تحصیل در آلمان و بررسی شرایط

تحصیل در آلمان و بررسی شرایط به شما کمک می کند تا از همان ابتدا گام های خود را برای پذیرش در یکی از بهترنی کشورهای جهان به بهترین شکل ممکن بردارید . کارشناسان آی مهاجرتی در ادامه این مطلب به طور کامل تحصیل در آلمان و بررسی شرایط این اقدام را برای شما بررسی می نمایند.

تحصیل در آلمان در میان دانشجویان جهان به عنوان یکی از بهترین و معتبرترین مقاصد دنیا شناخته می شود و سالانه دانشجویان بسیاری از آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکا برای دریافت مدرک در مقاطع مختلف سعی به پذیرش و قبولی در دانشگاه های این کشور دارند که علاوه بر مدارک معتبری که برای آنان به همراه خواهد داشت؛ یک آینده تضمین شده و دستیابی به مشاغلی مناسب و پر درآمد را نیز مهیا می سازد.

تحصیل در آلمان و بررسی شرایط

داشتن مدرک زبان آلمانی جهت تحصیل در دانشگاه های آلمان می تواند یک امتیاز ویژه و بهره مندی از امتیازات متعدد به شمار برود.

فهرست مطالب

در این مطلب صفر تا صد تحصیل در آلمان را به شما ارائه خواهد کرد تا در سریع ترین زمان و با کم ترین هزینه بتوانید در معتبرترین دانشگاه های آلمان موفق به اخذ پذیرش شوید.

لازم است بگوییم که علاوه بر تحصیل در آلمان روش های دیگری نیز برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که مقاله مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آن تمامی مسیرها را به بهترین نحو به شما توضیح خواهد داد.

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان با توجه به مقاطع تحصیلی مختلف، رشته های گوناگون و دانشگاه های متعدد با یکدیگر تفاوت هایی دارد که در سایت هر دانشگاه تمامی شرایط و مدارک مورد نیاز برای هر رشته به طور کامل بیان شده است.

به طور کل پذیرش تحصیلی از آلمان در مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدرک دیپلم، مدرک زبان و رزومه کامل تحصیلی داشته و معدل دیپلم و ریزنمرات مقاطع دبیرستان در دروس مهم و پایه مرتبط با رشته تحصیلی دانشگاه اهمیت بسیاری دارد. 

صفحه اصلی
تماس با ما
تصویر ویزاها
اعتبار سنجی آی مهاجرتی
رضایت مشتریان
وبینار مهاجرت
فرم ارزیابی شرایط
درباره ما

ویدیو تحصیل در آلمان و بررسی شرایط + پادکست

در این ویدیو تلاش نموده ایم تا اصلی ترین مطالب در رابطه با بهترین دانشگاه های آلمان بر اساس شهر را به شما عزیزان معرفی کنیم و در صورت تمایل می توانید پادکست آن را نیز دانلود کرده و در فرصتی مناسب گوش دهید . 

از طریق تماس با مشاورین ما شما نیز می توانید در مدت زمانی کوتاه به ویزای تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور آلمان دست یابید.

نمایش ویدیو درباره کاور ویدیو تحصیل در آلمان و بررسی شرایط
تحصیل در آلمان و بررسی شرایط

اما در پذیرش مقاطع تحصیلات تکمیلیبه خصوص دوره دکترا معدل اثر کمتری خواهد داشت، و ارائه رزومه تحصیلی قوی مانندارائخ مقالات و پژوهش های بین المللی و معتبر بسیار مهم و بسیار تاثیر گذار است.

از دیگر شرایط ورود به دانشگاه های آلمان قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور می باشد؛ معمولا اکثر دانشگاه های آلمان علاوه بر مدارکی که گفته شد در رشته های تحصیلی مختلف برای پذیرش دانشجویان برتر اقدام به برگزاری آزمون اقدام می نمایند .

لازم است بدانید که دوره کارشناسی در آلمان 3 تا 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکترا نیز 3 تا 5 سال به طول می انجامد که بستگی به رشته تحصیلی دارد. همچنین تحصیل پزشکی 6 سال و تحصیل رشته دندانپزشکی و داروسازی نیز 5 سال زمان می برد.

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

مسلما برای برخی از متقاضیان تحصیل در آلمان این سوال وجود خواهد داشت که آیا مدرک زبان برای تحصیل در آلمان مورد نیاز است یا خیر؟ بله، دانشجویانی که قصد پذیرش در دانشگاه های آلمان را دارند؛ باید با توجه به زبان تحصیل خود مدرکی معتبر را جهت اثبات تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی به دانشگاه ارائه نمایند . خوشبختانه امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در آلمان وجود دارد که البته در اکثر موارد مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد و دوره کارشناسی غالبا به زبان المانی به دانشجویان ارائه می شود. پس اگر قصد تحصیل دوره لیسانس و یا رشته های پزشکی را در آلمان دارید. داشتن تسلط لازم و کافی و همچنین مدرک معتبر و قابل قبول دانشگاه برای این زبان از الزامات می باشد.

البته لازم به ذکر است که متقاضیان می توانند پیش از شروع تحصیل در دانشگاه؛ در دوره های آموزش زبان در کالج ها و موسسات زبان در این کشور شرکت نموده و علاوه بر تقویت سواد زبانی خود مدارکی معتبر نیز در این زمینه اخذ و به دانشگاه ارائه نمایند. در ادامه بررسی تحصیل در آلمان و بررسی شرایط آن لازم است یادآوری کنیم که مقطع دکترا نیز در این کشور اکثرا به زبان انگلیسی ارائه می شود و داشتن مدارک آیلتس یا تافل برای پذیرش الزامی است.اما مدرک زبان آلمانی برای پذیرش دانشگاه معمولا با توجه مقطع از سطح B1 و B2 می باشد که توسط دانشگته اعلام می شود.

راه درست و مطمئن مهاجرت

مشاوره رایگان مهاجرت

برای ارزیابی رایگان و اولیه شرایط، شماره خود را درج نمایید

کارشناسان آی مهاجرتی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آی مهاجرتی را در

اینستاگرام

دنبال کنید.

مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان

مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان همواره با توجه به روش اقدام و هدف از مهاجرت متفاوت است و از متقاضیان مختلف مدارکی با سطوح مختلف درخواست می شود. سطوح زبان آلمانی معمولا شامل موارد درون جدول می شود که هرکدام مربوط به هدف هایی مختلف است:

حال با توجه به روش ها و مقاطع تحصیلی مختلف هریک از این سطوح مورد تایید سفارت قرار می گیرد، ضمن اینکه به طور کلی آزمون هایی نظیر آزمون تلک TELC، آزمون موسسه TestDAF و آزمون زبان سفارت اتریش (OSD) از مجموعه آزمون های مورد تایید سفارت آلمان می باشند.

Germany Language certificate

سطح زبانقدرت ارتباط و تسلط زبانی
A1ساده ترین و عمومی ترین سطح یادگیری زبان آلمانی است و زبان آموز در این سطح قادر است جملات کوتاه و عمومی را درک کند.
A2امکان برقراری ارتباط در محیط های عمومی؛ برای مثال خرید از فروشگاه و حضور در اماکن عمومی
B1 و B2سطوح میانی زبان آلمانی، زبان‌آموز می‌تواند با تسلط نسبی به جملات و قواعد زبان آلمانی به راحتی با دیگران وارد گفتگو شود و به راحتی در این کشور زندگی کند.
C1 و C2سطوح پیشرفته زبان آلمانی؛ زبان آموزان سطوح پیشرفته به خوبی یک آلمانی اصیل می‌توانند صحبت کنند.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم برای تمامی دانشجویان و متقاضیان خارجی در تمامی رشته های پزشکی، مهندسی، اقتصاد و غیره امکان پذیر می باشد که با توجه به آن می تواند از 5 تا 6 سال برای زیر گروه های پزشکی و 3 تا 4 سال برای سایر زیر گروه ها به طول بیانجامد. مهم ترین مدرک مورد نیاز برای پذیرش این دوره همان مدرک دیپلم و ریز نمرات دوره دبیرستان می باشد.

ورود به دانشگاه های آلمان با مدرک دیپلم در دانشگاه های دولتی و خصوصی امکان پذیر است که هر کدام دارای شرایط پذیرش خاص خود هستند . همچنین زبان تدریس دوره های کارشناسی جهت پذیرش و ادامه تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم زبان آلمانی می باشد و دانشجو باید مدرکی معتبر جهت اثبات تسلط به این زبان را به دانشگاه ارائه نماید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید؛ اینکه مدرک دیپلم کشورمان در سیستم آموزشی آلمان معتبر و مورد تایید نیست و به همین خاطر دانشجویان پذیرفته شده باید پیش از شروع تحصیل در دانشگاه در دوره های پیش از دانشگاه در آلمان شرکت نمایند که این دوره معادل با دوره پیش دانشگاهی کشورمان بوده و افراد را برای تحصیل در دانشگاه آماده می سازد.

در دوره های پیش از تحصیل در آلمان دروس اصلی و مهم مرتبط و مورد نیاز رشته تحصیلی و زبان آلمانی به دانشجویان آموزش داده شده و در آخر دوره یک آزمون از آنان اخذ می شود که باید بتوانند نمره قبولی آن را به دست آورند.

حداقل معدل برای تحصیل در آلمان

شاید برای شما هم سوال شده باشد که آیا شرط معدل برای تحصیل در آلمان وجود دارد یا خیر؟ باید بگوییم که حداقل معدل برای تحصیل در آلمان باتوجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متفاوت است و هر مرکز آموزشی شرایط خود را در این باره اعلام می نمای.

اما به طور کلی جهت تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی فرد باید دارای معدل دیپلم بالای 15 باشد . البته پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیاز به معدل دیپلم بالای 17 و در برخی مراکز معدل بالای 18 دارد.

البته این بدین معنی نیست که تحصیل در آلمان با معدل پایین امکان پذیر نیست؛ اما این کار بسیار سخت است و شخص باید چنان رزومه قوی و با کیفیتی را به دانشگاه ارائه نماید که آن مرکز از تاثیر معدل چشم پوشی نماید.

حداقل معدل برای تحصیل در آلمان

ضمنا باید بگوییم که هرچه مقطع تحصیلی بالاتر می رود از تاثیر معدل در پذیرش آن دوره کم می شود؛ بدین صورت که معدل دوره کارشناسی برای پذیرش دوره کارشناسی ارشد تاثیر کمتری نسبت به معدل دیپلم برای پذیرش دوره کارشناسی دارد. در پذیرش دوره دکترا نیز معدل دوره کارشناسی ارشد تاثیر بسیاری کمی دارد و قبولی و پذیرش دانشجو فقط به رزومه، مقالات، پژوهش و افتخارات بین المللی شخص بستگی دارد . پس باید تحصیل در آلمان و بررسی شرایط پذیرش آن را با توجه به مقاطع، رشته و دانشگاه های مختلف جداگانه مورد بررسی قرار داد.

در عناوین زیر می توانید دو رشته مناسب به همراه دانشگاه و شهرهای کشور مناسب تحصیل در آلمان را به خوبی بشناسید.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

یکی از مزایای بسیار مهم و بسیار ویژه ای که تحصیل در آلمان می تواند برای دانشجویان خارجی به ارمغان آورد؛ امکان تحصیل رایگان در آلمان به زبان آلمانی می باشد. اگر دقت کرده باشید، گفتیم به زبان آلمانی؛ بله، اصلی ترین شرایط تحصیل رایگان در آلمان، تحصیل به زبان آلمانی است. یعنی اگر دانشجویی قصد تحصیل به زبانی دیگر را داشته باشد، امکان تحصیل رایگان وجود ندارد.

نکته دیگری که در رابطه با تحصیل در آلمان رایگان وجود دارد؛ این که تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور امکان پذیر است. به طور کلی تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان می باشد و شهریه ای از دانشجویان بابت تحصیل اخذ نمی شود.

اما اخذ مدرک از دانشگاه های خصوصی نیاز به پرداخت شهریه تحصیلی دارد؛ مگر اینکه شخصی بتواند به یکی از بورسیه های تحصیلی اعطایی از سوی دانشگاه مد نظر خود دست پیدا کند. البته باید بگوییم از آنجایی که دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل رایگان را فراهم می آورند؛ کمتر دانشجویی به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی می باشد.

پس به طور کل باید بگوییم که اگر خواهان تحصیل در آلمان رایگان هستید؛ باید بتوانید در یکی از دانشگاه های دولتی این کشور در مقطع کارشناسی و به زبان المانی موفق به اخذ پذیرش و قبولی شوید. برای کسب اطلاعات و راهنمایی های تخصصی با توجه به شرایط خودتان با کارشناسان آی مهاجرتی تماس حاصل فرمایید.

بورسیه های تحصیلی آلمان

در ادامه بررسی صفر تا صد تحصیل در آلمان همانطور که گفتیم کمتر دانشجویانی به دنبال اخذ بورسیه در آلمان هستند؛ مگر اینکه قصد تحصیل در دانشگاهی را داشته باشند که تحصیل در آن رایگان نباشد و یا در پی بورسیه هایی باشند که هزینه های اقامتی و زندگی آنان را نیز پوشش داده و به طور کلی نیاز به هیچ هزینه کردی جهت تحصیل در آلمان نداشته باشند.

بورسیه های تحصیلی آلمان توسط دانشگاه ها و موسسات مختلفی ارائه می شوند که هرکدام ویژگی ها و امتیازاتی متفاوت را داشته و از شرایط اعطای خاص خود بهره مند می باشند. اما به طور کلی امتیاز اعطای بورسیه به افرادی تعلق می گیرد که در اولین قدم دارای رزومه و سابقه تحصیلی بسیار درخشان و ممتاز باشند . ازجمله معتبرترین و مشهورترین بورسیه های تحصیلی آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 بورسیه DAAD

  • بورسیه اراسموس
  • بورسیه فردریش ایبرت
  • بورسیه هاینریش بل

• بورسیه کنراد آدناور

  • بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان

نکته قابل توجه این است که اکثر امتیازات و فرصت های بورسیه های تحصیلی در آلمان برای مقاطع تحصیلات تکمیلی و به خصوص دوره دکترا در نظر گرفته می شوند و دوره کارشناسی از بورسیه های بسیار محدودی برخوردار است. جهت اطلاع از جزئیات و شرایط بورسیه های مختلف این کشور مقاله شرایط بورسیه های تحصیلی آلمان را در سایت آی مهاجرتی حتما مطالعه فرمایید.

دانشگاه های کشور آلمان

در ادامه بررسی تحصیل در آلمان و بررسی شرایط این کشور؛ یقینا شناخت دانشگاه های کشور آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. هر دانشجو پیش از اقدام جهت ارسال مدارک و پذیرش در این کشور باید تمامی مراکز ارائه دهنده رشته تحصیلی خود را به طور کامل بررسی نموده و با مشاوره با متخصصین این حوزه و در نظر گرفتن شرایط خود برای پذیرش بهترین گزینه ممکن اقدام نماید.

با اینکه دانشگاه های آلمان همگی در دنیا معتبر و سرشناس هستند و اخذ مدرک از هرکدام یک موفقیت بزرگ می باشد؛ اما بازهم هرچه شما بتوانید در دانشگاهی معتبرتر و با درجه ای بالاتر در این کشور پذیرفته شده و مدرک خود را دریافت نمایید؛ یقینا آینده ای بسیار موفق تر را پیش رو خواهید داشت.

به طور کلی لازم است بگوییم که دانشگاه های آلمان در ارائه رشته های پزشکی و مهندسی جز برترین دانشگاه های جهان شناخته می شوند و اخذ مدرک در این رشته ها از دانشگاه های آلمان بسیار موفقیتی بزرگ تلقی می شود. مقاله بهترین دانشگاه های آلمان اطلاعاتی بسیار جامع و کامل و جزئیاتی دقیق را در رابطه با دانشگاه های این کشور به شما ارائه خواهد کرد؛ مطالعه آن را از دست ندهید. جدول برخی از مراکز برتر آلمان را به شما نشان می دهد:

v

دانشگاه رتبه جهانی
دانشگاه فنی مونیخ 49
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ 59
دانشگاه هایدلبرگ 65
دانشگاه آزاد برلین 118
دانشگاه هومبولت برلین 131
مؤسسه فناوری کارلسروهه 141
دانشگاه فنی آخن 147
دانشگاه فنی برلین 158

هزینه های تحصیل در آلمان

به جرات می توان گفت که دانشجویان خارجی جهت تحصیل در آلمان و بررسی شرایط آن؛ همواره یکی از دغدغه های آنان شرایط هزینه های این کشور است. خوشبختانه همانطور که در قسمت های قبل متوجه شدیم؛ در صورت پذیرش و قبولی در دانشگاه های دولتی؛ هزینه های تحصیل در آلمان برای شما رایگان خواهد بود. البته لازم است بگوییم که هر ترم مبلغی در حدود 300 یورو بابت هزینه های ثبت نام از دانشجویان اخذ می شود.

اما همین رایگان بودن شهریه دانشگاه های آلمان یک امتیاز ویژه و بسیار بزرگ است که در دیگرکشورهای هم تراز اروپایی می تواند چند هزار یورو هزینه را برای شهریه دانشگاهی در بر بگیرد. اما دقت کنید که این امتیاز برای دانشگاه های دولتی و تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی در دسترس می باشد.

 

دانشگاهشهریه
دانشگاه علمی کاربردی اروپا1400 یورو
مدرسه بازرگانی مونیخ36 هزار یورو
دانشکده بازرگانی GISMAاز 3000 تا 33000 یورو
SRH Hochschule Berlin11 هزار یورو

 

یعنی اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی و یا تحصیل در دانشگاه های خصوصی را داشته باشید؛ باید شهریه دانشگاه را کامل بپردازید؛ که هر دانشگاه مبلغ مختص خود را دارا می باشد. لازم به یادآوری است که مقاله شرایط کار در آلمان اطلاعات بسیار مفید و کارآمدی در جهت یافن شغل و شرایط بازار کار این کشور در اختیار شما قرار می دهد؛ حتما آن را مطالعه فرمایید.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

در ادامه راهنمای تحصیل در آلمان باید بدانید که علاوه بر هزینه تحصیل باید به هزینه زندگی دانشجویی در آلمان نیز توجه داشته باشید که در صورت عدم دریافت بورسیه فول فاند؛ فرار از آن اجتناب ناپذیر است. باید دقت داشته باشید که عمده ترین بخش هزینه های اقامت در این کشور مربوط به هزینه مسکن می باشد که اقامت در خوابگاه های دانشجویی ارزان ترین حالت بوده و به طور متوسط ماهانه 200 تا 250 یورو هزینه را شامل می شود.

 جدول مقادیر برخی از هزینه های زندگی را در این کشور نشان می دهد ، البته اجاره آپارتمان به صورت مشترک نیز روش مناسبی است که برای هر فرد به طور متوسط ماهانه می تواند 350 تا 400 یورو هزینه داشته باشد. 

هزینه مبلغ
خوراک 150 تا 200 یورو
پوشاک 30 تا 100 یورو
حمل و نقل 80 تا 150 یورو
تفریح و فراغت 50 تا 90 یورو
تلفن، اینترنت 30 تا 60 یورو
 

اجاره آپارتمان به صورت شخصی با اینکه بسیار مناسب و ایده آل است؛ اما گران ترین روش می باشد که ماهانه تا 900 یورو را نیز می تواند در بر بگیرد . مقاله هزینه زندگی و مهاجرت به آلمان جزئیات بسیار مناسب و دقیقی را در این باره در اختیار شما قرار می دهد. در سال 2023 به طور متوسط هزینه زندگی ماهانه یک دانشجو در آلمان می تواند از 800 تا 1500 یورو را شامل شود.

ویزای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در مرحله اول نیاز به اخذ پذیرش و قبولی در یکی از دانشگاه های این کشور دارد. اما این پایان کار نیست؛ بلکه در مرحله بعد برای اتمام مراحل پذیرش و نقل مکان شما باید جهت اخذ ویزای تحصیل در آلمان نیز اقدام کرده و ویزای تحصیلی این کشور را به دست آورید تا اجازه تحصیل در آلمان را داشته باشید.

دقت داشته باشید که این دو مورد کاملا جداگانه بوده و هرکدام نیاز به مدارک و شرایط خاص خود دارد و قبولی در دانشگاه های آلمان به منزله دستیابی قطعی و 100% ویزای آلمان نیست. پس از اخذ پذیرش در هریک از دانشگاه های آلمان؛ شما باید مدرک قبولی یا دعوتنامه دریافتی از دانشگاه را با مدارک دیگر به سفارت ارائه کرده و منتظر دریافت ویزای تحصیلی خود باشید.

دقت داشته باشید که مدت ویزای تحصیلی با توجه به مدت زمان مقطع تحصیلی شما صادر می شود و پس از اتمام تحصیلات؛ ویزای شما نیز باطل می شود و برای ادامه اقامت باید یا به ادامه تحصیل در این کشور پرداخته و یا در شغلی مشغول به کار شوید. مقاله اخذ ویزای دانشجویی آلمان تمامی مدارک و شرایط لازم برای دریافت این ویزا را به جزئیات به شما ارائه می نماید.

کارشناسان آی مهاجرتی تلاش کرده تا در این مطلب تحصیل در آلمان و بررسی شرایط آن را به شما عزیزان توضیح داده و از جزئیات لازم مطلع گردانند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل فرمایید.

سوالات پر تکرار تحصیل در آلمان و بررسی شرایط

کارشناسان ما در زیر هم به سوالاتی که در این زمینه بیشتر پرسیده می شود پاسخ می دهند ، شما نیز می توانید از طریق بخش دیدگاه در پایین هر مقاله با کارشناسان آی مهاجرتی در تماس باشید و پرسش خود را درج  و پاسخ کارشناسان ما را دریافت نمایید.

این موضوع با توجه به رشته های مختلف می تواند 3 تا 4 سال به طول بیانجامد.

هزینه تحصیل در المان و در دانشگاه های دولتی رایگان است و توسط دولت پوشش داده می شود؛ فقط مبلغ اندگی هر ترم بابت هزینه های ثبت نام از دانشجویان دریافت می شود.

به طور کل معدل دیپلم افراد نباید کمتر از 15 باشد و برای رشته های پزشکی معدل دیپلم نباید کمتر از 18 باشد، اما یقینا افراد دارای معدل بالاتر امتیاز بالاتری برای پذیرش به دست می آورند.

مبلغ هزینه اقامت و زندگی افراد در این کشور با توجه به سبک زندگی هر فرد متفاوت است؛ اما معمولا دانشجویان باید مبلغی مابین 800 تا 1500 یورو را با توجه به نوع زندگی خود ماهانه پرداخت نمایند.

بله، برای اکثر رشته های تحصیلی، دانش زبان آلمانی و ارائه مدرک معتبر با حداقل سطح مورد درخواست؛ پیش شرط پذیرش در دانشگاه های آلمان است.

تجربه دریافت ویزا در آی مهاجرتی را می توانید از زبان کلاینت های ما بشنوید تا به اطمینان خاطر بیشتری برسید:

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه