خوابگاه های دانشجویی در آلمان

خوابگاه های دانشجویی در آلمان یکی از مهم ترین خدماتی است که برخی از دانشگاه های این کشور به دانشجویان خارجی خود ارائه می دهند تا جهت سکونت و اقامت در مدت زمان تحصیل در این کشور با مشکل یا پرداخت هزینه های بالا و گران مواجه نشوند. خوابگاه های دانشجویی در آلمان در انواع مختلفی ارائه می شوند که در این مطلب توسط کارشناسان آی مهاجرتی با آن ها و ویژگی هرکدام آشنا می شوید.

همانطور که گفتیم خوابگاه دانشگاهی در آلمان با توجه به دانشگاه های مختلف اداره کننده آن ها دارای تفاوت های زیادی با یکدیگر هستند و هرکدام با توجه به خدمات و امکاناتی که برای دانشجویان خود در نظر گرفته اند؛ هزینه های متفاوتی را نیز بابت اقامت و اسکان دریافت می کنند.

خوابگاه های دانشجویی در آلمان

خوابگاه های دانشجویی در آلمان به دو صورت دولتی و خصوصی به دانشجویان ارائه می شوند که هر یک شرایط و هزینه های خاص خود را دارند.

فهرست مطالب

البته باید توجه داشته باشید که تمامی دانشگاه ها ، به دانشجویان خود خوابگاه ارائه نمی دهند و به همین خاطر بسیاری از افراد به سراغ دیگر گزینه های اقامت دانشجویی در آلمان می روند که در این مطلب به آنها خواهیم کرد.

پس حتما پیش از نقل مکان به این کشور حتما در رابطه با مکان اقامت و اسکان خود کاملا برنامه ریزی نمایید تا پس از رسیدن به این کشور با مشکل مواجه نشوید. همچنین مقاله مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت را مطالعه کنید تا با سایر روش های رسیدن به ویزا و اقامت کشور آلمان به جز تحصیل نیز آشنا شوید.

انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان

مانند دیگر کشورها انواع خوابگاه دانشجویی در آلمان برای دانشجویان متنوع هستند و هر فرد با توجه به شرایط و علاقه خود می توانند در آن ها سکونت گزینند. نکته ای که باید مد نظر قرار داد این است که خوابگاه هایی که از سوی دانشگاه ارائه می شوند معمولا ارزان ترین گزینه ها برای اقامت هستند.

اما به دلیل محدودیت در ظرفیت و بالا بودن تقاضا معمولا دانشجویان خارجی بسیاری امکان دستیابی به آن ها را ندارند یا حداقل چند ترم اول خود را مجبور به اقامت در خارج از خوابگاه می شوند.

صفحه اصلی
تماس با ما
تصویر ویزاها
اعتبار سنجی آی مهاجرتی
رضایت مشتریان
وبینار مهاجرت
فرم ارزیابی شرایط
درباره ما

ویدیو و پادکست خوابگاه های دانشجویی در آلمان

در این ویدیو خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه های شما مورد بررسی قرار گرفته است که تماشای آن حاوی اطلاعات مفیدی خواهد بود.

پس از تماشای آن در صورت لزوم با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

نمایش ویدیو درباره کاور خوابگاه-های-دانشجویی-در-المان-سایت-ای-مهاجرتی
خوابگاه های دانشجویی در آلمان

البته باید بگوییم که برخی از دانشجویان خارجی از همان ابتدا قصد اقامت در خوابگاه های دولتی را ندارند و به صورت مشترک با سایر دانشجویان و یا به صورت مجزا و شخصی نسبت به اجاره آپارتمان اقدام می کنند؛ یا در دیگر گزینه های اقامت دانشجویی در آلمان سکنی می گزینند. در ادامه امکانات خوابگاه های آلمان را نیز برای شما شرح خواهیم داد.

خوابگاه های دانشجویی دولتی

خوابگاه های دانشجویی دولتی به خوابگاه هایی اطلاق می شود که مستقیما زیر نظر دانشگاه ها و مراکز آموزشی قرار دارند و توسط آن ها مدیریت می شوند.

هر دانشگاه خوابگاه متعلق به خود را دارد که دارای شرایط، امکانات، تجهیزات و ظرفیت خاص خود می باشد و فقط در اختیار دانشجویان همان دانشگاه نیز قرار می گیرد.

این خوابگاه ها معمولا به صورت اتاق های 2 تا 4 نفره بوده و قیمت اقامت در اتاق های با تعداد کمتر، بیش تر در نظر گرفته می شود.

آپارتمان های اشتراکی

همانطور که گفتیم حال یا به صورت اجباری یا به صورت دلخواه برخی از دانشجویان نمی توانند یا نمی خواهند در خوابگاه های دانشجویی سکنی گزینند. این افراد معمولا با چند تن از دوستان یا هم کلاسی های خود یک آپارتمان یا منزل را به صورت مشترک اجاره نموده و در آن اقامت می کنند.

هزینه آپارتمان های اشتراکی از خوابگاه های دولتی و خصوصی گران تر می باشد؛ اما شخص دارای یک حریم خصوصی و آسایشی بسیار بیش تر از خوابگاه های دانشجویی می باشد. در این روش اجاره ملک به صورت مساوی ما بین دانشجویان ساکن در منزل تقسیم می شود.

خوابگاه های متاهلی در آلمان

همانطور که از نام این خوابگاه ها مشخص است؛ این مراکز مخصوص دانشجویان متاهی می باشد که قصد اقامت و زندگی به همراه همسر خود را دارند. خوابگاه های متاهلی در آلمان هم به صورت دولتی وجود دارند و هم خصوصی. برخی از دانشگاه ها با توجه به بالا بودن تعداد دانشجویان متاهل خود؛ خوابگاه هایی را به صورت متاهلی در نظر گرفته اند.

اما در شهرهای مختلف آلمان بازهم بخش خصوصی برای این دانشجویان نیز خوابگاه هایی در نظر گرفته که دانشجویان جهت اقامت خود نیاز به پرداخت هزینه مسکن بالا و گران نداشته باشند.

آپارتمان های مجردی

آپارتمان های مجردی را باید گران ترین نوع اقامت دانشجویی در آلمان در نظر بگیریم که یک دانشجو به صورت کامل یه آپارتمان و یا یک منزل را اجاره کرده و به تنهایی در آن اقامت می کنند. این روش معمولا توسط افراد با توانایی مالی خوب انتخاب می شود که داشتن یک فضای زندگی خصوصی و آسایشی شخصی و بالا برایشان اهمیت بسیاری دارد.

تحصیل در کشور آلمان و شناخت دانشگاه های آن اهمیت بسیاری دارد؛ توصیه می کنیم که مقاله تحصیل درآلمان و بررسی شرایط را حتما در سایت آی مهاجرتی مطالعه نموده و شرایط، قوانین و مدارک لازم جهت رسیدن به این هدف را بررسی نمایید.

خوابگاه های دانشجویی خصوصی در آلمان

خوابگاه های دانشجویی خصوصی در آلمان

خوابگاه های دانشجویی خصوصی به خوابگاه هایی در آلمان گفته می شود که زیر نظر یک دانشگاه خاص نبوده و به طور کل متعلق به هیچ دانشگاهی نمی باشد و زیر نظر یک هیئت مدیره مجزا و جداگانه مدیریت می شود. البته این خوابگاه تحت بازرسی و نظارت وزارت آموزش فعالیت می کند.این دسته از خوابگاه ها معمولا از هزینه اقامتی گران تری نسبت به خوابگاه های دولتی برخوردار هستند و در آن دانشجویان از دانشگاه های مختلف می توانند ساکن شوند. باید بگوییم که معمولا خوابگاه های خصوصی دارای امکانات کامل تری و مجهز تری نسبت به مراکز دولتی هستند.البته برخی از این خوابگاه ها نیز وجود دارند که بسیار با کیفیت، مجهز و دارای امکانات بسیار می باشند و معمولا توسط دانشجویان مرفه مورد انتخاب قرار می گیرند.

راه درست و مطمئن مهاجرت

مشاوره رایگان مهاجرت

برای ارزیابی رایگان و اولیه شرایط، شماره خود را درج نمایید

کارشناسان آی مهاجرتی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آی مهاجرتی را در

اینستاگرام

دنبال کنید.

هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان

همانطور که مستحضر هستید تحصیل در خارج از کشور و در کشوری همچون آلمان نیازمند پرداخت هزینه ها و مخارجی است که دانشجویان در مدت اقامت خود در این کشور باید پرداخت کنند. یکی از مهم ترین این هزینه ها مربوط به هزینه خوابگاه دانشجویی در آلمان و هزینه مسکن و محل اقامت آنان است.

حال با توجه به نوع محل اقامت با توجه به انواع مختلفی که در بالا گفتیم؛ هر دانشجو ملزم به پرداخت مبلغی جهت اسکان و اجاره محل اقامت خود می باشد. این هزینه با توجه به آخرین آمار و برای سال 2023 به شرح زیر می باشد:

نوع اقامت هزینه ماهانه
خوابگاه های دولتی 250 تا 300 یورو
خوابگاه های خصوصی 350 تا 450 یورو
خوابگاه های متاهلی 300 تا 500 یورو
آپارتمان اشتراکی 400 تا 600 یورو
آپارتمان مجردی 700 تا 1350 یورو
 

همچنین اگر قصد اجاره آپارتمانی را به صورت فردی یا اشتراکی در این کشور دارید؛ مبلغ هزینه اجاره ماهانه آپارتمان در مرکز شهرهای مهم آلمان بدین شرح می باشد:

دقت کنید که مبلغ اجاره در حومه های شهر و دورتر از مراکز شهر می تواند از 10% تا 50% ارزان تر و مقرون به صرفه تر باشد. ضمنا مقاله هزینه زندگی و مهاجرت به آلمان اطلاعات جامعی از سایر مخارج این کشور در اختیار شما خواهد گذاشت.

شهر محل تحصیل آپارتمان 1 خواب آپارتمان 3 خواب
هامبورگ 1,056.92 یورو 2,023.81 یورو
مونیخ 1,347.80 یورو 2,484.74 یورو
فرانکفورت 1,155.71 یورو 2,158.48 یورو
درسدن 544.33 یورو 1,045.83 یورو

نحوه پیدا کردن خوابگاه در آلمان

در این بخش به روش های یافتن خوابگاه دانشگاهی در آلمان می پردازیم. در اولین قدم که بهترین و مناسب ترین روش می باشد، شما باید به معاونت دانشجویی یا خدمات خوابگاه ها در دانشگاه خود مراجعه نمایید و درخواست خود را برای اخذ خوابگاه ثبت کنید. همچنین توصیه می کنیم که در همان ابتدای پذیرش و ارسال مدارک خود جهت ثبت نام در دانشگاه؛ درخواست خود را برای دریافت خوابگاه نیز به ثبت برسانید.

همچنین بسیاری از خوابگاه های خصوصی و یا منازل مناسب اجاره دانشجویان نیز اطلاعات خود را به معاونت دانشجویی دانشگاه ها می دهند و دانشجویان می توانند به آن ها مراجعه کنند. البته در صورت که از این طریق نتوانستید به گزینه ای مناسب برسید، حتما مشاورین املاک و بنگاه های املاک را نیز در شهرهای مختلف بررسی کنید؛ آن ها نیز گزینه های مناسبی برای اقامت دانشجویان در اختیار دارند.

البته یکی از پر متقاضی ترین روش های امروز جهت یافتن مکان مناسب برای اقامت دانشجویی در آلمان بررسی سایت های اجاره خوابگاه و ملک در آلمان است که نحوه پیدا کردن خوابگاه در آلمان را بسیار ساده، راحت، سریع و مقرون به صرفه می کند. برترین سایت های حال حاضر آلمان برای این امر موارد زیر هستند:

  •  Immowelt
  •  Housing Anywhere
  •  Immo Scout24
  •  WG Company
  • WG-GESUCHT
  • Flat Trust
  • Immobilio
  • Home Company

تفاوت زندگی در خوابگاه با خانه در آلمان

به طور قطع تفاوت زندگی در خوابگاه با خانه در آلمان مربوط به تفاوت در هزینه ها نمی شود. البته نباید فراموش کنیم که یک از دلایل مهم و تاثیر گذار در انتخاب هریک از این موارد تفاوت فاحش آن ها در میزان هزینه های وارد به آن ها می باشد که هزینه مربوط به زندگی در خانه بسیار گران تر از خوابگاه های دانشجویی است.

البته این هزینه ها فقط مربوط به اجاره ماهانه نمی شود؛ بلکه هزینه های مربوط به استفاده از خدمات شهرداری و انرژی نیز در خانه های شخصی بسیار بیش تر و گران تر از خوابگاه های دانشجویی می باشد؛ که این را نیز باید به مخارج خود اضافه کرد.

همچنین برای یافتن یک خانه مناسب با قیمت، مکان و شرایط ایده آل باید وقت زیادی را صرف نماید و بستن قرارداد آن نیز نیاز به داشتن اطلاعات کافی از قوانین یا بهره گیری از یک فرد با تجربه و متخصص دارد که هیچ یک از این موارد برای دستیابی به خوابگاه وجود ندارد.

تفاوت زندگی در خوابگاه با خانه در آلمان

البته در قبال آن شما دارای یک حریم بسیار خصوصی و آرامشی بسیار بیش تر نسبت به خوابگاه های دانشجویی هستید. با اینکه زندگی در خوابگاه این مزیت را دارد که زبان خارجه شما را بسیار سریع و تاثیر گذار تقویت می نماید و شما با فرهنگ های متفاوت بسیاری آشنا شده و از زندگی گروهی نیز لذت می برید. البته مقدار امکانات خوابگاه های آلمان در کیفیت زندگی در خوابگاه بسیار تاثیر گذار است.

قطعا با تحصیل در آلمان علاوه بر خوابگاه دغدغه های مهم دیگری نیز دارید که در مقالات زیر برای شما جمع آوری شده اند:

شرایط زندگی با خانواده آلمانی

شاید تا به حال دیده یا شنیده باشید که برخی از دانشجویان خارجی برای اقامت خود به همراه خانواده های میزبان در آلمان زندگی می کنند. بله شما می توانید یک اتاق از منزل یک خانواده آلمانی را اجاره کرده و در آن اقامت داشته باشید؛ ضمن اینکه برخی از خانواده ها در برابر اضافه مبلغی دریافتی غذای دانشجویان را نیز تهیه کرده و در اختیار آن ها قرار می دهند.

برخی از خانواده های آلمانی که معمولا شامل سالمندانی می شود که فرزندان آن ها زندگی جدای را تشککیل داده اند؛ نسبت به اجاره اتاقی از ملک خود به دانشجویان اقدام می کنند که دلایل خود را دارند که معمولا مهم ترین آن در آمدن از تنهایی می باشد. البته دقت داشته باشید که برای این کار باید بالای 18 سال سن داشته باشید تا خانواده ای بتواند اتاقی از ملک خود را به شما اجاره دهد.

هزینه اجاره ای که معمولا از افراد در این شرایط دریافت می شود، بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ عواملی همچون مکان خانه، اندازه اتاق، امکانت مانند حمام، توالت در اتاق و غیره. اما معمولا هزینه آن از اجاره خانه شخصی کمتر بوده و در حدود اجاره مشترک آپارتمان با سایر دانشجویان می باشد. البته برخی مواقع مشاهده شده که صاحب خانه ها بسیار ارزان ملک خود را بدین صورت اجاره داده اند.

خوابگاه های دانشجویی در هانوفر

شهر هانوفر یکی از شهرهای مورد علاقه دانشجویان خارجی است که لایل مختلفی باعث این اتفاق شده است؛ اما مهم ترین آن ها وجود دانشگاه های معتبر، هزینه مناسب و زندگی آرام و با کیفیت در این شهر است. اگر بخواهیم در رابطه با خوابگاه های دانشجویی در هانوفر صحبت کنیم؛ باید بگوییم که اکثر خوابگاه های دانشگاهی در نزدیک پردیس های آنان یا در محیط دانشگاه واقع شده اند.

اما مناطقی همچون Altstadt که بسیار آرام و نزدیک به دانشگاه های اصلی شهر است و Nordstadt که در نزدیکی پردیس اصلی دانشگاه لایبنیتس هانوفر قرار دارد؛ از بهترین محله های این شهر برای اجاره خانه و یا خوابگاه های خصوصی می باشد. در جدول زیر مناطقی که با توجه به دانشگاه های این شهر مناسب اقامت هستند را مشاهده می کنید:

دانشگاه محل تحصیل محله مناسب و نزدیک جهت اقامت
دانشگاه لایبنیتس هانوفر (LUH) محله های Nordstadt، Oststadt و Mitte
دانشگاه علوم کاربردی و هنر (Hochschule Hannover) محله های Calenberger Neustadt و Linden-Süd
دانشگاه پزشکی هانوفر محله های Groß  ،  Buchholz و  Heideviertel
 

جهت اطلاع بیش تر و کسب جزئیات در رابطه با گزینه های اقامت دانشجویی در آلمان با کارشناسان آی مهاجرتی تماس حاصل نمایید. همچنین مطالعه مقاله بهترین شهرهای آلمان برای تحصیل می تواند شما را با توجه به هدف و شرایطتان به بهترین و مناسب ترین مقاصد جهت تحصیل و اخذ مدرک در المان برساند؛ این مقاله را از دست ندهید.

خوابگاه های دانشجویی در برلین

برلین به عنوان پایتخت آلمان یکی از شهرهای بسیار مورد توجه دانشجویان می باشد که جهت تحصیل در دانشگاه های مطرح و با کیفیت آن به این جا مهاجرت می نمایند. خوشبختانه خوابگاه های دانشجویی در برلین اکثرا در پردیس های دانشگاه ها واقع شده اند و یا خوابگاه های خصوصی نیز در نزدیکی دانشگاه ها قرار گرفته اند که هزینه حمل و نقل دانشجویان را بسیار کاهش می دهند.

اما اگر قصد اجاره خانه در این شهر را دارید؛ در وهله اول باید سقف بودجه خود را در نظر بگیرید. اما اگر بخواهیم مناطقی کهه دانشجویان بسیاری در آن ها اقامت دارند و همچنین از بازه قیمتی مناسبی برای دانشجویان برخوردار هستند را نام ببریم باید به محله های Neukölln ، Friedrichshain – Kreuzberg ، Hansaviertel، Mitte، Moabit اشاره کنیم . ضمنا این محله ها در فاصله های مناسب و نزدیکی به اکثر دانشگاه های شهر قرار گرفته اند که دسترسی سریع را برای شما امکان پذیر می نماید.

کارشناسان آی مهاجرتی تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بتوانند در این مطلب خوابگاه های دانشجویی در آلمان را به بهترین حالت به شما ارائه کنند. اگر سوال یا ابهامی در این زمینه دارید؛ حتما با مشاورین ما در دفاتر مرکزی و غرب در تهران و شیراز تماس حاصل کرده و از اطلاعات آنان استفاده فرمایید.

سوالات پر تکرار خوابگاه های دانشجویی در آلمان

در صورتی که در رابطه با خوابگاه های دانشجویی در آلمان سوالی ذهن شما را به خود مشغول نموده ، آن را در باکس زیر درج کنید تا به بهترین پاسخ ممکن برسید.

در حال حاضر اقامت در خوابگاه های دولتی و پس از آن اقامت در خوابگاه های دولتی ارزان ترین روش اقامت در این کشور است.

هزینه اجاره آپارتمان به صورت فردی در المان با توجه به عوامل مختلف تفاوت دارد؛ اما می تواند از 700 تا 1400 یورو را شامل شود.

برخورداری از اینترنت رایگان، تقویت زبان آلمانی با صحبت با دیگر دانشجویان، آشنایی با فرهنگ و زبان و آداب و رسوم دیگر کشورها و استفاده رایگان از وسایل دانشجویان سال های بالاتر.

اسکان در خوابگاه های دانشجویی دانشگاه‌های آلمان رقابتی است و ممکن است چند ترم در لیست انتظار بمانید.

بله شرایط اسکان دانشجویان متاهل همراه با خانواده در خوابگاه های آلمان وجود دارد.

آی مهاجرتی را از زبان کلاینت های ما در اخذ ویزای کشور آلمان بشناسید:

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه