ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از انواع روشهای مهاجرتی است که دولت ترکیه از سال 2016 برای مهاجران در نظر گرفته است ؛ مشاوران متخصص آی مهاجرتی در این مقاله به دلایل سرمایه گذاری و انواع روشهای سرمایه گذاری در این کشور خواهند پرداخت و پیشنهاد می کنند تا افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند ، مقاله مرتبط با مهاجرت را نیز در کنار این مقاله کاربردی مطالعه نمایند تا با سایر فرصت های مهاجرتی بیشماری که برای مهاجران در این کشور وجود دارد ، بیشتر آشنا شوند.

کشور ترکیه به عنوان یک پل تجاری بین قاره آسیا و اروپا قرار گرفته و یکی از 5 کشور مهم جهان به شمار می رود ؛ به همین دلیل مقصد بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در بخش های گوناگون می باشد و بسیاری از ایرانیان بدلیل موقعیت های مناسبی که این کشور برای سرمایه گذاری دارد ، ترکیه را برای زندگی انتخاب می کنند.

ترکیه در میان کشورهای خاورمیانه اقتصاد رو به رشدی دارد و با اقتصاد موفق خود توانسته جزو بیست کشور قدرتمند جهان به لحاظ اقتصادی باشد و در جایگاه شانزدهم جهانی قرار گیرد ؛ ترکیه دارای جمعیتی جوان و پویا با فرصت های شغلی مناسب می باشد ؛ این کشور در تمام فصول سال گردشگر دارد و در صنعت گردشگری بسیار قوی عمل کرده است ؛ ترکیه تجارتی آزاد و بدور از تحریم دارد.

وضعیت معیشتی مردم ترکیه

در دوره اپیدمی ویروس کووید 19 بسیاری از کشورها دچار بحران اقتصادی شدند ، ترکیه نیز از این امر مستثنی نبوده است ؛ با کاهش ارزش لیر در ترکیه ، مردم اعتراضاتی داشته و وضعیت اقتصادی کشورشان را مناسب نمی دانند ؛ البته دولت ترکیه و همچنین کارشناسان اقتصادی دنیا به آینده اقتصادی کشور ترکیه بسیار امیدوارند و پیش بینی نموده اند که با نزدیک شدن به پایان اپیدمی و رونق دوباره صنعت گردشگری در این کشور ، ترکیه رشد اقتصادی 5 درصدی را تجربه خواهد نمود.

بحران اقتصادی ترکیه در دو سه سال اخیر سبب شده تا دولت ترکیه قوانین غیرسختگیرانه ای را برای سرمایه گذاران خارجی در نظر بگیرد و از این طریق اقتصاد رو به رشد خود را حفظ کند ؛ به همین جهت قیمت ملک را در ترکیه کاهش داده تا سرمایه گذاران خارجی از این موقعیت برای خرید ملک استفاده نمایند.

همچنین سرمایه گذاران خارجی آزادند تا نوع ملک خود را انتخاب نمایند ؛ به عنوان مثال ، آنها می توانند انواع مسکن ، زمین ، ساختمان تجاری و … را خریداری کنند ؛ به علاوه این امکان برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد که پروژه های پیش فروش را با قیمت بسیار مناسب بخرند.

فاکتورهای تاثیرگذار بر رونق اقتصادی ترکیه

 1. بکارگیری نیروهای متخصص داخلی و خارجی
 2. اهمیت به صنعت گردشگری و جذب گردشگران خارجی
 3. رشد مناسب تولیدات خالص داخلی
 4. ایجاد محیطی مناسب برای سرمایه‌گذاری
 5. برنامه های تشویقی دولت ترکیه برای جذب سرمایه گذاران خارجی ؛ طبق قوانین جدید دولت ترکیه ، افرادی که کسب و کار جدیدی راه اندازی کرده یا شرکتی ثبت می کنند ، از بسیاری از هزینه ها معاف شده و همچنین مالیات کمی می پردازند.
 6. اختصاص زمین به سرمایه گذاران خارجی با قیمت های مناسب

انواع سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از راه های مختلفی امکان پذیر است و هرساله تجار بین المللی و سرمایه گذاران ایرانی زیادی مایلند تا از طریق انواع روشهای مختلف سرمایه گذاری اقامت این کشور را اخذ نمایند ؛ برای سرمایه گذاری در این کشور باید بدانید که چه روشهایی وجود دارد و کدام یک از آنها بهتر است ؟ هر کدام از روشها چه سرمایه ای نیاز دارد و مزایای سرمایه گذاری در این کشور چیست ؟ در ادامه با سایت آی مهاجرتی همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار گیرد.

انواع سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری اصولی در کشور ترکیه سبب سودآوری خوبی برای سرمایه گذار خواهد شد ؛ ترکیه کشوری با اقتصاد موفق بوده و یکی از بهترین مقاصد برای سرمایه گذاران ایرانی می باشد ؛ البته به دلیل اینکه سرمایه گذاری با ریسک همراه است ، حتما قبل از هر گونه اقدامی از جزئیات و انواع سرمایه گذاری در ترکیه مطلع شوید ؛ می توانید از وکلای کاربلد و متخصص آی مهاجرتی نیز در این زمینه مشورت بگیرید.

انواع روش‌ های سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری یکی از بهترین روشهای مهاجرت و اخذ اقامت کشور اوراسیایی ترکیه می باشد ؛ روشهای رایج سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از :

 • سرمایه ‌گذاری با خرید ملک
 • سرمایه گذاری با خرید نمایندگی از برندهای معروف
 • سرمایه گذاری با خرید سهام یا خرید اوراق قرضه دولتی
 • سرمایه گذاری در صنایع مختلف ترکیه
 • سرمایه‌ گذاری از طریق خرید یک تجارت یا ثبت شرکت
 • سرمایه‌ گذاری از طریق سپرده های بانکی

سرمایه ‌گذاری با خرید ملک

اجاره و خرید ملک در ترکیه یکی از روش های اخذ اقامت این کشور به شمار می رود که طرفداران بسیاری دارد ؛ برای خرید ملک باید حداقل مبلغ 250000 دلار سرمایه داشته باشید ؛ سرمایه گذاران حدود 3 الی 6 ماه پس از خرید ملک ، اقامت کوتاه مدت ترکیه را کسب می کنند که البته می توانند هر 6 ماه این اقامت را تمدید نمایند ؛ در صورت نگهداری ملک به مدت 3 سال ، شما می توانید برای اقامت بلند مدت ترکیه در خواست دهید و پس از مدتی شهروندی و تابعیت ترکیه را اخذ نمایید.

سرمایه گذاری با خرید نمایندگی از برندهای معروف

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری که فعالان اقتصادی و تجاری از آن استفاده می کنند ، اخذ نمایندگی از برندهای معروف است ؛ برای اینکه بتوانید سود بیشتری کسب کرده و حیطه کاری خود را گسترش دهید ، باید ابتدا تعیین کنید که در چه حیطه ای قصد سرمایه گذاری دارید و سپس از بازار خرید و فروش برند مورد نظر خود اطلاع دقیق پیدا کنید ؛ در نهایت محصول یا صنعتی که در ترکیه پرطرفدار و پرفروش است را انتخاب نمایید.

به عنوان مثال ، برند منگو در پوشاک یکی از برندهای معروف و پرطرفدار در ترکیه ، ایران و بسیاری از کشورهای دیگر است ؛ برند برناردو در لوازم خانگی و یا برند فرانچایز در مواد غذایی نیز از برندهای معروف و پرطرفدار می باشند ؛ شما می توانید برای دریافت نمایندگی از ترکیه ، یکی از برندهای معروف را انتخاب نموده و به میزان سرمایه خود از آن برند خرید کنید ؛ در صورت خرید زیاد از یک برند ، امکان دریافت نمایندگی بلند مدت و انحصاری نمودن برند خریداری شده را خواهید داشت.

سرمایه گذاری با خرید سهام یا خرید اوراق قرضه دولتی

یکی از کارهایی که دولت ترکیه برای رشد اقتصادی این کشور در نظر گرفته است ، ارائه اوراق قرضه و سهام به سرمایه گذاران خارجی است ؛ خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه ، نوعی سرمایه گذاری ایمن است که سبب اخذ اقامت و شهروندی این کشور نیز می شود ؛ شما برای خرید اوراق قرضه دولتی و دریافت اقامت این کشور باید حداقل 500 هزار دلار داشته باشید.

سرمایه گذاری در صنایع مختلف ترکیه

سرمایه گذاران می توانند روی پروژه های مهمی مانند صنعت گردشگری ، صنایع ساختمانی ، خودروسازی ، پتروشیمی ، بانکداری و امورمالی در ترکیه سرمایه گذاری کنند ؛ همچنین سرمایه گذاری در بخش های تجارت عمومی ، مراقبت های بهداشتی و داروها ، جواهرات و فلزات گرانبها ، منسوجات و پوشاک ، موادغذایی ، ارتباطات ، آموزش و … امکان پذیر می باشد.

سرمایه‌ گذاری از طریق خرید یک تجارت یا ثبت شرکت

یکی از پرطرفدارترین روشهای سرمایه گذاری در ترکیه به ویژه برای سرمایه گذاران ایرانی ، ثبت شرکت در ترکیه می باشد ؛ به دلیل اهمیت این موضوع ، ما مقاله جداگانه ای نیز برای آن در نظر گرفته ایم تا افرادی که قصد این نوع سرمایه گذاری را دارند با تمامی جزئیات آن آشنا شوند.

این روش سود بسیار خوبی دارد ، اما شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود ؛ به عنوان مثال ، فرد سرمایه گذار باید بعنوان کارآفرین ، یک طرح تجاری ارائه دهد که مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه قرار گیرد ؛ همچنین حداقل 50 نفر از شهروندان ترکیه را در شرکت خود استخدام نماید.

حداقل میزان سرمایه اولیه برای راه اندازی یک شرکت 2600 تا 3000 دلار می باشد ؛ محبوب ترین نوع شرکت در ترکیه ، شرکت با مسئولیت محدود می باشد ؛ همچنین شما می توانید بجای ثبت شرکت ، یک تجارت از قبل ثبت شده را در ترکیه خریداری کنید ؛ تفاوت خرید یک تجارت در مقایسه با ثبت شرکت این است که شما یک تجارت ثبت شده و شناخته شده را در ترکیه می خرید ؛ اگر باز هم سوالی در این مورد دارید ، با وکلای آی مهاجرتی در تماس باشید تا مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.

سرمایه‌ گذاری از طریق سپرده های بانکی

یکی دیگر از روشهای اخذ اقامت ترکیه سرمایه گذاری از طریق سپرده های بانکی است ؛ برای این کار شما باید یک حساب بانکی با حداقل 500 هزار دلار در یکی از بانک‌های ترکیه باز کنید ؛ اگر تا سه سال بتوانید این مبلغ را در حساب بانکی خود نگه دارید ، می توانید برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه اقدام نمایید ؛ این نوع سرمایه گذاری کم ریسک می باشد.

سرمایه‌ گذاری از طریق سپرده های بانکی

بهترین شهرهای ترکیه برای سرمایه گذاری

یکی از بهترین شهرها برای خرید ملک و مستغلات در ترکیه ، شهر استانبول است ؛ همچنین شهرهای آنتالیا ، ازمیر ، بورسا و آلانیا نیز مورد توجه علاقمندان به سرمایه گذاری در املاک می باشند ؛ بطور کلی شهرهای بزرگ ترکیه ، فرصت های بسیار خوبی برای خرید ملک و مستغلات برای سرمایه گذاران می باشند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک یکی از امن ترین راه های موجود برای سرمایه گذاران خارجی است ؛ ارزش زمین و ملک در شهر استانبول ، در سالهای اخیر روز بروز در حال افزایش است و مناطقی مانند آرناووت‌کوی ، ینی کوی ، کارابورن ، سانکا تپه تایا کادین ، سلطان غازی ، باشاک‌شهر ، توزلا و… از بهترین و سودآورترین محله های استانبول برای سرمایه گذاری در املاک و زمین می باشند.

بدلیل اینکه هرساله گردشگران زیادی به شهرهای معروف ترکیه سفر می کنند ، سرمایه گذاری در بخش توریسم نیز یکی از روشهای سودآور در شهرهایی مانند استانبول ، ازمیر ، آنتالیا ، کوش آداسی ، آلانیا و بدروم می باشد ؛ سرمایه گذارانی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید را دارند ، می توانند شهر آنکارا را انتخاب کنند.

ازمیر علاوه بر اینکه یکی از بهترین شهرهای ترکیه برای سرمایه گذاری است ، انتخاب مناسبی برای سرمایه گذاران در خرید یک تجارت دریایی نیز است ؛ همچنین شهرهایی مانند آدانا ، مرسین و قونیه نیز از محبوب ترین مناطق سرمایه گذاری در زمینه املاک و زمین می باشند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

در شهرهای ساحلی ترکیه بندرهای مهمی قرار دارند که برای انواع کسب وکارهای تجاری مناسبند ؛ موقعیت جغرافیایی این کشور زیرساخت های خوبی را برای سرمایه گذاران ایجاد نموده است ؛ ترکیه به لحاظ سرمایه گذاری در رتبه دوم جهانی قرار دارد ؛ سرمایه گذاران می توانند با سرمایه گذاری در صنایع مختلف ترکیه مانند صنایع خودرو سازی و… سرمایه گذاری نموده و تا ۱۰۰ درصد سود کسب کنند ؛ در سالهای اخیر نرخ مالیات برای سرمایه گذاران خارجی حدود 2 درصد کاهش یافته است.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای توریستی است ، بنابراین سرمایه گذاران می توانند در هتل ها ، رستوران ها ، فروشگاه ها و … سرمایه گذاری نموده و سود خوبی عایدشان شود ؛ نتایج بررسی هایی که توسط بانک جهانی شده است ، نشان می‌دهد که این کشور جذابیت و پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری های دراز مدت دارد ؛ کارشناسان مالی به آینده اقتصادی ترکیه بسیار امیدوارند و بر این باورند که این کشور تا سال ۲۰۳۰ ، رتبه دوازدهم اقتصاد جهان را از آن خود خواهد نمود.

سیستم حمل و نقل ، لجستیک بسیار خوب و سریع ترکیه سبب شده تا این کشور در زمینه صادرات و واردات بسیار موفق باشد ؛ ترکیه عضو اتحادیه گمرکی اروپا است ؛ اقتصاد نسبتا پایدار ، لیبرال و قدرتمند این کشور سبب جذب سرمایه گذاران اروپایی و آمریکایی شده است ؛ از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در ترکیه اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور می باشد.

بهترین نوع سرمایه گذاری در ترکیه

بهترین نوع سرمایه گذاری در ترکیه ، برای سرمایه گذاران خارجی خرید ملک می باشد ، همانطور که اشاره شد ، قیمت ملک در ترکیه کاهش یافته و فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده است.

خرید ملک و مستغلات ترکیه یکی از روشهای هوشمندانه سرمایه گذاری می باشد که علاوه بر سود ، سبب اخذ اقامت دائم و تابعیت ترکیه نیز می گردد ؛ البته شما باید بهترین شهرها و مناطق ترکیه را انتخاب کنید تا سود خوبی نمایید ؛ پس بی گدار به آب نزنید و حتما با یک فرد متخصص مشورت نمایید.

ثبت شرکت یا خرید یک تجارت در ترکیه ، یکی دیگر از پرطرفدارترین و سودآورترین راه های سرمایه گذاری می باشد ؛ با راه اندازی یک کسب و کار در ترکیه ، شما می توانید مجوز اشتغال دریافت نموده و با سرمایه نسبتا کمی صاحب یک تجارت شود ؛ سپس در صورت موفق بودن در کار خود ، اقامت خود را تا 5 سال تمدید نموده و پس از گذشت 5 سال ، اقامت دائم و شهروندی ترکیه را برای خود و خانواده تان بگیرید.

از دیگر روشهای سرمایه گذاری در ترکیه خرید اوراق قرضه می باشد ؛ البته شما باید به مدت 3 سال این اوراق را نگهداری کنید تا بتوانید اقامت دائم و شهروندی ترکیه را دریافت کنید ؛ قابلیت نقدینگی این اوراق بالا و ریسک آن پایین است ؛ همچنین سرمایه گذاری در بخش های ساخت و ساز ، گردشگری ، خدمات بهداشتی و درمانی نیز سودآور است.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

شما می توانید از طریق انواع روشهای سرمایه گذاری ابتدا اقامت موقت ترکیه را کسب کرده و سپس با توجه به روش سرمایه گذاری خود ، حدود 3 تا 5 سال پس از اقامت موقت درخواست اقامت دائم دهید ؛ به علاوه ، شما می توانید اقامت دائم همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را درخواست کنید تا فرزندان شما از تحصیل رایگان در ترکیه بهره مند شوند ؛ استفاده از خدمات درمانی نیز برای شهروندان و دارندگان کارت اقامت دائم ترکیه رایگان می باشد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

پس از اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و دریافت مجوز اقامت دائم خود می توانید بلافاصله درخواست تابعیت ترکیه را بدهید تا بین 2 تا 6 ماه برایتان صادر شود ؛ دولت ترکیه مشکلی با دو تابعیتی بودن مهاجران ندارد ؛ بنابراین شما می توانید تابعیت اصلی خود را نیز حفظ کنید ؛ پاسپورت ترکیه از معتبرترین و بهترین پاسپورت های دنیاست که شما می توانید با اخذ آن به 148 کشور جهان بدون ویزا سفر کنید ؛ همچنین دارندگان پاسپورت ترکیه الزامی به رفتن خدمت سربازی ندارند.

سوالات پر تکرار سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه را در این مقاله از آی مهاجرتی بررسی و تحلیلی کردیم و نکات مهمی را برشمردیم ، چنانچه سوال و ابهامی باقی مانده از بخش دیدگاه در پایین همین صفحه استفاده کنید و یا نام و شماره تلفن خود را درج کرده و منتظر تماس ما باشید.

برای سرمایه گذاری در ترکیه از روش خرید ملک ، آیا به اقامت دائم این کشور خواهم رسید؟

برای خرید ملک باید حداقل مبلغ 250000 دلار سرمایه داشته باشید ؛ سرمایه گذاران حدود 3 الی 6 ماه پس از خرید ملک ، اقامت کوتاه مدت ترکیه را کسب می کنند که البته می توانند هر 6 ماه این اقامت را تمدید نمایند ؛ در صورت نگهداری ملک به مدت 3 سال ، شما می توانید برای اقامت بلند مدت ترکیه در خواست دهید و پس از مدتی شهروندی و تابعیت ترکیه را اخذ نمایید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق به چه صورت است و حداق سرمایه چقدر باید باشد؟

خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه ، نوعی سرمایه گذاری ایمن است که سبب اخذ اقامت و شهروندی این کشور نیز می شود ؛ شما برای خرید اوراق قرضه دولتی و دریافت اقامت این کشور باید حداقل 500 هزار دلار داشته باشید.

برای سرمایه گذاری در ترکیه ، چه صنایعی بهتر است؟

صنعت گردشگری ، صنایع ساختمانی ، خودروسازی ، پتروشیمی ، بانکداری و امورمالی در ترکیه موفق هستند ؛ همچنین سرمایه گذاری در بخش های تجارت عمومی ، مراقبت های بهداشتی و داروها ، جواهرات و فلزات گرانبها ، منسوجات و پوشاک ، موادغذایی ، ارتباطات ، آموزش و … امکان پذیر می باشد.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در ترکیه چقدر است؟

حداقل میزان سرمایه اولیه برای راه اندازی یک شرکت 2600 تا 3000 دلار می باشد.

آیا می توان با داشتن سپرده بانکی ، سرمایه گذاری در ترکیه و اقامت این کشور را به انجام رساند؟

بله ، یکی از روشهای اخذ اقامت ترکیه سرمایه گذاری از طریق سپرده های بانکی است ؛ برای این کار شما باید یک حساب بانکی با حداقل 500 هزار دلار در یکی از بانک‌های ترکیه باز کنید ؛ اگر تا سه سال بتوانید این مبلغ را در حساب بانکی خود نگه دارید ، می توانید برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه اقدام نمایید ؛ این نوع سرمایه گذاری کم ریسک می باشد.

در این نوشتار در خصوص سرمایه گذاری در ترکیه صحبت نمودیم ؛ امیدواریم با ارائه این مقاله ، به بسیاری از سوالات شما در این زمینه پاسخ داده باشیم ؛ اگر باز هم سوال یا ابهامی برایتان پیش آمده ، می توانید با مراجعه حضوری به شعبه های تهران و شیراز با وکلای متخصص آی مهاجرتی مشورت نمایید ؛ همچنین هموطنان عزیزی که امکان مراجعه حضوری را ندارند ، می توانند از هر کجای میهن عزیزمان با ما در تماس باشند ، همچنین توصیه می کنیم مقاله اطلاعات کشور ترکیه را برای تکمیل آگاهی های خود بخوانید.

Rate this post
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *