طولانی را به ندرت خواهید دید و همواره گردش فصل ها را تجربه خواهید کرد.

راه های مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت

در حال حاضر بیش از 300 هزار ایرانی در کشور آلمان ساکن بوده و به آنجا مهاجرت کرده اند که هرکدام خود را به نوعی و از طریق یکی از روش های مهاجرتی به این کشور رسانده اند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که قصد مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آن را دارید، روش های متفاوتی پیش رویتان قرار دارد که هرکدام دارای شرایط، قوانین و ویژگی های خود هستند. با کلیک بر روی عنوان معرفی بهترین راه های مهاجرت به آلمان + اخذ اقامت می توانید با بهترین مسیرهای ورود به این کشور آشنا شوید.

این که شما بتوانید باتوجه‌به اهداف، بودجه، تمکن مالی، سن و دیگر شرایط خودتان بهترین روش را برای اخذ راه های مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت انتخاب کنید، خود تاثیر بسیاری در موفقیت‌تان خواهد داشت. انتخاب روش نامناسب به دلیل بررسی های دقیق سفارت و این‌که شما چندان برای آن هدف مناسب نخواهید بود، می‌تواند شانس موفقیت شما را بسیار کاهش دهد.

بهترین روش های مهاجرت به آلمان

بهترین روش های مهاجرت به آلمان

در حال حاضر طبق قوانین مهاجرتی کشور آلمان متقاضیان خود را به روش‌های گوناگونی می‌توانند به این کشور برسانند که در حال‌حاضر بهترین روش های مهاجرت به آلمان برای شهروندان خارجی به شرح زیر هستند:

 • مهاجرت تحصیلی به آلمان
 • مهاجرت کاری به آلمان
 • اقامت و مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان
 • مهاجرت از طریق ثبت شرکت در آلمان
 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به آلمان از طریق کارآفرینی
 • مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 • مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

همان‌طور که مشاهده می‌نمایید و از اسم هریک از این روش‌ها مشخص است، هرکدام از آن‌ها کاملاً متفاوت با یکدیگر بوده و می‌تواند برای برخی از متقاضیان مناسب باشد. به ‌نوعی نمی‌توان تمامی راه‌های موجود را برای یک متقاضی مناسب دید که این شما را الزام می‌کند تا با راهنمایی و مشاوره تیم کارشناسان خبره آی مهاجرتی بتوانید بهترین روش را برگزیده و از طریق آن اقدام نمایید.

اما یک میان‌بری که این روزها می‌تواند شانس شما را برای مهاجرت به آلمان بالاتر ببرد، به‌خصوص افرادی که رزومه چندان قوی نداشته که بتوانند مستقیماً برای این امر اقدام کنند، مهاجرت به آلمان از طریق ارمنستان می‌باشد. شما می‌توانید ارمنستان را به‌ عنوان یک مقصد اولیه و کوتاه‌ مدت با توجه ‌به روش‌هایی که در دسترس می‌باشد، انتخاب نموده و پس از تهیه یک سابقه و رزومه قوی برای رسیدن به آلمان اقدام کنید.

راه درست و مطمئن مهاجرت

مشاوره رایگان مهاجرت

برای ارزیابی رایگان و اولیه شرایط، شماره خود را درج نمایید

کارشناسان آی مهاجرتی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آی مهاجرتی را در

اینستاگرام

دنبال کنید.

آشنایی با مهم ترین قوانین مهاجرت به آلمان

مطلب مهمی که در رابطه‌ با مهاجرت به کشور آلمان وجود دارد، اینکه قوانین مهاجرتی این کشور همواره باتوجه‌به شرایط، اقتصادی، سیاس و اجتماعی آن در حال تغییرات ریز و درشتی است و داشتن اطلاعات به‌روز و دقیق از قوانین مهاجرت به آلمان از کنترل متقاضیان مهاجرت خارج می‌باشد.

این امر را باید به متخصصین و مشاورین فعال در این حوزه نظیر کارشناسان آی مهاجرتی سپرد که همواره از آخرین تغییرات و قوانین مطلع بوده و می‌توانند شما را به نتایج مطلوب و موفقیت‌آمیزی برسانند. علاوه بر این متخصصین فعال این حوزه با توجه ‌به تجاربی که در برخورد و مواجه با سفارت‌ها و آفیسرهای هریک از این سفارت‌ها دارند، می‌توانند شما را برای ارائه یک مصاحبه ایده‌آل راهنمایی و همراهی کرده تا بتوانید شانس صدور ویزای خود را به حداکثر ممکن برسانید.

بهترین شهرهای آلمان برای زندگی

شناخت بهترین شهرهای آلمان برای زندگی را باید یکی از مهم‌ترین ارکانی در نظر گرفت که در امر مهاجرت به این کشور باید مورد بررسی و شناخت قرار بگیرد. آلمان کشوری بسیار جذاب با شهرها و مناطق متفاوت است که هرکدام می‌تواند ویژگی خاصی را برای شما به ارمغان آورد. البته هدف شما از مهاجرت نیز تأثیر زیادی بر انتخابتان خواهد گذاشت.

اگر برای تحصیل به آلمان مهاجرت می‌کنید، باید بهترین مقصدهای تحصیلی را بشناسید و اگر برای کار و کسب درآمد به آن جا می‌روید باید بهترین شهرهای آلمان برای کار را مورد بررسی قرار داده و بشناسید.

از آنجا که آلمان از جمله مقصدهای کاری نخست در اروپا و جهان به شمار می رود، کارشناسان ما با تهیه یک مطلب بهترین گزینه‌ها را پیش‌روی شما قرار داده اند. حتما بر روی این عنوان کلیک کنید تا به بهترین انتخاب برسید.

بهترین شهرهای آلمان برای زندگی

در ادامه این بخش ما چندی از برترین شهرهای کشور آلمان را که برای هر نوع مهاجرتی چه مهاجرت تحصیلی، کاری و حتی سرمایه‌گذاری مفید است را به طور خلاصه به شما معرفی خواهیم نمود.

برلین پایتخت همیشه بیدار آلمان

برلین پایتخت همیشه بیدار آلمان است که پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر این کشور نیز لقب می‌گیرد. برلین مقر دانشگاه‌های معتبر و شناخته شده‌ای است که اخذ مدرک از هرکدام از آن‌ها می‌تواند آینده شما را به سمتی بسیار خوب هدایت نماید. دانشگاه‌هایی که سالانه دانشجویان خارجی بسیاری برای پذیرش در آن‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند.

این شهر برای مهاجرینی که به زبان آلمانی تسلط بالایی ندارند نیز بسیار مقصد خوبی است. ضمن این که برلین نقش مهمی را نیز در اقتصاد کشور آلمان ایفا می‌کند و بازار کار بسیار بزرگی را در اختیار ساکنین این کشور قرار داده است.

فرانکفورت شهر آسمان‌ خراش‌های بلند در آلمان

فرانکفورت به‌عنوان پنجمین شهر بزرگ آلمان، مرکز نهادهای مالی مانند بانک مرکزی اروپا، بورس فرانکفورت و دویچه بانک نیز می‌باشد و یکی از بهترین مقاصدی است که فعالین در حوزه‌های مالی و بانکداری در آلمان می‌توانند در نظر بگیرند.

این شهر به دلیل اقتصاد بسیار پر رونق آن بسیار مهاجرپذیر است. علاوه بر این جمعیت بسیاری از این شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند که به‌طورکلی فضای آن را بسیار پر رونق و پر نشاط ساخته است. اگر قصد دارید به المان بروید، حتماً فرانکفورت را در لیست خود قرار دهید.

مونیخ شهر صنعتی آلمان

مونیخ شهر صنعتی آلمان شناخته می‌شود که صنایع بسیاری از جمله خودروسازی، فناوری، الکترونیک و فیلمسازی در این شهر رونق بالایی دارند. مونیخ مزایای بسیاری را پیشروی شما قرار می‌دهد تا به‌عنوان مقصد نهایی انتخاب شود، مزایایی نظیر: کار، درآمد، اقتصاد، رفاه، زیبایی و غیره.

البته باید هشدار دهیم که این شهر یکی از شهرهای گران آلمان شناخته می‌شود، اما در مقابل کیفیت زندگی و خدمات و امکانات بسیار خوبی را نیز در اختیارتان خواهد گذاشت. شما در این شهر مدرنیته را در کنار تاریخ مشاهده و لمس خواهید کرد و این می‌تواند تجربه‌ای منحصربه‌فرد را برای شما رقم بزند.

با مطالعه مقالات زیر کشور آلمان را برای مهاجرت هرچه بهتر بشناسید:

بررسی شرایط و هزینه‌های زندگی در آلمان

یکی از مباحث بسیار مهمی که هر فرد مهاجری باید حتماً آن را مورد بررسی قرار دهد، مبحث هزینه‌های مهاجرت و زندگی در کشور مقصد می‌باشد. دررابطه‌با هزینه‌های امر مهاجرت باتوجه‌به روش مهاجرتی انتخابی هزینه‌های پیشروی افراد نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال روش مهاجرتی کاری از روش تحصیلی ارزان بوده و روش تحصیلی نیز از روش سرمایه‌گذاری در آلمان و کارآفرینی در این کشور ارزان‌تر خواهد بود . با مطالعه عنوان شرایط مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در آلمان + دریافت اقامت می توانید به دقیق ترین جزئیات در این باره برسید.

در ادامه بررسی شرایط و هزینه‌های زندگی در آلمان باید بدانید که امر مهاجرت بدون هزینه ممکن نیست و یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های هزینه‌های پیش از نقل‌مکان و شروع اقامت در این کشور مربوط به ارائه تمکن مالی لازم به سفارت این کشور می‌باشد تا ثابت کنید که شما مخارج زندگی‌تان در آلمان را دارید و قصد مهاجرت و پناهندگی در این کشور را ندارید.

در جدول زیر برخی از مهم‌ترین هزینه‌هایی که پیش از نقل‌مکان به آلمان برای به نتیجه رساندن درخواست مهاجرت و ویزای خود نیاز به پرداخت آن‌ها خواهید داشت را مشاهده می‌کنید:

هزینه‌های مربوطه

مبلغ قابل‌پرداخت

اخذ ویزا

ویزای شنگن آلمان 80 یورو ویزای شنگن آلمان برای کودکان 6 تا 12 سال  40 یورو ویزای اقامت بلندمدت آلمان 75 یورو ویزای اقامت بلندمدت آلمان برای افراد زیر 18 سال 37.5 یورو

تمکن مالی

ویزای تحصیلی 12324 یورو در سال ویزای کاری 10332 یورو در سال ویزای آوسبیلدونگ آلمان 853 یورو در ماه ویزای همراه 10332 یورو در سال
ترجمه مدارک 5 تا 10 میلیون تومان
هزینه بلیت هواپیما 15 میلیون تومان به بالا
هزینه بیمه مسافرتی باتوجه‌به شرایط متقاضی از 140 هزار تومان تا 14 میلیون تومان
شهریه دانشگاه (روش تحصیلی) دانشگاه دولتی رایگان، دانشگاه خصوصی سالانه 4 هزار تا 20 هزار یورو

این بخشی از هزینه‌هایی است که شما باید پیش از مهاجرت و نقل‌مکان به کشور آلمان برای انجام امور مهاجرتی خودپرداخت نمایید که البته با توجه‌ به شرایط افراد می‌تواند موارد دیگری نیز به آن اضافه شود. اما در رابطه‌ با هزینه‌های پس از رسیدن به این کشور نیز باید بدانید که روش مهاجرتی و شهر محل اقامت شما نیز تأثیر مستقیمی بر میزان مخارجتان خواهد داشت.

به همین خاطر نمی‌توان اعداد و ارقام دقیقی را برای تمامی موارد در نظر گرفت. اما می‌توان بازه‌ای مشخص و یا رقمی را به طور متوسط بیان کرد که باتوجه‌به سوابق مهاجرتی دیگر افراد تاکنون به‌دست‌آمده است. در جدول زیر برخی از مهم‌ترین مخارج پیش روستان در این کشور را مشاهده خواهید نمود:

هزینه‌های مربوطه مبلغ قابل‌پرداخت
مخارج ماهانه یک فرد مجرد به طور متوسط 1200 یورو ماهانه
مخارج ماهانه یک خانواده 4 نفره به طور متوسط 3561 یورو ماهانه
هزینه اجاره آپارتمان یک خواب مرکز شهر به طور متوسط 821.84 یورو
هزینه اجاره آپارتمان یک خواب حومه شهر به طور متوسط 626.91 یورو
هزینه اجاره آپارتمان سه خواب مرکز شهر به طور متوسط 1,509.04 یورو
هزینه اجاره آپارتمان سه خواب حومه شهر به طور متوسط 1,160.93 یورو
هزینه موبایل، اینترنت و تلویزیون  220 یورو ماهانه
هزینه خوراک و نوشیدنی 150 تا 220 یورو ماهانه
هزینه بیمه سلامت 120.34 یورو
تفریح و سرگرمی 50 تا 150 یورو ماهانه
هزینه قبوض آب، برق، گاز و غیره 230 یورو ماهانه
هزینه حمل‌ونقل 100 یورو ماهانه
هزینه پوشاک به طور متوسط 100 یورو ماهانه

یکی از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده هزینه‌های زندگی در آلمان مربوط به میزان هزینه اجاره مسکن می‌باشد که اگر اطلاعات درستی در این باره داشته باشید، قطعاً می‌توانید در خرید ملک در آلمان و یا اجاره ملک در آلمان و اخذ اقامت به نتایج بسیار بهتری رسیده و گزینه‌های مناسب باقیمت‌های مناسبی را به دست آورید. در مقاله‌های مربوطه تمامی شرایط موجود در این کشور و آخرین قیمت‌ها در مناطق مختلف را شرح داده‌ایم.

دقت داشته باشید که شرایط مهاجرت و لایف‌استایل افراد تأثیر بسیاری بر میزان هزینه های زندگی در آلمان برای آنان خواهد داشت و افراد متفاوت می‌توانند در میزان هزینه‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. آماری که مشاهده کردید طبق آخرین و جدیدترین آمار و نرخ قیمت‌ها در سال 2024 از زندگی در کشور آلمان می‌باشد که می تواند ذهن شما را بیش تر روشن کند. کارشناسان ما در عنوان راهنمای جامع بررسی هزینه ها و شرایط زندگی در آلمان هر آنچه را که باید در این زمینه بدانید، در اخیتارتان قرار داده اند.

 

بررسی شرایط اخذ ویزای آلمان

اگر در پی مهاجرت به آلمان بوده‌اید، قطعاً متوجه شده‌اید که شما برای مهاجرت و نقل‌مکان به این کشور نیاز به ویزای آلمان و اجازه اقامت در این کشور را خواهید داشت که با روش‌های مختلفی دست‌یافتنی است. همان‌طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم روش‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور و اخذ ویزای آن در دسترس افراد قرار دارد.

نکته مهمی که باید در رابطه‌ با شرایط اخذ ویزای آلمان باید بدانید، اینکه انواع ویزای کشور آلمان به معنای اجازه موقت حضور و اقامت در این کشور می‌باشد که دارای تاریخ اتمام خواهد بود و کاملاً با اقامت دائم متفاوت است. البته اخذ ویزا و حضور در کشور آلمان تحت شرایط خاص و معلوم می‌تواند برای متقاضیان اقامت دائم و اجازه زندگی و حضور در این کشور بدون محدودیت را نیز به ارمغان آورد.

برای مثال با اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان شما به مدت‌زمان معلومی جهت گذراندن دوره تحصیلی خود می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید و پایان آن باید به کشور خود بازگردید.

 یا دررابطه‌با ویزای کار و ویزای سرمایه‌گذاری در این کشور با توجه ‌به مدت‌زمان قرارداد کاری و شرایط متقاضیان مدت زمانی مشخص و حداکثر ۲ساله اجازه اقامت و حضور در آلمان به شما داده می‌شود که البته قابل‌تمدید خواهد بود.

مهم‌ترین مورد دررابطه‌با اخذ ویزای کشور آلمان این است که مراحل آن کاملاً مجزا از اخذ پذیرش از دانشگاه یا یافتن کار و استخدام و حتی سرمایه‌گذاری در این کشور بوده و با سفارت این کشور سروکار خواهید داشت.

سفارت کشور آلمان نیز بسیار حساس و دقیق بوده و مدارک متقاضیان را بادقت بالایی بررسی می‌نماید، به همین خاطر هرگونه نقص یا ایراد می‌تواند درخواست شما با عدم‌پذیرش مواجه سازد.

به همین خاطر باید حتماً در مراحل اخذ ویزا از اطلاعات و مشاوره‌های کارشناسان خبره این امر نظیر مشاورین آی مهاجرتی استفاده نمایید تا هرگونه احتمال خطا را از میان برداشته و بالاترین شانس دریافت ویزای آلمان را برای خودتان فراهم آورید.

مدارک لازم اخذ ویزای آلمان

همان‌طور که گفتیم ارائه مدارک به سفارت آلمان دارای اهمیت بسیار بالایی خواهد بود که باید در تهیه و ارسال آن نهایت دقت را به عمل‌آورید. توجه داشته باشید که بر اساس روش‌های مختلف اخذ ویزا و همچنین شرایط متفاوت هریک از متقاضیان، مدارک موردنیاز هر فرد می‌تواند با یکدیگر دارای تفاوت‌هایی باشد.

شناخت این تفاوت‌ها و تهیه مدارک صحیح فقط از عهده افراد متخصصی برمی‌آید که سابقه ارتباط و مکاتبه با سفارت را داشته و می‌توانند بهترین مدارک را بر اساس شرایط شخصی شما برایتان جمع‌آوری نموده و ارسال نمایند. در ادامه برخی از مدارک مهم و اساسی که هر فرد متقاضی باید آن‌ها را به سفارت ارائه کند را تهیه کرده‌ایم.

همچنین برای شرایط دریافت ویزای دانشجویی آلمان  توصیه می‌کنیم که با یک کلیک از تمامی اطلاعات لازم برای این امر در مقاله مربوطه مطلع شوید. مدارک لازم اخذ ویزای آلمان به ترتیب زیر می‌باشد:

 

 • فرم درخواست ویزای آلمان
 • پاسپورت معتبر متقاضی با سوابق قبلی ویزاها
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • سند ازدواج در صورت وجود
 • کلیه اسناد ملکی
 • گواهی اشتغال به کار در صورت وجود
 • گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت محصل بودن)
 • گردش حساب 3 ماه اخیر به همراه تمکن مالی لازم
 • رزرو بلیت رفت و در صورت نیاز برگشت و واچر هتل
 • ارائه اصل دعوت‌نامه معتبر و قرارداد کاری از کارفرما (روش کاری)
 • ارائه مدرک پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه (مهاجرت تحصیلی به آلمان)

شرایط و قوانین دریافت تابعیت و شهروندی آلمان

برخی از افراد علاقه‌مند به مهاجرت به کشور آلمان در نهایت تصمیم بر این دارند که به تابعیت این کشور و پاسپورت آن نیز دست پیدا کنند که رسیدن به این امر نیازمند فراهم‌آوردن شرایط مختص به خود را دارد. در اولین قدم شما باید از طریق یکی از روش‌های مهاجرتی که گفتیم ویزای آلمان را به دست آورده و به این کشور مهاجرت کنید.

پس از آن باید بتوانید اقامت دائم آلمان را به دست آورید که برای مثال از طریق تحصیلی باید پس از پایان تحصیلات خود و دریافت مدرک از دانشگاه، موفق به یافتن شغلی مناسب و معتبر در این کشور شده و در آن استخدام شوید. 

در این صورت ویزای تحصیلی شما به ویزای کار تغییریافته و شما بر اساس قوانین ویزا و شرایط کار در آلمان می‌توانید اقامت دائم را به دست آورید.

شرایط و قوانین دریافت تابعیت و شهروندی آلمان

اما برای اخذ اقامت دائم از طریق کار در آلمان نیز پس از یافتن شغل و اخذ ویزای کاری و نقل‌مکان به این کشور، درصورتی‌که بتوانید 5 سال در آلمان ساکن بوده، شاغل باشید و مالیات خود را پرداخت نمایید، فرصت دریافت اقامت دائم برای شما فراهم خواهد آمد. اخذ اقامت دائم از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان نیز شرایط خود را داشته که در مقالات ثبت شرکت در آلمان، راه آسان برای دریافت اقامت این کشور می توانید به اطلاعات خوبی برسید.

قوانین دریافت شهروندی آلمان

شرایط و قوانین دریافت تابعیت و شهروندی آلمان دارای جزئیات خاصی می‌باشد که یکی از شرایط اصلی آن، این است که باید حداقل 8 سال در خاک این کشور اقامت مستمر داشته باشید. 

یعنی 3 سال پس از دریافت اقامت دائم خود در صورت ادامه حضور و زندگی در این کشور و داشتن دیگر شرایط لازم، می‌توانید به تابعیت آلمان برسید. مهم‌ترین شرایط لازم این امر به شرح زیر هستند:

8 سال اقامت حضور مستمر در این کشور به همراه اقامت دائم

داشتن تمکن مالی لازم جهت زندگی در آلمان

هیچ‌گونه سوابق محکومیت یا خلاف در مدت اقامت در این کشور نداشته باشید و قوانین آلمان را کاملاً رعایت کرده باشید.

داشتن تسلط کافی و حداقلی لازم به زبان آلمانی برای گذران امور زندگی (سطح B1 زبان آلمانی )

گذراندن موفقیت‌آمیز دوره و امتحان شهروندی (Einburgerungstest)

بررسی ویژگی های اخذ تابعیت آلمان در مقایسه با اقامت دائم

اما شاید برای برخی از افراد این سؤال نیز وجود داشته باشد که اخذ شهروندی و تابعیت کشور آلمان در مقایسه با اخذ اقامت دائم به‌تنهایی می‌تواند چه مزایا و ویژگی‌هایی را به ارمغان آورد؟! باید بگوییم این به نیاز و هدف شما بستگی خواهد داشت، اما می‌توانیم بگوییم که اخذ تابعیت در مقایسه با اقامت دائم می‌تواند مزایای زیر را برای شما به ارمغان آورد:

 • در اقامت دائم اجازه ترک کشور به مدت‌های بلند و نامعلوم وجود ندارد و می‌تواند آن را باطل کند، درحالی‌که شهروند آلمانی می‌تواند هر زمان برای مدت نامعلوم کشورش را ترک کند.
 • اخذ شهروندی آلمان برای شما پاسپورت این کشور را به ارمغان می‌آورد و شما بدون محدودیت و ویزا می‌توانید به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنید، اما در اخذ اقامت دائم هنوز پاسپورت شما متعلق به ایران است.
 • اجازه اقامت دائم بنان به هر دلیلی می‌تواند لغو گردد، اما شهروندی قابل‌لغو شدن نیست.
 • شهروندان آلمانی از حقوقی نظیر حق رأی، شرکت در فعالیت‌های سیاسی، حق محافظت قانونی کامل و حقوق اجتماعی کاملی (برخی خدمات بهداشتی و بیمه‌های اجتماعی) برخوردار می‌باشد، اما افراد دارای اقامت دائم از چنین امتیازاتی برخوردار نیستند.
 • افراد شهروند امکان استخدام به‌صورت رسمی در ادارات و سازمان‌های دولتی این کشور را نیز به دست می‌آورند.

البته باید بدانید که کشور آلمان امکان دو تابعیتی را نمی‌پذیرد و در صورت دریافت تابعیت این کشور، تابعیت قدیمی شخص باطل خواهد شد، مگر در شرایط بسیار خاص و محدودی که آن هم برای اکثر متقاضیان ایرانی در دسترس نمی‌باشد.

در این مطلب تلاش کردیم تا کشور آلمان و شرایط مهاجرتی به آن را برای شما عزیزان شرح دهیم، برای کسب اطلاعات تخصصی دررابطه‌با هریک از روش‌های مهاجرت به این کشور می‌توانید با کارشناسان تیم آی مهاجرتی در دفاتر غرب و مرکزی در تهران و یا دفتر شیراز تماس حاصل نموده و از راهنمایی‌های آنان بهره‌مند شوید.

سؤالات پر تکرار درباره کشور آلمان

با مطالعه سوالات پرتکرار در پایان نیز می توانید پاسخ برخی از پرسش های خود را یافته و به جواب برسید. همواره نیز به خاطر داشته باشید که مشاورین ما آماده پاسخگویی هب تمامی سوالات شما عزیزان هستند.

بله، کشور آلمان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و از ارکان اصلی و مهم آن می‌باشد.

در حال حاضر مهاجرت از طریق کار در این کشور ارزان‌ترین روش مهاجرتی به آلمان می‌باشد.

بله، دانشجویان خارجی می‌توانند از طریق تحصیل در آلمان به اقامت دائم این کشور برسند.

شما باید به‌صورت قانونی در این کشور شغلی یافته استخدام شوید و ویزای کار به دست آورید. در نهایت اگر 5 سال در آلمان زندگی کرده و مالیات بپردازید امکان دریافت اقامت دام آلمان را خواهید داشت.

در حال حاضر شهرهای برلین، مونیخ و فرانکفورت بهترین شهرهای آلمان برای زندگی هستند.

آلمان در حال حاضر دارای اقتصادی بسیار رو به پیشرفت بوده و یکی از بهترین بازارهای کاری قاره اروپا را در اختیار دارد.

بله، شهروندان ایرانی نیز درصورتی‌که بتوانند به روشی قانونی به آلمان مهاجرت کرده و پس از مدت زمانی معلوم و فراهم‌آوردن شرایط موردنیاز می‌توانند برای اقامت دائم آلمان و پس از آن برای اخذ تابعیت آلمان اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rate this post
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه