اخذ ویزای دانشجویی آلمان

اخذ ویزای دانشجویی آلمان به نوعی مجوز حضور و تحصیل در دانشگاه های این کشور را بvhd دانشجویان صادر می کند و با دریافت آن خواهید توانست در مدت زمانی که در این کشور در حال تحصیل هستید به سایر کشورهای اروپایی نیز دسترسی داشته و سفر کنید. این مطلب جهت معرفی و توضیح بیش تر در رابطه با اخذ ویزای دانشجویی آلمان توسط کارشناسان آی مهاجرتی تهیه و جمع آوری شده است.

این مطلب جهت معرفی و توضیح بیش تر در رابطه با اخذ ویزای دانشجویی آلمان توسط کارشناسان آی مهاجرتی تهیه و جمع آوری شده است و توصیه می کنیم مطالعه آن را تا انتها از دست ندهید.

اخذ ویزای دانشجویی آلمان

اخذ ویزای دانشجویی آلمان منوط به پذیرش در یکی از دانشگاه های این کشور است که مدت اعتبار آن نیز با توجه به طول دوره مشخص می گردد.

فهرست مطالب

البته پذیرش در کالج های این کشور نیز می تواند ویزای دانشجویی آلمان را برایتان به ارمغان آورد، به طور کلی اگر شما قصد تحصیل در این کشور را داشته باشید باید این ویزا را به دست آورید . تحصیل در آلمان نیاز به اطلاع از شرایط و عوامل مختلفی دارد که توصیه داریم بعد از مطالعه این مطلب حتما مقاله مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت این کشور را مطالعه نمایید تا از سایر موارد مورد نیاز نیز مطلع شوید.

همچنین توصیه داریم برای دریافت وقت سفارت به موقع اقدام نمایید؛ زیرا سفارت آلمان نوبت های خود را طولانی مدت به متقاضیان اعطا می کند؛ تا برای ثبت نام و شروع تحصیل در دانشگاه با کمبود وقت مواجه نشوید.

شرایط ویزای دانشجویی آلمان

اخذ ویزای دانشجویی آلمان در ابتدای امر نیازمند پذیرش و ثبت نام در یکی از دانشگاه های این کشور است تا شما بتوانید جهت دستیابی به این هدف اقدام کنید. جه انجام این کار باید فرم درخواست ویزای دانشجویی آلمان را به همراه مدارک مورد نیاز سفارت تکمیل کرده و برای آنان ارسال نمایید تا وقت سفارت برای شما ثبت و در زمان مقرر در آنجا حاضر و مدارک را ارائه نمایید.

صفحه اصلی
تماس با ما
تصویر ویزاها
اعتبار سنجی آی مهاجرتی
رضایت مشتریان
وبینار مهاجرت
فرم ارزیابی شرایط
درباره ما

ویدیو اخذ ویزای دانشجویی آلمان+ پادکست

اخذ ویزای دانشجویی کشور آلمان گام اصلی ورود به این کشور به شمار می رود که ما در این ویدیو به صورت خلاصه و مفید به آن پرداخته ایم . دانلود پادکست نیز به شما کمک می کند تا در زمان فراغت خود با خیالی آسوده و به دقت به آن گوش دهید.

نمایش ویدیو درباره کاور اخذ ویزای دانشجویی آلمان

اما در ایران برای تسریع بخشیدن به امور دریافت ویزا، متقاضیان باید مدارک خود را برای شرکت ویزامتریک ارسال کنند که به نوعی کارگزار سفارت آلمان شناخته می شود و پس از بررسی اولیه و تایید مدارک شما؛ آنان را برای سفارت ارسال می نمایند تا مورد بررسی نهایی قرار گرفته و ویزای شما تایید و یا رد شود.

دقت کنید که ویزامتریک هیچگونه دخالت یا تاثیری در روند، تایید و یا رد شدن ویزای شما ندارد. شرایط ویزای دانشجویی آلمان بستگی به مقطعی دارد که برای آن اقدام خواهید کرد و بر اساس مقطع تحصیلی شما مدت آن نیز صادر می شود. همچنین سفارت از متقاضیان مدرکی معتبر برای زبان آلمانی یا انگلیسی با توجه به زبان تحصیل درخواست می کند.

به خاطر داشته باشید که حتما همواره پیش از اقدام از مدارک مورد نیاز اطلاع کاملی کسب نمایید تا در صورت ارسال مدارک با نقص و یا ایرادی مواجه نشوید، چون سفارت هرگونه مشکلی در مدارک ارسالی را نپذیرفته و درخواست شما را رد خواهد کرد. ضمن اینکه این اتفاق یک سابقه منفی برای دفعات بعدی شما خواهد شد.

اخذ ویزای دانشجویی آلمان
مدارک لازم اخذ ویزای دانشجویی آلمان

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

متقاضیان جهت دریافت ویزای دانشجویی آلمان باید مدارکی را به سفارت ارائه کرده تا بر اساس آن ها ویزای آنان برای مدت معلومی صادر شود. دقت داشته باشید که لیست مدارک را همواره در سایت سفارت چک کرده تا از صحت و به روز بودن آن ها اطمینان خاطر کسب کنید . همانطور که در بالا گفتیم اخذ ویزای دانشجویی آلمان نیاز به پذیرش دانشگاه و پس از آن تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی آلمان دارد؛ پس از آن شما باید در سایت ویزامتریک ثبت نام و مدارک خود را به آنان ارائه نمایید. مدارک مورد نیاز سفارت آلمان چندان تفاوتی با سایر کشورهای شنگن ندارد، اما توجه کنید که این سفارت در بررسی مدارک بسیار جدی است و دقت بسیاری به عمل می آورد.

نکته ای که باید حتما آن را مد نظر قرار دهید این است که مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا با مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دانشگاه متفاوت است و باید هرکدام را به طور جداگانه بررسی کرده و به دانشگاه و سفارت ارائه نمایید. در ادامه مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان را مشاهده خواهید کرد:

 • فرم درخواست ویزا: آن را با توجه به مدارک خود با دقت کافی و به درستی تکمیل نمایید.
 • پاسپورت: بهتر است که حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد.
 • دعوت نامه یا تایید پذیرش و ثبت نام دانشگاه: این تاییدیه را دانشگاه جهت دریافت ویزای تحصیلی به دانشجویان ارائه می دهد.
 • بیمه دانشجویی: ارائه بیمه دانشجویی که در آلمان معتبر و تمامی هزینه های درمان و بستری را پوشش دهد.
 • انگیزه نامه: ارائه یک انگیز نامه از هدف خود برای تحصیل در این کشور
 • عکس: باید عکسی جدید که با چهره الان فرد کاملا همخوانی داشته باشد را در ابعاد پاسپورتی ارائه کنید.
 • بلیت سفر: بلیت خریداری شده برای رفتن به آلمان یا رزرو و تایید آن را ارائه نمایید.
 • اثبات تمکن مالی: باید سندی را به سفارت ارائه نمایید که اثبات کند شما می توانید هزینه زندگی خود و شهریه دانشگاه را به طور کامل در مدت زمانی که در این کشور اقامت دارید پوشش دهد.
 • مدرک زبان معتبر: با اینکه مدرک زبان از مدارک اجباری مورد درخواست برای ویزا نیست؛ اما ارائه آن یقینا می تواند تاثیر مثبتی در دریافت ویزا و صدور آن از سوی سفارت داشته باشد.
راه درست و مطمئن مهاجرت

مشاوره رایگان مهاجرت

برای ارزیابی رایگان و اولیه شرایط، شماره خود را درج نمایید

کارشناسان آی مهاجرتی

سوالی دارید؟

مشاوره دقیق و رایگان ما را از دست ندهید.

آی مهاجرتی را در

اینستاگرام

دنبال کنید.

ضمانت مالی ویزای دانشجویی آلمان

ضمانت مالی ویزای دانشجویی آلمان همان تمکن مالی است که سفارت از متقاضیان تحصیل درخواست می کند تا اثبات نمایند که قادر به پوشش و تامین هزینه ها، مخارج و شهریه دانشگاه خود در مدت زمان اقامت و زندگی در این کشور هستند. تمکن مالی ویزای دانشجویی آلمان را معمولا به صورت پرینت حساب به سفارت ارائه می کنند که مبلغی را در آن قرار می دهند.

میزان پول موجود در حساب بلوکه شده هر ساله بر اساس نرخ استانداردی توسط دولت آلمان به متقاضیان ویزای تحصیلی این کشور اعلام می‌شود . میزانی که از دانشجویان برای تمکن مالی یا همان ضمانت درخواست می کنند هر از مدتی تغییر می نماید و مبلغ آن افزایش پیدا می کند.

در حال حاضر مبلغ مورد نیاز برای تمکن مالی ویزای دانشجویی آلمان 2023 برابر با 11,208یورو می باشد که برای تضمین هزینه و مخارج 1 سال اقامت و زندگی در این کشور درخواست می شود.

گواهی تمکن مالی، یک سند رسمی است که بر اساس درخواست متقاضی، توسط بانک صادر می‌شود و دارای مدت اعتبار محدودی است که در این مدت باید به سفارت ارائه شود تا در صورت استعلام از بانک توسط سفارت مورد تایید واقع شود.

در ادامه مبحث مالی مورد نیاز توصیه می کنیم مقاله هزینه زندگی و مهاجرت به آلمان را نیز در سایت آی مهاجرتی مطالعه نمایید تا از مخارج و هزینه های اقامتی و زندگی در شهرهای مختلف این کشور و جزئیات آن آشنا شوید.

وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی

در این قسمت با نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی آشنا خواهیم شد. شما می توانید با تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی آلمان به صورت آنلاین زمان مصاحبه حضوری خود را تعیین نمایید و در زمان مقرر در آنجا حاضر شده و مدارکی که در بالا گفتیم را به آنان ارائه کنید. در نهایت جواب ویزای شما به صورت ایمیل به شما اعلام می شود.

اما در حال حاضر که میزان درخواست برای ویزاهای متفاوت به این کشور بسیار است، متقاضیان باید از طریق کارگزاری ویزامتریک درخواست و مدارک خود را به سفارت آلمان ارسال نمایند. شما باید در ابتدا از طریق سایت ویزامتریک در آن ثبت نام کرده و با پرداخت هزینه لازم زمانی را برای مراجعه حضوری دریافت نمایید؛ سپس در زمان اعلامی به همراه مدارک در شعبه رسمی این شرکت حاضر شده و انگشت نگاری لازم را انجام داده و مدارک را تحویل دهید.

وقت سفارت آلمان برای ویزای دانشجویی

این شرکت مدارک شما را به سفارت آلمان ارسال می نماید و شما باید منتظر نتیجه اعلامی از سوی سفارت باشید. دقت کنید که پس از 2 تا 3 هفته پاسپورت شما به دفتر ویزامتریک یا آدرس شما ارسال می شود و نتیجه درخواست اخذ ویزای دانشجویی آلمان نیز پس از بررسی به شما اعلام خواهد شد.

دقت داشته باشید که ویزامتریک هیچگونه تاثیری در تایید یا رد درخواست ویزای شما نخواهد داشت و تصمیم آن بر عهده افسر سفارت آلمان می باشد؛ پس شما هرچه مدارک را دقیق تر و کامل تر ارائه کنید یقینا از احتمال رد شدن درخواست خواهید کاهید.

خوب است که به عنوان یک دانشجو از جنبه های مختلف تحصیل در این کشور مطلع شوید:

ویزای تحصیلی آلمان

شاید برای شما سوال باشد که ويزای تحصيلی آلمان آیا با ویزای دانشجویی این کشور تفاوتی دارد؟ باید بگوییم که ویزای دانشجویی یکی از انواع ویزاهای تحصیلی آلمان می باشد و زیر شاخه آن محسوب می شود. ویزای دانشجویی آلمان را باید ویزایی معرفی کنیم که فقط مربوط به دانشجویان است و با تحصیل در دانشگاه های این کشور به دست می آید.

اما ویزای تحصیلی شامل ویزاهایی می شود که شما بتوانید جهت تحصیل و آموزش در هر موسسه، مدرسه یا آموزشگاه به دست آورید و مدت آن ها نیز معمولا کوتاه تر از ویزای دانشجویی می باشد. در ادامه بررسی اخذ ویزای دانشجویی آلمان باید بگوییم که انواع ویزای تحصیلی در این کشور به حالت های زیر تقسیم می شود:

 • ویزای دانشجویی آلمان: این ویزا یک ویزای استاندارد برای دانشجویان بین‌المللی است که در یکی از دانشگاه های آلمان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شده‌اند و به عنوان یک دانشجوی تمام وقت آماده‌ شرکت در دوره‌های تحصیلی دانشگاهی هستند.
 • ویزای اپلای دانشجویی آلمان: ویزای اپلای دانشجویی آلمان اجازه تحصیل در این کشور را به شما نمی دهد و تنها به منظور پیگیری پروسه‌ دریافت اخذ پذیرش تحصیلی و ثبت نام در یکی از دانشگاه های این کشور اعتبار دارد که معمولا برای متقاضیان ایرانی صادر نمی شود.
 • ویزای دوره های زبان آلمانی: اگر برای آموزش یادگیری زبان آلمانی در دوره های آموزش زبان آلمانی در این کشور اقدام می‌کنید، باید نسبت به اخذ ویزای دوره های زبان آلمانی اقدام کنید.

ویزای همراه دانشجویی آلمان

یکی از مزایای دریافت ویزای دانشجویی آلمان اجازه بردن همراهان از جمله همسر و فرزندان زیر سن قانونی به همراه خود در حین تحصیل و مدت زمان اقامت در این کشور است که دارای شرایط خاصی نیز می باشد. باید دقت داشته باشید که ویزای همراه دانشجویی آلمان فقط شامل فرزاندانی می شود که زیر سن 16 سالگی باشند؛ در آلمان بر خلاف دیگر کشورها سن قانونی را 16 سال در نظر می گیرند.

همچنین فرزندان افرادی که با ویزای همراه دانشجویی به این کشور می روند، می توانند در مدارس این کشور به تحصیل مشغول شوند و از خدمات درمانی نیز استفاده نمایند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دانشجویان جهت اخذ ویزای همراه؛ باید ابتدا خود به آلمان نقل مکان نمایند و در آن جا مشغول به تحصیل شوند و سپس جهت دریافت ویزای همراهان خود اقدام نمایند.

ویزای همراه دانشجوی آلمان

به نوعی ویزای همراهان را در کشور آلمان را نمی توان به صورت هم زمان دریافت کرد و این امر مشکل و بسیار سخت است. اما پس از گذشت 3 ماه تا 1 سال از اقامت در این کشور و تحصیل متقاضی قادر می باشد تا این ویزا را برای همراهان خود دریافت نماید. در ادامه مطلب به شرایط لازم جهت دریافت ویزای همراه برای همسر دانشجویان در کشور آلمان نیز می پردازیم.

ویزای همسر دانشجو آلمان

در ادامه اخذ ویزای پیوست دانشجویی آلمان برای همسران دانشجویان باید توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای همراه فرزندان، نیاز به ارائه مدرک زبان نیست؛ اما سفارت آلمان از همسر متقاضی مدرک زبان آلمانی در سطح A1 را درخواست می کند و این مورد الزامی است. همچنین برای دریافت این ویزا نیز باید پس از عزیمت و شروع تحصیل در این کشور اقدام نمایید و به طور هم زمان به نوعی بسیار سخت و مشکل می باشد.

یکی دیگر از موارد مهمی که برای درخواست ویزای همسر دانشجو آلمان باید به آن توجه داشته باشید؛ ارائه سندی به سفارت جهت داشتن مسکنی مناسب با ابعاد و اندازه مناسب برای اقامت همسر و تعداد فرزندان شخص می باشد که این مقدار با توجه به تعداد فرزندان متغیر است و شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق و جزئیات این مورد با کارشناسان آی مهاجرتی تماس حاصل نمایید.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم و مورد احتیاج جهت اخذ ویزای همراه برای دانشجویان در آلمان اثبات تمکن مالی لازم جهت اقامت و زندگی در این کشور می باشد؛ شما باید با ارائه مدارکی اثبات کنید که دارای درآمدی ثابت و یا مبلغ مورد نیاز جهت مخارج و هزینه های اقامت خودتان همراهانتان در آلمان هستید.

در ادامه بررسی اخذ ویزای دانشجویی آلمان اشاره ای نیز به مقاله تحصیل درآلمان و بررسی شرایط تحصیل در این کشور نماییم که اطلاعات بسیار مهم و کارآمدی را جهت پذیرش و دانشگاه های آلمان به شما منتقل خواهد کرد؛ مطالعه آن را از دست ندهید.

ریجکت شدن ویزای دانشجویی آلمان

همواره یکی از ترس های متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی آلمان در حین انجام این عمل و پس از آن امکان ریجکت شدن ویزای دانشجویی آلمان می باشد که به دلایل مختلفی امکان آن وجود دارد و همانطور که گفتیم قبولی در دانشگاه و پذیرش در آن دلیلی بر صدور قطعی ویزا نیست و این اقدام نیز توسط سفارت به صورت جداگانه بررسی و در رابطه با آن تصمیم گیری می شود.

باید بگوییم که در اکثر مواقع دلایل ریجکت شدن درخواست ویزا مربوط به مشکلات و یا نقص در مدارک ارسالی متقاضیان می باشد، به همین خاطر اگر شما از طریق موسسات و افراد مهاجرتی معتبر نظیر آی مهاجرتی که تجربه بالایی در این زمینه دارند؛ اقدام کنید، یقینا دیگر از بابت عدم وجود ایراد یا نقص در مدارک می توانید اطمینان خاطر داشته باشید.

اما در صورت رد شدن درخواست متقاضی امکان اعتراض وجود ندارد و نتیجه قطعی می باشد؛ اما با رفع اشکال می توانید دوباره برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان اقدام نمایید و با ارسال مدارک خود درخواست جدیدی را به ثبت برسانید.

به همین خاطر برای انجام امور مهاجرتی حضور و مشورت با متخصصین این حوزه و افرادی که تجربه بالایی در این امر دارند بسیار مهم می باشد و نباید آن را بیهوده در نظر گرفت.ریجکت شدن ویزای دانشجویی آلمان

 

عمده دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی آلمان

در جدول عمده دلایل ریجکت شدن ویزای دانشجویی آلمان توسط سفارت این کشور را مشاهده می کنید:

ردیفدلایل رد شدن درخواست صدور ویزای دانشجویی توسط سفارت آلمان
1درخواست جهت دریافت ویزای نامناسب
2نداشتن تمکن مالی کافی جهت تامین هزینه ها
3نامناسب بودن پرونده متقاضی و داشتن نقص
4معتبر نبودن سند ارائه شده جهت اثبات تمکن مالی
 عملکرد ضعیف متقاضی در مصاحبه
6عدم ارائه یا نامناسب بودن بیمه مسافرتی معتبر
7نداشتن وابستگی به کشور مبدا و عدم اطمینان از بازگشت دانشجو به کشور خود
8مشخص نبودن محل اقامت

در این مطلب تلاش کردیم تا اخذ ویزای دانشجویی آلمان را بسیار مختصر و مفید به شما عزیزان ارائه نماییم؛ در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیش تر و یا دریافت جزئیاتی خاص می توانید با کارشناسان آی مهاجرتی در دفاتر غرب و مرکزی در تهران و شیراز تماس حاصل نمایید و از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.

سوالات پر تکرار اخذ ویزای دانشجویی آلمان

شما نیز می توانید از طریق بخش دیدگاه در پایین هر مقاله با کارشناسان آی مهاجرتی در تماس باشید و یا پرسش خود را درج و پاسخ کارشناسان ما را دریافت نمایید.

بله، دانشجویان بین المللی می توانند برای فرزندان زیر 16 سال و همسرخود ویزای همراه را دریافت نموده و در مدت زمان حضور و تحصیل خود در این کشور آنان را در کنار خود داشته باشند.

خیر، دانشجویان باید ابتدا خود به این کشور نقل مکان و شروع به تحصیل کرده و پس از 3 ماه تا 1 سال قادر به اخذ ویزای همراه می باشند.

ویزای دانشجویی یکی از انواع ویزای تحصلی آلمان است که که به ویزای بلند مدت یا ویزای D نیز شناخته می شود که برای متقاضیانی است که قصد حضور و تحصیل بیش از 3 ماه را در آلمان دارند.

این موضوع بستگی بسیاری به نوع ویزای درخوایتی، زمان ارسال درخواست و شرایط سفارت دارد، به همین خاطر نمی توان زمان دقیقی را برای آن در نظر گرفت، اما ممکن است دریافت زمان مصاحبه به متقاضی تا 1 سال بعد نیز طول بکشد.

دقت داشته باشید که برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی می باشد و بدون داشتن مدرک زبان شانس دریافت ویزا کم می‌شود.

در پایان نیز نظر کلاینت های ما که موفق به دریافت ویزای کشور آلمان شده اند را در رابطه با آی مهاجرتی بشنوید:

پخش ویدیو
پخش ویدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5 - (1 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه