تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان، یکی از مباحث پر استقبالی است که دانشجویان به خاطر فرصت های تحصیلی و شغلی این کشور، خیلی مشتاق هستند به آن بپردازند، ضمن اینکه آلمان از دانشگاه های بسیار معتبر و سطح بالایی برخوردار است و دانشجویان بین الملل امکان تحصیل به زبان انگلیسی را دارند که این مزیت بسیار بزرگی محسوب می شود.

علاوه بر این، تحصیل دکترا در آلمان زمینه ساز ورود به پوزیشن های شغلی عالی و تخصصی است که آینده شغلی و اجتماعی فرد را تضمین می کند، تحصیل در مقطع دکترا در آلمان و اروپا نسبت به آمریکای شمالی کمی متفاوت است، یکی از این تفاوت ها مربوط به مدت زمان تحصیل در این مقطع است که در ادامه به آن می پردازیم.

تحصیل دکترا در آلمان

 تحصیل در مقطع دکتری در آلمان برای تمام دانشجویان رایگان است که خود یکی از ویژگی های منحصربفرد سیستم اموزشی این کشور است.

فهرست مطالب

تفاوت دیگر در این است که دانشجویان مقطع دکتری در آلمان در حین مراحل درخواست پذیرش دکتری، موضع پایان نامه و استاد خود را انتخاب می کنند اما در آمریکا، دانشجویان دکتری بعد از سال دوم و سوم به موضوع پایان نامه خود فکر و در مورد آن تصمیم گیری می کند.

ما در مجموعه آی مهاجرتی، شما را به خواندن مقاله بسیار کاربردی تحصیل در آلمان و بررسی شرایط که توسط این مجموعه تهیه شده است دعوت می کنیم؛ تا با مطالعه آن بتوانید از شرایط و قوانین تحصیل در این کشور مطلع شوید.

شرایط تحصیل مقطع دکترا آلمان

اطلاع از شرایط تحصیل مقطع دکترا آلمان به شما کمک می کند برای تحصیل در این مقطع آگاهی بیش تری داشته باشید و راحت تر بتوانید برای آن اقدام کنید، در آلمان و آسیا دانشجویان برای ورود به مقطع دکتری، لازم است ابتدا دوره کارشناسی ارشد را بگذرانند و مدرک آن را دریافت کنند سپس وارد مقطع دکترا شوند، در حالی که در ایالات متحده آمریکا، دانشجویان می توانند بعد از مقطع کارشناسی، مستقیم وارد مقطع دکتری شوند و به ادامه تحصیل بپردازند.

صفحه اصلی
تماس با ما
تصویر ویزاها
اعتبار سنجی آی مهاجرتی
رضایت مشتریان
وبینار مهاجرت
فرم ارزیابی شرایط
درباره ما

ویدیو و پادکست تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان می تواند یکی از مقاطع پردرخواست شما جهت تحصیل در این کشور باشد که ما در این ویدیو به آن پرداخته ایم ، در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در آی مهاجرتی تماس بگیرید.

نمایش ویدیو درباره کاور تحصیل دکترا در آلمان
تحصیل دکترا در آلمان

به همین دلیل برای تحصیل دکترا در آلمان دانشجویان باید حتما مدرک کارشناسی ارشد ارائه دهند، علاوه بر این احتیاج به ارائه مدارکی مانند رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه، سوابق پژوهشی و مقالات علمی، مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی است، از نظر سنی برای ادامه تحصیل دکتری در آلمان لازم است افراد کمتر از 45 سال داشته باشند.

لازم به ذکر است که تحصیل در آلمان در مقطع دکترا، به مدت 3 سال برای دانشجویان رایگان است . اگر دانشجو مدت زمان تحصیلش بیش تر از 3 سال شود، موظف به پرداخت شهریه است، در چنین مواقعی شهریه با توجه به رشته تحصیلی، دانشگاه و بخش مربوطه و همچنین موضوع پایان نامه متفاوت خواهد بود، باید بدانید که پذیرش در این مقطع احتیاج به مصاحبه حضوری یا آنلاین دارد.

اپلای دکترا آلمان

اپلای دکترا آلمان

برای تحصیل دکترا در آلمان لازم است که اپلای کنید، منظور از اپلای کردن مجموعه مراحلی است که لازم است فرد برای گرفتن پذیرش در کشور مقصد طی کند، مراحل اپلای برای دکترا در آلمان به این صورت است که دانشجو در ابتدا باید کورس مد نظر خود در مقطع دکتری آلمان را جستجو کند، پس از پیدا کردن کورس مورد نظر و انتخاب استاد راهنما مرتبط با آن، لازم است مدارک مورد نیاز و شرایط لازم برای اپلای را بررسی و شناسایی کند.بعد از ارائه مدارک لازم، باید درخواست اپلای خود را ثبت کند، پس از این مرحله، در برخی از کشورها و دانشگاه ها مراحل تایید درخواست اپلای باید توسط دانشگاه صورت گیرد و در برخی دیگر توسط استاد مربوطه انجام می شود، در هر صورت زمانی که دانشگاه یا استاد مربوطه با درخواست او موافقت کردند موفق به دریافت ویزای تحصیلی و مجوز اقامت در آلمان می شود و می تواند به تحصیل دکترا در آلمان بپردازد.

کارشناسان ما در مجموعه آی مهاجرتی شما را به خواندن مقاله جذاب مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت دعوت می کنند، این مقاله توسط همین مجموعه تدوین شده است و در آن به هر آنچه شما برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت احتیاج دارید بدانید، پرداخته شده است، بنابراین این مقاله کاربردی را از دست ندهید و حتما برای مطالعه آن زمانی را اختصاص دهید.

راه درست و مطمئن مهاجرت

مشاوره رایگان مهاجرت

برای ارزیابی رایگان و اولیه شرایط، شماره خود را درج نمایید

کارشناسان آی مهاجرتی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آی مهاجرتی را در

اینستاگرام

دنبال کنید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

خوب همانطور که بیان شد پس از اپلای و موافقت با درخواست دانشجو، می توان برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرد، بنابراین لازم است برخی مدارک را تهیه کنید و به سفارت آلمان ارائه دهید.

 مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان شامل این موارد است که البته در هر دانشگاه می تواند مدارک بیشتری نیز درخواست شود:

 •  ارائه پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • عکس رنگی مناسب پاسپورت
 • ارائه رزومه تحصیلی
 • گواهی ترجمه شده پایان دوره کارشناسی ارشد
 • بیمه دانشجویی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • مدرک زبان انگلیسی

طول دوره دکتری در آلمان

افرادی که قصد تحصیل دکترا در آلمان دارند باید بدانند که طول دوره دکتری در آلمان نسبت به برخی کشورها متفاوت است، به طور کلی مدت زمان لازم برای مقطع دکتری در کشورهای اروپایی کمتر از آمریکا هست، به طوری که تقریبا می شود گفت طول دوره دکتری در کشورهای اروپایی 4-3 سال و در ایالات متحده آمریکا 6 سال است.

مقطع دکتری در کشور آلمان شامل دو ترم است و شروع آن بستگی به دانشگاه دارد، اما به طور کلی زمان شروع ترم تحصیلی دکترا آلمان در جدول آمده است:

ترم تحصیلی طول ترم
ترم زمستان 1 اکتبر-31 مارس
ترم تابستان 1 آپریل- 30 سپتامبر

با توجه به اختلاف معناداری که در مدت زمان تحصیل دوره دکتری در کشورهای مختلف وجود دارد، لازم است قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی حتما به آن توجه داشت و با توجه به شرایط نسبت به آن اقدام کرد، تحصیل دکترا در آلمان معمولا 3 ساله است و دانشجویان در طی این مدت زمان دارند تا به کارهای پژوهشی مرتبط با پایان نامه خود بپردازند و در زمان تعیین شده پایان نامه را ارائه دهند.

شروع ترم تحصیلی دکترا آلمان مورد مهم دیگری است که برای اپلای کردن لازم است حتما آن را مد نظر داشت زمان اپلای قبل از شروع ترم تحصیلی است و دانشجو باید تا ددلاین تعیین شده، درخواست خود را ثبت کند، در غیر اینصورت نمی تواند وارد این مقطع شود و باید مجدد برای ترم بعد مراحل اپلای را طی کند.

دوره های دکترا در آلمان

در ادامه مقاله تحصیل دکترا در آلمان، خوب است در مورد انواع دوره دکتری در این کشور نیز توضیحاتی را به شما خوبان ارائه دهیم، دوره های دکترا در آلمان، از نظر ساختار به دو شیوه زیر برگزار می شود:

 1. دوره های ساختاری دکتری؛ دوره های بین المللی هستند که به زبان انگلیسی برگزار می شوند، در دوره های ساختاری دکتری این امکان برای دانشجویان فراهم است که در کنار پایان نامه، به آموزش های دیگر نیز بپردازند، مثلا دانشجو می تواند با دیگز موسسات پژوهشی و تحقیقاتی خارج از دانشگاه همکاری داشته باشد.
 2. دوره دکترا قدیمی یا سنتی؛ در این دوره دانشجویان به بررسی یک پروژه تحقیقاتی می پردازند و یک استاد راهنما نیز به طور تخصصی و مستقل در زمینه مورد نظر به او راهنمایی های لازم را ارائه می دهد، لازم به ذکر است که در دوره دکتری قدیمی، می تواند تحقیقات خود را در دانشگاه یا یک سازمان غیر دانشگاهی یا یک شرکت آلمانی انجام دهد.

پیدا کردن استاد راهنما برای دکتری آلمان

یکی دیگر از شرایط مهم برای تحصیل در این مقطع، این است که دانشجو باید موافقت یک استاد راهنما برای رساله دکتری انتخابی خود را جلب کند تا بتواند وارد این مقطع شود، بنابراین گام مهم برای برای تحصیل دکترا در آلمان، پیدا کردن استاد راهنما برای دکتری آلمان است.

پیداکردن استاد راهنما دکترا در آلمان

برای پیدا کردن سوپروایزر دکتری در آلمان می توانید از پلتفرم های زیر استفاده کنید:

 • Academics.de
 •  Phd Germany
 • DAAD
 • Hochschulkompass.de

در مقطع دکتری دانشجویان به کمک استاد راهنما به تحقیق و پژوهش در زمینه موضوع پایان نامه خود می پردازند و با بهره گیری از دانش و علم استاد راهنما، کار تحقیقاتی خود را پیش می برند، معمولا برای تحصیل دکترا در آلمان دانشجو به یک استاد راهنما نیاز دارد که در زمان اپلای، او را بر اساس موضوع پایان نامه انتخاب می کند، استاد راهنما برای دکترا آلمان نقش مهمی در روند گزینش، ادامه تحصیل و پژوهش شما دارد.

ویزای همراه دانشجو در مقطع دکترا

سوال عده زیادی از افرادی که قصد تحصیل دکترا در آلمان را دارند این است که آیا می توانند برای تحصیل دکتری در این کشور، همراه با خود ببرند؟ خبر خوب اینکه دانشجویان دکتری می توانند خانواده خود شامل همسر یا فرزندشان را در طول تحصیل خود در آلمان، به این کشور ببرند، برای این منظور لازم است ویزای همراه دریافت کنند و لازم است حداقل یکسال از زمان تحصیل دانشجو در آلمان سپری شده باش

نکته قابل توجه برای ویزای همراه دانشجو در مقطع دکترا این است که فرد تنها می تواند فرزندان زیر 18 سال خود را از طریق ویزای همراه به آلمان ببرد و علاوه بر این، دانشجو باید تمکن مالی برای همراهان خود را به دولت آلمان اثبات کند.

 نکته قابل توجه برای ویزای همراه دانشجو در مقطع دکترا این است که فرد تنها می تواند فرزندان زیر 18 سال خود را از طریق ویزای همراه به آلمان ببرد و علاوه بر این، دانشجو باید تمکن مالی برای همراهان خود را به دولت آلمان اثبات کند . ضمن اینکه ویزای همراه به پدر و مادر دانشجو تعلق نمی گیرد و آن ها نمی توانند در طول مدت تحصیل دکتری در آلمان، از طریق این ویزا در کنار او زندگی کنند، مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه دانشجو در مقطع دکترا به شرح زیر است:

 •  اثبات مدارک هویتی
 •  اثبات تمکن مالی
 • تسلط کافی بر زبان
 • ارائه مدرک اثبات روابط نسبی و سببی

بورسیه دکترا آلمان

در ادامه خوب است اشاره ای به مبحث بسیار پرطرفدار بورسیه دکترا آلمان داشته باشیم، در این کشور با توجه به اینکه امکان تحصیل رایگان وجود دارد، بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود ندارد اما  امکان بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری وجود دارد و فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویان این مقطع است، شایان ذکر است که برای بهره مند شدن از بورسیه دکترا آلمان، فرد نباید بیش از 31 سال داشته باشد.

بورسیه تحصیلی آلمان دکترا به صورت حقوق ماهیانه از طرف دانشگاه به دانشجو پرداخت می شود و به همین دلیل دانشجویان این مقطع با گرفتن بورسیه تحصیلی می توانند شرایط مناسب تری برای زندگی و ادامه تحصیل در این کشور داشته باشند و دغدغه مسائل مالی آن ها کمتر می شود . انواع بورسیه دکترا آلمان عبارت است از:

بورسیه تحصیلی آلمان دکترا
 • بورسیه DRD
 • بورسیه DAAD
 • بورسیه انجمن هلمهولتز
 • بورسیه هاینریش
 • بورسیه کنراد آدناور

مقاله ای تحت عنوان شرایط بورسیه تحصیلی آلمان توسط همین مجموعه تهیه شده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست و به شما کمک می کند در جریان صفر تا صد شرایط دریافت بورسیه در این کشور قرار بگیرید و بتوانید برای آن اقدام نمایید.

به هنگام انتخاب تحصیل دکترا در آلمان مقالات زیر نیز می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهد:

مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی

دانشجویانی که قصد دارند از فرصت بورسیه تحصیلی استفاده کنند، لازم است مدارکی را تهیه و ارائه دهند، مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان نیاز است عبارتند از:

 • ریز نمرات
 • رزومه دانشجو
 • مقالات بین المللی
 • توصیه نامه از سوی استاد
 • تکمیل فرم درخواست
 • مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد
 •  تاییدیه استاد راهنما در مقطع دکتری

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل دکترا در آلمان پرداختیم و علاوه بر این، مقاله هزینه زندگی و مهاجرت به آلمان توسط آی مهاجرتی برای شما عزیزان تدوین شده است و در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی ارائه شده است که می تواند به خوبی شما را در این مسیر هدایت کند، شما را به خواندن آن دعوت می کنیم، چنانچه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید مشاوران و کارشناسان ما در دفاتر مرکزی و غرب تهران و شیراز آماده پاسخگویی به شما هستند و می توانید با آن ها تماس بگیرید.

سوالات پر تکرار تحصیل دکترا در آلمان

تا به اینجای عنوان با تحصیل دکترا در آلمان آشنا شدیم و در زیر هم به سوالاتی که در این زمینه بیشتر پرسیده می شود پاسخ می دهیم ، شما نیز می توانید از طریق بخش دیدگاه در پایین هر مقاله با کارشناسان شرکت آی مهاجرتی در تماس باشید ، پرسش خود را درج کنید و پاسخ کارشناسان ما را دریافت نمایید.

اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری آلمان را دارید نیاز است مدارکی مانند مدرک کارشناسی ارشد معتبر، توصیه نامه، انگیزه نامه، مدرک زبان و ریز نمرات مقطع کارشناسی ارشد را ارائه دهید.

در آلمان برای مقطه دکتری 5 نوع بورسیه وجود دارد: بورسیه DRD، بورسیه هاینریش، بورسیه DAAD، بورسیه کنراد آدناور و بورسیه انجمن هلمهولتز

در کشور آلمان برای بهره مند شدن از بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا، فرد نباید بیش از 31 سال سن داشته باشد.

تحصیل دکترا در آلمان رایگان است.

تحصیل دکتری در آلمان، 3 سال زمان می برد.

در پایان نیز می توانید ویدیو برخی از کلاینت های ما را که به ویزای کشور آلمان رسیده اند ببینید:

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه